Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#19
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012

View Postxplozia, on 14 octombrie 2015 - 07:35, said:

La distanta aia, este posibil sa te puna sa plantezi niste stalpi. Cunosc pe cineva care a facut asta si la costat destul de mult, urma sa recupereze banii de la cei ce urmau sa se branseze ulterior, dar asta inseamna timp, iar tie iti trebuie bani acum sa constuirsti. Nu sunt sigur, daca ii poate obliga cineva sa te despagubeasca in cazul bransarii la lucrarea facuta de tine.
Sper sa putem trage subteran, altfel e grav. De recuperat nu avem de la cine, pentru ca suntem ultimii de pe strada, e capatul. Nici stanga- dreapta nu cred ca va construi cineva degraba.

#20
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Primul pas pe care il consider util sa-l faci, este sa verifici dpdv juridic situatia terenului. Mergi la primaria localitatii de unde apartine terenul, la serv urbanism si cu copii de pe actele de proprietate ale vanzatorului solicita un certificat de urbanism spre informare, pt a vedea in ce conditii se poate construi.
Inainte de a cumpara, cu o zi inainte daca este posibil, fa si o ridicare topografica sa nu ai surprize in privinta limitelor de proprietate. Util ar fi si un studiu geo, dar tu hotaresti daca il faci inainte de cumparare sau de proiectul casei.

             Cateva costuri pe care le-am avut/voi avea:

1. energie electrica, adusa prin subteran de la aprox 60 m: 11.500 lei (4.000 lei cota parte din investitia celor care au adus curentul pana aproape de terenul meu, 4.000 lei platiti la Enel- taxa de bransament si 3.500 lei firmei care a executat lucrarea- manopera, cablu si tablou).

        2. gaz: este la 67 m de casa mea, si mi-au cerut de la distribuitorul local aprox 35.000 lei (500 lei manopera si materiale), asa ca momentan sunt in stand-by.

Edited by schitoiu, 14 October 2015 - 11:18.


#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 10:35, said:

Sper sa putem trage subteran, altfel e grav. De recuperat nu avem de la cine, pentru ca suntem ultimii de pe strada, e capatul. Nici stanga- dreapta nu cred ca va construi cineva degraba.

Bugetul de 60kEUR este doar pentru casa sau acolo trebuie sa intre si terenul plus utlitatile?

#22
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
In 60.000 ar trebui sa ne incadram cu casa si utilitati.

Am gasit undeva studiu geo-2 foraje cu 1200lei, altundeva am gasit tot 2 foraje-900 lei, plus ridicare topografica 500lei. De ce e asa mare diferenta?
Vreau sa facem astea doua lucruri, dupa care merg la primarie sa solicit certificat de urbanism informativ.

Later edit: M-a sunat cineva acum pentru 2 foraje- 1400lei....eu pe cine aleg? este mai amplu studiul in functie de pret?

Edited by innicia, 14 October 2015 - 13:13.


#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 13:04, said:

In 60.000 ar trebui sa ne incadram cu casa si utilitati.

Am gasit undeva studiu geo-2 foraje cu 1200lei, altundeva am gasit tot 2 foraje-900 lei, plus ridicare topografica 500lei. De ce e asa mare diferenta?
Vreau sa facem astea doua lucruri, dupa care merg la primarie sa solicit certificat de urbanism informativ.

Later edit: M-a sunat cineva acum pentru 2 foraje- 1400lei....eu pe cine aleg? este mai amplu studiul in functie de pret?

Esti cam la limita daca in bugetul respectiv intra si utilitatile. Aveti grija in partea de proiectare la suprafete, cei 115 mp utili vor duce la cca 140 mp construiti, plus eventuale terase. Eu personal cred ca te poti incadra in maxim 120mp construiti: living(25 mp)+bucatarie(15mp)+2 dormitoare (16+12=28mp)+1 baie(6mp)+1 wc serviciu(3mp) + camara (4 mp) + camera tehnica (8-10 mp) + hol circulatie (8-10mp).
Cu un pic de grija si "taind" cam 1mp pe unde se mai poate (living, bucatarie, dormitory, hol) cred ai putea tinde spre 110mp, astfel incat sa poti spera ca termini in bugetul alocat.
De ce nu ceri certificatul de urbanism informativ inainte de a face studiul geo? Daca afli ceva ce nu-ti place, inseamna ca platesti degeaba studiul geo.

Edited by the_lion, 14 October 2015 - 13:48.


#24
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Scoate mai intai CU. Poti avea surprize neplacute precum @kolfleading.

#25
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Certificatul de informare ar trebui scos de proprietarul actual? sau mi-i da si mie oare?
Proprietarul pleaca din tara pentru 2 saptamani si as fi vrut sa rezolv cu studiile intre timp si cand vine sa il trimit dupa CU.
El zice ca a mai fost scos acum ceva timp un CU si ca se poate construi P+1, fara alte probleme, dar cine stie...


Am citit jurnalul colegului @kolfleading atunci, este groaznic ce i s-a intamplat.

Edited by innicia, 14 October 2015 - 14:19.


#26
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
CU nu trebuie scos neaparat de proprietar, poate fi scos si de altcineva. De ex., pentru mine a fost scos de arhitecta.

#27
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012

View Postthe_lion, on 14 octombrie 2015 - 13:45, said:

Esti cam la limita daca in bugetul respectiv intra si utilitatile. Aveti grija in partea de proiectare la suprafete, cei 115 mp utili vor duce la cca 140 mp construiti, plus eventuale terase. Eu personal cred ca te poti incadra in maxim 120mp construiti: living(25 mp)+bucatarie(15mp)+2 dormitoare (16+12=28mp)+1 baie(6mp)+1 wc serviciu(3mp) + camara (4 mp) + camera tehnica (8-10 mp) + hol circulatie (8-10mp).
Cu un pic de grija si "taind" cam 1mp pe unde se mai poate (living, bucatarie, dormitory, hol) cred ai putea tinde spre 110mp, astfel incat sa poti spera ca termini in bugetul alocat.
De ce nu ceri certificatul de urbanism informativ inainte de a face studiul geo? Daca afli ceva ce nu-ti place, inseamna ca platesti degeaba studiul geo.
Planul casei noastre l-am copt in minte si apoi pe hartie multe luni. Inca nu este gata, dar stiu cate camere si ce dimensiuni au: living 29.7mp, dormitor 20.4mp, dormitor 8.84mp, camara 4.9mp, baie 9.1mp, bucatarie 21.6mp, si un hol acces/circulatie aprox. 16mp. O sa atasez printuri cand vom discuta despre proiect.
Terasa va fi pe 2 laturi si va fi facuta peste 1an de la ridicarea casei. Va fi ceva pe piloni, din lemn.

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Oricine poate scoate CU, dar, nu mai tin minte, credca iti trebuie ceva de la proprietar.
CU se cere inainte de a cumpara terenul. Ca cine stie ce restrictie are si il cumperi degeaba.

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 14:51, said:

Planul casei noastre l-am copt in minte si apoi pe hartie multe luni. Inca nu este gata, dar stiu cate camere si ce dimensiuni
Eu cred  ca o sa te mai gindesti, dupa ce vorbesti cu arhitectul.

#29
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare!
Pune 5000 euro pentru cele 4 utiltiati la ~100m. Experienta proprie :)

#30
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postviotl, on 14 octombrie 2015 - 14:58, said:

Oricine poate scoate CU, dar, nu mai tin minte, credca iti trebuie ceva de la proprietar.
CU se cere inainte de a cumpara terenul. Ca cine stie ce restrictie are si il cumperi degeaba.
Acte necesare pentru solicitare eliberare/emitere Certificat de Urbanism pentru lucrări de construire/desfinţare (cerere tip conf. Ord. nr. 839/12.10.2009):
  • Cerere tip întocmită de orice persoană fizică sau juridică interesată, care va cuprinde: elementele de identificare a imobilului, numărul cadastral şi numărul de carte funciară a imobilului, adresa şi scopul solicitării
  • Copie extras C.F.
  • Dovada achitării taxei pentru C.U. (copie chitanţă)
  • Plan de situaţie (1 :500) - 2 copii xerox şi plan de încadrare în zonă (1:5000) - 1 copie xerox, eliberate de Primăria Municipiului Timişoara

Edited by Kendo, 14 October 2015 - 15:07.


#31
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Multumesc mult pentru informatii.
O sa cer deseara proprietarului datele de identificare ale terenului si o sa mergem la primarie sa vedem ce rezolvam.

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
POD, CUT, retrageri, regim de inaltime, restrictii de aspect.... ce mai era? Iooii, au trecut doi ani....

View PostKendo, on 14 octombrie 2015 - 15:05, said:

Acte necesare ....
Hai!  はい!
Arigato! ありがとう!

Asa era, acum mi-am amintit! :P!

#33
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Le connoisseur Posted Image Posted Image

View Postviotl, on 14 octombrie 2015 - 16:02, said:

Hai!  はい!
Arigato! ありがとう!


#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 15:47, said:

Multumesc mult pentru informatii.

Sa cresti mare.

View PostKendo, on 14 octombrie 2015 - 16:05, said:

Le connoisseur Posted Image Posted Image

Le ami le google.. :D!

#35
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
e cineva in zona mea care a facut o casa mica doar parter. A inceput undeva in vara si acum cred ca e gata. Daca mai are ceva maruntisuri prin interior. S-a miscat super repede deci se poate sa te muti intr-un an. depinde ce oameni o sa ai la munca ... e foarte important sa fie oameni. daca mergi cu dorei constructia o sa dureze intre un an si 20 :)

Edited by Riper, 14 October 2015 - 20:04.


#36
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
O sa stam cu ei pe santier zi si noapte. Trebuie sa reusim!


Am primit acum niste acte de la proprietar pentru identificarea terenului.
Cum pot atasa imagini? M-am uitat si nu am gasit nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate