Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

De ce sa dati asa multi bani pe un Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
all_or_nothing

all_or_nothing

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 08.04.2015

View Postflorin011, on 06 octombrie 2015 - 16:45, said:

sa ma cac pe astia ca au inventat dual sim-ul! Ce jmecher eram cand scoteam vreo 2-3 telefoane pe masa... Imaginati-va un pic, sa fi iesit in club si sa fi scos pe masa si iphone si samsung, ultimele fite! Mureau toti!!
mafiot adevarat.

#38
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

Quote

De ce sa dati asa multi bani pe un ....?

Prostia si domnia se platesc, nu?

#39
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Pai ºi care e problemã cu Dual sim-urile? Avem 4 firme de telefonie mobila = 2 telefoane dual sim. ªi gata, iarã moare dujmanii mei......

#40
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014

View Postio_kent, on 06 octombrie 2015 - 15:28, said:

Salut Softpedia,sunt nou pe acest forum si nu stiam cu ce sa incep asa ca m-am hotarat sa postez opinia mea despre brandurile mari de telefoane.
Imi spune si mie cineva va rog cat costa un samsung galaxy s6? nu? Va spun eu atunci,peste 2600 lei.
De ce sa dam asa multi bani pe un telefon cand avem atatea variante care costa mai putin si sunt la fel de bune.
Spre exemplu eu am Xiaomi Redmi Note 2. Ce specificatii are acest telefon? Va spun imediat
Dimensiunii : 152 x 76 x 8.3 mm
Greutate : Aproximativ 160 g
Ecran de  5.5 inch
Rezolutie : 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)
Android OS, v5.0 (Lollipop)
Chipset Mediatek MT6795 Helio X10
Procesor octa core de 2 ghz
Camera de 13 MP care face niste poze super

Pentru un review complet : http://www.gsmarena....note_2-6992.php

Si ganditi-va in felul urmator,eu am platit 160 $ pe el, cat am economist ? Sunt foarte multumit de el si o sa va las si voua un link de unde il puteti lua.
http://www.geekbuyin...ray-351517.html
Multumesc pentru atentia acordata.

Sper ca opinia mea a ajuns unde trebuie si sa va ganditi de 2 ori inainte sa cumparati un telefon. Voi de ce parere sunteti?


Daca taceai, filozof ramaneai !
Dar asa ?

#41
eduard1975

eduard1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2013

View PostPatrulescu, on 06 octombrie 2015 - 15:52, said:

Problema e ca n-a auzit nimeni de firma asta, eu am iPhone 6 de pilda, am avut iPhone inca de cand a aparut pe piata, de la prima generatie, l-am cumparat de pe net din America de la mama lui, am platit o caruta de bani pe el atunci, nu mai avea nimeni asa ceva.
Dai 4.000 de lei pe noul iPhone. Ești foarte încântat. Mergi pe stradă și asculți muzică la căști cu telefonul în buzunar. E o experiență foarte plăcută, dar din neatenție te împiedici și cazi. Auzi un trosnet puternic și singurul lucru la care te gândești este: „Sper că mi-am rupt o mână!”   Posted Image

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
Pai hai sa vedem, in ciuda faptului ca eu sunt hater samsung, nu propovaduiesc utilitatea unor chinezarii. Exista alternative mai ieftine si la fel de bune, e adevarat. Vezi Motorola. ( Asus exclud, nu-s destul de maturi ).

Xiaomi ala are, in primul rand, un CPU semi ipotent. Nu acum, nu in decembrie. Dar in primavara cu siguranta nu se va mai scula la nivelul asteptarilor. MTK-urile sunt procesoare foarte proaste, un fel de AMD al mobilelor, dar mai proaste. Cu multe cifre pe hartie si performante mediocre.

Trecem acum, la comparatii. Ce are S6, pe langa Xiaomi Note 2:

Fingerprint
Mai multe benzi GSM/ LTE (si conteaza cand calatoresti)
GPU mai bun
Camera mai buna, atat foto dar mai ales video
BT generatie mai noua
NFC
Barometru, termometru, heart rate
Scor basemark X de aproape 3 ori mai mare
Contrast al ecranului de doua ori mai ridicat > ecran mai vizibil in soare
Baterie mai mica, dar mai buna, mult mai buna.

De grip, functii OS, display mai dens nu mai zic...


ps. comparatia nu isi are rostul. Diferenta e atat de mare, incat astea 2 fac parte din categorii total diferite.

Vrei sa compari Xiaomi? Compara-l in primul rand cu un terminal similar dpdv HW, nu al dimensiunilor. Adica, compara-l cu unul cu CPU MTK si GPU PowerVR.
Deja, uitandu-te la ce se fabrica cu MTK o sa iti dai seama ca toate-s aceiasi matura si faras.

S6 merge comparat cu Moto X, HTC One M9, One Plus 2, s.a.


ps. si OnePlus is tot chinezi, dar fac telefoane comparabile atat ca performanta cat si calitativ cu concurenta. Xiaomi, e la fel de bun precum FuFá, Gionee, xifuthaui, etc.

Edited by lex404, 06 October 2015 - 17:32.


#43
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlex404, on 06 octombrie 2015 - 17:24, said:

Xiaomi, e la fel de bun precum FuFá, Gionee, xifuthaui, etc.
Nici chiar asa, fac telefoane bune pt pretul lor, nu poti sa compari un Mi4 cu un gionee sau doooggeee, dar sunt bune pentru nivelul lor middle/low, nu are rost sa le comparam cu telefoane high end.

Edited by alin62, 06 October 2015 - 18:57.


#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Corect, sunt telefoane axate pe preţ/performanţă, nu are rost comparaţia cu un dispozitiv de 4-5 ori mai scump.

#45
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
lex, ai pus punctul pe  " I " ca sa zic asa .... ca sa nu mai adaugam si Wireless charging, 3Gb de RAM si desigur OIS

Aceste sunt tehnologii care fac diferenta intre telefonul pe care l-ai cumparat stimate initiator si S6.
Ca si posesor de S6 nu pot spune ca este "flawless" insa este unul dintre cele mai bune telefoane facute de samsung la acest moment.

Peste un an lucurile vor fi poate diferite, poate acest BB o sa fie ceva deosebit.....cine stie.

#46
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 24.05.2010
BB chiar nu vrea sa renunte la tastatura :)))))

#47
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015

View Postlex404, on 06 octombrie 2015 - 17:24, said:



MTK-urile sunt procesoare foarte proaste, un fel de AMD al mobilelor, dar mai proaste. Cu multe cifre pe hartie si performante mediocre.


Bun,poate ai dreptate intr-un fel. Dar numai ca o observatie,nu stiu de unde prostia asta cu intel este mai bun ca AMD, sau ca AMD sunt procesoare de rahat*.
Imi pare rau sa iti spun dar AMD-urile sunt procesoare foarte bune,si mult mai rezonabile la pret in comparatie cu intel.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,533
  • Înscris: 19.04.2009
Da, sunt rezonabile la pret. Dar hai sa nu le comparam.

AMD e cu un picior in groapa. E subventionat ca sa reziste, e mortul de care avem nevoie.
Intel, a adus performanta departe de AMD, acum ne avand o concurenta adevarata ne da cu lingurita. Si pune ce pret vrea, pentru ca sunt singuri. Si ici colo, tot Intel tine in viata AMD, impreuna cu MS si altii. Ca daca AMD dispare, legea concurentei interzice Intel sa vanda. Si nu sunt rezonabile la pret, per total ( componente ) ajungi aproape la acelasi pret cu un intel, sau la o diferenta mai mica ( MoBo sunt mai putine si mai scumpe, ai nevoie de PSU bun, racire mai buna, costuri de folosire mai mari, etc).

Dar nu le compara pe cele actuale. AMD nu a mai scos ceva bun de vreo 2 ani. Nu mai au bani de cercetare si optimizare. Asta e, devizia de CPUs e tinuta artificial. La GPU, e alta treaba. Acolo exista bani, se cumpara, sunt bune, comparabile cu nVidia...desi mie imi plac verzii, de ceva vreme nu mai dau cu piatra in grafica AMD pentru ca e destul de potenta ( desi iar, optimizare mai proasta...dar e comparabila )

Cam asta a fost lectia offtopic despre tehnologie si monopol. :)

Din fericire, pe mobile nu exista monopol ( Exynos, Intel, Qualcomm, MTK, Apple, etc ).

#49
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007

View PostMooF2010, on 07 octombrie 2015 - 13:47, said:

BB chiar nu vrea sa renunte la tastatura Posted Image))))

nu si nu si nu :)))

#50
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015

View Postlex404, on 07 octombrie 2015 - 14:38, said:

Da, sunt rezonabile la pret. Dar hai sa nu le comparam.

AMD e cu un picior in groapa. E subventionat ca sa reziste, e mortul de care avem nevoie.
Intel, a adus performanta departe de AMD, acum ne avand o concurenta adevarata ne da cu lingurita. Si pune ce pret vrea, pentru ca sunt singuri. Si ici colo, tot Intel tine in viata AMD, impreuna cu MS si altii. Ca daca AMD dispare, legea concurentei interzice Intel sa vanda. Si nu sunt rezonabile la pret, per total ( componente ) ajungi aproape la acelasi pret cu un intel, sau la o diferenta mai mica ( MoBo sunt mai putine si mai scumpe, ai nevoie de PSU bun, racire mai buna, costuri de folosire mai mari, etc).

Dar nu le compara pe cele actuale. AMD nu a mai scos ceva bun de vreo 2 ani. Nu mai au bani de cercetare si optimizare. Asta e, devizia de CPUs e tinuta artificial. La GPU, e alta treaba. Acolo exista bani, se cumpara, sunt bune, comparabile cu nVidia...desi mie imi plac verzii, de ceva vreme nu mai dau cu piatra in grafica AMD pentru ca e destul de potenta ( desi iar, optimizare mai proasta...dar e comparabila )

Cam asta a fost lectia offtopic despre tehnologie si monopol. Posted Image

Din fericire, pe mobile nu exista monopol ( Exynos, Intel, Qualcomm, MTK, Apple, etc ).
Da ai dreptate poate intel invinge AMD la performante,dar trebuie sa recunoastem ca AMD-urile sunt mult mai ieftine :) uitati-va cat costa un i7 octa core si cat costa un procesor AMD octacore similar si faceti diferenta.

#51
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Da facem diferenta, amd ul este praf pe langa intel.

#52
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015

View Postalin62, on 07 octombrie 2015 - 18:00, said:

Da facem diferenta, amd ul este praf pe langa intel.
Alin,ai dreptate,dar nu trebuie sa ne uitam si putin la pret?

#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Vrei o masina buna scoti banu, vrei o pizza buna scoti banu...care este ideea pana la urma? Vrei proc mai bun scoti banu si iei intel, vrei mai ieftin iei amd...

#54
io_kent

io_kent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.10.2015

View Postalin62, on 07 octombrie 2015 - 18:08, said:

Vrei o masina buna scoti banu, vrei o pizza buna scoti banu...care este ideea pana la urma? Vrei proc mai bun scoti banu si iei intel, vrei mai ieftin iei amd...
Bine punctat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate