Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cat este salariul aprox. la un sofer pe dubita 3.5t ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Hai sa ne intelegem: n-am nimic impotriva celor care isi cauta un loc de munca! Ba dimpotriva, ii apreciez. Problema e ca, la cautarea unui loc de munca, nu se incepe cu "cat e salariul" ci cu "ce stiu sa fac", "ce studii am", "  ce se cere pentru a profesa....", etc., etc. In momentul in care am gasit ceva corespunzator pregatirii, experientei, aptitudinilor mele, atunci pot sa ma interesez si daca acestea sunt renumerate corespunzator. Si asta e valabil si pentru cei incepatori, care vor fi platiti pentru ceea ce vor face, atat de bine platiti pe cat de bine isi vor face treaba, cat si pentru cei cu studii, vechime, experienta, indemanare,.....
Toata lumea isi poate gasi de lucru, sau un loc de munca, dar nu oricine poate ridica pretentii pentru aceasta. Asta vream sa subliniez.
In rest, e ca in bancul cu Bula codasul clasei: da´pe astea le f00te cineva, tata?
Da sigur Bula, dar numai premiantii!

#56
ButusanSebastian

ButusanSebastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.10.2015

View Postmyshyk, on 16 octombrie 2015 - 14:14, said:

Hai sa ne intelegem: n-am nimic impotriva celor care isi cauta un loc de munca! Ba dimpotriva, ii apreciez. Problema e ca, la cautarea unui loc de munca, nu se incepe cu "cat e salariul" ci cu "ce stiu sa fac", "ce studii am", "  ce se cere pentru a profesa....", etc., etc. In momentul in care am gasit ceva corespunzator pregatirii, experientei, aptitudinilor mele, atunci pot sa ma interesez si daca acestea sunt renumerate corespunzator. Si asta e valabil si pentru cei incepatori, care vor fi platiti pentru ceea ce vor face, atat de bine platiti pe cat de bine isi vor face treaba, cat si pentru cei cu studii, vechime, experienta, indemanare,.....
Toata lumea isi poate gasi de lucru, sau un loc de munca, dar nu oricine poate ridica pretentii pentru aceasta. Asta vream sa subliniez.
In rest, e ca in bancul cu Bula codasul clasei: da´pe astea le f00te cineva, tata?
Da sigur Bula, dar numai premiantii!
In afara de experienta intrunesc toate cerintele pt a fi un sofer de duba. Daca nimeni nu o sa ma angajeze asa cum sunt acum atunci o sa astept pana imi fac experienta. Iar de salar,eram curios cat ar putea fi..o simpla intrebare

View Postfloryanm, on 16 octombrie 2015 - 13:06, said:


Sa mor daca inteleg genul asta de reactii.

Ce e gresit sa intrebi cat ar fi salariul pentru o anumita functie, chiar daca nu ai pregatirea suficienta inca?

Salariul nu e cea mai importanta parte in alegerea unui loc de munca, insa influenteaza intr-un procent mare. De aceea, mi se pare corect, daca vrei sa te apuci sa urmezi si sa te perfectionezi intr-un anumit domeniul (fie el si transport de marfa), sa stii exact in ce te bagi.

Pe principiul asta, daca sunt in clasa a 11-a, n-as avea nevoie sa intreb cat ia un medic pentru ca, right, nu stiu sa fac o operatie, nu?
Ai dreptate,iti multumesc

#57
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015
Cati ani ai ?
Categoria C si C+E iti este accesibila ?
Mult mai usor gasesti un post de sofer pentru o duba de 3.5t, daca in C.V.-u atasezi un permis de categorie superioara .
Angajatorul se gandeste ca in eventualitatea unei eventuale demisii ale unui coleg, are inlocuitor in orice clipa , sau poate soferul respectiv se imbolnaveste de o banala raceala cu tuica si refuza sa plece intr-o cursa la ora 2:00 in dimineata zilei de duminica .

Edited by tiocuip, 16 October 2015 - 20:53.


#58
ButusanSebastian

ButusanSebastian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.10.2015

View Posttiocuip, on 16 octombrie 2015 - 20:50, said:

Cati ani ai ?
Categoria C si C+E iti este accesibila ?
Mult mai usor gasesti un post de sofer pentru o duba de 3.5t, daca in C.V.-u atasezi un permis de categorie superioara .
Angajatorul se gandeste ca in eventualitatea unei eventuale demisii ale unui coleg, are inlocuitor in orice clipa , sau poate soferul respectiv se imbolnaveste de o banala raceala cu tuica si refuza sa plece intr-o cursa la ora 2:00 in dimineata zilei de duminica .
Am 18 ani,si eu ziceam de categoria b+e care se poate face de la 18 ani,nu la categoria c+e care se poate doar de la 21

#59
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postmyshyk, on 16 octombrie 2015 - 14:14, said:

Hai sa ne intelegem: n-am nimic impotriva celor care isi cauta un loc de munca! Ba dimpotriva, ii apreciez. Problema e ca, la cautarea unui loc de munca, nu se incepe cu "cat e salariul" ci cu "ce stiu sa fac", "ce studii am", "  ce se cere pentru a profesa....", etc., etc. In momentul in care am gasit ceva corespunzator pregatirii, experientei, aptitudinilor mele, atunci pot sa ma interesez si daca acestea sunt renumerate corespunzator. Si asta e valabil si pentru cei incepatori, care vor fi platiti pentru ceea ce vor face, atat de bine platiti pe cat de bine isi vor face treaba, cat si pentru cei cu studii, vechime, experienta, indemanare,.....
Toata lumea isi poate gasi de lucru, sau un loc de munca, dar nu oricine poate ridica pretentii pentru aceasta. Asta vream sa subliniez.
In rest, e ca in bancul cu Bula codasul clasei: da´pe astea le f00te cineva, tata?
Da sigur Bula, dar numai premiantii!
Omul a intrebat pe forum cat e salariul, nu l-a intrebat pe cel care face angajarea.
Si baniesc ca stie(si chiar daca nu stie, afla acum) ca salariul se aduce in discutie ultima oara la un interviu. Prima oara discuta de conditii, asteptari din partea angajatorului, ce asteptari are de la angajator si de abia dupa aceea, daca se plac, se aduce in discutie salariul.

#60
osderos

osderos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.03.2011
Salut... Ati vorbit de multe alte subiecte mai putin cel interesa pe om, si poate si pe altii. Chiar daca subiectul este vechi, din 2015, intrebarea este si de actualitate. "La cat se poate ajunge cu salariu ca sofer pe comunitate doar cu B`ul". Intreb si eu acelasi lucru, pentru ca mai nou anunturile suna ceva de genu "Salariu 45 Euro/zi pentru prelata si 42 euro/zi pentru carosata", iar in altele se si precizeaza un drum de 35-40 zile lucrate cu 7-10 libere.
In mod normal, salariu este undeva la 1470euro. Pe langa "cat poate ajuge....." problema este urmatoarea: salariul de baza in RO cat este? Pentru ca multi ne putem gandii "din 1470, cheltui 600 (cu mancat la conserva) si pun 800 sub saltea" ... asta ar insemna ca intr`un an sa faca undeva la 9600euro (rotunjim si zicem 9000) .. iar in 5 ani putem depune avansul pentru un credit ipotecar de 80k euro, dar culmea.. nu o sa obtina creditul pentru ca salariu de baza este mic gen minim pe economie... 1200 ron, si banca nu ofera decat 20k euro la salariu asta, si visele de "mi`am luat casa" se naruie rapid.
ING de ex, ptr prima casa la salariu meu actual (1700+300 bonuri) imi dadea decat 25500euro

Calcul rapid:
1470e (din care raman 800e) + 1200ron (salariul de baza in ro, care`l poti da in casa pentru intretinerea familiei cat esti plecat, presupunand ca munceste si nevasta)
800(euro) x 12 (luni) x 5 (ani) + 32.000euro(nevoie credit ipotecar) = "scop atins"

#61
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Problema e ca iti futi sanatatea si iti risti viata conducand si peste 20 ore pe zi pentru minimul pe economie nu ca nu iti da banca credit.Habar nu ai ce inseamna sa dormi 5 ani in sicriile alea !
Mai bine te imprumuti pentru CE si lucrezi din prima luna cu 1800 iar dupa 6 poti trece usor de 2000,e o mare diferenta sa conduci 9-10 ore si sa dormi intr-un pat cat de cat normal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate