Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Carrefour - probleme gramaj

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
E uite asa ca in facultate am avut cursurile comune ca baieti de la metrologie si stiu exact cum poti programa un cantar electronic.

#38
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
De ce nu faci un film in care sa arati clar treaba asta sa'l vedem, asa vorbim fara probe ba din contra, filmul deja postat arata ca totul e in regula.

#39
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Si cum sa-ti fac filmul, sa ma duc la KAUFLAND si sa le demontez cantarul, ca sa-ti arat unde vin senzorii de cantarire, sa le masor nivelul sensibilitate, cum pica plasticul ala in asa fel incat senzorii nu-l detecteaza?
Ti-am explicat principiul, restul ramane la ratiunea ta.


Ratiune care poate fi stimulata prin contract individual de munca cu firma kaufland, si atunci un interes in apararea acestei companii.

Edited by anoniymus, 20 October 2015 - 15:34.


#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Vorbesti aiurea. Senzorul/senzorii sunt plasati in zona centrala acolo unde este zona de conatact dintre placa(talerul cantarului si)corpul cantarului.Orice greutate oricat de mica pusa oriunde pe taler(cu, conditia sa se sprijine doar pe acesta) se distribuie pe acesta si este inregistrata de senzori.
Lasa vrajelile ca nu merg cu noi.Nu asa te fura la cantarul electronic.Metoda cu piulitile la cantarele clasice de greutati mari este in schimb cat se poate de veridica.
Vorba initiatorului, pune filmulet explicit daca vrei sa te credem.

#41
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Nu e deajuns sa iei un pachet de zahăr de 500g,  sa pui plasticul,  sa te asiguri ca revine pe 0  cu el pus, sau cum spui sa arăți ca nu revine la 0?
Eu fac pariu ca nu ai facultate tehnică daca intrebi cum sa faci.
Important e sa filmezi  ca nu apare zero.

Edited by dan.me, 20 October 2015 - 15:53.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Voi de tara ati auzit iubitilor ? La faza cu plasticul exista butonul tara , ala scade automat acel plastic si orice cantarire e de pe o , nu va fura nimeni . Si nici la painea aceea nu e furt , e cine stie ce dedesubt la postarea asta . Cantarele sunt verificate metrologic periodic , nu se complica un gigant ca lantul Carefour sa -l fure pe Gigel cu painea .

#43
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostgingisKHAN2015, on 20 octombrie 2015 - 16:04, said:

Voi de tara ati auzit iubitilor ? La faza cu plasticul exista butonul tara , ala scade automat acel plastic si orice cantarire e de pe o , nu va fura nimeni . Si nici la painea aceea nu e furt , e cine stie ce dedesubt la postarea asta . Cantarele sunt verificate metrologic periodic , nu se complica un gigant ca lantul Carefour sa -l fure pe Gigel cu painea .
De parca directorul ar fi extraterestru.

#44
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View PostgingisKHAN2015, on 20 octombrie 2015 - 16:04, said:

Voi de tara ati auzit iubitilor ? La faza cu plasticul exista butonul tara , ala scade automat acel plastic si orice cantarire e de pe o , nu va fura nimeni . Si nici la painea aceea nu e furt , e cine stie ce dedesubt la postarea asta . Cantarele sunt verificate metrologic periodic , nu se complica un gigant ca lantul Carefour sa -l fure pe Gigel cu painea .
Sa stii ca desi vorbesti asa moo..... esti genial ai facut sa mi revină în memorie, cred că odată cu pâinea a băgat ceva dedesubt și poate nu a stiut sa astepte sa revină la 0 inainte de a măsura,  părea și nouă individa.

#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

Asta-i alta treaba , prostia e una , furtul e altceva .  Naspa , incearca sa contactezi seful sau sefa ce o fi de magazin . Cineva trebuie sa o faca , altfel aia vinde  cu tona  maine poimaine . Serios vorbesc , e bine ca macar afla cine trebuie si o ia la baza pe  cucoana , sa n-o mai pateasca si altii , sau tot tu la urmatoarele cumparaturi .Avem drepturi !


Edited by gingisKHAN2015, 20 October 2015 - 16:28.


#46
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Păi da ca e și cam tembelă in sensul ca nu a fost deloc curioasa de problema mea,  deci e posibil sa fi stiut de aia nu a mai stat sa mă asculte.  Posibil sa fie mînă n mînă cu  scorpia-șefă ce se plângea ca vinde la gramaj prea mic.  Oricum după cum am mai zis ăștia mi au băgat mâna în buzunar la propriu, adică in borsetă,  nu merită sa fii bun cu ei. As scrie conducerii de faza aia dar nu sunt sigur ca nimeresc unde trebuie.

#47
narcis83

narcis83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.04.2009
Si eu am patito zilele trecute cu Carefour din Spania, fiind la dieta imi cantaresc aproape tot ce consum si acum cateva zile am zis hai sa cantaresc si salamul vidat de la Carefour si surpriza in loc de 230g net avea 170g cu tot cu ambalaj iar ambalajul avea 20g deci am fost furat de 80 grame x 2 pt ca am avut 2 salamuri identice, am cantarit si alte produse din frigider cumparate din diverse magazine dar toate au corespuns.

O metoda buna de a verifica cantarul ar fi cantarirea telefonului mobil, toate telefoanele mobile au in specificati si greutatea dar aveti grija sa scoateti husele de protectie atunci cand testati, cardul de memorie si sim-ul nu trebuie scos pt ca mai mult de 1 - 2 grame nu au.

Deocamdata nu am apucat sa cantaresc fructele si legumele dar de acum o sa fiu atent cu tot ce cumpar.

Edited by narcis83, 20 October 2015 - 17:12.


#48
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Nu ma ca nu te fura, ce se preteaza ei la asa ceva.
P.S.
Vezi ca pe aici sunt unii co contracte individuale de munca incheiate la diverese magazine.

View Postgeo123, on 20 octombrie 2015 - 15:49, said:

Vorbesti aiurea. Senzorul/senzorii sunt plasati in zona centrala acolo unde este zona de conatact dintre placa(talerul cantarului si)corpul cantarului.Orice greutate oricat de mica pusa oriunde pe taler(cu, conditia sa se sprijine doar pe acesta) se distribuie pe acesta si este inregistrata de senzori.
Lasa vrajelile ca nu merg cu noi.Nu asa te fura la cantarul electronic.Metoda cu piulitile la cantarele clasice de greutati mari este in schimb cat se poate de veridica.
Vorba initiatorului, pune filmulet explicit daca vrei sa te credem.

Esti de meserie inginer sau ceva asa.
Macar studii de lunga durata, ca astia cu facultati pe perioada scurta au mintea la fel ca facultatea.

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Un email sau un telefon la Carefour Romania zic . Chiar  e o idee , trebuie sa faca ceva . Si la seful regional sau cum sunt astia impartiti , intra pe contact la Carefour pe site .

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Anonime, lasa vrajeala si atacul la persona ca nu tine.
Demonstreaza contrariul si eu imi dau jos palaria.
De umflat in vene ne umflam toti......

#51
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postgeo123, on 20 octombrie 2015 - 17:48, said:

Anonime, lasa vrajeala si atacul la persona ca nu tine.
Demonstreaza contrariul si eu imi dau jos palaria.
De umflat in vene ne umflam toti......

Daca nu ai studii tehnice nu am ce sa iti demonstrez, ca nu vorbim aceasi limba.

#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da-i drumul la demonstratie ca sunt studii.

#53
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Poate reusim sa purtam o discutie intr-un cadru oarecum civilizat. Ce spuneti?

#54
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Deacord.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate