Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Laptop Business - Asus sau Toshiba sau alt brand?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Au trecut 15 zile de când ai deschis topicul si se pare ca încă nu esti decisa pe ce vrei sa cumperi. Întrebarea e daca chiar vei mai cumpara ceva?

#56
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Probabil nici n-o sa cumpere.
I s-a zis dincolo mura in gura ca vine cu display IPS, tot nu vrea sa bage la cap .. problema ei.

PS: oGu lucreaza la Tekadvice.
El le vinde, el le aduce, el le negociaza. Daca nici el nu stie despre ce-i vorba si ce vinde, atunci nu mai cumpara, ca oricum n-ai incredere in nimeni vad. Posted Image

PPS: Asta cu i5 in loc de i3 si ai scutit 500 lei.
Asta asa, ca idee, ca tot n-ai de ce sa iei N150-ul ca nu-ti trebuie dedicata.
http://tekadvice.ro/clevo-w650.html

Edited by georgik12, 15 November 2015 - 20:09.


#57
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Offtopic : ma ajuti si pe mine cu o poza de la racirea lui Clevo N150? :)

Parca o postasei pe forum, as fi avut nevoie de ea pentru topicul asta : http://forum.softped.../#entry18207596

#58
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postjegmihai, on 15 noiembrie 2015 - 20:05, said:

Au trecut 15 zile de când ai deschis topicul si se pare ca încă nu esti decisa pe ce vrei sa cumperi. Întrebarea e daca chiar vei mai cumpara ceva?
Toata lumea asteapta acum Black Fraier Day. Dimineata aveam ca prima optiune N150, acum sunt sigura ca nu voi lua N150.


View Postgeorgik12, on 15 noiembrie 2015 - 20:08, said:

Stiu ca oGu lucreaza acolo, dar am suspectat ca apare eronat cu intentie pe tekadvice "IPS". Poate gresesc eu si stie vreun posesor ca N150 are IPS.
Dar oricum incredere sa iau de pe tekadvice nu mai am, prefer branduri cu reprezentare in Romania. As lua clevo daca ar avea reprezentanta. E vorba de incredere in tekadvice in caz de probleme. In clevo as avea incredere.



Cu atat mai mult mi-am pierdut increderea cand vad ca pe acel forum postarea urmatoare mi-a fost cenzurata, adica apare doar pe softpedia, acolo NU.

View Postdana_1, on 15 noiembrie 2015 - 20:05, said:

Pe site-ul oficial clevo sunt doua display-uri disponibile si lasa la indemana reseller-ului tekadvice sa aleaga ce doreste sa ofere pe unitate.   Dar, doar dintre cele doua.   Si nici unul din cele doua nu este IPS.

Asa cum reseller-ul a ales sa ofere doua dintre cele trei procesoare disponibile pentru modelul N150.

Edited by dana_1, 15 November 2015 - 20:42.


#59
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mai, esti comica. Foarte comica.
Cand ai acceptat regulile alea de incriere pe site-ul ala, n-ai vazut si asta?

Quote

Pentru a putea posta utilizatorii trebuie sa fie inregistrati. Pentru a feri forumul de spam si vandalizari, posturile utilizatorilor noi sunt monitorizate de catre echipa de moderatori, si vor fi afisate pe forum doar dupa ce au primit aprobare. Orice user cu o minima activitate si minima vechime va putea trece peste acest "filtru".

Tekadvice sunt integratorii oficiali Clevo pe Romania.
Dar ma rog, daca nu vrei, problema ta, eu nu ma mai chinui sa-mi bat capul. N150-ul are IPS si a fost confirmat in nenumarate randuri fix pe topicul ala, dar vad ca nu prea ai avut bunavointa sa citesti si vrei mura in gura.

Ia-ti un Asus N sau ce mai vrei, apoi sa tipi pe aici cand se incinge.
Seara faina.

@jegmihai
http://www.notebookc...w.137736.0.html

#60
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Asus sau Toshiba sunt ultimele marci la care ar trebui sa te gandesti :)

#61
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 15 noiembrie 2015 - 20:51, said:

Cand ai acceptat regulile alea de incriere pe site-ul ala, n-ai vazut si asta?

Am vazut. Dar nu am postat injurii sau ceva de genul. Exact postarea 54 de aici. De ce mi-a fost cenzurat mesajul? Moderatorul acolo este in consens cu "integratorii oficiali Clevo" ?
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni aici, cu atat mai putin cu tine, care m-ai ajutat mereu

#62
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu stiu ce ai scris si ce ti-a fost modificat sau nu ti-a fost aprobat.
Nu se cenzurea nimic din ceea ce respecta regulamentul si nu-i nimeni mana in mana cu Clevo. Ca idee, de ce ar fi mana in mana cu un magazin care teoretic le fura din clienti, ca nu exista Clevo pe PC Garage? :))

Sa-mi scuzi tonul dur uneori, pur si simplu am incetat de la o vreme sa-mi mai bat capul cu oamenii.
Am lucrat cu mult prea multi, am vazut toate tipurile si am ajuns la o concluzie: daca vrea ce e bun, asculta si ea. Cand nu vrea, face ce-i trece prin cap si aia a fost. In 90% din cazuri, ofera dreptate "prostului" ce si-a batat capul in a-i recomanda ce trebuie si pe care nu l-a ascultat.

Sper sa nu fie si cazul tau.
Eu ti-am zis: W650-ul cu i5 Quad este arhisuficient pentru ce iti trebuie. Ecran IPS si pe ala, il customizezi cu ce vrei si aia a fost. Ca racire / constructie, e similar N150-ului si cam face ceva pe absolut orice alt laptop in banii aia la capitolul ala.

Acum na, ma crezi, ma crezi.
Nu ma crezi, e decizia ta si banii tai, nu ai mei, ca eu chiar nu ma aleg cu nimic, poate doar un multumesc, dar probabil nici ala.

#63
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

View Postgeorgik12, on 15 noiembrie 2015 - 21:17, said:

Nu stiu ce ai scris si ce ti-a fost modificat sau nu ti-a fost aprobat.  Exact postarea 54 de aici.
Nu se cenzurea nimic din ceea ce respecta regulamentul si nu-i nimeni mana in mana cu Clevo. Ca idee, de ce ar fi mana in mana cu un magazin care teoretic le fura din clienti, ca nu exista Clevo pe PC Garage? Posted Image) Ma gandisem si eu astfel, ai dreptate, poate depinde totusi cine modereaza acea arie.

Sa-mi scuzi tonul dur uneori, pur si simplu am incetat de la o vreme sa-mi mai bat capul cu oamenii.
Am lucrat cu mult prea multi, am vazut toate tipurile si am ajuns la o concluzie: daca vrea ce e bun, asculta si ea. Cand nu vrea, face ce-i trece prin cap si aia a fost. In 90% din cazuri, ofera dreptate "prostului" ce si-a batat capul in a-i recomanda ce trebuie si pe care nu l-a ascultat.

Sper sa nu fie si cazul tau.
Eu ti-am zis: W650-ul cu i5 Quad este arhisuficient pentru ce iti trebuie. Ecran IPS si pe ala... Spune-mi te rog ca esti sigur 100% ca ambele sunt IPS, iar eu sunt sigura ca asa este.
Am vazut acolo ca nu esti in aceeasi eschipa cu cei ce nu mi-au dat dreptul sa intreb (prin cenzura) si sa ma lamuresc. Si tu observasei ca daca la W650 ii pui procesorul i5-6300HQ si 8 GB memorie, devine mai scump (3825 lei) decat N150 (3790 lei), ceea ce este putin ciudat pentru ca W650 la acelasi procesor si memorie, are totusi placa video inferioara si tastatura neiluminata.

Acum na, ma crezi, ma crezi .  Repet, te cred 100% daca si tu esti sigur 100%.
Nu ma crezi, e decizia ta si banii tai, nu ai mei, ca eu chiar nu ma aleg cu nimic, poate doar un multumesc, dar probabil nici ala. Multumesc. Inclusiv pentru tot ceea ce m-ai invatat pana acum.


#64
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
georgik12 - eu cred doar ca se va hotari mai greu si asta din cauza ca nu stie exact ce vrea ci doar ca "vrea ceva performant" - sa nu uitam ca si eu am comandat laptop-ul (unul mult mai modest) dupa 15 -18 zile de la prima postare si cam stiam ce vreau de la el.
Sunt oameni si oameni si acum BF este aproape oricum orice Clevo este overkill la ce a lasat dana_1 sa se inteleaga ca va face cu el.
Parerea mea - un laptop de 1600 - 2200 lei + SSD o sa ii fie suficient si nu o sa simta diferenta in real life.

#65
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Las' ca si tu ai fost caz ami special.

Dana, eu merg pe incredere. Nu m-am jucat personal, dar din tot ce a zis @ogu + toate confirmarile cu privire la modelele Clevo luate de persoane ce au revenit cu imprerii ma fac sa fiu complet sigur ca totul e asa cum scrie. Si in alta ordine de idei, oricum iti vine prin curier, oricum ai 14 zile drept de retur ca persoana fizica si oricum daca nu e ce scrie pe site, il poti da inapoi ca nu este conform garantiei de conformitate.

W650-ul este ok strict in varianta de baza, cu i3 si 940M, nimic mai mult.
Varianta cu i5 era ok pana sa intre reducerea la N150. Asa, nu mai e diferenta de pret de nici 200 lei intre W650 si N150, iar N-ul vine cu taste iluminare, port M.2, placa video mult mai sanatoasa si racire mai ok. Deci chiar nu are rost.

Ideea e cam simpla: dupa mine, si W650-ul cu i3 e suficient pentru ce vrei tu.
Daca vrei ceva mai bun, mai de cursa lunga, iei N150-ul si cam asta a fost, ca pretul este excelent.

PS: Recomand ca in bay-ul de 2.5" sa pui SSHD-ul de 500GB, te costa 12.4 lei in plus fata de varianta cu SSD.
Nu de alta, dar daca iei acolo SSD, cam greu cu spatiu suplimentar de stocare. Asa, cu HDD in bay-ul de 2.5", ramai cu slot mSata in cazul W650, respectiv M.2 pentru N150, in care poti pune un SSD pentru viteza, acum sau pe viitor.

#66
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"Si in alta ordine de idei, oricum iti vine prin curier, oricum ai 14 zile drept de retur ca persoana fizica si oricum daca nu e ce scrie pe site, il poti da inapoi ca nu este conform garantiei de conformitate."

Subscriu. Ti-i prea frica. Incerci sa iei ceva, vezi cum se comporta, daca nu iti place il dai inapoi.

"Parerea mea - un laptop de 1600 - 2200 lei + SSD o sa ii fie suficient si nu o sa simta diferenta in real life."

I-am pus pe aici un probook, destul de OK. Sigur ca nu se compara cu acel Clevo, dar era mai ieftin (incluzind SSD-ul).

Apropo, SSD-ul e cam obligatoriu.

Toshiba ar fi cam scazut mult la calitate la modelele ieftine, cam asa se vorbeste. Zvonuri, cum ar veni, ca cifre exacte nu are nimeni.

#67
oGu

oGu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.03.2006

View Postdana_1, on 15 noiembrie 2015 - 20:31, said:

Toata lumea asteapta acum Black Fraier Day. Dimineata aveam ca prima optiune N150, acum sunt sigura ca nu voi lua N150.



Stiu ca oGu lucreaza acolo, dar am suspectat ca apare eronat cu intentie pe tekadvice "IPS". Poate gresesc eu si stie vreun posesor ca N150 are IPS.
Dar oricum incredere sa iau de pe tekadvice nu mai am, prefer branduri cu reprezentare in Romania. As lua clevo daca ar avea reprezentanta. E vorba de incredere in tekadvice in caz de probleme. In clevo as avea incredere.



Cu atat mai mult mi-am pierdut increderea cand vad ca pe acel forum postarea urmatoare mi-a fost cenzurata, adica apare doar pe softpedia, acolo NU.
Sincer sunt curios cu ce am gresit cand spui ca ti-ai pierdut increderea in noi. Asta inseamna ca ai avut incredere in noi la un moment dat si am gresit cu ceva si ti-ai pierdut-o.

De asemenea iti confirm ca 100% modelul N150 vine cu ecran IPS. La fel ca si P650 si W650. Pe toate le-am configurat cu ecran IPS. Iti transmit si un print screen cu hardware ID. Poti cauta singura pe google ca sa te convingi ca este IPS.

Daca mai ai intrebari iti stau oricand la dispozitie.

Cu stima,
Andrei

View Postgeorgik12, on 15 noiembrie 2015 - 23:48, said:

Las' ca si tu ai fost caz ami special.

Dana, eu merg pe incredere. Nu m-am jucat personal, dar din tot ce a zis @ogu + toate confirmarile cu privire la modelele Clevo luate de persoane ce au revenit cu imprerii ma fac sa fiu complet sigur ca totul e asa cum scrie. Si in alta ordine de idei, oricum iti vine prin curier, oricum ai 14 zile drept de retur ca persoana fizica si oricum daca nu e ce scrie pe site, il poti da inapoi ca nu este conform garantiei de conformitate.

W650-ul este ok strict in varianta de baza, cu i3 si 940M, nimic mai mult.
Varianta cu i5 era ok pana sa intre reducerea la N150. Asa, nu mai e diferenta de pret de nici 200 lei intre W650 si N150, iar N-ul vine cu taste iluminare, port M.2, placa video mult mai sanatoasa si racire mai ok. Deci chiar nu are rost.

Ideea e cam simpla: dupa mine, si W650-ul cu i3 e suficient pentru ce vrei tu.
Daca vrei ceva mai bun, mai de cursa lunga, iei N150-ul si cam asta a fost, ca pretul este excelent.

PS: Recomand ca in bay-ul de 2.5" sa pui SSHD-ul de 500GB, te costa 12.4 lei in plus fata de varianta cu SSD.
Nu de alta, dar daca iei acolo SSD, cam greu cu spatiu suplimentar de stocare. Asa, cu HDD in bay-ul de 2.5", ramai cu slot mSata in cazul W650, respectiv M.2 pentru N150, in care poti pune un SSD pentru viteza, acum sau pe viitor.
O mica corectie: atat W650 cat si N150 au amandoua slot M.2 compatibil cu SSD-uri format 2280 SATA si PCIe 3.0

Attached Files


Edited by oGu, 16 November 2015 - 16:55.


#68
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Greseala mea, e dubios trecut pe site.
M.2 slot si in dreptul lui "Fara SSD mSata". Poti schimba mSata-ul ala cu M.2, sa nu mai fie confuzii pe viitor? Daca si eu am comis-o, nu vreau sa stiu un ochi mai neavizat ce poate intelege. :))

#69
oGu

oGu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.03.2006

View Postgeorgik12, on 16 noiembrie 2015 - 19:27, said:

Greseala mea, e dubios trecut pe site.
M.2 slot si in dreptul lui "Fara SSD mSata". Poti schimba mSata-ul ala cu M.2, sa nu mai fie confuzii pe viitor? Daca si eu am comis-o, nu vreau sa stiu un ochi mai neavizat ce poate intelege. Posted Image)
Mersi frumos de observatie. Tocmai am remediat problema.

#70
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
La fel si eu N150RD am comandat de la tekadvice si astept comanda :) .Aici se merge pe gura lumii.Cand o sa imi vina o sa va las un review.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate