Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carrefour - probleme gramaj

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 geo123, on 20 octombrie 2015 - 17:56, said:

Da-i drumul la demonstratie ca sunt studii.

Demonstratia a fost facuta, adica explicata in teorie, in practica nu te retine nimeni, maine sa te duci la kaufland sa iei un kg de zahar de pe raft si sa-l pui pe cantar, sa vezi cat indica acel cantar cu un kg de zahar, daca indica in plus, te-ai prins de unde, daca nu indica in plus inseamna ca sunt corecti.

P.S.
Sensibilitate senzorilor se poate regla.

Edited by anoniymus, 20 October 2015 - 18:13.


#56
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sensibilitatea senzorilor este foarte mare si tolerantele de calibrare metrologica foarte stricte(simt pana si 4-5 grame; abaterea maxima este scrisa si pe eticheta sau documentatia cantarului) iar in softul din epromul  cantarului nu poti interveni tu de capul tau(chiar daca ai sculele si cunostintele necesare) deoarece ca si casele de marcat aceste aparate sunt sigilate,calibrate si verificate de catre institutii specializate, au certificat metrologic si orice interventie neautorizata este Puscarie.  
Demonstreaza cum denaturezi controlat  sensibilitatea senzorilor fara sa intervii neautorizat la cantar.
Acum intelegi care e spilul?

#57
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Stii cum se obtine o autorizatie metrologica?
Cam cat de greu crezi ca e?

#58
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 gingisKHAN2015, on 20 octombrie 2015 - 17:38, said:

Un email sau un telefon la Carefour Romania zic . Chiar  e o idee , trebuie sa faca ceva . Si la seful regional sau cum sunt astia impartiti , intra pe contact la Carefour pe site .
Nu fac altceva decat nimic, cred ca francezii care îl detin habar nu au, poate cred ca aici în Ploiesti e ca n Belgia.

#59
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 anoniymus, on 20 octombrie 2015 - 19:55, said:

Stii cum se obtine o autorizatie metrologica?
Cam cat de greu crezi ca e?
Da măi cum vrei tu dar era interesant cum face scamatoria la cantar ca după cum spui poate sta setat la o valoare negativă pe care nu o arată caz in care va cântări în pierdere.  Dacă îl face sa dea in plus,  va arata de la inceput o valoare pozitivă și daca nu se prinde primul client,  se va prinde cineva in cel mai scurt timp și cântarul va fi scos din functie.
Filmeaza tu apoi sustine ce spui.  Eu nici nu mă gândesc sa mi pierd timpul,  dar daca mi amintesc o sa fiu atent la aspectul asta supranatural.



Diviziunea de afisare la toate cele in cauza e la gram deci sensibilitatea e corespunzatoare.

#60
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Ce va mai tot certati... mergeti in Kaufland, gasiti un cantar cu plastic pe el, luati o punga de zahar/sare si cantariti-o... vedeti daca valoarea cantarita este in marja de eroare a greutatii de pe ambalaj (ex. 1Kg +/- 5%). Daca iese in marja de eroare, gen 950-1050 grame, este ok cantarul, daca iese mai mult, atunci e valida afirmatia ca plasticul nu e sesizat de aparat...

#61
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
5% e imens abatere la un produs ce nu are "scazamant". cantarul are abatere de 5 gr, nu cred ca poate trece un cantar comercial cu 5% abatare. nici ala de cantareste in magazin si nici cel ce masoara pe banda de impachetat.
eu zic ca daca la un pachet ce trebuie sa aiba 1000gr, tu cantaresti 950gr e o problema.

#62
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 anoniymus, on 20 octombrie 2015 - 15:15, said:

E uite asa ca in facultate am avut cursurile comune ca baieti de la metrologie si stiu exact cum poti programa un cantar electronic.
Bun sa zicem ca e ca tine....deci sa inteleg ca daca ridic acel plastic si canteresc 1 kg de conopida imi va arata bine?

 blue_wings, on 21 octombrie 2015 - 13:03, said:

Ce va mai tot certati... mergeti in Kaufland, gasiti un cantar cu plastic pe el, luati o punga de zahar/sare si cantariti-o... vedeti daca valoarea cantarita este in marja de eroare a greutatii de pe ambalaj (ex. 1Kg +/- 5%). Daca iese in marja de eroare, gen 950-1050 grame, este ok cantarul, daca iese mai mult, atunci e valida afirmatia ca plasticul nu e sesizat de aparat...
Eu la Auchan am  cantarit pungile cu pufuleti si aratau cat scria pe ele + surpriza din ele evident......

PS: Abia astept sa merg in magazin sa ma joc cu cantarele......de acum inainte o sa cantaresc produsul de 3 ori pe 3 cantare diferite ....

Edited by Clovis, 21 October 2015 - 19:34.


#63
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Incearca sa vorbesti cu cei de aici http://www.infocons.ro/ au si emisiune pe TVR.
Mierlea pare foarte ok.

#64
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Gogosi de la Carrefour
http://forum.softped...a-si-la-gogosi/

Edited by dan.me, 18 November 2015 - 01:21.


#65
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009

 anoniymus, on 19 octombrie 2015 - 23:58, said:

Toti fura la cantar, uite si la KAUFLAND:
http://www.expunere....ai-departe.html

E o metoda prin care vor sa scoata pierderile suferite prin degradarea marfii, sau fura toata echipa si impart (asta mai greu de crezut).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wq6YTeTZRtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


cei care vor sa vad o conspiratie, un furt il vor voedea oriunde. se vede clar din videoclip ca acea lamaie trebuie sa cantareasca 302 grame. si tot din videoclip se vede clar ca la cantarul care afisa lamaia de 400 grame dupa ce se ia lamaia de pe cantar, acesta afiseaza 124 g si nu 0 asa cum ar trebui. este clar o eroare de tara cel mai probabil facuta fara intentie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate