Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Fara oase la caini?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Despre caini (33 member(s) have cast votes)

Ati vazut vreun caine care a murit pentru ca a fost hranit cu oase?

  1. Da (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  2. Nu (30 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

Vote Guests cannot vote

#19
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am o catelusa, de rasa pura, metis de maidanez cu pincher.
Modelul bestie deosebit de periculoasa, circa 20cm inaltime, 60 cm lungime cu o coada de alti 20cm.
Chestia cu oasele. Si a mea le roade cu o pofta, o placere si un chef nebun Jur ca ii trosnesc oasele sub dinti.
Dar daca ii dau prea multe, pt ca nu are "limitator", dupa aia i se face rau si le vomeaza. Asa ca am invatat-o. Doar cateva..si nu zilnic..
Povestea cu oasele de pui. Jur ca imi mai cade din mana cate un ciortan. Asta e. Stim amandoi cine e de vina.Eu nu. Ea e, pt ca se uita la mine cu niste ochi , de parca nu ar fi mancat de 27 ani. Si nu are decat 12...Dar la fel, nu zilnic si doar cate unul..
Altfel, si eu cred ca in milioanele de ani de cand mama natura i-a inventat, stomacul lor e facut sa digere aproape tot..Nu stiu daca in acele vremuri prin paduri aparusera filaiale de la Wi, Roya, etc..
De aia cred ca si poveste cu "nu oase, cumparati biscuiti de la noi" e adevarata.. Logic, nu? Nu-i fraier cine spune, ci cine crede..

Edited by Prien, 08 October 2015 - 12:06.


#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostXORIAN_L, on 08 octombrie 2015 - 11:56, said:

Dar tu ai auzit ca lupii vaneaza pasari?

nu trebuie neaparat sa le vaneze, lupii mananca si hoituri, printre care se afla si pasari.

#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postmoldoveanca2001, on 08 octombrie 2015 - 11:28, said:


Dar lista de alimente nerecomandate de unii este mult mai larga. Chiar si carnea de porc!?
http://www.ciobanesc...dieta-cainelui/
Daca am respecta indicatiile acelui site ar trebui sa hranim cainele doar cu mancare speciala din magazin?



-recomanda doar  ca sa-si faca vanzare

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din ce stiu de la rudele mele de la tara, de atatia ani de cand sunt ele acolo, inclusiv parintii lor si stramosii lor, tot ce a insemnat os ramas de la masa lor, au ajuns la caine.

caini care in mare parte au murit de batranete. asa ca nu inteleg aceasta revolta de a nu da oase cainilor.

cum spunea serafim, poate ca sunt rase care nu pot digera toate oasele, poate este o caracteristica a rasei, asa ca nu este exclus. ori poate doar ceva specific acelui animal. iar este o posibilitate.

insa de la un caz unic, pana la a generaliza la intreg regnul animal ...

#23
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Oasele de peste, de pui prezinta un risc sa se aschieze, cand sunt rupte. De asta nu sunt indicate sa fie date la catel.

Oasele de la animale mai mari, se rup si nu e nici un pericol.

In rest mancarea gatita e ok pentru ei, dar important e sa nu aiba condimente.

Eu ii dau la al meu, mancare de casa si mancare speciala de catel, plus papucii sau ce mai gaseste de ros prin casa :)

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
oasele de peste nu sunt dieta naturala a lor. asa ca hai sa nu o dam in diverse.

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmoldoveanca2001, on 08 octombrie 2015 - 11:28, said:

Nu sunt experta in caini dar stiu ca aceste animale exista pe langa casa omului de cel putin cateva zeci de mii de ani

Tinand cont de faptul ca oamenii traiesc in structuri organizate de circa 6000 de ani si ca prima lor grija nu cred sa fi fost un caine in gospodarie (grota sau pe unde erau), cred ca mai poti taia din acei zecii de mii de ani. :)

#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am o metisa30% sange albastru 70%maidan.J.russel.O am de cand avea 2.5-3 luni.Mananca cam tot ce ramane.Comoditatea ma face sa-i mai dau "graunte".Nu conteaza la a mea,nu stie sa citeasca.Probez la fata locului daca-i plac.Probleme intalnite in 9 ani:de la oase popo uscat cu draci,uneori mananca iarba probleme la defecare(tragi cu mana smecheria),de la leguminoase(fasolea)varsa-da-i plac,pe la 1 an sa jucat cu o viespe,intepatura in falca,cap de mistret,bolit2 zile,voma,ia trecut.Nu se mai joaca cu viespile.La 2 ani a ros o perie de plastic-probleme-rezolvat vetu.Are mai multe documente ca mine.Obligatoriu vacc.turbare.pierduta de 4 ori. Am plans de 4 ori.regasita.Geloasa pe alti caini(nu ma pot juca cu altii).In gluma daca da sotia in mine(in gluma)iese panarama.Invers nu. Nu-mi plac pisicile.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Am avut vreo 6 caini, numai de rasa, de la pechinez la rothweiler. Nici unul nu a avut probleme cu oasele + le rod cu mare placere :)
(eu le si cumpar oase in mod special)

#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am toate variantele de câini. Ciobănesc Mioritic mascul, 8 ani, maidanez metisitic mascul vârsta nedeterminată exact, 6-8 ani, Bichoneasă Malteză 3 luni jumate.

Acum mă voi referi la primii doi: Oasele de vită sunt preferatele lor, dar nu le dau prea des. Le fac ciorbă cu organe de vită(inimă/ rinichi), arpacaș, morcovi, dovlecei în care le pun și pâine când le-o servesc. O halesc, de-abia așteaptă. Aia le dau seara.
Dimineața le dau hrană uscată, dar puțină, pentru nu prea se omoară cu ea, chiar dacă nu le iau decât Hills, Brit, Royal Canin sau câte o conservă cu pâine.

Bichoneasa mănâncă deocamdată  numai boabe Royal.

#29
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmoldoveanca2001, on 08 octombrie 2015 - 11:28, said:

Buna,

am observat ca multi sunt impotriva oaselor cand vine vorba despre dieta cainilor, din cauza ca pot perfora intestinul sau alte organe.
Credeti ca este justificata aceasta teama? Eu personal nu am intalnit astfel de probleme la cainii bunicilor mei care mananca oase de cand exista. Si in afara de media, nici nu am auzit de vreun caine care sa moara din aceasta cauza.

Dar lista de alimente nerecomandate de unii este mult mai larga. Chiar si carnea de porc!?
http://www.ciobanesc...dieta-cainelui/
Daca am respecta indicatiile acelui site ar trebui sa hranim cainele doar cu mancare speciala din magazin?

Nu sunt experta in caini dar stiu ca aceste animale exista pe langa casa omului de cel putin cateva zeci de mii de ani, iar cea mai mare parte din acest timp nu au fost hraniti cu Pedigree, Royal Canin etc, si totusi nu au disparut.

O alta practica care mi se pare putin exagerata sunt vaccinurile.
Cred ca unul impotriva parazitilor este necesar, dar am vazut se recomanda vreo 5 sau 6 pentru tot felul de afectiuni care mi se par foarte rare (sau sunt obligatorii?). Cati caini ati vazut sa dezvolte rabie de exemplu?

E treaba ta daca iti alegi un caine sa-ti bati joc de el.
Eu sper sa nu-ti iei nici un caine

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Poste_bulu, on 08 octombrie 2015 - 11:41, said:

Fara oase de pui...
Oase de vaca, fierte, fara "sita"

E invers. Sunt mai bune cele crude.

#31
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Ideea este ca in special cele de pui, cand se rup devin oarecum ascutite si pot perfora tubul digestiv a cainelui sau pot provoca constipatie. In plus, intre lup si caini domestici sunt cateva diferente, sa nu uitam ca au trecut cateva mileni de cand sunt domesticiti caini.

Edited by Zinus, 08 October 2015 - 13:41.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDigix, on 08 octombrie 2015 - 12:51, said:


Bichoneasa mănâncă deocamdată  numai boabe Royal.
Testeaza si Petkult mini adult. E net superior fata de Royal si pretul per kg e cam la fel daca nu si mai ieftin. In cateva saptamani nu-i va mai cadea parul care  va deveni lucios si frumos.

#33
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011

View PostXORIAN_L, on 08 octombrie 2015 - 11:56, said:

Dar tu ai auzit ca lupii vaneaza pasari?

-caiinii pe la tara mai mananca si gaini. (nu mai spunem de verisoara lor salbatica vulpea).

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostFreddy12, on 08 octombrie 2015 - 13:40, said:

Testeaza si Petkult mini adult.
Varianta adult încă nu, că e încă pui, dar o să încerc, mulțumesc!

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View PostSerafim606, on 08 octombrie 2015 - 11:54, said:

Ca sa aflam, ar trebui ca toti proprietarii de caini de rasa de pe forum sa scrie ce nu tolereaza patrupedele din dotare Posted Image. Desi n-ar fi rau. Am afla cate ceva despre fiecare rasa in parte Posted Image.

Acum 20 de ani aveam un caine mai mic, fox si unul mai mare-setter. Amandoi s-au imbolnavit cand mi-a venit ideea sa le dau un os mare de vita. Cel mare s-a constipat de era sa ajunga la operatie sa-i scoata fecalomul iar cel mic a tras o diaree cu sange si bucatele mic de os de m-am speriat . Asa ca NU oaselor si uitat-va ce zic medicii de la Centrul de Endoscopie si Gastroenterologie Veterinara.
https://www.facebook...422746374686848

View PostDigix, on 08 octombrie 2015 - 13:54, said:

Varianta adult încă nu, că e încă pui, dar o să încerc, mulțumesc!

Nu stiam ca e pui. Incearca atunci sortimentul starter daca are sub 6 luni ori mini-junor daca are peste 6 luni. Pitica mea de cand ii dau asta nu mai lasa par de loc, nu mai vomita si are blana lucioasa.

View PostIon_de_la_Raion, on 08 octombrie 2015 - 12:20, said:


Tinand cont de faptul ca oamenii traiesc in structuri organizate de circa 6000 de ani si ca prima lor grija nu cred sa fi fost un caine in gospodarie (grota sau pe unde erau), cred ca mai poti taia din acei zecii de mii de ani. Posted Image

Oamenii traiesc in grupuri de cand sunt pe lume. Despre caini se spune ca ar fi fost domesticiti in urma cu 10 mii de ani.

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
caini digera oasele de mamifere. ei se hranesc cu asa ceva. normal ca nu-i bine sa-l hranesti exclusiv cu oase, dar in combinatie cu alte mancaruri e f. ok sa-i dai. am citit in mai multe locuri ca nu-i recomandat sa le dai oase de pasari fiindca nu le digeara si le pot sparge matele. au alta structura decat cele de mamifere, sunt goale la mijloc si au exteriorul f. tare. pe la mine pe acasa ai mei le-au dat la caini asemenea oase indiferent ce le ziceam eu si n-a patit nici unul nimic, dar totusi nu-i o chestie care s-o recomand. cu cele de peste e de la sine inteles cum sta problema.

Edited by Fane, 08 October 2015 - 14:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate