Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#91
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Posesorii de Z5c ce mai zic? Sunt probleme pana la urma cu supraincalzirea (nu ma refer la jocuri si filmari 4k, e normal intr-un fel)? Probleme de structura (deformari, dezlipiri, sticla crapata)? Si-a achizitionat careva husa originala src44?

Edited by Vanish, 12 December 2015 - 12:09.


#92
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View PostVanish, on 12 decembrie 2015 - 12:08, said:

Posesorii de Z5c ce mai zic? Sunt probleme pana la urma cu supraincalzirea (nu ma refer la jocuri si filmari 4k, e normal intr-un fel)? Probleme de structura (deformari, dezlipiri, sticla crapata)? Si-a achizitionat careva husa originala src44?
La mine n-a apărut niici una din probleme, dar asta nu înseamnă că n-au apărut la alții sau nu pot apare mai târziu.
Nu folosesc nici huse nici folii. Nu-mi plac din principiu.

#93
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Nici eu nu am avut probleme deloc cu supraincalzirea, l-am folosit la jocuri si filmari 4k si 120fps si ca sa se enerveze putin pe mine cei de pe aici (Posted Image) am folie de sticla si pe fata si pe spate (desi pe spate ma gandesc sa o dau jos ca arata rau si nu ajuta la mare lucru). Probleme de structura nu are al meu, desi a luat apa deja si vreo 3 cazaturi. Mie imi place Posted Image . Ador ca e micut. Prietena mea are Huawei P8 si mi se pare o bestie Posted Image desi scoate jumate scorul lui Z5c in Antutu.

#94
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Ieri am făcut câteva poze și filmări FHD. Nici una din filmări nu a durat mai mult de 5 minute dar la un moment dat telefonul s-a încins și Android-ul mă amenința că închide el aplicația aceea care îl supără. Până la urmă n-a făcut-o, dar a fost bizar.
În urmă cu ceva timp aplicația de cameră a primit update și noua interfață (care e complet diferită) se mișcă clar mai fluent decât cea anterioară.
Dar felul sacadat în care reacționează telefonul când faci zoom sau fotografie în timp ce filmezi te dezorientează.
Imaginile capturate sunt OK atât pe video cât și foto (făcute în interior) dar experiența îndeosebi pe partea de filmare suferă.
Totuși, chiar când s-a încins până la a primi avertizare de la Android telefonul nu a făcut throttling deloc, a răspuns prompt la toate comenzile și aplicațiile.

Edited by bb_dima, 16 December 2015 - 09:01.


#95
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
FHD sau 4K?

#96
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postjericho, on 16 decembrie 2015 - 09:03, said:

FHD sau 4K?
FHD indubitabil. Știu sigur pentru că doar filmarea următoare am făcut-o HD (și apoi m-am întors la FHD, că telefonul se "răcorise" un pic).
Eu folosesc 4G de la Digi și e posibil ca la acel moment să fi existat și ceva transfer de date aferente sincronizărilor.
Am și o aplicație care apelează regulat GPS-ul. Am un telefon destul de solicitat dpdv al aplicațiilor și conexiunilor de date. Și în general face față cu brio. Partea asta cu camera încă scârțâie, deși stă mai bine după update-ul de software.

#97
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Multumesc pentru informatii. Mi-am comandat si eu unul. Sa vedem ce noroc voi avea. :-)

#98
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Am butonat unu z5c in magazin. Imi palce tare mult cum arata. Marimea si camera ma incanta. Da s acrii strugurii. Loturile internationale au ceva problemem

#99
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Q? Pt. posesori, pe rezolutie maxima, aveti blurr in poze in coltul stg?

#100
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postsilver_eye, on 20 decembrie 2015 - 13:22, said:

Q? Pt. posesori, pe rezolutie maxima, aveti blurr in poze in coltul stg?
Acel blur bănuiesc a fi degetul posesorului aflat prea aproape de cameră... :)

#101
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
Cum nu am gasit detalii aici am mers pe international.
Exista un lot de culoare alba care are probleme la ecran, cica s ar fi rezolvat cu un update.
Exista un lot(primul) care se incalzeste f tare la proc si la bateria si nici nu tine bateria.
Exista loturi cu probleme la lentile, de acolo blurr ul in stg sus.
Si desigur exista loturi (de la al doilea cica) fara problemele enumerate.
Cazuri rare de ecran spate crapat subit iarasi exista.
Toate acestea ma determina sa astept un deal obligatoriu cu garantie sau sa astept un alt flagship buzunarabil


#102
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postsilver_eye, on 22 decembrie 2015 - 19:47, said:

Cum nu am gasit detalii aici am mers pe international.
Exista un lot de culoare alba care are probleme la ecran, cica s ar fi rezolvat cu un update.
Exista un lot(primul) care se incalzeste f tare la proc si la bateria si nici nu tine bateria.
Exista loturi cu probleme la lentile, de acolo blurr ul in stg sus.
Si desigur exista loturi (de la al doilea cica) fara problemele enumerate.
Cazuri rare de ecran spate crapat subit iarasi exista.
Toate acestea ma determina sa astept un deal obligatoriu cu garantie sau sa astept un alt flagship buzunarabil
Dacă tu îți imaginezi că vei găsi vreodată un telefon la care să nu fie raportate bug-uri și probleme o să cam tot aștepți.
Și cum adică "deal cu garanție"? Cumperi vreodată fără garanție?

#103
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Deocamdata al meu se prezinta bine. Doar se incalzeste ceva atunci cand e alergat sau cand e la incarcat.

#104
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
Ca orice telefon cu procesor, de altfel

#105
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Rectific. După 2 săptămâni de utilizare, se încinge destul de tare chiar și în simplu browsing. Îmi e frica sa pun un joc. Partea buna e ca pot tine cafeaua calda. Aida64 zice ca ar ajunge chiar și pe la 60 grade pe unii senzori. Iar autonomia e destul de slaba. La o utilizare medie de abia prinde 24h.

#106
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View PostVanish, on 31 decembrie 2015 - 18:31, said:

Rectific. După 2 săptămâni de utilizare, se încinge destul de tare chiar și în simplu browsing. Îmi e frica sa pun un joc. Partea buna e ca pot tine cafeaua calda. Aida64 zice ca ar ajunge chiar și pe la 60 grade pe unii senzori. Iar autonomia e destul de slaba. La o utilizare medie de abia prinde 24h.
Al meu se încinge în browsing doar folosind conexiune 4G. Altfel (pe WiFi sau H+), nu.
Și, am mai spus-o deja, față de alte telefoane la care apare lag-ul când se încing ăsta se ține bine. Nu vrea lag și pace. Cel puțin la mine...

Edited by bb_dima, 31 December 2015 - 20:06.


#107
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Ai dreptate. Numai pe 4G se încinge tare. Pe wifi e oki.



View PostVanish, on 31 decembrie 2015 - 21:55, said:

Ai dreptate. Numai pe 4G se încinge tare. Pe wifi e oki.

Nu ma plâng. E foarte oki molecularul.

#108
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005
Salutare. Ceparere aveti de bateria acestui telefon? Tine de dimineata pana noaptea? Cam cate ore de ecran aprins aveti la o incarcare?
Multumesc anticipat de informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate