Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dovada certificat inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Buna seara :)

Saptamana asta am fost sa iau numere permanente ( negre ) pentru masina. Am dus la ghiseul de inmatriculari aproximativ 20 de hartii, mi-au dat inapoi vreo 10. Am plecat acasa. Azi cand sa imi fac ordine in acte am observat ca in loc de certificatul de inmatriculare mic si galben mi-au dat o foaie alba format A5, dovada ceritificat de inmatriculare, valabila 15 zile. Foarte urat gestul.

In partea de jos scrie cu litere mici ca devine nula dupa obtinerea certificatului de inmatriculare si am obligatia sa distrug dovada dupa primirea certificatului.

Cum obtin certificatul de inmatriculare? Trebuie sa mai trec o data la RAR in aceste 15 zile, sau sa merg la inmatriculari? Sau imi trimit ei certificatul prin posta?

#2
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Iti vine prin posta in maxim 15 zile la adresa din buletin, la mine a durat o saptamana in Craiova. Nu este niciun gest urat este ceva normal deoarece la Bucuresti se fac certificatele

#3
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Am inteles. :) Il astept sa vina.

E urat pentru ca se poate face un certificat de inmatriculare permanent de la RAR, sa nu il ia pe asta si sa faca altul. Isi fac singuri de lucru.

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Bogdan199O, on 01 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Am inteles. Posted Image Il astept sa vina.

E urat pentru ca se poate face un certificat de inmatriculare permanent de la RAR, sa nu il ia pe asta si sa faca altul. Isi fac singuri de lucru.

Se pot face multe dar nu se vrea,cum si-ar mai justifica armatele de birocrati existenta? Iti inchipui ce usoar ar fi daca am avea ca in UK sau Irl,un singur act la masina nu talon si civ? Si nu ai mai face drumuri aiurea pe nicaieri cand vinzi sau cumperi o masina,doar completezi pe el datele noului proprietar,il pui la posta si in cateva zile ii vine noului proprietar talonul.Ar fi prea frumos asa ceva,in Romania,unde au darul asta de a complica lucrurile inutil...

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie sa-si justifice salariile barosane, au multe acte de facut, de pus actele vechi in masina de tocat, de dat indicatii la astia micii ce sa trimita prin posta. adica treburi esentiale pt statul roman

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Situatia nu afecteaza posesorul de auto. Depui documentele, iei numerele, in vreo saptamana, iti vine si certificatul. Atentie, predarea acestuia se face personal.
In ce priveste treburile care merg prost, RAR-ul ar trebui sa fie ultima noastra grija.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015
RAR-ul nu se ocupa cu punerea vehiculului in circulatie. Aia e treaba prefecturii. RAR se ocupa exclusiv de partea tehnica

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 YOUR_GOD, on 01 noiembrie 2015 - 21:28, said:

Situatia nu afecteaza posesorul de auto.
Nu pe dracu ... din moment ce

 YOUR_GOD, on 01 noiembrie 2015 - 21:28, said:

predarea acestuia se face personal

Edited by adrian_r5, 01 November 2015 - 21:50.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A, te deranjeaza ca trebuie sa-ti fie predat personal. Pai, eu nu a fost acasa cand am primit..avizul, cred ca asa ii spune. Si am mers la oficiul postal a treia zi. Nu a trebui sa astept.

#10
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 YOUR_GOD, on 01 noiembrie 2015 - 21:59, said:

A, te deranjeaza ca trebuie sa-ti fie predat personal.
Ma deranjeaza faptul ca in loc sa-mi dea "talonu" imi da timpenia aia de "dovada" apoi trebuie sa pierd vremea pe la oficii postale ... Aceeasi ineptie si la elibererea permisului de conducere.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce ineptie la eliberarea permisului mai?

daca nu iti da dovada, ca de ce nu iti da, daca iti da, de ce iti da, tu pana la urma ce doresti? care iti este doleanta?

pana acum doar ai descris ca esti deranjat ca iti da un act doveditor. dar ca daca nu ti l-ar da, ca traim in romania si ia uite ce rai sunt astia, asadar, care iti este problema de fapt?

#12
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 Bogdan199O, on 01 noiembrie 2015 - 20:48, said:

Am dus la ghiseul de inmatriculari aproximativ 20 de hartii, mi-au dat inapoi vreo 10.
Dar cand ai primit cele 10 hartii. de ce n-ai verificat ce ti-au dat?
"Foarte urat gestul" :)
Daca verificai, vedeai pe loc ce document ai primit si cereai lamuririle acolo, la sursa.
Plus ca pot sa mai fie greseli in documentele emise: un nume, o adresa, un numar, o data, etc. Trebuie verificate astea inainte de a pleca cu documentele de la ghiseu.

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Franaaaaaaa!
Incetati cu intepaturile!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 adrian_r5, on 01 noiembrie 2015 - 22:48, said:

Ma deranjeaza faptul ca in loc sa-mi dea "talonu" imi da timpenia aia de "dovada" apoi trebuie sa pierd vremea pe la oficii postale ... Aceeasi ineptie si la elibererea permisului de conducere.
la buletin, la fel, vrei sa ti-l scrie pe loc?
asta e, sunt documente care se elibereaza cu regim special, si sunt tiparite centralizat.
nu trebuie sa ajungi la oficiul postal, ti-l va aduce postasul acasa.

la permise poti opta sa il primesti la domiciliu, la alta adresa, unde vrei tu, sau sa-l ridici de la ghiseul de permise din ce judet vrei tu.

#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 slai, on 02 noiembrie 2015 - 11:35, said:

la buletin, la fel, vrei sa ti-l scrie pe loc?
Am zis eu ceva de scris "pe loc" ?
Si daca tot ai adus vorba de "buletine" - acolo e alta ineptie: cind predai "documentatia" pentru reinnoirea actului de identitate acesta se retine si timp pe vreo 2 saptamini pina vine actu' nou esti "fiu' ploii" ca n-ai nici un act de identitate.

 slai, on 02 noiembrie 2015 - 11:35, said:

asta e, sunt documente care se elibereaza cu regim special, si sunt tiparite centralizat.
A dracului fatalitate ... "sunt documente care se elibereaza cu regim special" - in 2005 cind am inmatriculat masina (noua) firma care s-a ocupat cu formalitatile de inmatriculare mi-a dat placutele de inmatriculare si talonu' ... la fel si in 2008 (tot masina noua) si acum brusc in 2015 primesc doar placutele de inmatriculare si hirtiuta aia valabila 15 zile ...
La fel si cu permisul ... la reinnoire in 2007 l-am primit aproape pe loc. Spun aproape pt. ca m-am prezentat la h 17 si programul era pina la ora 18 astfel ca nu s-a mai putut sa-l primesc "in 2 ore" ci a doua zi. In 2012 cind am fost pe acolo cu o alta schimbare de permis deja se introdusese timpenia cu tiparirea centralizata si livrarea prin "PrioriPost".


PS

@Dany_Darke
@slai

Inainte de a cometa cu aroganta cele scrise de mine incercati sa intelegeti ce am scris ... iar daca nu pricepeti intrebati ... va raspund gratis. Apoi incercati sa va informati si sa treceti prin filtrul gindirii informatiile gasite ... si tineti seama de vorba batrineasca - " mai bine taci si lasi lumea sa creada ca esti nestiutor decit sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu" Posted Image

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 Bogdan199O, on 01 noiembrie 2015 - 20:54, said:

Am inteles. Posted Image Il astept sa vina...

Se trimite prin posta dar in regim special. Vei fi sunat inainte de livrare, nu este ca un plic obisnuit sau un colet uzual pe care trebuie sa-l ridici de la oficiu.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 adrian_r5, on 02 noiembrie 2015 - 12:58, said:

Am zis eu ceva de scris "pe loc" ?
Si daca tot ai adus vorba de "buletine" - acolo e alta ineptie: cind predai "documentatia" pentru reinnoirea actului de identitate acesta se retine si timp pe vreo 2 saptamini pina vine actu' nou esti "fiu' ploii" ca n-ai nici un act de identitate.

PS

@Dany_Darke
@slai

Inainte de a cometa cu aroganta cele scrise de mine incercati sa intelegeti ce am scris ... iar daca nu pricepeti intrebati ... va raspund gratis. Apoi incercati sa va informati si sa treceti prin filtrul gindirii informatiile gasite ... si tineti seama de vorba batrineasca - " mai bine taci si lasi lumea sa creada ca esti nestiutor decit sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu" Posted Image


ti s-a atras atentia sa incetezi cu intepaturile si vad ca vrei in continuare sa faci flame. insisti chiar.

cat despre permis si buletin, chiar anul asta le-am schimbat pe amandoua, in 2 orase diferite, ambele acte au avut dovada inlocuitoare pana la eliberarea celui nou. asa cu ne face nimeni fiul ploii, ci elibereaza un act inlocuitor.

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 Dany_Darke, on 02 noiembrie 2015 - 14:17, said:

pana la eliberarea celui nou. asa cu ne face nimeni fiul ploii, ci elibereaza un act inlocuitor.
Ai incercat sa iesi din tara cu acel "act inlocuitor" ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate