Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Fara oase la caini?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Despre caini (33 member(s) have cast votes)

Ati vazut vreun caine care a murit pentru ca a fost hranit cu oase?

  1. Da (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  2. Nu (30 votes [90.91%])

    Percentage of vote: 90.91%

Vote Guests cannot vote

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

am observat ca multi sunt impotriva oaselor cand vine vorba despre dieta cainilor, din cauza ca pot perfora intestinul sau alte organe.
Credeti ca este justificata aceasta teama? Eu personal nu am intalnit astfel de probleme la cainii bunicilor mei care mananca oase de cand exista. Si in afara de media, nici nu am auzit de vreun caine care sa moara din aceasta cauza.

Dar lista de alimente nerecomandate de unii este mult mai larga. Chiar si carnea de porc!?
http://www.ciobanesc...dieta-cainelui/
Daca am respecta indicatiile acelui site ar trebui sa hranim cainele doar cu mancare speciala din magazin?

Nu sunt experta in caini dar stiu ca aceste animale exista pe langa casa omului de cel putin cateva zeci de mii de ani, iar cea mai mare parte din acest timp nu au fost hraniti cu Pedigree, Royal Canin etc, si totusi nu au disparut.

O alta practica care mi se pare putin exagerata sunt vaccinurile.
Cred ca unul impotriva parazitilor este necesar, dar am vazut se recomanda vreo 5 sau 6 pentru tot felul de afectiuni care mi se par foarte rare (sau sunt obligatorii?). Cati caini ati vazut sa dezvolte rabie de exemplu?

Edited by moldoveanca2001, 08 October 2015 - 11:40.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Eu stiu pe cineva care a dat unui pitbull de 3 luni oase de pui. Nu le-a digerat si le-a scos intregi. La ranit pe unde au iesit Posted Image.

Mie mi s-a recomandat sa-i dau oase dupa 6 luni. Pentru caini cele mai bune ciolane is alea de vita. A mea se chinuie de 4 zile sa  termine un os vita si tot mai are de rontait la el Posted Image. Dar sa nu comparam oasele de vita care sunt groase cu cele de pui care sunt subtiri si ascutite.

PS: Legat de cartof, mie fostul propietar mi-a zis sa nu-i dau ca nu le digera complet :(, iar carne de porc sa nu-i dau ca-i face ficatu praf.
Pana acum am respectat tot ce mi-a zis, iar Bella mea are 3 ani si e sanatoasa tun :).

Edited by Serafim606, 08 October 2015 - 11:41.


#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Fara oase de pui...
Oase de vaca, fierte, fara "sita"

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Povesti scornite de vanzatorii de biscuiti.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
urmatorul lucru va fi sa spuna ca trebuie spalat pe dinti cainele dupa fiecare masa.

cainele, pana sa fie domesticit, dar si dupa, la fel ca si verii lui din padure, au mancat oase de cand se stiu ei pe pamantul asta.

nu mai crede tot ce scrie pe internet. aia au scris ca sa mai intre cineva la ei pe site. eventual sa nu se plictiseasca, ori ca sa-i vada seful ca fac si ei ceva acolo.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
vezi daca citesti prea mult?

uite una si mai gogonata:
Cirese, piersici, prune, caise – contin cianura
Nu intra in panica daca inghiti o cireasa cu tot cu sambure. Rareori sunt otravitori cand sunt ingerati intregi, dar nu manca un sambure de cireasa spart. Nu numai ca e amar, dar samburii cireselor, piersicilor, caiselor sau prunelor contin cianura de hidrogen. E nevoie de 1.52 miligrame pe kilogram din aceasta toxina pentru a fi letala. Adica, 0.1 grame pot deveni periculoase pentru cineva care cantareste in jur de 70kg. O singura cireasa contine in samburele ei 0.17g din substanta letala pe fiecare gram de sambure. Asa ca, in functie de cat de mare e samburele acesta poate ucide.


Citeste pe Foodstory: http://foodstory.sti...a#ixzz3ny4WKN7K



#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cand moare un caine cine sta sa vada de ce a murit ?!

#8
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 moldoveanca2001, on 08 octombrie 2015 - 11:28, said:

Buna,

am observat ca multi sunt impotriva oaselor cand vine vorba despre dieta cainilor, din cauza ca pot perfora intestinul sau alte organe.
Credeti ca este justificata aceasta teama? Eu personal nu am intalnit astfel de probleme la cainii bunicilor mei care mananca oase de cand exista. Si in afara de media, nici nu am auzit de vreun caine care sa moara din aceasta cauza.

Dar lista de alimente nerecomandate de unii este mult mai larga. Chiar si carnea de porc!?
http://www.ciobanesc...dieta-cainelui/
Daca am respecta indicatiile acelui site ar trebui sa hranim cainele doar cu mancare speciala din magazin?

Nu sunt experta in caini dar stiu ca aceste animale exista pe langa casa omului de cel putin cateva zeci de mii de ani, iar cea mai mare parte din acest timp nu au fost hraniti cu Pedigree, Royal Canin etc, si totusi nu au disparut.

O alta practica care mi se pare putin exagerata sunt vaccinurile.
Cred ca unul impotriva parazitilor este necesar, dar am vazut se recomanda vreo 5 sau 6 pentru tot felul de afectiuni care mi se par foarte rare (sau sunt obligatorii?). Cati caini ati vazut sa dezvolte rabie de exemplu?

cainii comunitari pot manca orice fel de oase dar anumite rase de caini sunt sensibile si nu tolereaza (nu digera repede) oasele de pui sau de porc

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 overseas, on 08 octombrie 2015 - 11:43, said:

Cand moare un caine cine sta sa vada de ce a murit ?!

Cine are multi bani si isi permite. Din pacate majoritatea ii ingropam fara alte cheltuieli iesite din comun.
Numa autopsia cainelui ne mai lipsea la vremurile de azi.....

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai vazut vreodata maidanezi? eu inca n-am vazut nici unul sa intre in magazin sa ceara biscuiti pt ca l-au deranjat la stomac oasele.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 moldoveanca2001, on 08 octombrie 2015 - 11:28, said:

Cati caini ati vazut sa dezvolte rabie de exemplu?

Crezi că turbarea apare din aer? Nu o dezvoltă, pur și simplu o ia de la alt animal bolnav care îl mușcă. Șobolan, liliac etc.

#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Inca o dovada ca internetul prosteste, la fel ca TV ul.

Edited by A10, 08 October 2015 - 11:52.


#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 Dany_Darke, on 08 octombrie 2015 - 11:45, said:

ai vazut vreodata maidanezi? eu inca n-am vazut nici unul sa intre in magazin sa ceara biscuiti pt ca l-au deranjat la stomac oasele.

Rasele de caini difera intre ele cand vine vorba de alimentatie.
Maidanezul e cainele ideal. Poate hali orice fara probleme. Eu am 2 maidanezi si-un pitbull. Daca dau la pitbull ce le dau astora 2, vomita si bojeste o zi intreaga.....

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
bun, dar inafar de aceasta rasa? care mai e asa sensibila?

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Ca sa aflam, ar trebui ca toti proprietarii de caini de rasa de pe forum sa scrie ce nu tolereaza patrupedele din dotare Posted Image. Desi n-ar fi rau. Am afla cate ceva despre fiecare rasa in parte Posted Image.

Edited by Serafim606, 08 October 2015 - 11:54.


#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

 Dany_Darke, on 08 octombrie 2015 - 11:41, said:

cainele, pana sa fie domesticit, dar si dupa, la fel ca si verii lui din padure, au mancat oase de cand se stiu ei pe pamantul asta.
Dar tu ai auzit ca lupii vaneaza pasari?

#17
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am vazut caini morti dupa consum indelungat de oase, comunitari si de rasa. Si am vazut si vad si acum caini cu probleme dermatologice grave din cauza consumului de oase. Deci da, poate muri daca mananca oase multe. Si nu numai din perforare ci si din cauza constipatiei. Nu va spun cati caini au simtit degete prin fund ca sa "li se scoata dopu"

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
dar ce, lupii's vegetarieni?

 XORIAN_L, on 08 octombrie 2015 - 11:56, said:

Dar tu ai auzit ca lupii vaneaza pasari?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate