Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Microsoft Lumia 950 XL

- - - - -
  • Please log in to reply
997 replies to this topic

#811
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am vrut să critic şi imaginea de tip selfie a iniţiatorului, dar şi aceea are multe lacune.
Prin urmare, comparăm două aşa-zise camere foto între ele doar de dragul comparaţiei.
Totuşi, având în vedere slabele posibilităţi ale camerei lui S6, imaginea subiectului a ieşit bine.

#812
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Exact, cineva a vrut sa faca reclama la telefonul lui in alta rubrica fara macar sa aiba si cu ce!

#813
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adică a apărut S8 şi i se face reclamă lui S6?

Revenind la subiect, eu sunt absolut dezamăgit de praful care începe să se aleagă de 950 XL, având în vedere că am avut de ales între el şi SG Note 4. Chiar mă încânta un telefon cu Windows, mi-am dorit mereu, când erau pe val, un PDA phone cu Windows Mobile, dar ceea ce am văzut în Windows 10 Mobile m-a lăsat, cum spuneam, dezamăgit.
Pe de altă parte, dacă e nevoie ca la acest telefon să-i dezactivezi din funcţii ca să meargă bine (aşa cum au făcut unii colegi aici), este foarte grav.

Edited by PSC, 16 August 2017 - 12:03.


#814
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostPSC, on 16 august 2017 - 12:03, said:

Adică a apărut S8 şi i se face reclamă lui S6?

...............

Fiecare se lauda cu ce are acasa (daca nu are altceva mai bun de facut). Si apoi gusturile (si posibilitatile materiale) nu se discuta!

La 950 (si mai ales la XL) nu trebuie sa dezactivezi nimic, dar ce-ti trebuie "miscare", "feedback"", "activitati", etc.?
Sunt unele care nu se pot (inca) dezinstala chiar daca nu intereseaza pe prea multi (ex:xbox) si atunci solutia este de a dezactiva pentru a nu incarca RAM-ul inutil.

Edited by breitner, 16 August 2017 - 12:17.


#815
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Nu neaparat fan Samsung insa am facut comparatie la viteza declansare..la viteza focalizare si la modurile de fotografiere..si am avut si Samsung s4zoom ce a batut la claritate un Nikon l340...

Si am avut si n73...si atunci da era superior Samsung...

#816
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Lasa-ne frate cu povesti de adormit copii!
Vezi ca (inca) exista rubrica samsung 6 si poti sa-ti lauzi marfa si profesionalismul (in domeniu foto) acolo sau daca vrei comparatii exista si acest topic!

#817
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View PostPSC, on 16 august 2017 - 11:24, said:

Ca să lămurim lucrurile.
1. Producătorii consacraţi de camere foto sunt: Canon, Nikon, Pentax, Olympus şi, de curând, Sony. După cum observăm, Microsoft nu apare aici.
2. Ce timp de expunere este ăsta, 1076/100000 secunde?
3. Ce înseamnă distanţa focală 0 mm?
4. De ce a fost folosit Average ca mod de măsurare a expunerii, în loc de Spot?
5. De ce a fost folosit Auto ca mod de reglare a balansului de alb?
6. De ce nu a fost folosită compensarea expunerii?
7. Cred că nu mai are rost să întreb dacă s-a folosit sau nu un greycard pentru calibrare.

Luând în considerare faptul că autorul pozei - căci fotografie nu este - ştie să fotografieze, rezultă că n-a avut cu ce, aşa-zisa cameră foto (pocnitoare) a lui 950 XL fiind bună numai pentru poze şi selfie-uri, ca la majoritatea smartphone-urilor de serie.

Oameni buni, pozele şi fotografiile adevărate se fac cu aparatele foto. Chiar şi un aparat compact pe la vreo 7-800 de lei ar fi scos o imagine mai bună.
Sa lamurim si alte lucruri:
cand o sa gasesti un aparat foto care incape in buzunar si este la fel de usurel te rog sa ne anunti.
Daca aparatul respectiv stie si mail este perfect, telefonie si sms sunt obligatorii, dar fara mail parca ma pot descurca.
Pana atunci, daca te bagi ca musca sub coada calului, sa nu te miri ca se baliga lumea in capul tau!

#818
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Samsung s4zoom..samsung s5k zoom...cu respect

Samsung s4zoom..samsung s5k zoom...cu respect

#819
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Daca am de ales intre andoid si http://www.brookston...7p.html    prefer sa plec cu stalpul dupa mine.

#820
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Se fac sau nu stiu eu camere foto compacte cu sim card si sistem de operare ios, android sau w10?
Daca nu se fac, de ce nu? Eu sunt obsedat foto si as cara un singur aparat. E asa greu sa bagi un sim card intr un aparat foto?
Au deja wifi, nfc, etc.

#821
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
S-au fãcut dar nu au avut vânzãri prea mari.

#822
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbullterrorist, on 16 august 2017 - 18:33, said:

Sa lamurim si alte lucruri:
cand o sa gasesti un aparat foto care incape in buzunar si este la fel de usurel te rog sa ne anunti.
Discuţia era, aici, strict despre camera foto, nu despre faptul că aparatul ştie mail, SMS (care oricum se folosesc tot mai rar de pe mobil, având în vedere WhatsApp şi FB Messenger).
Câteva dintre modelele Coolpix de la Nikon şi PowerShot de la Canon încap lejer în orice buzunar, mai puţin în cel din spate de la blugi. Şi fac poze mult mai bune decât orice smartphone.

Uite un exemplu, chiar frumos ca design, restul le poţi afla şi singur.

#823
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Deci pe langa portofel, chei, telefon sa mai iau si un aparat dupa mine ca, poate, o sa am ceva de fotografiat?

Nu e mai simplu doar cu telefonul?

#824
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Poze cu Samsung s4zoom..

Attached Files



#825
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbullterrorist, on 17 august 2017 - 21:24, said:

Deci pe langa portofel, chei, telefon sa mai iau si un aparat dupa mine ca, poate, o sa am ceva de fotografiat?
Nu e mai simplu doar cu telefonul?
Mai simplu, da; mai calitativ, nu.

#826
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Intereseazã pe cineva lumia950xl?il vând..cutie.incarcatoare cablu date...pret in pm

#827
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Post aproape mort..atat de popular este acest sistem de operare

#828
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sau poate ca utilizatorii acestui sistem de operare deja detin un telefon de care sunt satisfacuti. Posted Image
La utilizatorii acestui sistem de operare nu apare atat de des nevoia de a schimba telefonul ca in cazul fanilor Android. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate