Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Volkswagen Phaeton topic

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#253
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
o masina eleganta si sportiva.. :inlove: printre cele mai bune VW :thumbup:

#254
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Phaeton = masina perfecta pentru bogati peste 50 de ani, care nu vor sa iasa in evidenta dar care vor sa se simta bine. A condus un prieten care lucreaza ca sofer, un Phaeton diesel V10 tdi si zicea ca se simtea excelent in masina. Mai condusese un BMW 730d model nou. Diferente de personalitate (toate masinile din clasa asta sunt unice ca personalitate dar ofera acelasi confort superior) erau si la design,stil de condus etc... Dar oricum i-a placut mult, i s-a parut chiar mai solid decat BMW-u.


Treaba e cam cum zic si astia aici    
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KmGNRMOpg7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca cineva spune ca e un Passat mai mare... ori e chior ori vorbeste aiurea.

Edited by dan84, 22 December 2007 - 04:02.


#255
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007
Am vazut pe mobile ca Phaetonu incepe de pe la 15 de euro. Chiar atat de mult s-a devalorizat Phaetonul? Nu le mai place? Mie tot ala pe alb mi-a placut.

#256
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,350
  • Înscris: 14.06.2006
Phaeton cam murdar dar era dupa drumuri indelungate.Dar am zis sa postez si niste poze reale nu doar poze de pe net care-s superbe facute fiind in conditii profesionale.

Attached Files


Edited by MAK, 06 February 2008 - 21:46.


#257
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 14.03.2006
Am parcurs rapid topicul, asa ca probabil am avut scapari, poate ideea care mi-o expun s-a mai folosit dar....o spun: masina in sine e minunata, inauntru e un adevarat palat, are o motorizare superba, are look, are tot ce-i trebuie.Clarkson in emisiunea lui Top Gear a laudat-o si pe buna dreptate.Defectul ei este ca costa 60k de lire sterline sub marca VW.Nu ca masina ca artare nu ar merita banii...sigla in sine nu spune suficient pentru acesti bani.Daca o scoteau sub brand Audi era ok, asa a fost o greseala de strategie, de aceea succesul ei de piata a fost foarte scazut.Este normal, la 100k de euro te gandesti la M5, S-Klasse, A8 versiunea de varf sau incepi sa te gandesti la un Porsche.Sunt masini care il vor face pe omul care are 100k disponibili de investit intr-o masina sa iasa intr-adevar in evidenta cu o sigla premium.Poate asta au incercat VW, sa atace segmentul premium, miscarea a fost insa prea brusca, trebuiau cred sa treaca prin niste etape...40k, 50, 60k samd.Saltul a fost mult prea brusc.Si Ford de exemplu ar fi putut scoate un frate mai mare al lui Mondeo, cu motor de 5000+ cc, 600cp, interior din piele de crocodil si lemn de mahon, sisteme de navigare si pilot automat ultra-performante si in mod sigur masina ar fi meritat o suma considerabila, 100k sau peste.Ar fi platit insa cineva atatia bani pe o masina cu ovalul albastru pe ea?Nu.Scoasa sub brand Volvo sau Jaguar da, e un lucru diferit.
Ma rog, cu insistente, dupa inca 2-3 modele similare, s-ar putea sa inceapa sa fie cat de cat mai bagati in seama pe acest segment, nu stiu insa daca firma si-ar permite pina atunci pierderi de acest nivel.

#258
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 aleksutzu07, on Dec 22 2007, 04:59, said:

Am vazut pe mobile ca Phaetonu incepe de pe la 15 de euro. Chiar atat de mult s-a devalorizat Phaetonul? Nu le mai place? Mie tot ala pe alb mi-a placut.

In primul rand si nou era destul de ieftin in comparatie cu concurenta, in al doilea rand il cam strica numele (in rest toti posesorii au parere fff buna), iar in al treilea rand primele returnari de cautare de pe mobile sau alte siteuri de genu asta sunt in general vrajeli, adica ori e teapa de arzoi, ori masina reala nu corespunde cu cea din poza. :D

#259
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 December, on Dec 22 2007, 06:56, said:

Phaeton cam murdar dar era dupa drumuri indelungate.Dar am zis sa postez si niste poze reale nu doar poze de pe net care-s superbe facute fiind in conditii profesionale.

Frumoasa masina. Nu prea e genu meu ca e argintie :D dar e frumoasa. Zi si tu niste detalii: motor, an fabricatie, consum real, e sau nu 4x4, pareri, probleme, ai luat-o noua? Multumim.

#260
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,350
  • Înscris: 14.06.2006

 dan84, on Dec 22 2007, 21:21, said:

Frumoasa masina. Nu prea e genu meu ca e argintie :D dar e frumoasa. Zi si tu niste detalii: motor, an fabricatie, consum real, e sau nu 4x4, pareri, probleme, ai luat-o noua? Multumim.
In primul rand masina este a unchiului mele dar am avut-o la mine foarte multa vreme el fiind multa vreme plecat.Masina e din 2003,4200cc,335 cp,4 motion.De consumat consuma in functie de cum o frigi...in oras nu prea mergea sub 18 iar in afara cam 13.Masina este(a fost) luata dintr-o reprezentanta din Germania avand vreo 30.000 de kilometri la bord. O masina minunata,destul de greu de parcat prin Buc dar pe aici pe la mine ii ramanea curul afara din parcare-fiind o parcare in spic,masinile sunt cu botul la perete si cu curul in strada  :coolspeak:  .Greu de mers cu ea pe drumuri mai accidentate ca o cam atingi dar pe sosea,daca-ti pui mintea,nu prea sta nimeni in fata. Una din boxe(din spate) a fost bulita,inlocuita la service dar s-a bulit iar dupa o anumita perioada(in perioada in care ascultam Mafia in masina). In rest a mai avut ceva probleme la cutia de viteze. Parerea mea este ca e mult mai confortabila decat A8 dar e cam greu sa le compari: Phaeton,A8,S pentru ca fiecare are plusuri si minusuri.In principiu Phaeton-ul a fost luat pentru ca,citez: "...cam toti tiganii au S prin urmare ar trebui sa avem o masina care sa-i reprezinte mai putin pe tigani..." Acum sta la unchiul meu in garaj si nu merge nimeni cu ea ca s-au schimbat putin optiunile la masini( masini mici pe care sa le poti parca usor).Oricum nu mi-ar fi convenit nici la mine sa "stea" pentru ca totusi consuma destul de mult pentru bugetul meu alocat carburantului.
Si pentru ca romaximus e mare fan am sa-i pun cateva foto profesionale.

Attached Files

  • Attached File  p1.jpg   214.03K   196 downloads
  • Attached File  p2.jpg   183.39K   76 downloads
  • Attached File  p3.jpg   130.07K   75 downloads
  • Attached File  p4.jpg   172.17K   117 downloads
  • Attached File  p5.jpg   162.26K   97 downloads
  • Attached File  p6.jpg   172.82K   89 downloads
  • Attached File  p7.jpg   172.77K   131 downloads
  • Attached File  p8.jpg   170.29K   116 downloads
  • Attached File  p9.jpg   174.47K   138 downloads

Edited by December, 23 December 2007 - 07:44.


#261
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 14.03.2006
good god....arata ca un yacht.

#262
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,075
  • Înscris: 02.03.2003
Da. Exact ca un yacht super luxos.
O masina dupa care intorci capul cand apare pe strada.
E foarte important sa aiba si jante frumoase.

Se vand in DE multe cu niste jante urate rau. O sa pun poze cu modelul de janta ce strica estetica Phaetonului.

Aaa, inca o precizare.
In romaneste se spune  "FAETON"  nu "FEITAN", pentru ca avem si noi cuvantul in dictionar.

#263
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

 dan84, on Dec 22 2007, 21:21, said:

..............e sau nu 4x4.......

      Toate Phaeton-urile sunt echipate cu 4Motion  ;)

#264
Kaskaval

Kaskaval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2008
Fratilor citeam aseara niste discutii despre aceasta superba  masina si vedeam ca parerile sant impartite.Multi spun ca e doar un Passat mai mare ,altii ca este total diferita fata de micutul Passat.Pe scurt va spun ca nua re absolut nici o treaba cu Passatul. Este deosebita din toate punctele de vedere. Sa vedem cine mai intra la discutii:)

 SCANIA FREAK, on Jan 26 2006, 12:31, said:

Oricum topicul este dedicat celor carora le place aceasta masina!!! :coolspeak: Sa fac un mic review la motorizarile disponibile pentru VW Phaeton in acest moment:


  -3,2 V6 (241 cai) 4 MOTION benzina
  -3,0 V6 (225 cai) 4 MOTION TDI
  -4,2 V8 (335 cai) 4 MOTION benzina
  -5,0 V10(313 cai) 4 MOTION TDI
  -6,0 W12(450 cai) 4 MOTION benzina


                   Dimensiuni Phaeton ampatament normal 5055mm lungime,1903mm latime,1450mm inaltime;Phaeton Long Wheel Base 5175mm lungime,restul dimensiunilor fiind identice!!
                   Masele masinii pentru ampatament normal cutie manuala/automata sunt 2319/2434 kg,iar pentru Phaeton LWB cutie manuala/automata 2390/2503 kg!!!
                   Si inca niste poze mai mult decat elocvente privind calitatile masinii!!! :inlove:  :coolspeak:
Incredibil cum arata fabrica asta. Nici la farmacie nu e asa:)

 aleksutzu07, on Dec 22 2007, 04:59, said:

Am vazut pe mobile ca Phaetonu incepe de pe la 15 de euro. Chiar atat de mult s-a devalorizat Phaetonul? Nu le mai place? Mie tot ala pe alb mi-a placut.
Alea cu 15 euro sant manevre. Nu e neaparat sa fie totul adevarat pe Mobile.de

Edited by Marius3k, 02 February 2008 - 11:05.


#265
Mate90

Mate90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 31.01.2007

 December, on Dec 22 2007, 06:56, said:

Phaeton cam murdar dar era dupa drumuri indelungate.Dar am zis sa postez si niste poze reale nu doar poze de pe net care-s superbe facute fiind in conditii profesionale.

OFF-TOPIC.ai sters numarul de inmatriculare in toate pozele dar in ultima a ramas reflectia  :D B.bb.hhh  :photo:   n-am putut sa ma abtin!anyway,nice car you got there  :naughty: s-o stapanesti sanatos

@Kaskaval : observi ca aleksutzu07 a zis "15 de euro",si prin adaugarea cuvantului pe care l-a mancat rezulta ce a vrut de fapt sa ne transmita:Phaeton incepe de la 15 MII de euro  ;)

Edited by MAK, 06 February 2008 - 21:44.


#266
mtfk

mtfk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.01.2007
aw man, felicitari celui care a facut topicul asta
a inceput topicul cu phaetonul din visele mele. black on black rims wit full rims..pakt cas cam mici jentile
vazusem mai demult pe un alt forum ca tot se lua lumea de Phaeton pt ca e scumpa si ca seamana cu passatul.. wtf, Passat, tuareg polo sau inspirat dupa phaeton,
apoi tuaregul are atata succes la aceasi bani ca si phaetonul...wtf?? dc oare? pt ca lumea zice ca isi ia "gip" dar nu conteaza brandul, dar cand e vorba de sedan neaparat conteaza sa fie BMW sau Mercedes..

in final. phaetonul este o masina eleganta, diplomata, nu se iese in evidenta cu ea, dar se stie ca este o masina foarte buna si destul de luxoasa. good job vw

Edited by mtfk, 02 April 2008 - 23:11.


#267
alexandru86

alexandru86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2007

 WildChild, on Jun 5 2006, 14:56, said:

S-a urcat si in W221 da' tot Phaeton-ul ii place mai mult la interior. E optiunea lui (de gustibus), dar eu tot nu inteleg ce are Phaeton-ul in plus fata de BMW, Mercedes sau Audi. Acum vorbesc de dotari, motorizari, siguranta, tehnologie etc. Masina propriu-zisa, adicatelea, sa lasam marca la o parte (desi VW a avut grija sa mareasca sigla incat sa poata fi confundata cu una de Mercedes... Actros). Nu vreau sa fiu rau dar asta e, sigla "masinii poporului" s-a marit in ultimii cinci ani cat gaura din ozon.
Phaetonul nu are atatea lanturi de 14 karate cum observam la semafoare prin S uri sau A8 ... scuze dk sunt rasist

#268
rycy04

rycy04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.11.2008
salutare am si eu o intrebare, nu stiu daca sa mai discutat.Exista CD cu navigatie pentru Romania pt VW Phaeton.Am un prieten cu o astfel de comoara (phaeton 2005 ) dar nu are navig pe Ro si nu a gasit decat pe dvd dar auto are doar cititor de CD.Va multumesc anticipat .

#269
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Wow, maximus iubea in 2006 VW :lol:

#270
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Ma uit la poza asta si ma intreb ce vad altii aici.
Ca eu unul nu vad nimic cu exceptia unui design prafuit (la propriu si la figurat)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate