Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

izolare corecta mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
marius_69

marius_69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2011
Bun dar folia cum se montează dacă o pun doar între grinzi nu exista riscul să nu etanșez bine pe grindă căci nu o pot lipi doar capsa și in locul unde nu este lipită bine nu transpiră? Sau să o petrec și peste grindă pt. sigurantă

#20
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Folia anticondens (aluminzata, cu stratul de aluminiu spre zona calda ca sa reflecte inapoi infrarosiile) se poate capsa pe lemn, bate in cuie sau se lipeste cu banda aluminizata. Bucatile de folie se petrec putin si se lipesc continuu cu banda.

Edited by Oxigen1234, 07 December 2015 - 11:47.


#21
cbogdan2003

cbogdan2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.02.2015
Buna seara,

Am o problema la acoperis si va voi explica pe scurt.
Am atasat o schita a mansardei (fara parter) pentru a putea intelege straturile izolatiei actuale.
Problema mea este ca in pod-ul realizat am observat pe coama (dulapul de lemn) portiuni ude, dimineata mai putin iar dupa masa mai multe si mai mari, iar in spatiul lateral (tavanul de rigips pus) dupa ce au scos electricienii o placa de rigips am observat folia se uda dupamasa. OSB-ul de pe podeaua podului are anumite zone unde este umflat.
Folia de sub tabla este lindab LAF TYVEK si cea peste vata este ISOFLEX ALU-LP
Explicatia mesterilor a fost ca motivul acestor fapte este lipsa ventilatiei din pod si faptul ca scandura batuta acum 2 saptamani pentru podeaua podului era verde. Ei spun ca va disparea acest fenomen in timp (cateva luni).
Precizez ca acum sunt la stadiul de casa la rosu si in locul geamurilor am folie de plastic.
va stau la dispozitie pentru alte detalii si imi cer scuze daca am gresit in exprimare dar nu sunt un cunoscator al acestor termeni.
Astept pareri si sfaturi pentru a remedia aceasta problema

Attached Files


Edited by cbogdan2003, 01 March 2017 - 23:28.


#22
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Pe alte topicuri, s-a facut afirmatia ca polistirenul montat la exterior, intre sipcile caroiajului invelitoarei, este mult mai eficient VARA! Bineinteles ca exista izolatie si sub astereala. Adica, o izolatie de 30cm sub astereala nu are acelasi efect cu aceiasi 30cm distribuiti 10+20 (10cm la exterior).

#23
ripperu

ripperu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 03.12.2004

View Postcbogdan2003, on 01 martie 2017 - 23:24, said:

Buna seara,

Am o problema la acoperis si va voi explica pe scurt.
Am atasat o schita a mansardei (fara parter) pentru a putea intelege straturile izolatiei actuale.
Problema mea este ca in pod-ul realizat am observat pe coama (dulapul de lemn) portiuni ude, dimineata mai putin iar dupa masa mai multe si mai mari, iar in spatiul lateral (tavanul de rigips pus) dupa ce au scos electricienii o placa de rigips am observat folia se uda dupamasa. OSB-ul de pe podeaua podului are anumite zone unde este umflat.
Folia de sub tabla este lindab LAF TYVEK si cea peste vata este ISOFLEX ALU-LP
Explicatia mesterilor a fost ca motivul acestor fapte este lipsa ventilatiei din pod si faptul ca scandura batuta acum 2 saptamani pentru podeaua podului era verde. Ei spun ca va disparea acest fenomen in timp (cateva luni).
Precizez ca acum sunt la stadiul de casa la rosu si in locul geamurilor am folie de plastic.
va stau la dispozitie pentru alte detalii si imi cer scuze daca am gresit in exprimare dar nu sunt un cunoscator al acestor termeni.
Astept pareri si sfaturi pentru a remedia aceasta problema

Vara a fost cumplit de cald, lemnul probabil s-a uscat
Care este situatia acum? mai apare ceva?

#24
marian4321

marian4321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2017

View Postdanutzablondutza, on 14 octombrie 2015 - 11:50, said:

Salutare! Am o mare dilema si problema...trebuie sa-mi izolez acopersul la mansarda....constructorul meu vrea sa puna de la exterior la interior...un strat de polistiren, un strat de vata minerala si iar un strat de polistiren....! Mansarda va fi locuita! E ok? Citisem...tot pe aici...o alta varianta....strat de vata minerala....mai mic decat capriorii cu 2 cm, un alt strat de vata minerala caserata cu aluminiu si apoi gips carton! Sotul meu vrea varianta propusa de constructor....care e mai ok? Pareri...argumente?
eu m-am interesat la cei de la bramac... nu recomanda izolatia cu vata minerala, au zis ca sunt mai eficiente panourile PIR. uite aici: https://www.facebook...13430212038236/

#25
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Se da 1 mp de vata de 0.042 w/(m/k) si 1 mp vata de 0.036  w /(m/k) , pret 11.5 lei/mp  respectiv 20 lei / mp , merita diferenta asta mare de pret ? Cea de-a 2 este 15 % mai eficienta dar cu 75 % mai scumpa .... gresesc la calcule

#26
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu, nu gresesti la calcule, dar sa fie pentru acelasi tip de aplicatie, adica mansarda sau fatade.

#27
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
La mansarda , mai bine pun 40 cm de 0.042 decat 25 cm de 0.036

#28
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
Mai am o nelamurire, capriorii ii am de 15 cm , cum fac sa mai pun inca 25 cm de vata ( in total 40 cm ) dupa care folia ( de care - mai am de sapat ) apoi un spatiu de cca 5 cm gol si ultimul rigipsul ...

#29
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Vezi aici:
https://youtu.be/B0UfB3JrUok?t=2m4s

#30
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
sunt prea mici ,din 270 mm raman pentru vata doar cca180 mm .(  cca 30 mm prindere dc60 si cca 60 mm prindere pe caprior)

#31
ArcadieSandu

ArcadieSandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2015
Buna ziua!
Am o dilema in ceea ce priveste izolarea mansardei:
Inclin sa folosesc vata minerala (25 cm) dar ma gandesc totodata sa aplic spuma pe astereala (10 cm) si apoi vata minerala (15 cm)
intre aceste doua variante nu stiu ce sa aleg. si primul strat de spuma i-mi surade dar nu stiu cum se comporta in timp.
Invelitoarea este din tabla plana falsuita (inclinatia acoperisului este de 12-13 grade), folie anticondens, astereala.
Ma gandesc ca spuma intre capriori sub astereala ar fi prima bariera intre temperatura foarte mare rezultata din incalzirea tablei pe timp de vara si deaceea nu stiu daca rezista in timp.
Ar mai fi si izolarea cu celuloza , dar ma sperie condensul care se va face sub tabla iar folia montata peste astereala nu cred ca va rezista foarte mult timp (tot din cauza temperaturii mari de sub tabla).
Momentan sunt la faza de a compartimenta mansarda si a face structura plafonului  apoi trec la izolare.
Nu stiu momentan cum va arata plafonul (daca va urma linia acoperisului sau va fi mai "complicat", cert este ca am inceput sa caut meseriasi sa-mi compartimenteze si sa faca structura tavanelor.
Pana atunci adun informatii pentru izolarea corecta si fara interventii ulterioare (in viitorul apropiat).
Va multumesc aticipat pentru sugestii.

#32
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
unde gasesc vata minerala de sticla ( isover / ursa - pentru mansarda )  de 150 mm si 200 mm grosime ?

Edited by almic, 05 January 2018 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate