Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Laptop Business - Asus sau Toshiba sau alt brand?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Dana, cand te-am intrebat la ce il foloseste, te-am intrebat la ce il folosesti exact.
Business poate inseman un aparat de ppt prezentat unui client, caz in care e buna si-o tableta, sau poate inseman editari / randari in care un laptop de 4.000 lei abia se taraie.

E asa greu sa zici exact ce rulezi pe el si ce pretentii ai?
Nu de alta, dar nu ai nicio idee la ce ar trebui sa te uiti, noi nu stim ce vrei, iar site-urile alea pe care te tot uiti mai mult te baga in ceata, ca scorurile alea sunt fix pix in viata de zi cu zi.

La 4.000, strict ca performanta bruta, as lua Clevo-ul de mai sus fara sa stau pe ganduri.
Dar poate nu ai nevoie de laptop de 4.000. Poate iti este ok ceva mai mic, mai usor, mai subtire, mai ieftin etc.

#38
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 01 noiembrie 2015 - 23:34, said:

Singurul motiv pentru care ai avea nevoie de un procesor mai puternic e sa zicem baza aia de date, desi dupa mine aia cere RAM din belsug.

View Postmarius_fenchea, on 03 noiembrie 2015 - 17:20, said:

Deci viteza de reactie vine din procesor DDR si hard disk / SSD - ca feeling de la 4 G in sus de DDR si un procesor I3 cel mai mult simti viteza de reactie data de SSD.

View Postmarius_fenchea, on 03 noiembrie 2015 - 22:41, said:

Deci la ce ai spus tu ca faci sa dai 4000 de lei pe un laptop sunt bani aruncati ( vreo 2000 de lei asa) sincer intre un I5 sau chiar I3 si un I7 dual core nu vrei simti o diferenta remarcabila.
De multe ori SSD-ul o sa iti compenseze alaturi de DDR un procesor un pic mai lent, sfatul meu este sa cauti intre 1500+ si 3000 de lei.
In concluzie cred ca ar fi mai ok sa imi axez cautarile mai mult pe DDR si mai putin pe procesor.
Deci laptopul ideal pentru mine ar fi (daca exista) :
-RAM 8 MB si eventual cu slot liber pentru eventual upgrade la 16 GB
-procesor i7 sau i5, cu scor minim 4000
-placa video dedicata = nu
-HDD 5400 rpm cat mai mic, nu 7200 rpm
-tastatura numerica, poate si iluminata
-display fullHD
-acces neaparat la HDD si RAM doar printr-un surub, fara pierderea garantiei


View Postcosstica, on 04 noiembrie 2015 - 03:47, said:

Nu prea ai inteles, raspunde la intrebare: la ce folosesti laptopul? Ce programe vei rula, si daca il vei transporta des sau nu.
Mai explicasem eu cate ceva: laptopul nu cred ca va avea sarcina mai grea decat baze de date excel si viteza cat mai mare prin google maps si street view.
Iar 99 % va lucra acasa, doar cu mutare dintr-o camera in alta. Va fi transportat doar in concedii.

View Postjegmihai, on 03 noiembrie 2015 - 20:59, said:

Personal as merge pe Clevo. Constructie la fel de buna, insa racirea e superioara. De asemenea, te alegi cu i5 Quad Nativ -Skylake si de asemenea ai SSD din start.
Oare Clevo se poate structura dupa propriile cereri? Ca altfel, as prefera de pe pcgarage.

Edited by dana_1, 04 November 2015 - 11:20.


#39
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Il ai deja cu SSD si dedicata:
http://tekadvice.ro/clevo-n150.html

Ca idee, de ce doamne iarta-ma ai vrea HDD la 5400RPM?
Sper ca nu ai pretentia sa ramai cu el in laptop, ca o sa mearga execrabil.

#40
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 04 noiembrie 2015 - 10:53, said:

Dana, cand te-am intrebat la ce il foloseste, te-am intrebat la ce il folosesti exact. Baze date excel, word, internet, google maps, street view, filme

Dar poate nu ai nevoie de laptop de 4.000. Poate iti este ok ceva mai .... ieftin etc. Si eu ma gandesc la asta cateodata. Si sa pot pune eu ce SSD vreau, care mi-a castigat increderea intr-un laptop actual, cu garantie separata 10 ani.

View Postgeorgik12, on 04 noiembrie 2015 - 11:25, said:

Il ai deja cu SSD si dedicata:  As prefera fara dedicata si sa se scada pretul ei din pretul total.
http://tekadvice.ro/clevo-n150.html

Ca idee, de ce doamne iarta-ma ai vrea HDD la 5400RPM?
Sper ca nu ai pretentia sa ramai cu el in laptop, ca o sa mearga execrabil. Eliminat si inlocuit cu SSD, desigur.


#41
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdana_1, on 04 noiembrie 2015 - 11:50, said:


Deci indiferent ce HDD o sa ai poti sa ii pui SSD, problema este ca HDD-ul ala poti sa il transformi lejer in HDD extern si sa iti dfaci back-up la baza de date, poze, si alte cele pe care tu alegi ca sunt importante pentru tine. Diferenta de pret intre 7200 si 5400 RPM nu este neaparat semnificativa.
Apoi - este foarte important sa ai loc de upgrade la DDR nu neaparat sa ii ai din start in laptop.
Vei gasi configuratii mult mai bune cu 4 D DDR fata de altele care au deja 8 G dar sunt pe un slot si nu mai ai loc de upgrade.
S-ar putea sa gasesti ambele sloturi pentru RAM ocupate cu cate 4 G DDR si iarasi nu ai facut nimic.

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Clevo-urile nu se pot lua si fara dedicata din pacate.
Totusi, N150-ul ala tot merita fiecare leu platit.

#43
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Nu am cumparat inca laptop, dar socotesc niste upgrade-uri viitoare de memorie.
Dintre toti producatorii de memorii vad ca exista HP si Lenovo, care ma gandesc ca sunt facute special pentru laptopuri HP si Lenovo (sau nu neaparat ?).
Vad ca mai exista Crucial (universal ?) si Crucial Mac memory Apple (doar pentru Apple ?).
Dar pentru Asus sau Toshiba, ce memorii alegem? Oricare producator?
Si banuiesc ca trebuie setat in cautari exact acelasi tip (DDR3) si aceeasi frecventa ca a memoriei laptopului (1600Mhz).
Probabil si aceeasi tensiune de alimentare (1.35 sau 1.8 sau 2.5 volti) ?
De unde stiu eu la ce tensiune merge memoria din laptopul respective, ca nu scrie in specificatiile laptopului ?

#44
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Simplu: intrebi.
Sau catit 3 sferturi de internet in speranta ca vei gasi.
Nu de alta, dar iti faci la griji de zici ca ai de crescut un copil, nu de luat un laptop.

Memoria in ziua de azi s-a cam standardizat: 1600MHz CL11 la 1.35V. (DDR3L)
Ca e Crucial, ca e Hp, ca e Lenovo, ca e Corsair e fix pix, iei ce-i mai ieftin.

#45
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 07 noiembrie 2015 - 09:28, said:

Simplu: intrebi. Pe cine, nu pe dvs aici?
Sau catit 3 sferturi de internet in speranta ca vei gasi. Incerc sa mai citesc si de la servici, destul de greu cu timpul liber si nici nu ma pricep.
Am mai citit si eu azi, inclusiv critica legata de Asus aici : http://forum.softped...ic/page__st__18
Mi-am dat seama ca am fost foarte multumita de un Toshiba astfel ca m-am gandit sa caut si intre Toshiba, unde am gasit un model aproape perfect pentru mine :
http://www.pcgarage....-win-81-silver/
Deci acum am doua modele aproape perfecte, alaturi de Clevo N150 dat de georgik12.  Ele sunt asemanatoare intr-un fel, pentru a se asemana cat mai mult ar trebui considerat astfel:

Toshiba aprox.4500 lei
+ 477lei SSD-ul din care mai am un exemplar si mi-a castigat increderea (http://www.pcgarage....ta-iii-25-inch/) = 4977 lei


Clevo N150 3999 lei
+ 350 lei pentru diferenta pana la un processor similar = 4349 lei
+ 359,60 lei pentru diferenta pana la memorie echivalenta (16MB) = 4709 lei
+ 500 lei windows = 5209 lei

Ambele au din pacate o placa video la care nu se poate renunta.
Ambele au : ecran IPS, Full HD, wireless ac., tastatura numerica si iluminata.
Un plus pentru N150 la baterie.
Un plus pentru Toshiba la finisajul de aluminiu (care pentru mine conteaza cel mai putin) si la garantie.

va rog, ce ma sfatuiti?

#46
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Toshiba nici nu e pe stoc. Recomand in continuare Clevo pentru ca vine cu SSD preinstalat si poti sa il configurezi cum vrei. Si racirea ar trebui sa fie ceva mai buna.

Acum intrebarea e urmatoarea, chiar ai nevoie de i7 Quad si 16 gb ram pentru ce il vei folosi?

#47
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Toshiba nu mai e ce-a fost, mai ales la modelele ieftine (si acel laptop e ieftin).

http://www.notebookc...D.124148.0.html

"60%: Such a bad rating is rare. There exist hardly any notebooks, which are rated worse."

De la fiecare brand exista si modele bune, si modele proaste. Brandurile care produc doar modele bune cam ies din bugete. Clevo e unul din ele.

Parerea mea: nu ai nevoie de i7 si nici de 16G ram. Ia un laptop mai modest (parca au pus oamenii un probook pe aici) si vezi cum te impaci cu el. Nu iti place/nu face fata -> il returnezi.

#48
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postcosstica, on 07 noiembrie 2015 - 23:24, said:

Toshiba nu mai e ce-a fost, mai ales la modelele ieftine (si acel laptop e ieftin).

http://www.notebookc...D.124148.0.html

"60%: Such a bad rating is rare. There exist hardly any notebooks, which are rated worse."

De la fiecare brand exista si modele bune, si modele proaste. Brandurile care produc doar modele bune cam ies din bugete. Clevo e unul din ele.

Parerea mea: nu ai nevoie de i7 si nici de 16G ram. Ia un laptop mai modest (parca au pus oamenii un probook pe aici) si vezi cum te impaci cu el. Nu iti place/nu face fata -> il returnezi.

Stai linistit si la Acer-ul meu este acelasi review - deocamdata realitatea spune cu totul altceva....singura chestie care mi-o doream altfel la Acer este ecranul pe care l-as fi vrut IPS - in strainatate incepe sa apara tot mai multe in Romania ... inca nu e asa de comun la bani putini.

#49
oGu

oGu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.03.2006
De azi valabil in oferta un nou model de buget.
http://tekadvice.ro/clevo-w650.html
Este destul de interesant mai ales pentru cei care cauta in aceasta categorie de pret un ecran IPS de calitate.
Incepand de maine 15.11.2015 incepem campania “Black Friday”.
Am efectuat discount-uri la majoritatea modelelor care vor fi valabile pana pe data de 02.12.2015.
Site-ul isi va actualiza automat cu noile preturi in noaptea aceasta la ora 00:00.

#50
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postjegmihai, on 07 noiembrie 2015 - 23:16, said:

Toshiba nici nu e pe stoc...
Se mai gaseste, chiar daca nu pe pcgarage.

View Postcosstica, on 07 noiembrie 2015 - 23:24, said:

Toshiba nu mai e ce-a fost, mai ales la modelele ieftine (si acel laptop e ieftin)....
Nu prea inteleg asta. O garantie de 3 ani No Matter What, aluminiu, componente de top... Poti fi te rog putin mai exact, ce a fost Toshiba si ce a ajuns?
Pentru ca ma tem sa nu fiu prea impresionata de modelul meu ieftin Satellite din 2009 si acum sa fie mult mai proaste.

Mi se pare interesant N150 (chiar la un pas sa comand), chiar daca platesc inutil o placa video 960M in loc de o placa video integrata. As avea cateva intrebari :
1) Garantia pe persoana juridica nu creeaza vreo problema in plus decat garantia pe fizica?
2) Site cu drivere suport ?
3) Ce marca/model SSD contine si cata garantie are acesta? Tot cat laptopul?
4) Daca de exemplu sparg accidental monitorul sau vars cafeaua pe tastatura, are garantie No Matter What (gen Toshiba)? Sau macar se poate rezolva contracost?
5) Nu se vede din poze, dar se poate introduce/elimina cu usurinta (uneori zilnic) bateria?
6) Si o intrbare ilara probabil (de necunoscatoare) : daca aleg cu BluRay, aceasta unitate optica "stie" sa faca (cel putin, ca mai mult stiu ca stie) TOT ce face si un DVD-RW sau are si anumite dezavantaje fata de un DVD-RW ?

Va multumesc!

Edited by dana_1, 15 November 2015 - 09:36.


#51
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ti s-a raspuns dincolo. :)

#52
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Mai am o nelamurire cu N150. Pe site-ul oficial apare ca display-ul nu este IPS.
http://www.clevo.com....id=829&lang=en
Este o eroare pe site-ul tekadvice ca apare "IPS" ?

#53
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E IPS. Posted Image
Ca multi altii, Clevo aleg ce ecran sa puna pe fiecare unitate in parte. Tekadvice le aduc doar pe alea cu IPS.

Edited by georgik12, 15 November 2015 - 19:13.


#54
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Pe site-ul oficial clevo sunt doua display-uri disponibile si lasa la indemana reseller-ului tekadvice sa aleaga ce doreste sa ofere pe unitate.   Dar, doar dintre cele doua.   Si nici unul din cele doua nu este IPS.

Asa cum reseller-ul a ales sa ofere doua dintre cele trei procesoare disponibile pentru modelul N150.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate