Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Microsoft Lumia 950 XL

- - - - -
  • Please log in to reply
997 replies to this topic

#775
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
A ajuns centrul din China cu geamul de 950xl, întreg. Luni îl duc la service, sper sa se potrivească.

#776
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
Din ce am studiat  pe  Internet, nu mai exista magazin online care sa mai aiba pe  stoc  modelul acesta ( in Romania )....pacat.....Posted Image

#777
cata1970

cata1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 21.12.2007
Eu il am de prin martie si chiar de atunci se cam rarise ...Una peste alta,un telefon excelent,din punctul meu de vedere. Acum functioneaza fara nici o problema( cele semnalate acum ceva timp privind inchiderea ecranului in apel,neactivarea acestui la atingere repetata-se datorau foliei care acoperea vreun senzor) Am schimbat vreo 2-3 folii din sticla,diferite ca producator si culmea,cu una din plastic,foarte ieftina, totul s-a rezolvat .

Edited by cata1970, 13 July 2017 - 06:27.


#778
mariustin

mariustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.12.2013
playtech.ro/2017/windows-phone-murit-oficial-microsoft/

#779
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si care este legatura cu modelul de telefon din acest topic? Lumia 950 XL nu ruleaza Windows Phone, ci Windows 10 Mobile.
Pentru Windows Phone s-a incheiat suportul, iar pe telefoanele mai noi, compatibile cu Windows 10 Mobile are ruleaza inca Windows Phone 8.1 se poate face upgrade la Windows 10 Mobile.
Orice versiune de Windows are un ciclu de viata care expira (la fel ca si versiunile de Android).

Edited by _-_, 15 July 2017 - 19:13.


#780
cata1970

cata1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 21.12.2007
Taman acum ,al meu si-a facut upgrade....Sa speram ca va avea viata lunga acest OS.
Sincer sa fiu,nu m-as intoarce la android.De la Lumia 640 nu am mai stiut ce inseamna lag sau telefon blocat.De 950xl,asa cum am spus,numai de bine


#781
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
complet dezamagit.am dat samsung s6 pe 950xl.abia deschide paginile.la conectare net e incet.plin de lagg

#782
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Este luat din magazin sau de la "cineva"?
Daca este de la "cineva" revino la setarile din fabrica, fa-ti setarile tale (si actualizarile) si apoi comunica-ne parerea ta. Cred ca vei fi mai mult decat multumit (in comparatie cu ce ai avut).
Daca este din magazin fa-i actualizarile.

#783
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
e luat de la cineva..si acum imi pare rau ca am dat s6 pe lumnia..ala nu avea lagg,,paginile de net se dschideau instantaneu..marketul..facebook..pe cans asta cu aceeasi cartela zici ca e unu de doi lei...am revenit la starea lui initiala.degeaba..are update la zi.

#784
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca iti pare rau da-i telefon si renunta la schimb.
Probabil iti va arat ce setari sa-i faci si se va rezolva.
Pe "nevazute" e mai greu sa-mi dau seama daca telefonul are ceva (nu prea cred dupa ce ai scris) sau setarile nu sunt facute cum ar trebui (pentru telefon nou).

#785
bogggy

bogggy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.11.2005
Salutare!  Parcă s-a mai discutat undeva, dar nu mai găsesc. Aveți idee de ce pozele se văd superb pe telefon și pe laptop în timp ce pe TV full hd se văd destul de prost prin Continuum. Pozele sunt făcute cu 8 mpx. Se văd la fel de prost și cele făcute la calitate maximă, deci nu cred că ține de numărul de megapixeli. Știu că de asemenea, era o discuție legată de utilizarea a 8 megapixeli în detrimentul calității maxime pentru că senzorul este mai bine folosit. Vă mulțumesc.

Edited by bogggy, 31 July 2017 - 14:46.


#786
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Depinde de rezolutia ecranului pe care privesti, de cum este el setat.
Ecranul tel. are o rezolutie mult mai mare si este oled. Daca ai vedea pozele pe un 4k diferenta ar fi mai mica.

#787
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se văd prost - adică imaginile apar nefocalizate, pixelate, sau culorile apar şterse?
Ecranul OLED suprasaturează culorile, însă device-urile într-adevăr "smart" au posibilitatea de a atenua suprasaturarea. La Note 4 al meu l-am trecut de mult timp în acest mod ("De bază"); acum culorile nu mai sunt ţipătoare, în schimb toţi cei care privesc telefonul pentru prima dată îmi spun să-l duc în service fiindcă "uite ce prost se vede".

Senzorii din camerele foto ale smartphone-urilor sunt foarte mici; rezoluţia mare înseamnă mai mulţi pixeli înghesuiţi, prin urmare un pixel primeşte cu atât mai puţină lumină cu cât este mai mic.
Este de preferat un senzor de 3 megapixeli la un smartphone (hai de 5, dacă vreţi), pentru ca pixelii să primească suficientă lumină şi să genereze imagini bune.
De la 5 megapixeli în sus se vor obţine imagini tot mai slabe calitativ, iar cu cât dimensiunea fizică a ecranului (nu rezoluţia, atenţie) este mai mare, cu atât acest lucru se va observa mai bine.

Indiferent de mărimea ecranului la care te uiţi, o imagine de 8 megapixeli realizată cu un smartphone va arăta mult mai prost faţă de una de 8 megapixeli realizată cu o cameră foto bridge (nu mai zic de mirorless/DSLR), tocmai datorită mărimii senzorului. Ca să nu mai pun la socoteală numărul mic de puncte de focalizare, sistemul de autofocus, nivelul ISO, lentilele foto - care la smartphone sunt la nivel de grădiniţă.

Edited by PSC, 02 August 2017 - 11:44.


#788
neverback

neverback

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2012
Vad ca se tot vorbeste de setari dar nu se exemplifica ce ar putea incetini si ce nu ....telefonul imi recomanda cineva setările optime pentru 950xl dupa 1 hard reset?multam

#789
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Opreste tot ce nu iti trebuie din background apps si battery si opreste si glance, hello si nfc.
Am telefonul de un an setat asa si merge perfect.

#790
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Atât de putini mai sunt utilizatori la acest sistem de operare....si eu unu sunt dezamăgit...optiuni la camera foto slabe .zici ca e fabricat anul 2010...apoi daca vreau sa fac selectare la un text nu o pot face decât tot ce scrie..si aplicatiile sunt prost optimizate pentru acest sistem de operare

#791
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Nu te supara ca intreb dar esti convins ca sti sa-l folosesti?

#792
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Da.si am avut destule smarturi cu windows ..de la 5.0 la 6.5.si tocmai faptul ca nu sumt optimizare aplicatiile si lipsa aplicatiilor m-au făcut sa renunt la acast sistem de operate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate