Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cauzata de fantome

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 21:22, said:

Cuuuum? Care probe?

Teorii, marturii, statistici, experimente, tehnici de autodezvoltare a insusirilor "suprasensibile" etc. Sunt prezentate inclusiv in literatura de specialitate (din domeniul parapsihologiei).
Este naiv sa crezi ca realitatea se reduce doar la contactul empiric cu lumea imediata. Daca nu iti asumi indrazneala de a cunoaste ce este dincolo de simturi si de aparente, dincolo de propriile conditionari, atunci accepta-ti macar limitele! Pentru ca asta suntem: fiinte limitate.
Eu chiar daca sunt agnostic si indiferent fata de orice religie, nu cred ca m-ar putea lua ceva prin suprindere. De ce? Deoarece accept faptul ca pot exista multiple posibilitati: de a fi mai putin decat ceea ce ni se pare ca suntem sau de a fi mai mult, ca Universul ar putea fi orice altceva decat ne comunica experienta rutinei zilnice (hipnoza cotidiana).

#38
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Parerea mea e simpla;
Crezi ;vezi tot felul de bazaconii,nu crezi ,nu vezi nimic..
Am prieteni care parca traiesc pentru asa ceva...sa vada fel de fel de infatisari care mai de care mai interesante...eu am 42 de ani si nu am vazut nimic pana acum...pentru ca nu cred ca exista asa ceva.
Cand crezi,iti doresti sa vezi astfel de halucinatii, si binenteles ca psihicul "iti joaca feste..."
Daca crezi in Dumnezeu nu vei avea astfel de probleme...

Edited by magaenea, 02 November 2015 - 22:54.


#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In acest domeniu ca sa "vezi" ceva trebuie sa cercetezi multe resurse si sa iti formezi "spiritul" pentru a percepe ceea ce se afla dincolo de realitatea imediata, sa experimentezi diverse stari de constiinta modificata. Starea obisnuita de veghe, propriile simturi, propriile ganduri devin obstacole in calea experimentarii altor "dimensiuni" ale realitatii, in sensul ca acestea iti vor furniza mereu aceleasi tipuri de experiente. Iar ca sa treci dincolo de ele nu ai nevoie de credinta. Insasi credinta poate reprezenta un obstacol.
De altfel, din punctul meu de vedere credinta nu ajuta prin nimic altceva decat prin faptul ca iti ofera un confort psihic. Ma refer atat la credinta in existenta supranaturalului cat si la credinta in nonexistenta supranaturalului. Toti credinciosii incearca sa demonstreze ca ei au dreptate. Dar cunoasterea nu vine din simpla imbratisare a "miturilor" religioase sau stiintifice. De cunoastere nu te poti apropia decat abia dupa ce incepi sa ai indoieli si nu o poti atinge decat atunci cand incepi sa experimentezi.

#40
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 AlexEn, on 02 noiembrie 2015 - 20:42, said:

Oceanul Pacific l-ai vazut cu ochii tai? Dar Machu Picchu? Vantul l-ai vazut?
Te bazezi doar pe vedere ca sa decretezi ca ceva exista sau nu?
Mai grav e sa faci cunostinta cu electricitatea. Deasemeni, invizibila.
Si, cand te gandesti ca datorita ei comunicam pe aici...cat de complicat e...
Apropo, citisem candva ca unii se inchinau...zeului calculatoarelor.
Ziceau ca ar fi imposibil sa mearga fara sa fie insufletite de ceva. (...)
O fi macar fantoma calculatoarelor, daca nu chiar zeu.Posted Image

Edited by Rixthinna, 03 November 2015 - 00:57.


#41
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 21:37, said:

Probabil esti un tip flexibil. Trebe sa-mi recunosc invidia. Asta e si trecem peste. Oamenii a evoluat diferit

1. nu sunt tip

2. ÎNDOÍ, (I) îndói, (II, III) îndoiesc, vb. IV. I. 1. Tranz. A strânge în două o stofă, o hârtie, un material etc.; a strânge ceva de două sau de mai multe ori (punând marginile una peste alta). 2. Tranz. și refl. A face să devină sau a deveni curb; a (se) încovoia, a (se) apleca, a (se) înclina. ♦ Refl. (Despre oameni) A se gârbovi. II. Tranz. 1. A mări ceva de două ori; a dubla; p. ext. a înmulți, a mări (de un număr oarecare de ori). 2. A amesteca (în părți egale) un lichid cu altul; a subția. III. Refl. A fi nesigur în părerea sa, a sta la îndoială; a nu avea încredere (în cineva sau în ceva). – În + doi.

3. Poti sa aduci niste argumente la ce am zis eu, ca nu ai adus...

4. mi se pare trist ca iti trollezi propriul topic

#42
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 19:17, said:

Problema cauzata de fantome
Problema e, ca nu exista. Ce parere aveti?
Desi exprimarea e ambigua, banuiesc ca afirmatia ta se refera la inexistenta fantomelor.
Nici eu nu consider ca exista fantome in sens de stafie, strigoi, dar consider ca e posibil orice; in plus existentele fictive sunt o realitate ce nu poate fi tagaduita si ma refer in primul rand la fictivitatea intelegerii umane.
Afirmatia ta e una transanta, ferma.
Cum de este asa categorica cand individul (in speta tu), nu poate face dovada nici cel putin a propriei sale existente. Cum dovedesti ca existi ca om?

In alta ordine de idei; la fenomene, situatii, evenimente, ... extrasenzoriale, nu se ajunge asa cum faci tu, se ajunge prin apropierea de domeniile in care au loc astfel de evenimente nu negativ iscoditor ci, ca afinitate, rezonanta cu dommeniile respective si tot ce implica.
Nimeni nu are nici un fel de interes, de atractie, de motiv sa convinga pe cineva care procedeaza asa cum rezulta din cele pe care le scrii.
Nimeni nu se expune in piata publica sa fie cobaiul unora care aboreaza problematica asa cum rezulta din topic, in primul rand intrucat e total lipsit de sens, nu ar avea nici o noima sa traga ei de astfel de indivizi.

#43
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 altnume, on 03 noiembrie 2015 - 10:36, said:

Cum dovedesti ca existi ca om?

Exista expresia "m-am ciupit sa imi dau seama daca visez sau nu"

#44
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ce e ciupirea/ciupitura si unde are loc?

Edited by altnume, 03 November 2015 - 11:34.


#45
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Se presupune ca in vis nu poti simti durerea, sau o percepi mult diferit de durerea din viata reala. Din cauza asta exista teoria conform careia poti verifica daca visezi sau ceea ce se intampla e real ciupindu-te de mana sau orice alta parte anatomica, iar daca simti ca te doare atunci e cam clar ca nu visezi.

Edited by Hider141, 03 November 2015 - 15:28.


#46
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Daca fantomele nu o pot face, le tinem locul.Posted Image

Edited by Rixthinna, 03 November 2015 - 18:20.


#47
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Fantomele exista dar nu asa cum s-ar crede de catre neinitiati.In momentul mortii componentele fiintei umane respectiv corpul fizic moare primul in mod instantaneu.Dupa cateva saptamani urmeaza si moartea sau mai precis desintegrarea corpului energetic(eteric).Cum insa acest corp energetic este dotat cu o constienta primitiva el realizeaza totusi ca este intr-o situatie dificila si ca atare uneori intra in panica incearcand cu disperare sa intre in legatura cu fiintele vii umane.Acest corp detine energia vitala a fostului om viu si pana cand aceasta energie se consuma ea poate mentine in spectrul vizibil o imagine mai mult sau mai putin clara a fostului om.Acest spectru (fantoma) se poate mentine asa cateva zile dupa care ozonul care este electrolitul vital al ei se scurtcircuiteaza destramand definitiv imaginea.

#48
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Bulshit. Stai sa caut si o poza elocventa.

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Arayan, on 03 noiembrie 2015 - 20:26, said:

-Fantomele exista dar nu asa cum s-ar crede de catre neinitiati.In momentul mortii componentele fiintei umane respectiv corpul fizic moare primul in mod instantaneu.Dupa cateva saptamani urmeaza si moartea sau mai precis desintegrarea corpului energetic(eteric).Cum insa acest corp energetic este dotat cu o constienta primitiva el realizeaza totusi ca este intr-o situatie dificila si ca atare uneori intra in panica incearcand cu disperare sa intre in legatura cu fiintele vii umane.Acest corp detine energia vitala a fostului om viu si pana cand aceasta energie se consuma ea poate mentine in spectrul vizibil o imagine mai mult sau mai putin clara a fostului om.Acest spectru (fantoma) se poate mentine asa cateva zile dupa care ozonul care este electrolitul vital al ei se scurtcircuiteaza destramand definitiv imaginea.

Exista multe teorii...
Cert este ca dublul eteric (corpul energetic) are o structura materiala (sau, mai bine zis, semimateriala) ce poate fi pusa in evidenta in anumite conditii. S-au efectuat experimente de cantarire a corpului in preajma momentul mortii (cand se produce o infima scadere in greutate, dar care poate avea numeroase alte cauze), s-au efectuat fotografii Kirlian, s-a utilizat electronografia (metoda de investigare romaneasca) sau chiar fotografia clasica (filmul/ placa fotografica fiind impresionate de radiatii luminoase pe care ochiul uman nu le sesizeaza; camera digitala nu surprinde astfel de radiatii) s.a.m.d.
Dupa unii cercetatori acest dublul eteric se poate dezintegra in clipa mortii sau poate rezista de la cateva ore, zile, saptamani sau luni pana la mii de ani.
Aparent dublul eteric rezista numai atata vreme cat este legat de ramasitele corpul fizic (prin asa-numita "coarda de argint"), de anumite obiecte, de locul decesului, eventual (dupa unii ocultisti) de dublul astral, corpul mental, corpul cauzal (akashic) etc.
Se pare ca prin moarte nu se rupe intotdeauna legatura dintre cele doua corpuri (fizic si energetic). Pentru a se preveni supravietuirea dublului energetic, in anumite culturi corpul fizic este ars. In alte culturi, dimpotriva, pentru a fi asigurata supravietuirea corpului energetic, corpul fizic este conservat.
Acesta este ceea ce noi numim "fantoma".
Se considera ca intr-adevar dublul eteric are o constiinta primara, dar totodata ca este incapabil de gandire. In schimb este dotat cu memorie. Ultima parte este interesanta, deoarece, aparent dublul eteric memoreaza imprejurarile mortii si le retraieste/ reitereaza cu o anumita ciclicitate. Atunci cand moartea survine brusc la persoane sanatoase, "fantoma" are o materialitate mai pregnanta si in anumite conditii poate fi observata "bantuind" sau inregistrata fotografic. O alta parte interesanta este faptul ca impregnarea mnezica a dublului energetic este extrem de puternica. De aceea o fantoma nu isi shimba infatisarea, modul in care este "imbracata" etc.
Relatia dintre corpul fizic si corpul energetic este foarte bine surprinsa in medicina traditionala chineza (influenta reciproca dintre meridianele energetice care sunt traversate de energia Chi si corpul fizic), in filosofia hindusa (influenta reciproca dintre corpul fizic si nadisurile traversate de prana) ori in literatura tantrica (relatia dintre corpul fizic si sistemul de chakre traversate de energia Kundalini).
Relatia dintre dublul eteric, dublul astral si celelalte corpuri subtile (iar aici patrundem deja pe teritoriul stiintelor oculte) se poate si ea mentine dupa moarte. Cand legatura dintre dublul eteric si dublul astral (un vehicul care inmagazineaza sensibilitatea, afectivitatea, emotionalitatea) este puternica, persoana decedata poate sa se exprime in lumea fizica prin intermediul dublului eteric (sa transmita, de exemplu, senzatia de caldura sau de rece).
In aparenta ideile sunt mai greu de transmis, deoarece corpul mental nu se poate exprima prin intermediul corpului eteric, acesta neavand creier. Se poate exprima doar telepatic sau prin fenomenul posedarii/ prin intermediul unui medium.
Totusi nu are rost sa intram in astfel de detalii pe un topic de acest gen, dar cam asta ar fi teoria din spatele bantuirii de catre fantome (de la teorii parapsihologice pana la discipline ezoterice si stiinte oculte)...

#50
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 20:23, said:

Pai daca n-am vazut cu ochii mei...nu? In plus, n-am gasit o sursa sigura din fizica, care sa....
Nici eu n-am vazut cu ochii mei New York-ul, asta inseamna ca nu exista? Convinge-ma ca nu e doar o inventie, un oras fictiv! Sigur, exista poze, filmari, etc., dar daca sunt toate regizate? Daca nu exista New York, si de fapt nu exista nici SUA? In plus, cand vorbim de asemenea subiecte e logic faptul ca fizica nu le poate explica, fiind prin insasi definitia lor, ,,supranaturale", adica in totala contradictie cu legile fizice. PS: NU inseamna ca am spus ca exista fantome sau ceva.... N-am de unde sa stiu.

#51
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 _-_, on 03 noiembrie 2015 - 22:06, said:

Exista multe teorii...
-Analiza ta contine si ea teorii interesante insa si unele inadvertente ;

 _-_, on 03 noiembrie 2015 - 22:06, said:

Dupa unii cercetatori acest dublul eteric se poate dezintegra in clipa mortii sau poate rezista de la cateva ore, zile, saptamani sau luni pana la mii de ani.
-
-Aici sa strecurat o mica greseala in sensul ca corpul energetic este consumator de energie,si odata despartit de corpul gazda el isi va consuma propria energie (eterica)din care este alcatuit,dupa care se desintegreaza.Ori cat si-ar ,,economisii''energia aceasta se va epuiza complect in jurul a 40 de zile (de unde si traditia religioasa cu pomana de  6 saptamani ).

 _-_, on 03 noiembrie 2015 - 22:06, said:

Aparent dublul eteric rezista numai atata vreme cat este legat de ramasitele corpul fizic (prin asa-numita "coarda de argint"), de anumite obiecte, de locul decesului, eventual (dupa unii ocultisti) de dublul astral, corpul mental, corpul cauzal (akashic) etc.
Aici este o greseala f.mare in sensul ca coarda de,,argint''apartine in exclusivitate Corpului Astral,corp care,,moare'' si el dupa o perioada mai mare.acesta insa nu are forma umana si ca atare nu poate produce acel halou numit ,,fantoma''si nici de catre Corpul Spiritual care doar transcede,asa dar singurul care poate mentine pentru scurt timp imaginea omului este doar dublul sau energetic (Corpul Eteric) restul nu apartin fiintei umane,ele fiind doar transcedentale.

 _-_, on 03 noiembrie 2015 - 22:06, said:

Se pare ca prin moarte nu se rupe intotdeauna legatura dintre cele doua corpuri (fizic si energetic). Pentru a se preveni supravietuirea dublului energetic, in anumite culturi corpul fizic este ars. In alte culturi, dimpotriva, pentru a fi asigurata supravietuirea corpului energetic, corpul fizic este conservat.
Acesta este ceea ce noi numim "fantoma".
-Se pare ca aici lectura devine doar povestire sf....
Ruperea de vehiculul fizic este totala si ireversibila.O reinviere sau mentinerea cadavrului in viata dupa momentul mortii sale este imposibila deoarece inca din primele secunde dupa moarte apar deteriorari majore ale corpului fizic imposibil de remediat.Sa nu amestecam insa ...moartea clinica cu cea fizica prima ne fiind moarte iar ultima fiind moarte definitiva si ireversibila.In moartea clinica corpurile componente se gasesc in afara corpului fizic undeva langa acesta pregatite pentru parasire,ultima,,operatie fiind intreruperea cordonului de ,,argint'' Daca medicii reusesc insa intre timp refacerea conditiilor minime de de viata aceste  componente umane vor revenii in corp si omul nu va murii ba chiar isi va amintii toate detaliile legate de salvarea sa,bagand astfel frica in neinitiati....
-Asa dar arderea sau conservarea vehiculului fizic sant simple traditii.Putem insa vorbii despre ,,confectionarea''unui nou corp fizic asemanator  celui mort,sau scurtarea drumului traditional prin preluarea de catre CS a unui alt corp fizic aflat in viata (posedarea)dar aceste relatari devenin desigur of-topic
-Prana este doar hrana Corpului Astral,iar Energia Kundalini este doar denumirea tantrika a Corpului Spiritual.Nici una nici alta  nu produc... fantome..Sorry

Edited by Arayan, 04 November 2015 - 15:21.


#52
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Asa cum am spus: exista multe teorii. Daca ai fi citit cu atentie ce am scris, atunci ai fi observat ca nu am prezentat nimic in mod categoric.
Tu prezinti cateva simple ipoteze pe care le iei de bune, dar pentru fiecare dintre ele exista contraargumente.

 Arayan, on 04 noiembrie 2015 - 14:54, said:

-Aici sa strecurat o mica greseala in sensul ca corpul energetic este consumator de energie,si odata despartit de corpul gazda el isi va consuma propria energie (eterica)din care este alcatuit,dupa care se desintegreaza.Ori cat si-ar ,,economisii''energia aceasta se va epuiza complect in jurul a 40 de zile (de unde si traditia religioasa cu pomana de  6 saptamani ).

Supravietuirea corpului energetic timp de 40 de zile este scoasa efectiv din burta. Acest numar se intalneste in cateva religii si atat: crestinism, buddhismul tibetan etc.
Asa cum corpul fizic nu are o durata de viata batuta in cuie, la fel se intampla si in cazul celorlalte corpuri subtile.
In traditia brahmana corpul fizic este ars pentru a fi usurata desprinderea fata de corpul fizic. In traditia tibetana corpul fizic este oferit drept ofranda animalelor salbatice si se recita in urechea mortului din Cartea mortilor pentru ajutarea spiritului de a se indrepta spre "lumina clara".
In traditia egipteana corpul fizic era conservat si se faceau sacrificii umane in vederea alimentarii corpului energetic. Anumite marturii sprijina aceasta ipoteza (daca sunt adevarate).
Anumite tehnici magice si vampirismul energetic se refera la posibilitatea alimentarii corpului energetic. Insasi "pomana" la care te referi tu este tot o practica magica privind alimentarea corpului energetic.

 Arayan, on 04 noiembrie 2015 - 14:54, said:

Aici este o greseala f.mare in sensul ca coarda de,,argint''apartine in exclusivitate Corpului Astral,corp care,,moare'' si el dupa o perioada mai mare.

Sintagma "coarda de argint" isi are originea in Vechiul Testament si se refera la legatura dintre spirit si trup. In stiintele oculte s-a preluat aceasta sintagma si s-a utilizat cu semnificatie diferita. Se considera ca toate corpurile subtile sunt legate intre ele prin aceasta coarda, nu doar corpul astral.

 Arayan, on 04 noiembrie 2015 - 14:54, said:

-Se pare ca aici lectura devine doar povestire sf....
Ruperea de vehiculul fizic este totala si ireversibila.O reinviere sau mentinerea cadavrului in viata dupa momentul mortii sale este imposibila

Nu am afirmat nimic despre inviere. Iti imaginezi povesti.

 Arayan, on 04 noiembrie 2015 - 14:54, said:

-Prana este doar hrana Corpului Astral,iar Energia Kundalini este doar denumirea tantrika a Corpului Spiritual.Nici una nici alta  nu produc... fantome..Sorry

Prana nu are nico treaba cu corpul astral. Este o forma de energie subtila care traverseaza canalele energetice (nadis) ale corpului energetic (Prana-maya-kosha). Corpul astral este Kama-maya-kosha (kama = dorinta). Etimologic "prana" inseamna "respiratie" si este asociata cu energia solara.

Kundalini este energia primordiala, creatoare care arde impuritatile si ofera cunoasterea suprema. A fost asociata ba cu Sfantul Duh (Spiritul Sfant) din crestinism, ba cu sarpele biblic din iudaism. Etimologia termenului se afla in "kundal" care inseamna "rasucire" sau "bucla", deoarece dormiteaza stand incolacita ca un sarpe in Muladhara chakra (centru energetic corespunzator elementului pamant care se afla la baza osului sacru). Trezirea ei o face sa urce in spirala de-a lungul lui Sushumna nadi (canalul energetic ce corespunde maduvei spinarii), activand fiecare chakra pana in Sahasrara chakra (centrul energetic aflat deasupra capului) cand apare starea de samadhi (de iluminare suprema). Fiecare chakra corespunde unui anumit plan al existentei: fizic, astral, mental, cauzal etc. Nu stiu pe care dintre ele le asociezi tu "corpului spiritual" sau ce intelegi prin "corp spiritual".

Nu a spus nimeni ca prana si Kundalini "produc fantome". Din nou ti-ai imaginat lucruri.

Edited by _-_, 04 November 2015 - 16:49.


#53
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 19:17, said:

Problema e, ca nu exista. Ce parere aveti?
Sa negi existenta fantomelor e ca si cum ti-ai nega propia existenta.

Argumentez cu cea mai irefutabila dovada posibila ! HAMPTON COURT GHOST
Spoiler


#54
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu nu cred ca exista fantome, dar mi se pare destul de probabila o teorie a fizici cuantice care spune ca o forma de enegrie detinuta de o fiinta vie (spirit sau cum vrei sa-i spui) trece, dupa moarte, intr-un univers paralel. Intr-un fel, un soi de reincarnare ca in credintele budiste si hinduse. Aceasta teorie se bazazeaza pe o simpla afirmatie: Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma. Dar totusi nu trebuie sa eliminam nici varianta ca dupa moarte nu se mai intampla si ca toata viata este o serie de procese chimice. Oricum, in acest moment nimeni nu are o proba care sa fie 100% sigura si sa-i demonstrese ipoteza, deci cea ce dezbatem sunt niste pure teori printre alte cateva mii. Iar in legatura cu ce vad cei in moarte clinica, creierul poate juca multe farse.Cine stie care or fi adevarul adevarat.

p.s: ca sa elimin anumite supoziti, sunt liber cugetator.

Edited by Zinus, 04 November 2015 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate