Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema cauzata de fantome

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 ciprian_s13, on 02 noiembrie 2015 - 20:27, said:


Prin liceu am asistat la o discutie dintre un coleg si o doamna profesoara de religie care a intrebata ce parere are de faptul ca un preot este "bantuit" de fosta sotie ! Spre surprinderea mea raspunsul a fost un pic mai nuantat: cica exista posibilitatea ca dupa moarte un suflet sa nu se ridice la "ceruri" si sa ramana pe pamant fapt datorat unor traume .  Personal, pana acum nu m-am intalnit cu vreo fantoma (aka bau-bau ) iar daca se intampla lucrul asta va povestesc si voua !

Sint perplex, ce mai.Pai daca doamna profesoara zice...Parerea me e ca bate cimpii. Probabil e senila

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 20:23, said:

Pai daca n-am vazut cu ochii mei...nu? In plus, n-am gasit o sursa sigura din fizica, care sa....

Oceanul Pacific l-ai vazut cu ochii tai? Dar Machu Picchu? Vantul l-ai vazut?
Te bazezi doar pe vedere ca sa decretezi ca ceva exista sau nu?

#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 AlexEn, on 02 noiembrie 2015 - 20:42, said:


Oceanul Pacific l-ai vazut cu ochii tai? Dar Machu Picchu? Vantul l-ai vazut?
Te bazezi doar pe vedere ca sa decretezi ca ceva exista sau nu?

Am vazut si Pacificu si Machu Pichu. Post confirma. Si vad si vintu. Extrem de clar. Fantome nu am vazut. Imi pare rau. Altceva?

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 20:09, said:

Inteleg aratarile cu cearsaf pe cap, asa cum sint descrise in postul numarul 2. Cred ca poza, reala de altfel, surprinde fantoma, exact asa cum arata ea de fapt. Trebuie sa recunosc, ca sint speriat de aceasta viziune maxima. Totusi, asa ceva nu poate eista intr-o lume reala guvernata de legi clar formulate

Deci raspunsul tau este ca fantoma este o "aratare cu cearsaf pe cap". Dar atunci cand ai deschis topicul cu siguranta te-ai referit la altceva. La ce anume te-ai referit?
Ce calitati are "asa ceva" despre care consideri ca "nu poate exista intr-o lume reala"? Pentru ca "aratarea cu cearceaf" exista in lumea reala.

#23
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 _-_, on 02 noiembrie 2015 - 20:50, said:

Deci raspunsul tau este ca fantoma este o "aratare cu cearsaf pe cap". Dar atunci cand ai deschis topicul cu siguranta te-ai referit la altceva. La ce anume te-ai referit?

Raspunsul este grefat pe indicii. Evident nu-mi pot inchipui altceva, decit ceea ce indica persoanele cu o experienta mult mai bogata decit a mea. Este deci unicul reper

 _-_, on 02 noiembrie 2015 - 20:50, said:

Ce calitati are "asa ceva" despre care consideri ca "nu poate exista intr-o lume reala"? Pentru ca "aratarea cu cearceaf" exista in lumea reala.
Ceea ce consider ca nu poate exista intr-o lume reala, nu are calitati. De niciun fel

#24
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 19:31, said:

In spiritul noului regulament al ariei
Rog un moderator sa mute topicul pe fun.

#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 thisbeatishot, on 02 noiembrie 2015 - 21:00, said:

Rog un moderator sa mute topicul pe fun.

Vaaaai... de ce?

#26
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Faptul ca ne-ai bagat in ochi noul regulament al ariei denota ca ai deschiz topicul la misto.

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 thisbeatishot, on 02 noiembrie 2015 - 21:05, said:

Faptul ca ne-ai bagat in ochi noul regulament al ariei denota ca ai deschiz topicul la misto.

"Denota" e un cuvint greu. Abia mai vad tastele, si asta se datoreaza anumitor procente. Propun sa aminam discutia pe miine. Abia mai fac fata, din motive aflate in strinsa legatura cu cauzalitatea universului. Ok?

#28
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Am sa propun si un nou regulament, controlul cu fiola inainte de a deschide topice.

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 thisbeatishot, on 02 noiembrie 2015 - 21:13, said:

Am sa propun si un nou regulament, controlul cu fiola inainte de a deschide topice.

Cind am deschis topicu, vedeam la "simplu", exact ca la tenis. Acu vad tot la fel, aka tot ca-n tenis, da la dublu. Inainte sa ma prelng peste fileu, ma retrag in cumea gloriei. Zic si io...nu-i mai bine?

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@thisbeatishot
Pai daca unii simt nevoia sa creada ca realitatea se extinde dincolo de universul material (si culmea! exista unele probe), atunci de ce persoanele care nu vor sa creada decat in ceea ce le infatiseaza cele cateva simturi limitate, dezvoltate in cursul adaptarii la mediu si reglate de catre interactiunea cu el sa nu aiba dreptul sa isi exprime opinia?

Edited by _-_, 02 November 2015 - 21:23.


#31
ciprian_s13

ciprian_s13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.03.2007

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 20:48, said:


Am vazut si Pacificu si Machu Pichu. Post confirma. Si vad si vintu. Extrem de clar. Fantome nu am vazut. Imi pare rau. Altceva?

Chiar daca  prin intermediul ochiului uman , percepem 80% din mediul inconjurator nu insemana ca este si corect ceea ce vedem ! Ochiul uman poate "vedea" doar in spectrul cu lungimea de unda intre 400 nm (violet) şi 700 nm (roşu);  nu putem "observa"  uv-urile , X-ray si Gamma-ray .  De exemplu frunzele se vad verzi pentru ca nu absorb radiatia cu lungimea de unda corespunzatoare verdelui.

#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 _-_, on 02 noiembrie 2015 - 21:21, said:

Pai daca unii simt nevoia sa creada ca realitatea se extinde dincolo de universul material (si culmea! exista unele probe), atunci de ce persoanele care nu vor sa creada decat in ceea ce le infatiseaza cele cateva simturi dezvoltate in cursul adaptarii la mediu sa nu aiba dreptul sa isi exprime opinia?

Cuuuum? Care probe?

#33
ciprian_s13

ciprian_s13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.03.2007

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 21:22, said:


Cuuuum? Care probe?

Pai ce, nu ai vazut quasari pe cer :-))

#34
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 ciprian_s13, on 02 noiembrie 2015 - 21:25, said:


Pai ce, nu ai vazut quasari pe cer :-))

Deeee...da iote ce zice dinsu, aka s-ar putea sa trebuiasca sa demonstrezi ca quasarii nu tin de universu material

 _-_, on 02 noiembrie 2015 - 21:21, said:

@thisbeatishot
Pai daca unii simt nevoia sa creada ca realitatea se extinde dincolo de universul material (si culmea! exista unele probe)


#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 vata_pa_batz, on 02 noiembrie 2015 - 20:48, said:


Am vazut si Pacificu si Machu Pichu. Post confirma. Si vad si vintu. Extrem de clar. Fantome nu am vazut. Imi pare rau. Altceva?

Da, ma indoiesc ca ai vazut vantul. Nu ai vazut vantul ca nu e vizibil(cel putin pt ochiul uman). Efectele lui in schimb sunt. Tu confunzi cauza cu efectul.  

Si, ca sa revin la ideea mea initiala, daca nu ai vazut tu ceva nu inseamna ca nu exista.

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 AlexEn, on 02 noiembrie 2015 - 21:34, said:

Da, ma indoiesc ca ai vazut vantul. Nu ai vazut vantul ca nu e vizibil(cel putin pt ochiul uman). Efectele lui in schimb sunt. Tu confunzi cauza cu efectul.  

Si, ca sa revin la ideea mea initiala, daca nu ai vazut tu ceva nu inseamna ca nu exista.

Probabil esti un tip flexibil. Trebe sa-mi recunosc invidia. Asta e si trecem peste. Oamenii a evoluat diferit

Edited by vata_pa_batz, 02 November 2015 - 21:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate