Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Slovacia/Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
nu stiu ce vi s-a intamplat voua insa pe mine m-a impresionat bratislava.
nu am avut probleme cu politia, nu am avut probleme cu oamenii.
orasul vechi arata exceptional si m-a mahnit ca bucurestiul nostru este atat de puturos comparativ cu bratislava.inca astept sa vad o tara si o capitala mai jegoasa in comparatia cu romania si bucurestiul.
infrastructura in slovacia este pusa la punct iar in bratislava totul este ca la carte. conexiuni, viaducte, poduri, asfaltul fara gropi, locuri de parcare si multa, multa civilizatie.
cand urci pe un pod, chiar daca incap doua masini, dar este o singura banda, apoi se merge pe o banda. daca exista culoar special facut pt autobuz, apoi pe acolo merge doar autobuzul si nu vine nimeni ca nesimtitul ca sa castige timp. civilizatie , de parca ei nu ar fi fost sub oranduire comunista. nu stiu de ce avem noi nevoie ca se ne mai desteptam, sa ne mai spalam si sa ne mai educam !
in zona hotelului sheraton pe malul dunarii s-a construit o zona noua in care sunt restaurante , este un moll, sala de cinematograf, birouri. sunt cateva zeci de hectare de constructii noi(inclusiv hotelul) dar care arata exceptional(mai ales noaptea) si sunt iluminate pe masura.
obligatoriu sa mergeti la castel si de sus sa admirati panorama orasului.
e drept ca in panorama vor intra si blocurile construite de comunisti in partea sudica a orasului.

recomand bratislava, insa cred ca doua zile sunt suficiente pt plimbari.

Edited by marius teo, 24 September 2010 - 17:39.


#38
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Saptamana aceasta am verificat preturile pentru statiunea Jasna. Vrem sa facem o iesire in acesta zona de sarbatori.  Am ramas f surprins de ce preturi ridicate au pentru aceasta zona, ma refer pentru sarbatori, in ''extra-sezon'' sunt mai ok. Daca aveti ceva recomandari pentru cazare in aceasta zona sau in apropiere va rog f mult trmite-ti un PM sau un post aici.
Multumesc f mult.
PS. In Atachament am pus o lista cu ce am gasit pana acolo si cu datele de contact

Attached Files


Edited by branco_no, 12 November 2010 - 12:08.


#39
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbranco_no, on 12th November 2010, 12:05, said:

Saptamana aceasta am verificat preturile pentru statiunea Jasna. Vrem sa facem o iesire in acesta zona de sarbatori.  Am ramas f surprins de ce preturi ridicate au pentru aceasta zona, ma refer pentru sarbatori, in ''extra-sezon'' sunt mai ok. Daca aveti ceva recomandari pentru cazare in aceasta zona sau in apropiere va rog f mult trmite-ti un PM sau un post aici.
Multumesc f mult.
PS. In Atachament am pus o lista cu ce am gasit pana acolo si cu datele de contact


Am pus o intrebare de aceeasi natura pe topicul de schi si n-am primit niciun raspuns. Ma asteptam ca voi ,ardelenii ,sa fiti mai in tema cu Slovacia,avand in vedere apropierea.Am fost de doua ori ,dar numai vara,in Liptovski Mikulas si Jasna. Avand in vedere ca esti din Oradea,ai cam 450 km ,pana acolo,cu portiuni intermitente de autostrada.Slovacia nu te da pe spate,nici ca relief, nici ca civilizatie,dar are [avea] preturi acceptabile,mai mici ca in Occident.Skipass-ul am vazut ca este comparabil cu cel din Austria,dar cazarea este mult mai ieftina [am stat cu 7 Euro/pers/noapte,vara] si am mancat pranz la terasa cu 3,2 Euro.Probabil ca de sarbatori au preturi mai mari,dar dupa cum vad in site-ul de aici, http://www.liptovtravel.com/[fa selectie pe silvester] poti sta cu o medie de 15 Euro/pers..Cateva sfaturi si informatii;
    -Liptovski Mikulas este centrul de gravitatie al zonei,este oras,are magazine mari[ Tesco,Spar,Lidl,etc],trece autostrada pe langa el.Biroul de informatii turistice este chiar in centru.
    - Sunt doua Aquaparkuri cu apa termala, Tatralandia si Besenova[nu sunt ieftine!]
    - Jasna nu este o statiune in bunul sens al cuvantului ci o aglomerare de cateva  hoteluri si nu este departe de Liptovski M[aprox 10-15 km],iar drumul nu este dificil deloc [nu are panta mare si serpentine]
    -Iti recomand cazare in oras sau pe vale,incepand cu Demanovska Dolina,Pavcina Lehota,etc. Chiar daca au site-uri in mai multe limbi nu stiu o boaba de engleza,franceza,poate ceva germana.Fiind din Oradea,ma gandesc ca stii ceva maghiara.Nu te sfatuiesc sa le vorbesti in ungureste.Am inteles ca sunt la cutite cu ungurii si dealtfel eu nu prea am vazut  masini unguresti cat am stat pe acolo. Eu nu am mers cu rezervare,dar nu stiu ce sa te sfatuiesc pentru perioada sarbatorilor.Mie nu prea mi-au inspirat incredere[ asa cum imi inspira nemtii],dar s-ar putea sa ma insel
Dotarile pe partie sunt de ultima ora,[ gondola,telescaun,tunuri,etc]

Astept pareri de la cineva care a fost iarna..............

Edited by baril, 12 November 2010 - 13:31.


#40
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Am fost eu odata iarna la Jasna, dar nu de saratori. A fost in urma cu ceva ani, inainte sa descopar Tirolul. E ok, dar mult sub marile statiuni austriece. Tin minte ca mi-a placut tare mult Tatralandia.
Am stat intr-un apartament de 4, intr-o casa din Pavcina Lehota (acum m-am uitat pe harta ca nu mai tineam minte). Stiu ca a fost ieftina, dar nu mai stiu cum am gasit-o si nu-mi aduc aminte sa ne fi cerut avans.
Un aspect negativ a fost nr. mic al locurilor de parcare.

#41
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
@ baril. Mersi f mult  pentru raspuns. Am cautat oferte de cazare in zona, in special in Demanovska Dolina. Daca nu gasesc variante la pensiuni sau la hotel
o sa incerc si ceva variante de ''privat accomodation''. Din ce am obs pana acum sunt cam pe spate la capitolul engleza. Din 15 telefoane pe care le-am dat pana acum, am gasit doar la vreo 3 4 (hotele cu mai multe stele) sa putem duce o conversatie mai de Doamne ajuta.
ps. maghiara desi o inteleg nu  vorbesc nici in ruptul capului (asa din orgoliu).

#42
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbiscatrix, on 12th November 2010, 13:46, said:

Am fost eu odata iarna la Jasna, dar nu de saratori. A fost in urma cu ceva ani, inainte sa descopar Tirolul. E ok, dar mult sub marile statiuni austriece. Tin minte ca mi-a placut tare mult Tatralandia.
Am stat intr-un apartament de 4, intr-o casa din Pavcina Lehota (acum m-am uitat pe harta ca nu mai tineam minte). Stiu ca a fost ieftina, dar nu mai stiu cum am gasit-o si nu-mi aduc aminte sa ne fi cerut avans.
Un aspect negativ a fost nr. mic al locurilor de parcare.


Iata pe cineva care a fost si iarna! Multumesc pentru interventie, dar te rog spune-ne ,poate fi o alternativa mai ieftina la schiul in Austria? Daca ai dispune de mai putini bani si mai putin timp,unde ai merge ?

#43
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Clar, e mai ieftin si mai aproape in Slovacia. Daca iesi la ski pentru prima data din tara e perfect. Daca nu, totul e sa te poti "reseta" si sa uiti ce ai vazut prin alte parti. Eu nu cred ca as reusi, asa ca as ramane dezamagit daca as mai merge. D.p.d.v al schiului e totul OK, restul detaliilor si ambianta fac diferenta.
La vremea respectiva, noua ne-a placut tare mult, fiind obisnuiti doar cu skiul din tara. Apoi am descoperit Austria, dar ne-am mai gandit la Slovacia (mai era o statiune mai mica mai aproape - Donovaly) ca o alternativa la ture de week-end (din Timisoara pina acolo faci vreo 6-7 ore fara stres, iar prin anii aceia, din cauza drumurilor proaste, pana la Straja faceai minim 5). Am realizat insa ca ne multumim cu o saptamana de ski pe iarna si am renuntat la idee.

Edited by biscatrix, 12 November 2010 - 16:42.


#44
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postbaril, on 12th November 2010, 14:14, said:

-Iti recomand cazare in oras sau pe vale,incepand cu Demanovska Dolina,Pavcina Lehota,etc. Chiar daca au site-uri in mai multe limbi nu stiu o boaba de engleza,franceza,poate ceva germana.Fiind din Oradea,ma gandesc ca stii ceva maghiara.Nu te sfatuiesc sa le vorbesti in ungureste.Am inteles ca sunt la cutite cu ungurii si dealtfel eu nu prea am vazut  masini unguresti cat am stat pe acolo. Eu nu am mers cu rezervare,dar nu stiu ce sa te sfatuiesc pentru perioada sarbatorilor.Mie nu prea mi-au inspirat incredere[ asa cum imi inspira nemtii],dar s-ar putea sa ma insel
Dotarile pe partie sunt de ultima ora,[ gondola,telescaun,tunuri,etc]

Astept pareri de la cineva care a fost iarna..............
am gasit ceva cazare in zona Demanovska Dolina, nmai ramane sa stabilim exact perioada si grupul (nr de persoane). ne-am hotarat sa nu mai mergem de revelion pentru ca au niste preturi f mari (de revelion in special). In plus meniul pe care il au de revelion e f sarac (sincer). Cam la toate hotelele (inclusiv cele cu mai multe stele) ne cerea pentru masa de revelion 30 40 de euro si cand ne-a trmis in atasament meniul, era doar un singur fel. In prima faza am crezut ca e vorba de bufet suedez, dar o persoana din grupul nostru a  avut ideea sa traduca meniul (era scris in slovaca). Sincer nici nu mai se pune in discutie faza cu petrecerea. Asa ca am ramas la ideea ca o sa ne petrecem in Romania si apoi o sa mergem ulterior.
Intrebarea mea e:
MAi gasim ceva activitati prin zona in afara de cele doua parcuri acvatice?
Nu prea sunt cu schiatul, dar imi place zapada . Asa ca ne cam intereseaza daca gasim de inchiriat snowmobile sau atv-uri cu care sa facem ceva trasee prin zona.?
Eventual daca gasim sanie trasa de cai, pentru inchiriere. Imi place la nebunie. La Arieseni mergem special pentru asa ceva iarna.
De obicei cand mergem la munte pentru zapada, se lasa cu mult vin fiert (si de obicei stam in apropierea partiilor unde mai gasim terase in aer liber). gasim in zona vin fiert?
Mersi f mult

#45
adi-shor

adi-shor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.12.2006

View Postbranco_no, on 19th November 2010, 22:04, said:

Asa ca am ramas la ideea ca o sa ne petrecem in Romania si apoi o sa mergem ulterior.
Ati mai mers, pana la urma? :)
Daca da, cum a fost? Unde v-ati cazat?

#46
johnycasher

johnycasher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2011
Imagini de panorama si arhitectura din Bratislava pe site-ul: Ghid de Turism în Bratislava

#47
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am profitat de distanta mica dintre Viena si Bratislava si am facut o excurise de o zi in Bratislava. Cu exceptia garii Hlavna Stanica care nu arata prea grozav si a zonei din jurul garii, a unor tramvaie vechi si a celebrului cartier de blocuri Petrzalka, mi-a placut mult orasul. Centrul vechi e superb, foarte linistit, castelul e deosebit (totusi muzeul de arheologie de la castel nu merita, e 2.5 euro intrarea dar sunt doar 4 sali mici cu exponate) si vederea de acolo e foarte frumoasa.
Preturile la mancare si bautura foarte ok, cu localnicii m-am inteles perfect, toti foarte doritori sa te ajute si amabili, si cel mai important, inca nu e afluenta masiva de turisti pe care o poti gasii la Praga sau Budapesta. E drept ca nici reputatia Bratislavei nu e pe masura, dar sunt sigur ca aceasta va creste.
Din Viena se pote cumpara un bilet special EuRegio, la 14 eur care include transportul de la/la orice gara din Viena la/de la orice gara din Bratislava, valabil 3 sau 5 zile (nu mai retin) si transportul in comun in Bratislava in prima zi.  

P.S. Mancarea traditionala, Bryndzové halušky, nu e cine stie ce :))

#48
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2008
Salut tuturor!O sa fiu si eu in Bratislava cateva zile, dar voi fi ocupat ziua asa ca imi ramane decat seara?Imi puteti recomanda un pub ceva in care sa bei niste bere locala sau chiar ceheasca, dar care sa nu fie prea scump?De vizitat nu cred ca o sa am timp, asa ca imi ramane decat seara sa ma plimb prin centrul vechi care am inteles de la voi ca e frumos si sa beau o bere pe acolo :notangel:

#49
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postlonglaif, on 25th November 2011, 22:06, said:

Salut tuturor!O sa fiu si eu in Bratislava cateva zile, dar voi fi ocupat ziua asa ca imi ramane decat seara?Imi puteti recomanda un pub ceva in care sa bei niste bere locala sau chiar ceheasca, dar care sa nu fie prea scump?De vizitat nu cred ca o sa am timp, asa ca imi ramane decat seara sa ma plimb prin centrul vechi care am inteles de la voi ca e frumos si sa beau o bere pe acolo :notangel:

Salut, eu am mers aici: http://www.slovakpub.sk/
Este pe Obchodná, probabil strada principala a centrului vechi. Mancare buna la preturi acceptabile (sorry, nu-mi mai amintesc cat am platit; retin doar ca am fost multumit), bere multa si kofola (o bautura facuta de slovaci, care se vrea a fi un fel de cola si de care ei sunt foarte mandri).

Obchodná (strada pietonala, din ce-mi amintesc trec doar niste tramvaie p'acolo) este si una dintre cele mai populare strazi din Bratislava, cu multe restaurante puburi si cluburi. Mare atentie cu slovacii prin cluburi, ca sunt cam viteji la bautura :)

#50
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Poststedan, on 25th November 2011, 23:12, said:

kofola (o bautura facuta de slovaci, care se vrea a fi un fel de cola si de care ei sunt foarte mandri).

"Kofola" se poduce si in Slovacia dar si in Cehia. Am baut si este chiar ok, atat cat poate fi de "buna" o "bautura" tip C.C. sau P.C.
Dar merge bine dupa carnati, cel putin pentru papilele gustative, nu cred ca si pt. stomac.
Imposibil sa nu gasesti in centrul vechi al Bratislavei un local bun ( papa si "beutura" ), preturile erau rezonabile acum 5 ani...nu mai stiu cum au evoluat. Bere ai de unde alege, stai fara grija, au fara nr. si f. buna.

#51
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2008
M-am intors din Bratislava si pot spune ca se vede ca este mai aproape de tari civilizate ale Europei, fapt ce i-a facut si pe ei altfel....centrul vechi este frumos, in rest pe strazi normale nu difera mult fata de Bucuresti.Am vrut sa urc in OZN cum zic ei, adica sus in pod, dar era o petrecere privata asa ca am fost nevoit sa zic pass.Era si ceva festival prin centru pentru ca era foarte multa lume...am incercat si eu ce au ei pe acolo de mancare adica un fel de hamburger cu ceapa prajita si este bunicel.O problema ar fi ca slovacii nu vorbesc engleza, nici chiar cei tineri.Am fost la un targ international si am avut "placerea" sa aflu ca nu ma intelegeau deloc, doar cate unul mai rupea ceva.Produsele alimentare am observat ca nu difera cu mult fata de ce este la noi.Este un oras ok in care sa iti petreci vreo zi doua, dar cam atat.

#52
vsorinel

vsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMiG29, on 3rd August 2011, 10:49, said:

Am profitat de distanta mica dintre Viena si Bratislava si am facut o excurise de o zi in Bratislava. Cu exceptia garii Hlavna Stanica care nu arata prea grozav si a zonei din jurul garii, a unor tramvaie vechi si a celebrului cartier de blocuri Petrzalka, mi-a placut mult orasul. Centrul vechi e superb, foarte linistit, castelul e deosebit (totusi muzeul de arheologie de la castel nu merita, e 2.5 euro intrarea dar sunt doar 4 sali mici cu exponate) si vederea de acolo e foarte frumoasa.
Preturile la mancare si bautura foarte ok, cu localnicii m-am inteles perfect, toti foarte doritori sa te ajute si amabili, si cel mai important, inca nu e afluenta masiva de turisti pe care o poti gasii la Praga sau Budapesta. E drept ca nici reputatia Bratislavei nu e pe masura, dar sunt sigur ca aceasta va creste.
Din Viena se pote cumpara un bilet special EuRegio, la 14 eur care include transportul de la/la orice gara din Viena la/de la orice gara din Bratislava, valabil 3 sau 5 zile (nu mai retin) si transportul in comun in Bratislava in prima zi.  

P.S. Mancarea traditionala, Bryndzové halušky, nu e cine stie ce :))

Salut,

am si eu ceva intrebari pt ca nu stiu cum e acolo.
Intentionez sa iau tren de la Viena spre Bratislava.
Din ce am inteles, se ia trenul din Sudbahnhof si circula cam din 30 in 30 min, pt ca am gasit un link aici (e de la slovaci):
mers trenuri slovacia
(se baga wien sudbahnhof la from si bratislava la to).

Intrebarile mele:
1. sigur se ia din sudbahnhof pt ca pe unele site-uri scrie ca trenul e din ostbahnhof (google maps gaseste diverse chestii cand cauti ostbahnhof);
2. biletul cica ar costa aprox 14 euro/pers; asta include dus-intors plus autobuse prin bratislava ?
3. daca pe acest traseu (viena-bratislava) doresc sa cobor intr-o localitate (sa zicem parndorf) si sa stau 2 ore p-acolo, pot apoi sa iau urmatorul tren (cu aceeasi ruta) spre bratislava pe acelasi bilet ? daca a facut cineva chestia asta, cum a procedat ? la noi, de exemplu, se mai facea o rezervare suplimentara de loc; la ei cum e ?

Multumesc.

#53
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postvsorinel, on 9th December 2011, 16:26, said:

Intrebarile mele:
1. sigur se ia din sudbahnhof pt ca pe unele site-uri scrie ca trenul e din ostbahnhof (google maps gaseste diverse chestii cand cauti ostbahnhof);

Uite ce spune aici.

2. biletul cica ar costa aprox 14 euro/pers; asta include dus-intors plus autobuse prin bratislava ?

14 eur era cand am fost eu acum 5 ani, nu mai stiu cat costa acum ( probabil tot pe acolo ) si includea trenul dus-intors + transport public nelimitat in Bratislava. Te informezi in orice gara din Viena - este un bilet special pt. Bratislava o zi.

Te dai jos la ultima statie ( Hlavna Stanica ), de acolo iei un troleu', pe baza biletului compus pentru o zi. Nu mai stiu exact nr., parca nr. 93, te dai jos la a 3-a statie sa vizitezi centrul istoric, deja la a 4-a te trece podul peste Dunare.


Pentru faza cu coboratul pe traseu, te informezi in orice gara din Viena.


#54
gogosik

gogosik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2012
A fost cineva de la Viena la Bratislava - croaziera pe Dunare? M-ar interesa sa stiu daca merita diferenta de pret fata de tren. Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate