Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Salarii in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#19
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Daca esti bun poti lua si 2.000 de euro in Romania, pe dincolo salariul poate fi  dublu. Dar trebuie sa stii foarte multe informatii si sa fii serios.

Edited by Daian95, 19 October 2015 - 15:43.


#20
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postbadboy1985ro, on 19 octombrie 2015 - 14:17, said:

Mentionez ca in ultimul an am avut diferite oferte in Dublin, Londra, Praga si niciodata nu am stiut cat sa cer.
1) O simpla "oferta" de la vreun recruiter, nu se traduce printr-o oferta  de angajare din partea unui angajator;
2) In UK/NL, salariile sunt destul de clar specificate, negocierea fiind aproape inexistenta. Asadar "nu am stiut cat sa cer", este futil;
3) Cum s-a spus deja mai sus, IT-ul se plateste bine in Romania (in comparatie cu salariile medii din tara), si nu ar fi rezonabil motivul "ma duc pentru un salariu mai mare", deoarece ai da vrabia din mana cu cioara de pe gard.

Motivele de plecare ar trebui sa fie mai degraba legate de potentialul profesional, decat de nivelul salarial. Nu e ca si cum pleci de foame din RO, daca lucrezi cu adevarat in IT.

#21
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbadboy1985ro, on 19 octombrie 2015 - 14:17, said:

Cat castiga un inginer software in it in afara.
Depinde unde. În Germania cred că iei vreo doi ani, în Arabia Saudită îți taie mâna.

#22
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Vad ca dau de aceeasi atitudine nesimitita, plini de basini toti(asa sunt devi in general cred), putin sunt care au o atitudine decenta.
Oricum multumesc persoanelor care mi-au dat cele 2 situri
Am inlocuit un g cu un s. V-ati gandit vre-odata ca autocorectia de  la broser face asta.
In fine. Nu mi-am imaginat niciodata ca e asa de greu sa raspunzi la o intebare pe forum.
Per total, ma interesa daca:
merita sa pleci in afara ca inginer software?

O seara faina, se poate inchide topicul nu e de mare ajutor.

Edited by badboy1985ro, 19 October 2015 - 18:58.


#23
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Orientativ este site-ul payscale. Depinde de temperamentul fiecaruia, daca te simti bine in Romania, e ok. Sclav vei fi oriunde. Diferenta e ca sclavagismul e mai greu de suportat in Romania, fiind o colonie americana sub stapanirea corporatiilor unde nu exista firme de programare ci ferme de programatori tratati ca iste hamsteri. In occident exista un mare surplus de civilizatie, un mediu de lucru mai relaxant si incurajant si mult mai multe oportunitati.

#24
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postorthodox, on 19 octombrie 2015 - 19:30, said:

Orientativ este site-ul payscale. Depinde de temperamentul fiecaruia, daca te simti bine in Romania, e ok. Sclav vei fi oriunde. Diferenta e ca sclavagismul e mai greu de suportat in Romania, fiind o colonie americana sub stapanirea corporatiilor unde nu exista firme de programare ci ferme de programatori tratati ca iste hamsteri. In occident exista un mare surplus de civilizatie, un mediu de lucru mai relaxant si incurajant si mult mai multe oportunitati.

Ca si programator sclav esti peste tot, iar firme americane precum oracle dell hp adobe  etc e plin  Bucurestiu de ele si le gassesti peste tot ca ei au facut piata. Momentan ma simt ok la jobu actual, dar toti vrem spre mai bine.

#25
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Dpmdv e discutabil daca "renteaza" sa pleci. Vorbesc din pct personal de vedere.
In EU as avea cam acelasi nivel de trai ca si aici.
+ civilizatie
- am vazut cum discuta si cum trateaza imigrantii si nu imi face cu ochiul

In US nivelul de trai ar fi o idee mai sus.
+ civilizatie
+ oamenii cu care am interactionat par mai politically correct cu imigrantii decat europenii
- cu totul alta paradigma, alt sistem, alt fel de a trai
- au doar vreo 10 zile de concediu pe an
- se munceste inuman de mult

Pentru cineva cu catel, purcel e cam greu sa lase tot in urma si sa plece. Mai ales ca in multe locuri dai pe crese/gradinite/scoli o mare parte din salariu.
Daca esti singur si averea ta e o perna si ce pui pe ea, altfel se pune problema.

#26
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postlyanna, on 19 octombrie 2015 - 21:21, said:

Dpmdv e discutabil daca "renteaza" sa pleci. Vorbesc din pct personal de vedere.
In EU as avea cam acelasi nivel de trai ca si aici.
+ civilizatie
- am vazut cum discuta si cum trateaza imigrantii si nu imi face cu ochiul

In US nivelul de trai ar fi o idee mai sus.
+ civilizatie
+ oamenii cu care am interactionat par mai politically correct cu imigrantii decat europenii
- cu totul alta paradigma, alt sistem, alt fel de a trai
- au doar vreo 10 zile de concediu pe an
- se munceste inuman de mult

Pentru cineva cu catel, purcel e cam greu sa lase tot in urma si sa plece. Mai ales ca in multe locuri dai pe crese/gradinite/scoli o mare parte din salariu.
Daca esti singur si averea ta e o perna si ce pui pe ea, altfel se pune problema.

Experienta mea este in QA Dev automatizare, java, python, sh, linux 10 ani experienta dar legat de ce zici tu lyanna da, am o fetita de 2 ani care totusi as dori sa ii ofer mai mult decat o rata la casa. Si cum a zis cineva mai sus nu ma pot plange momentan. Dar poate vreau sa trec de la bloc la casa. Si daca plec vreau sa plec singur cel putin un an

Catel purcel :) e greu crede-ma

Edited by badboy1985ro, 19 October 2015 - 21:48.


#27
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Mai interesant e cand ai 2 copii, ai deja o casa a ta (fara rate si prostii), sanatatea te apasa, parintii (aia care au mai ramas) sunt batrani si bolnavi, dar tu faci deja treaba a cel putin 2 oameni din SiliValey si ai vrea totusi sa le oferi copiilor un viitor mai bogat in oportunitati.

Stiu ce decizie ai in fata.

#28
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postlyanna, on 19 octombrie 2015 - 22:07, said:

Mai interesant e cand ai 2 copii, ai deja o casa a ta (fara rate si prostii), sanatatea te apasa, parintii (aia care au mai ramas) sunt batrani si bolnavi, dar tu faci deja treaba a cel putin 2 oameni din SiliValey si ai vrea totusi sa le oferi copiilor un viitor mai bogat in oportunitati.

Stiu ce decizie ai in fata.

Să pleci cît mai repede din România?

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmmm3, on 19 octombrie 2015 - 14:47, said:

Si ca un sfat general. Salariul nu se cere, ci se ofera.

mai corect se NEGOCIAZĂ.
Înte anumite limite e drept dar plaja de negociere e mai mare de 20% în cele mai multe cazuri

#30
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbadboy1985ro, on 19 octombrie 2015 - 21:49, said:

Experienta mea este in QA Dev automatizare, java, python, sh, linux 10 ani experienta dar legat de ce zici tu lyanna da, am o fetita de 2 ani care totusi as dori sa ii ofer mai mult decat o rata la casa. Si cum a zis cineva mai sus nu ma pot plange momentan. Dar poate vreau sa trec de la bloc la casa. Si daca plec vreau sa plec singur cel putin un an

Catel purcel Posted Image e greu crede-ma

jobserve, monster, dice, etc. permanent sau contract.

#31
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postbadboy1985ro, on 19 octombrie 2015 - 21:49, said:

Si daca plec vreau sa plec singur cel putin un an
Nu e cea mai buna idee. Daca esti asa de bun, negociaza relocare pentru toata familia.

#32
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007

View Postlyanna, on 19 octombrie 2015 - 21:21, said:

Dpmdv e discutabil daca "renteaza" sa pleci. Vorbesc din pct personal de vedere.
In EU as avea cam acelasi nivel de trai ca si aici.
+ civilizatie
- am vazut cum discuta si cum trateaza imigrantii si nu imi face cu ochiul


Nush cum de ajung unii la astfel de concluzii ... am fost tratat mai bine afara ca roman decat in tara si nu am lucrat in IT.

#33
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
Depinde mult de tara

#34
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postdaniel:), on 20 octombrie 2015 - 22:37, said:

Nush cum de ajung unii la astfel de concluzii ...
Asa le place unora se se victimizeze. Indiferent ce li se spune/intampla care nu e perceput de ei ca fiind pozitiv, atunci sigur e discriminare.
Ca si etnia celebra de la noi. Orice spui la adresa lor si e adevarat se dau victime si urla "ura de rasa".

Edited by mmm3, 21 October 2015 - 07:51.


#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postlyanna, on 19 octombrie 2015 - 21:21, said:

- am vazut cum discuta si cum trateaza imigrantii
In cazul meu una din preocuparile angajatorului e sa nu plec la vreo firma concurenta, deci iti dai seama cum ma trateaza.

View Postlyanna, on 19 octombrie 2015 - 21:21, said:

in multe locuri dai pe crese/gradinite/scoli o mare parte din salariu.
Care-s locurile alea, exceptand SUA?

#36
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostKarhu, on 21 octombrie 2015 - 12:04, said:

In cazul meu una din preocuparile angajatorului e sa nu plec la vreo firma concurenta, deci iti dai seama cum ma trateaza.
Cazuri si cazuri. Povestea cineva ca in Austria aia nu se asezau la monitor mai devreme de 9-9:30 chit ca programul incepea la 8. De la romanasi aveau insa pretentia asta.

Quote

Care-s locurile alea, exceptand SUA?
In UK zicea un prieten ca da 700-800pounds pe o cresa. Daca ai 2 ... pac-pac, vorba lu' Gigi.
De la altcineva care lucreaza in domeniu stiu ca lua vreo 40.ooo/an cam 2500 lire in mana. Din ce stiu, asta e salariu OK, nu top 5%, dar destul de mult peste salariul mediu.

Culmea e ca in California zicea altcineva de daycare 600$/luna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate