Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari Autocad

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Buna ziua!
Vreau sa fac niste figuri geometrice 3D in Autocad 2015, pt clasa a 8-a dar nu reusesc
[ http://s17.postimg.org/pq0kquxzz/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am desenat baza, un patrat cu latura de 12, dar nu reusesc sa fac segmentul AN, N este mijlocul lui CB. Cum fac mijlocul unui segment?
Apoi nu stiu cum sa fac punctul M care este un fel de varful piramidei CM=BM=6 radical 10, MA=12, MN=18, AN=6 radical 5
Pot sa pun litere ca in desen in capete si dimensiunile?

Imi puteti da niste indicatii?

Edited by alex05ok, 16 October 2015 - 08:33.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Tie rusine sa postezi in topicul dedicat?
http://forum.softped...despre-autocad/

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Vezi sa ai activat gripul si configurat/setat corespunzator (end, middle, center, perpendicular, nearest etc etc etc).
Daca vrei sa construiesti o linie care "pleaca" dintr-o alta, cand dai comanda si indici punctul, ai sa vezi o modificare a cursorului, care iti "sare" si indica gripul, in functie si de unde esti pe aceas dreapta.

In cazul tau, cand esti pe latura BC si dai o linie noua (aceasta linie va fi provizorie;  ca sa marchezi pct N, pe urma o stergi), in functie de unde esti pozitionat cu cursorul, vei vedea ca el "sare" spre capatul liniei existente (daca esti in aropiere de acesta) sau spre mijlocul ei (daca esti mai aproape de mijlocul segmentului existent).

Bineinteles ca se pot pune si cote (automate), dar le poti trece si tu manual, cu valori introduse de tine, ca text. Practic in acea caseta de text poti introduce orice text (litere, numere etc). Atentie la tipul de text folosit: simplu sau multi linie.

Desenul il poti face si 2D (ca si cum l-ai face pe hartie) si sa rezulte o schita cat de cat apropiata de realitate, dar si 3D (e nitel mai complicat daca nu ai toate notiunile si experienta de lucru).

Trebuie sa stii comenzi de 3D si 2D (pe care le poti da fie de la tastatura, fie folosi iconitele).

Trebuie sa stii sa lucrezi si sa schimbi si UCS (sistemul de axe), mutandu-l pe fiecare fata (daca vrei sa lucrezi exact si precis, pe fiecare fata, ca poate mai vrei sa pui si alte miloace sau alte puncte; poate vrei sa hasurezi fiecare fata cu alt model etc). Asa reduce din nou la 2D pentru fiecare fata.

Vezi ca poti si roti imaginea, in ansamblu, sa o vezi 3D.

Exista tutorial (video) pe net, o gramada. Autocadul este foarte mare si stufos, si nu se poate invata doar asa, simplu, din vorbe. Trebuie lucrat si exersat un pic.
Succes!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex05ok, on 16 octombrie 2015 - 08:32, said:

Am desenat baza, un patrat cu latura de 12, dar nu reusesc sa fac segmentul AN, N este mijlocul lui CB. Cum fac mijlocul unui segment?
Imi puteti da niste indicatii?

Line, mid si faci click pe segmenul  CB. Comenzile le dai din tastatura.  Pentru viteza iti recomand sa inveti autocadul cu comenzi din  linia de comanda si doar in caz de necesitate sa apelezi la icon-uri.

Pentru 3d e mai complicat trebuie sa inveti ce inseamna UCS. Si cum se face un desen la scara.

Edited by bumpocbum, 16 October 2015 - 13:11.


#5
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Buna,
Am si eu o nelamurire. Am icadrat desenul din imagine in formatul 297x210 trebuia sa mai las de la margine un spatiu si dupa aceea sa incadrez desenul ?
A doua problema daca poate cineva sa-mi spuna cum sa imprim sau plotez acel desen un format A4 ? Dar m-ar interesa pasii, pas cu pas pt. AutoCad 2015 (varianta trial) si pt. 2007 sau procedura e la fel pt. ambele versiuni ?
Va multumesc !

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   28.1K   8 downloads


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un A4 are fix 210x297mm. Pentru scara 1:1 incadrezi desenul intr-o fereastra mai mare cu window si il dai cu scara 1:1 pe plotter. Bineintele formatul ales va fi mai mare de A4 (eventual il dai cu Custom).
Pe imprimanta nu merge deoarece imprimanta nu poate sa imprime pe A4 pana in margine. Folosind insa un format standard de desen tehnic A4 ( care are margini ) sunt sanse sa poti sa imprimi corect. A4 are distantele fata de margini la 20x5x5x5 mm. Pasii sunt la fel in toate versiunile noi de Autocad sau seamana foarte mult.

Edited by bumpocbum, 29 October 2015 - 09:06.


#7
flowptz

flowptz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.11.2009
Buna seara,

Va rog dati-mi un sfat, cum sa maresc un obiect desenat cu o latura de lungime X, fata de un reper avand o lungime Y.

#8
flowptz

flowptz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.11.2009
Am reusit cu ajutorul Autocad Help.

#9
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Am si eu o intrebare :
In AutoCad 2007 la optiunea Hatch la scale are maxim 2. Se mai poate mari de undeva scale ?

Attached Files



#10
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Chiar nu exista nimeni sa-mi dea un sfat despre ce am intrebat mai sus ? Eu am considerat ca e o intrebare simpla pt. multi care au cunostinte aprofundate despre autocad

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Selectezi textul de la scale cu mouse-ul si scrii ce scara vrei peste.

Daca nu te descurci ai aici un tutorial pentru hasuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TeQVGvtcWTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 10 November 2015 - 22:08.


#12
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006

View Postbumpocbum, on 10 noiembrie 2015 - 21:54, said:

Selectezi textul de la scale cu mouse-ul si scrii ce scara vrei peste.

Daca nu te descurci ai aici un tutorial pentru hasuri.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TeQVGvtcWTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mersi frumos am facut asa cum ai zis si a mers !
Si clipul e interesant mersi !

Edited by coriandru, 11 November 2015 - 09:33.


#13
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006
Daca vreau sa introduc intr-un dreptungi, patrat sau alta foma geometrica un cerc, cum aflu centru formelor geometrice respective ? E vreo optiune pe undeva prin care imi indica centrul in orce figura geometrica ?
Multumesc !

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvrT3GJQCC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
coriandru

coriandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 06.10.2006

View Postbumpocbum, on 11 noiembrie 2015 - 11:40, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hvrT3GJQCC4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ok, mersi frumos !

#16
zarl

zarl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.12.2013
[ http://s11.postimg.org/oywesjj9v/problema.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Link download proiectfacut https://www.sendspace.com/file/a6f55t

#17
flowptz

flowptz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.11.2009
Mai am si eu o intrebare. Cum pot sa rotesc mai multe texte (din pozitie orizontala, in 90* vertical) dintr-un desen dwg, cu ajutorul Quick select ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate