Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Expresii ºi cuvinte enervante folosite în mod repetitiv de ºtiriºti

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postbaducu, on 09 octombrie 2015 - 10:10, said:

"vor trebui sa scoata din buzunar" Posted Image
Asta e in top. Se vede ca se adreseaza taranilor. Nu suntem cu totii tarani, unii platesc cu cardul, op, etc.
Dar in media se plateste destul si "din mana" ca sa faca evaziune.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 10:40.


#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Exerciţiu: găsiţi cuvintele cheie.
O mare vedetă a emisiunilor tv şi-a făcut praf bolidul de mii de euro când a intrat între 2 tramvaie. A fost nevoie de intervenţia S.M.U.R.D. pentru a-l scoate din grămada de fiare contorsionate. Politiştii fac cercetări pentru stabilirea cauzelor accidentului. Din primele cercetări rezultă că vedeta ar fi fost vinovată pentru că nu a respectat regurile de ciruclaţie. Dacă oamenii legii au dreptate, atunci vedeta va trebui să bage adânc mâna în buzunar pentru a plăti pagubele produse. Maşina a aparţinut unui potent om de afaceri, acum cercetat penal. Despre cazul şocant comis de un asociat de-a lui vom vorbi în ştirile următoare. Rămâneţi alături de noi!
Să-mi bag picioarele, mă pricep la scris ştiri!   Posted Image  Când am început să scriu faza de mai sus, îmi venea să râd. Acum îmi vine să fac urât din cauza prostiilor pe care le debitează posturile tv!

Edited by djl, 09 October 2015 - 10:38.


#21
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postdjl, on 09 octombrie 2015 - 10:26, said:

Exerciţiu: găsiţi cuvintele cheie.
O mare vedetă a emisiunilor tv şi-a făcut praf bolidul de mii de euro când a intrat între 2 tramvaie. A fost nevoie de intervenţia S.M.U.R.D. pentru a-l (a o) scoate din grămada de fiare contorisionate. Politiştii fac cercetări pentru stabilirea cauzelor accidentului. Din primele cercetări rezultăvedeta ar fi fost vinovată pentru că nu a respectat regurile de ciruclaţie. Dacă oamenii legii au dreptate, atunci vedeta va trebui să bage adânc mâna în buzunar pentru a plăti pagubele produse. Maşina a aparţinut unui potent om de afaceri, acum cercetat penal. Despre cazul şocant comis de un asociat de-a lui vom vorbi în ştirile următoare. Rămâneţi alături de noi!
Am adaugat si cercetat penal pe acolo ca acum e cliseu, pentru ca la TV apar numai penali.

Edited by mmm3, 09 October 2015 - 10:38.


#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ai uitat de oamenii legii!   :P
Iară m-am certat cu tastatura   :lol:  şi am pocit cuvinte    :disgust:

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Fixed. Asa se intampla cand esti un speed reader.

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postmmm3, on 09 octombrie 2015 - 10:26, said:

Asta e in top. Se vede ca se adreseaza taranilor. Nu suntem cu totii tarani, unii platesc cu cardul, op, etc

Sau îi ţin geantă!

Edit: aruncaţi o privire la ultima imagine din postul ăsta: http://forum.softped...st__p__11181324

Edited by djl, 09 October 2015 - 10:43.


#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdjl, on 09 octombrie 2015 - 10:26, said:

Exerciţiu: găsiţi cuvintele cheie.
O mare vedetă a emisiunilor tv şi-a făcut praf bolidul de mii de euro când a intrat între 2 tramvaie. [...] Maşina a aparţinut unui potent om de afaceri, [...]

ce concluzie tragem de aici?

pai daca omul de afaceri nu era potent, vedeta nu mai avea masina respectiva, astfel nu se mai intampla accidentul.

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Staaati ca nu-i gata ! Cel mai delicios  este numai si numai cand se urca unul sau una , dupa gust , pe un bloc .Homer  a trait cand nu trebuia , clar ! Pai sa vezi atunci Iliada si Odiseea , si  Eneida la un loc .Stau douajde mii de gugustiuci sub bloc , sa puna sau nu saltele pneumatice , negociatori fini stau ciuciti pe vine langa aruncator si-i povestesc de una de alta , ii mai aprind  o tigara , un pahar de suc , iar comentariile tv sunt de tot  rasul .Fraze bombastice , vaicareli inutile , hiperbole , ce mai , as plati bilet sa pot fi si eu acolo !

Edited by gingisKHAN2015, 09 October 2015 - 10:48.


#27
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Pe mine ma enerva faptul ca auzeai acelasi text la stiri seara si dimineata, sau dimineata si seara. Acelasi text rostit / citit de 2 - 3 prezentatori.
Nu tu vreo reformulare, nu tu date noi... nimic. Dupa ce auzeai stirea de doua ori, a treia oara aveai asa un dejavu de o puteai recita tu insuti fara nici un fel de efort. Editorii aia ce fac acolo, nu se ocupa nimeni de o schimbare a textului, de o actualizare a stirii respective???
Ca sa nu zic de prezentatori: teoretic acestia nu ar trebui sa fie niste prosti, se presupune ca ar trebui sa aiba oaresce cultura generala, dictie, spontaneitate... ar trebui sa poata aduce si ei o imbunatatire unui text.

Edited by BlueKing-69, 09 October 2015 - 10:46.


#28
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu ai observat ca unii au dificultati si cu citirea de pe promter? ce sa adauge? alte prostii pe langa cele scrise deja?

#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ BlueKing-69 : poate incultura generală. Că aşa, ca f.d., am văzut în filmul "The Pelican File/Dosarul pelican" tradus trolley ca troleibuz. Mda, în S.U.A. mai sunt tramvaie care au troleu, nu pantograf, da' pana mea, când apare tramvaiul în imagini şi tu traduci troleibuz... ce pana mea concluzie tragi? Şi mai era o serie de documentare cu S.U.A. unde tot aşa traduceau, deşi apăreau tramvaie în imagini şi tot au repetat chestia aia... era parcă pe Naţional Tv.
Edit: pentru cultura generală, în engleza americană: tramvai = streetcar, trolley, trolleycar; troleibuz = trolleybus, trolleycouch, trackless trolley.

Edited by djl, 09 October 2015 - 10:58.


#30
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu o sa ma credeti cu usurinta  la ce va voi spune  .Imi asum . Intr-o seara o parasuta la o Tv de stiri , relata cazul cu stirista meteo rusa care dadea stirea aia comentata de multa lume cu bombardamentele in Siria . Va rog sa ma credeti ca individa a zis chiar asa : "transmite postul de stiri - rosia "  Sunt  om de onoare si va rog sa ma credeti colegi , exact asa a  zis  romancuta noastra  .Cat de dobitoaca poate fi sa confunde postul rusesc Rossia Today cu rosia noastra leguma din gradina ?

Edited by gingisKHAN2015, 09 October 2015 - 10:54.


#31
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pe mine mă enervează când pun accent aiurea pe cuvinte. Cea mai des întâlnită este cea cu traficul rutier.

#32
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
mie imi place aia, de la stirile de la ora 5, cand vine omul acasa de la servici si isi soarbe supa:

"Buna ziua! Carnagiu pe soselele tarii...."

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu "şocant" e chiar de cacao. Unele chestii se ştiu de ani şi ei tot o bagă cu asta.

#34
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ma amuza aceste bipede pe care ii enerveaza ceva, dar totusi continua sa persevereze, desi nu sunt constransi de nimic in sensul asta.

#35
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori vrei să te uiţi la ştiri ca să nu fii deconectat de realitate.

#36
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am auzit la Las Fierbinti prima oara, acum o aud la stiri:
chiar si asa...
alta expresie nu mai stiu...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate