Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

La Auchan Vitan timp pierdut la casa din cauza gardienilor

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#55
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 sorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 12:56, said:

Mi-a mai piuit la casa la un magazin de haine o singura data, m-am intors frumos, si am asteptat sa lamurim problema. S-a asigurat ca totul e ok, si ziua buna.
La Auchan e altfel, atitudinea e "ba infractorule" . Se si misca in dorul lelii de parca gata ma prinsese, dupa care nu intelegea de ce e ok. A renuntat cand si-a dat seama de gafa. Scuze? Ce sunt alea?
si la Cora e la fel.

m-am dus acum 5-6 ani sa-mi iau laptop. din Cora. Pantelimon. stiu, sunt dobitoc. acolo-l gasisem mai ieftin, chiar si fata de Emag, cu 180 de lei.
ma duc la raion, ochesc un Gogu de la IT, ii arat laptop-ul pe raft, ala decoleaza si imi aduce unul in cutie, sigilat, din depozit. ma conduce pana la
casa de electronice, il platesc, hai la bancul de probe pentru garantie. scos din cutie, aratat accesorii, completat hartoaga, stampilat bon, pus in
folie cu factura, garantie si bon vizibile din afara, multumim, acu' ia-ti-l si hai pa.

il iau si dau sa ies din magazin. i-l arat lu' Goguta de la paza (ca n-avea rost sa ies pe casa, din moment ce nu aveam produse), ii arat si partea cu
documentele...nu e bine.pai de ce nu e bine? pai trebuie sa verific chitanta si sa-i pun stampila. bine. rup folia, Goguta isi face damblaua, imi da
hartoagele inapoi si o ia din loc. alo, nea Goguta, infoliaza-l la loc, te rog, sa nu pierd hartogaraia si sa nu mi-l ude pana la masina (afara turna).
eee, nu, ca nu e treaba mea, ba, nu ma intereseaza. ia-ti o punga. asta desi el infolia produsele/sacosele alora de intrau in magazin. pai sa nu te
apuce dracii si sa-i chemi seful nitel, pentru atitudine si mai ales, pentru "ba"? a fost mutat in 5 minute la ghereta, altul adus in loc, infoliat laptop-ul
la loc si niste scuze pentru atitudine.


LE: n-am mai apucat sa editez...

 balauru69, on 08 octombrie 2015 - 13:12, said:

Legea nr. 333/2003

Art. 48. − În timpul serviciului, personalul de pazã este obligat:
a) sã cunoascã locurile ºi punctele vulnerabile din perimetrul obiectivului, pentru a preveni producerea oricãror fapte de naturã sã aducã prejudicii unitãþilor pãzite;
Posted Image sã pãzeascã obiectivul, bunurile ºi valorile nominalizate în planul de pazã ºi sã asigure integritatea acestora;
c) sã permitã accesul în obiectiv numai în conformitate cu reglementãrile legale ºi cu dispoziþiile interne;
d) sã opreascã ºi sã legitimeze persoanele despre care existã date sau indicii cã au sãvârºit infracþiuni sau alte fapte ilicite în obiectivul pãzit, pe cele care încalcã normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracþiunilor flagrante, sã opreascã ºi sã predea poliþiei pe fãptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infracþiunii sau al altor fapte ilicite, luând mãsuri pentru conservarea ori paza lor, întocmind totodatã un proces-verbal pentru luarea acestor mãsuri;
persoanele despre care existã date sau indicii cã au sãvârºit infracþiuni sau alte fapte ilicite în obiectivul pãzit

ok, ma opresti, daca e asa. dar apoi, daca NU e asa, o sa iti cer datele sau indiciile alea. si daca nu le ai, apoi sa te tii.

Edited by dygey, 08 October 2015 - 13:31.


#56
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
numai aberatii citesc p-aici cu proprietatea pivata & shit... ia sa-mi spuna cineva, conform carei legi, am eu OBLIGATIA sa dau bonul fiscal din mana altcuiva decat unui organ ABILITAT al statului?

#57
sorbetdozens

sorbetdozens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.09.2015

 tigerheart, on 08 octombrie 2015 - 13:29, said:

Orice firma are un regulament destul de bine pus la punct.. Poate ar trebui sa mai lucrezi si tu intr-o firma, nu doar ca freelancer si o sa vezi despre ce vorbesc.
Daca si cu parca.. nu are rost sa discutam idiotenii(partea cu femeile).
Toate firmele au un regulament semi-prost la inceput, pe care il adapteaza in functie de nevoie. Poate ar trebui sa te ocupi si tu de dezvoltat ceva, in loc sa accepti orice regula obscura fara pic de demnitate.

#58
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 REAKKTOR, on 08 octombrie 2015 - 12:01, said:

Intamplator am fost sa cumpar ceva de la AUCHAN VITAN.
Dupa ce am cumparat, am stat normal la casa, am platit, am luat bonul, dar cand sa plec catre parcare de la casa , un gardian de acolo mi-a cerut bonul si a inceput sa mi verifice marfa din carucior. Si am mai pierdut ceva timp , deoarece cumparasem ceva produse , in ciuda faptului ca ma grabeam.
   Este ok ca controleaza, dar eu ma grabeam. Nu ar fi mai corect sa angajeze CASIERE DE INCREDERE decat sa ne omoare noua timpul ??? Pt ca consider ca asta e motivul controlului dupa ce ai platit, odata ce casiera cand am ajuns la casa s-a ridicat si s-a uitat personal daca am pus tot din carucior pe banda . Si nu mai era nimic in cos.
Nu mi s-a intamplat pana acum la nici un alt supermarket.
Am sa evit cat pot sa mai merg in acel loc, mai ales ca mai sunt si Kaufland si Carrefour in zona.

La cat se fura din magazinele astea mi se pare normal sa faca asta, la Cora nici macar nu mai poti cantari tu marfa, probabil au observat ca unii romani mai adauga ceva marfa in punga dupa ce cantaresc.......cam asta e natia noastra

#59
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,620
  • Înscris: 30.10.2003

 jericho, on 08 octombrie 2015 - 13:37, said:

numai aberatii citesc p-aici cu proprietatea pivata & shit... ia sa-mi spuna cineva, conform carei legi, am eu OBLIGATIA sa dau bonul fiscal din mana altcuiva decat unui organ ABILITAT al statului?
Deci cum propui sa se previna furturile din magazine.
Uite tu esti director magazin Kaufland. Lucrurile trebuie sa mearga bine, iar pierderile din furt trebuie sa fie minime.
Ce masuri ai lua?

#60
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005

 Bursul, on 08 octombrie 2015 - 13:42, said:

Deci cum propui sa se previna furturile din magazine.
Uite tu esti director magazin Kaufland. Lucrurile trebuie sa mearga bine, iar pierderile din furt trebuie sa fie minime.
Ce masuri ai lua?
1. Neinteresant, daca nu sunt in stare, ma apuc de alta meserie.
2. Nu este problema sau responsabilitatea clientului cum fac directorii sa aiba pierderi minime.
3. Problema e ca multi dintre voi uitati de un drept constitutional si anume principiul de nevinovitie aka nu eu trebuie sa dovedesc ca nu am furat ci ei trebuie sa dovedeasca.

Te rog sa imi raspunzi la ceea ce am intrebat.

Edited by jericho, 08 October 2015 - 13:47.


#61
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,910
  • Înscris: 07.08.2008

 sorbetdozens, on 08 octombrie 2015 - 13:40, said:

Toate firmele au un regulament semi-prost la inceput, pe care il adapteaza in functie de nevoie. Poate ar trebui sa te ocupi si tu de dezvoltat ceva, in loc sa accepti orice regula obscura fara pic de demnitate.
Eu chiar nu pierd nimic daca ma opreste agentul de paza 2 minute ca sa vada bonul si ce am cumparat. Nu vad nici un abuz in asta. Nu imi da in cap, nu umbla in portofelul meu si nici nu ma injura.. se uita si el pe o hartie si apoi in cos... mare abuz.. Posted Image


 jericho, on 08 octombrie 2015 - 13:37, said:

numai aberatii citesc p-aici cu proprietatea pivata & shit... ia sa-mi spuna cineva, conform carei legi, am eu OBLIGATIA sa dau bonul fiscal din mana altcuiva decat unui organ ABILITAT al statului?
Deci vrei sa vina politia/jandarmeria in fiecare spatiu comercial(proprietate privata) ca sa faca ei controale? Posted Image .. hai ca ii buna asta.

 jericho, on 08 octombrie 2015 - 13:43, said:

3. Problema e ca multi dintre voi uitati de un drept constitutional si anume principiul de nevinovitie aka nu eu trebuie sa dovedesc ca nu am furat ci ei trebuie sa dovedeasca.
Si cum vrei sa dovedeasca daca nu fac controale? Vrei sa se uite in bolul de cristal si sa vada cine a furat si cine nu?

Edited by tigerheart, 08 October 2015 - 13:50.


#62
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015

 REAKKTOR, on 08 octombrie 2015 - 12:01, said:

odata ce casiera cand am ajuns la casa s-a ridicat si s-a uitat personal daca am pus tot din carucior pe banda . Si nu mai era nimic in cos.

de ce a facut asta? Nu exista nici o regula ca trebuie sa pui tot din cos pe banda si sa nu lasi nimic in carucior atat timp cat produsele alea raman in magazin!

#63
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 REAKKTOR, on 08 octombrie 2015 - 12:01, said:

Intamplator am fost sa cumpar ceva de la AUCHAN VITAN.
Dupa ce am cumparat, am stat normal la casa, am platit, am luat bonul, dar cand sa plec catre parcare de la casa , un gardian de acolo mi-a cerut bonul si a inceput sa mi verifice marfa din carucior. Si am mai pierdut ceva timp , deoarece cumparasem ceva produse , in ciuda faptului ca ma grabeam.
   Este ok ca controleaza, dar eu ma grabeam. Nu ar fi mai corect sa angajeze CASIERE DE INCREDERE decat sa ne omoare noua timpul ??? Pt ca consider ca asta e motivul controlului dupa ce ai platit, odata ce casiera cand am ajuns la casa s-a ridicat si s-a uitat personal daca am pus tot din carucior pe banda . Si nu mai era nimic in cos.
Nu mi s-a intamplat pana acum la nici un alt supermarket.
Am sa evit cat pot sa mai merg in acel loc, mai ales ca mai sunt si Kaufland si Carrefour in zona.
Era dreptul tau sa refuzi politicos inmanarea bonului tau fiscal si sa il inviti sa retina numarul de la masina si sa sune politia daca are indicii ca ai sustras ceva. Si plecai in treaba ta. Daca te agresau sau incercau sa te retina impotriva vointei tale sunai la 112 sa raportezi asta si apoi depuneai si plangere.

 balauru69, on 08 octombrie 2015 - 12:11, said:

E dreptul lor sa faca asta. Si nu-i problema lor ca te grabesti tu.

 balauru69, on 08 octombrie 2015 - 12:15, said:

Da, este dreptul lor sa verifice ca marfa din carucior corespunde cu marfe de pe bon.
Vad ca insisti cu prostia asta. Nu e dreptul nimanui sa iti ceara bonul fiscal sau bunurile cumparate. Au indicii ca s-a comis o infractiune sunt liberi sa anunte politia.

Edited by mmm3, 08 October 2015 - 13:53.


#64
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005

 tigerheart, on 08 octombrie 2015 - 13:48, said:



Deci vrei sa vina politia/jandarmeria in fiecare spatiu comercial(proprietate privata) ca sa faca ei controale? Posted Image .. hai ca ii buna asta.

dar cine constata furtul pe o proprietate privata? :))))))))))

#65
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015

 MikeSpike, on 08 octombrie 2015 - 12:40, said:

Se faceau zilnic raporte.Sant lanturi mari de magazine(am vazut la IPEERCOOP)in care de cand intri si pana iesi ai mereu o camera pe tine.+ colegi in civil.Unul din ei facuse un curs la politie prin care era autorizat sa faca controale,avea si permis portarma. Concluzia:E legal.

si au aia clienti? si la guantanamo e mai liber!

#66
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 tigerheart, on 08 octombrie 2015 - 13:20, said:

Defineste abuz.. Daca eu am un magazin iar tu iti faci cumparaturi la mine, da, am dreptul sa te verific ca nu ma furi.

Cum ai ajuns in posesia acestui drept ?

 Mizu, on 08 octombrie 2015 - 13:29, said:

Eu am un magazin de cartier in care de fiecare data cand intru ma simt ca un infractor, urmarit constant sa nu bag ceva in buzunar, desi-s vecin cu ei si nu arat a aurolac.

Sper ca nu arati ca in avatar. :D

#67
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 Mialache, on 08 octombrie 2015 - 13:48, said:

de ce a facut asta? Nu exista nici o regula ca trebuie sa pui tot din cos pe banda si sa nu lasi nimic in carucior atat timp cat produsele alea raman in magazin!
Asa verifica ele. Nu e numai o metoda de a depista furturi, ci pentru ca mai sunt cazuri in care nu stai sa ridici baxurile de apa/suc (sau alte produse voluminoase/grele) pe banda si le lasi in cos. Daca observa acest lucru, numara cate ai si le trecea pe bon.

Edited by mmm3, 08 October 2015 - 13:56.


#68
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din nou intreb, ca vad ca a fost trecut cu vederea: am cumparat o ciocolata, am platit-o, am bonul, dupa casa imediat o mananc. La iesire gardianul vrea sa vada bonul, dar eu am mancat ciocolata. In momentul asta e o discrepanta intre ce am cumparat si ce am in cos. Cum rezolva ei aceasta problema ?

#69
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006

Quote

numai aberatii citesc p-aici cu proprietatea pivata & shit... ia sa-mi spuna cineva, conform carei legi, am eu OBLIGATIA sa dau bonul fiscal din mana altcuiva decat unui organ ABILITAT al statului?

corect, de aceea în cazul povestit de dygey primești un bon duplicat pe care-l lași agentului (punct)

Am pățit la fel în auchan Constanța, eu m-am încăpățânat să nu-i dau produsul din mână și n-a avut ce să-mi facă chiar dacă mi-a explicat că el trebuie să confrunte codul produsului tipărit pe bon cu cel de pe cutie.
Am făcut o sesizare pe loc la biroul informații în care am relatat în detaliu ciorovăiala (faptul că au la dispoziție și alte metode de control al angajaților fără să supere clienții) și indignarea mea că sunt tratat ca un potential infractor și nu ca un client.
Aceeași sesizare am făcut-o și pe email (să fiu sigur că nu o "pierde" careva)

Surpriza a venit după câteva săptămâni unde în același magazin mi s-a solicitat bonul duplicat și o zi bună să aveți. Deci se poate, totul tine de angajați și șefii lor.

Edited by m4y, 08 October 2015 - 14:06.


#70
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
fain, deci poti sa furi cu metoda asta 1 bax de apa plata de 5 lei! si cantareste 10 kile!
de obicei zici ca mai ai 3 baxuri si atunci se uita, asta cand poti sa treci cu cosul de casa, ca la auchan nu poti
eu cand merg in magazine nu las gentile la dulapurile alea daca nu am produse care se pot cumpara de acolo si nici nu iau cos!

Edited by Mialache, 08 October 2015 - 14:06.


#71
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
Legea 333/2003
Art. 46
d) sa opreasca si sa legitimeze persoanele despre care exista date sau indicii ca au savarsit infractiuni ori alte fapte ilicite in obiectivul pazit, pe cele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar in cazul infractiunilor flagrante, sa prinda si sa prezinte politiei pe faptuitor, sa opreasca si sa predea politiei bunurile ori valorile care fac obiectul infractiunii sau al altor fapte ilicite, luand masuri pentru conservarea ori paza lor, intocmind totodata un proces-verbal pentru luarea acestor masuri. Procesul-verbal astfel intocmit constituie act de sesizare a organelor de urmarire penala;


asta este legea, singurul lor drept este sa opreasca, sa legitimeze si sa prezinte politiei pe faptuitor (despre care exista date sau indicii ca au savarsit infractiuni ori alte fapte ilicite). NU EXISTA CONTROL DE RUTINA

Edited by jericho, 08 October 2015 - 14:05.


#72
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 tom_1133, on 08 octombrie 2015 - 13:17, said:

Pai ce draqului ? zi Romania si trage apa !
Romanii vor sa fure din magazine dar sa nu plateasca pt. fapta lor Posted Image

AMIGOOOO !!!!!!!  Eu nu am furat. Iar cei care fura sa stea 20 de ani dupa gratii. Nu de furt e vorba, nu de asta am deschis subiectul.  

       AM DESCHIS ACEST SUBIECT PT CA , DATORITA FAPTULUI CA EI SUSPECTEAZA CASIERELE, MA OPRESTE PE MINE , CARE LE-AM FACUT FAVORUL SI AM CUMPARAT DE LA EI, CAND PUTEAM SA CUMPAR DE LA CORA, KAUFLAND, ETC,ETC.  SA-SI FACA CURAT IN OGRADA FARA SA IMPLICE CLIENTULLLLLLL   !!!!!!!!!!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate