Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Sigurante panou electric supradimensionate?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@adisz Nu sunt deloc cu nasul pe sus(nu stiu de ce crezi asta) si nu am absolut nimic personal cu tine, ba din contra ai primit si destule Like-uri de la mine.Per total ai indrumat corect in multe probleme pe multi initiatori.
Totusi aici ai facut niste afirmatii eronate si ar fi normal sa t-i le asumi:
Normativul I7 prevede ca in locuinte sa se foloseasca conductor cu sectiune de 1,5mmp pentru circuitul de iluminat si conductor cu sectiune de 2,5mmp pentru circuitul de prize.
La 25A NU iti trebuie sectiune de 4 mmp.
Cea mai mica sectiune pentru conductorii de aluminiu este 4 mmp.

Ti-am explicat ca in cazul lui la 25A este necesara sectiune de 4mm2. Vei gasi asta si in i7.
Ti-am aratat ca exista in comert sectiuni mai mici de 4mm2 pentru aluminiu. Ai avut pus si Link.
Ma bucur ca ai ajuns totusi la concluzia ca acele sectiuni nu sunt batute in cuie.
Stima.

#56
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
25A * 230V = 5.7KW. Deci dacă nu consumi atît pe un circuit (și în general nu văd cum ai face-o), nu ai 25A. Simplu. Și nici nu tb să dimensionezi firele pt 25A.

Pui siguranță de 25A pt consumuri mai mari de 16A, (în ideea că treci direct de la 16 la 25, cele mai comune valori, dar există și 20) nu pt consumuri de 25A. Deja pt așa un consum îți trebuie siguranță mai mare (32A) că altfel sare dacă consumi 25A pe o siguranță de exact 25.

#57
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
O sa ma duc maine in Dedeman sa iau 4 sigurante fuzibile 2 de 10A si 2 de 20A. Pe net vad ca au, sper sa gasesc si fizic in magazin, daca nu iau de 16A in locul celor de 20A.

#58
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Am luat 10A si 16A, diseara cand ajung le montez Posted Image . Avea si de 20A, dar am zis mai bine nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate