Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Laptop Business - Asus sau Toshiba sau alt brand?

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Buna seara,
Trebuie sa cumpar un laptop (indiferent buget) pentru uz obisnuit - internet, business, fara jocuri, de la care imi doresc urmatoarele aspecte:
- procesor  cat mai puternic
- memorie cat mai mare, upgradabila, neintegrata
- sa putem elimina HDD in garantie, acces facil printr-un singur surub (urmand sa-I pun SSD si renuntand total la HDD, nu am nevoie de multi GB)
- autonomia cat mai mare ar fi binevenita
- nu pun accent pe "plastice" (nu am inteles niciodata importanta lor, cu exceptia ca daca il scap pe jos, poate unele laptopuri scapa intacte)

Pe site-uri de vanzari pun urmatoarele filtre de cautare :

- Asus + Toshiba
- procesor Intel (preferabil i7)
- tastatura numerica
- DVD-RW
- video integrata

Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi.
Sa imi axez cautarile pe Asus sau pe ce marca ?

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Axeaza-ti căutările pe toate mărcile. Nu exista cea mai buna marca.

Trebuie sa specifici un buget orientativ.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Un laptop de uz obisnuit nu este un laptop business.Un lenovo seria T este un laptop business,iar un Ideapad nu.Cele 2 au cu totul si cu totul alte standarde de constructii,de unde si pretul.Eu iti sugerez sa te uiti spre un Lenovo Thinkpad sau un Dell Precision.

#4
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am inteles, nu mai caut dupa marca, sterg filtrarea marcilor. La un buget tot nu mi-as fixa. Cat o costa, dar sa fie un pret correct pentru cerintele respective.

Din punctul meu de vedere nu prea conteaza ca se incadreaza intr-o clasa business sau nu, sau ca se cheama Ideapad sau Thinkpad, tot un Lenovo este, cu un plastic mai bun sau mai prost, poate si cu componente mai bune sau mai proaste. Tocmai pe aceste componente as prefera sa ne axam, nu pe denumiri. Cel putin asa inteleg eu.
De aceea desi site-urile de vanzari au cheie de filtrare "Business", eu niciodata nu o folosesc.

Edited by dana_1, 01 November 2015 - 20:18.


#5
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
ia-ti un macbook generatie 2015 daca bugetul nu conteaza.
pui si windows pe el   ai si mac si windows pe el daca vrei neaparat windows

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu e chiar asa, ca un plastic facut cum trebuie poate fi mai ok si ca aluminiul de 2 lei de pe unele produse.
In ceea ce vrei tu, vad cateva probleme:
- procesor cat mai puternic pentru ce anume? Ce faci mai exact pe laptop?
- memoria RAM integrata nu te incurca cu absolut nimic, daca exista un slot sau mai multe libere, nu?

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In nici un caz Lenovo Thinkpad, e doar pentru cunoscatori - ceea ce fara suparare nu esti.
Nici macar nu are plastice, ci magneziu.

#8
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
parca vad ca vrei laptop business la 2000 de lei...

#9
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 don_dannielo, on 01 noiembrie 2015 - 20:39, said:

In nici un caz Lenovo Thinkpad, e doar pentru cunoscatori - ceea ce fara suparare nu esti.
Nici macar nu are plastice, ci magneziu.
Nu sunt o cunoscatoare. Thinkpad este doar pentru cunoscatori?!

georgik12 - faptul ca un plastic poate fi mai bun decat un aluminiu, imi demonstreaza inca odata ca nu trebuie sa ma intereseze materialul. Oricum, ca portabilitate... 99% doar prin casa.
Procesorul cat mai puternic pentru ca orice as face pe laptop, sa se miste cat mai repede. Nu fac nimic deosebit. Poate ar merge si ceva ieftin, insa parca macar in processor as vrea sa investesc, daca tot nu vreau placa video.
Memoria RAM integrata intr-adevar nu ma incurca, insa parca citeam pe aici ca daca se strica, "ia si placa de baza dupa ea".

#10
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Nu are teribil de mult sens ce intrebi, dar nah.. vrei procesor cat mai puternic, memorie cat mai multa, dar vrei placa integrata... pai laptopurile cu cele mai puternice procesoare si multa memorie, tind sa aiba placa dedicata... vrei si tastatura numerica, vrei autonomie cat mai mare... tastatura numerica sugereaza laptop maricel, mai degraba desktop replacement... insa astea in general nu au baterii foarte bune si nu sunt bune de folosit ca portabile...

daca banii nu conteaza:
- mai mici: asus zenbook, dell xps 13 (astea au memorie integrata)

- mai mari: asus rog, dell xps 15

- scule "profesionale" (calitate buna, dar cam butucanoase): dell precision, hp zbook

la macbook platesti inevitabil si taxa de fite, fara sa fie prea grozave dpdv tehnic

Edited by MrReason, 01 November 2015 - 21:29.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu cred ca ar vrea un Asus ROG. Prea greu. Eu as recomanda un Asus N.

Sau de ce nu, Clevo N150.

#12
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 MrReason, on 01 noiembrie 2015 - 21:25, said:

Nu are teribil de mult sens ce intrebi, dar nah.. vrei procesor cat mai puternic, memorie cat mai multa, dar vrei placa integrata... pai laptopurile cu cele mai puternice procesoare si multa memorie, tind sa aiba placa dedicata... vrei si tastatura numerica, vrei autonomie cat mai mare... tastatura numerica sugereaza laptop maricel, mai degraba desktop replacement... insa astea in general nu au baterii foarte bune si nu sunt bune de folosit ca portabile...

Da, interesante remarci. Si multumesc pentru intreaga postare.

1) Daca procesoare+memorii de top nu se potrivesc cu placa video integrata, prefer sa elimin din cheile de filtrare placa video integrata. Nu ma deranjeaza o placa video dedicata.

2) Daca tastatura numerica se exclude automat cu autonomia mare, prefer tastatura numerica indiferent de autonomie si portabilitate.

#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 dana_1, on 01 noiembrie 2015 - 22:01, said:

1) Daca procesoare+memorii de top nu se potrivesc cu placa video integrata, prefer sa elimin din cheile de filtrare placa video integrata. Nu ma deranjeaza o placa video dedicata.

2) Daca tastatura numerica se exclude automat cu autonomia mare, prefer tastatura numerica indiferent de autonomie si portabilitate.
Integrata au cam toate, ca e integrata in CPU. Aia dedicata e in plus ca sa zic asa. .

Daca prioritate are tastatura numerica si nu e asa importanta autonomia si portabilitatea, probabil vrei un desktop replacement (ceva ce tii in principal pe un birou si nu porti cu tine). In cazul asta majoritatea au memorie neintegrata (cu exceptia celor mai ieftine) iar hdd e schimbabil in general fara sa pierzi garantia.

As recomanda chiar tastatura iluminata, ajuta mult seara, nu trebuie sa stai cu lumina aprinsa. Iar daca ai pretentii de la display sa aiba culori bune si unghiuri bune de vizibilitate, ceva cu panel IPS (la pcgarage poti selecta la tehnologie ecran sa vezi care sunt)

#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Cred ca ar fi foarte util sa definesti "business". Ce anume consideri tu ca fiind business si mai ales care sunt nevoile speciale generate de chestia asta. Adica, la ce il vei folosi? Ca, daca prin business intelegi editare de excel e una, daca intelegi softuri CRM -mari mancatoare de resurse- si alte avioane e alta.

Si de aici recomandarile pot diferi enorm.

#15
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
O prima varianta cu tastatura iluminata, nu stiu daca are si panel IPS :
http://www.pcgarage....950m-4gb-black/

As prefera sa nu aiba acea placa video performanta si sa fie ceva mai ieftin din acest motiv (sa nu am senzatia ca platesc si ceva ce nu imi trebuie).
Deasemeni, nu am nevoie de HDD cu 7200 rpm care il voi elimina, si deasemeni acel SSD pentru ca vreau sa cumpar un SSD mai performant, exact cum am cumparat pe laptopul de pe care scriu. Deci iata 3 componente platite cam inutil. Mai merita in aceste conditii ?

Ar mai fi si acesta, cu processor la fel de puternic, fara slot SSD si ceva mai ieftin :
http://www.pcgarage....edos-dark-gray/

Ce ma sfatuiti?
Cat despre notiunea de business nu stiu ce sa spun, e relativ si prea devreme sa ma gandesc la tot ce ar putea fi supus laptopul sa faca in toata durata sa de viata. Am avut si baze de date excel de mii de randuri, la care o filtrare sau sortare dura enorm.
Deasemeni imi place sa se miste repede prin google maps si street view. Cred ca merita un processor i7.

Cat despre IPS, cred ca nu-mi doresc, m-am descurcat bine pana acum cu unghiurile si culorile. O tastatura iluminata e utila cred.
Altceva va mai intreb, nu ar conta mai mult o rezolutie mai mare (macar 1920x1080) daca privesc pe un televizor imaginea transmisa printr-un cablu HDMI ?

Edited by dana_1, 01 November 2015 - 23:28.


#16
RomanDiesel

RomanDiesel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2015
MacBook Pro.
Lenovo.
Toshiba Protege.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca ai i7, nu inseamna ce merge mai bine in Google Maps. :))
Singurul motiv pentru care ai avea nevoie de un procesor mai puternic e sa zicem baza aia de date, desi dupa mine aia cere RAM din belsug.

Personal, m-as fi dus pe un MacBook Air sau Pro, daca bugetul nu e problema.
Ceva mai subtire, usor, performant si bine consutruit nu gasesti in banii aia, doar sa-ti placa OSX-ul.

Alternative, ar fi ceva UltraBook-uri, usoar si cu autonomie buna.
Depinde totusi si cat vrei sa investesti, daca vrei 15.6" sau mai putin.

Legat de Full HD, e absolut irelevant ce rezolutie are ecranul din laptop daca il conectezi la un monitor extern. E folosita rezolutia monitorului extern, nu cea a monitorului laptopului.
FHD e util strict daca lucrezi cu excell-urile alea pe laptop, sa ai spatiu de lucru extins si sa mai reduci din scroll.

#18
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
la laptopul respectiv, nu ai ssd, ai loc si pentru ssd, adica nu mai trebuie sa dai jos hdd-ul actual.
o varianta mai buna a aceluiasi laptop o gasesti la altex, e mai ieftin si are dublu ram, restul componentelor fiind identice
http://www.altex.ro/...b-ddr3-free-dos
doar ca tu nu prea ai nevoie de asa ceva, e un laptop pentru gaming

 dana_1, on 01 noiembrie 2015 - 22:58, said:

O prima varianta cu tastatura iluminata, nu stiu daca are si panel IPS :
http://www.pcgarage....950m-4gb-black/

As prefera sa nu aiba acea placa video performanta si sa fie ceva mai ieftin din acest motiv (sa nu am senzatia ca platesc si ceva ce nu imi trebuie).
Deasemeni, nu am nevoie de HDD cu 7200 rpm care il voi elimina, si deasemeni acel SSD pentru ca vreau sa cumpar un SSD mai performant, exact cum am cumparat pe laptopul de pe care scriu. Deci iata 3 componente platite cam inutil. Mai merita in aceste conditii ?

Ar mai fi si acesta, cu processor la fel de puternic, fara slot SSD si ceva mai ieftin :
http://www.pcgarage....edos-dark-gray/

Ce ma sfatuiti?
Cat despre notiunea de business nu stiu ce sa spun, e relativ si prea devreme sa ma gandesc la tot ce ar putea fi supus laptopul sa faca in toata durata sa de viata. Am avut si baze de date excel de mii de randuri, la care o filtrare sau sortare dura enorm.
Deasemeni imi place sa se miste repede prin google maps si street view. Cred ca merita un processor i7.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate