Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!
 Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor
 Boala mar

Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri
 F.Charm - La inalțime

Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Slovacia/Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

MiG29

MiG29

Active Member

• Grup: Members
trenul e 14 eur dus-intors s include si transport in comun 3 zile in Bratislava, cu nava  e vreo 30 sau 35 de euro doar dus. Dupa parerea mea nu merita diferenta. Nu e chiar o croaziera, e o nava rapida, folosita exclusiv pentru transport.

iulia_

iulia_

Junior Member

View Postvsorinel, on 09 decembrie 2011 - 16:26, said:

Salut,

Intrebarile mele:
1. sigur se ia din sudbahnhof pt ca pe unele site-uri scrie ca trenul e din ostbahnhof (google maps gaseste diverse chestii cand cauti ostbahnhof);
2. biletul cica ar costa aprox 14 euro/pers; asta include dus-intors plus autobuse prin bratislava ?
3. daca pe acest traseu (viena-bratislava) doresc sa cobor intr-o localitate (sa zicem parndorf) si sa stau 2 ore p-acolo, pot apoi sa iau urmatorul tren (cu aceeasi ruta) spre bratislava pe acelasi bilet ? daca a facut cineva chestia asta, cum a procedat ? la noi, de exemplu, se mai facea o rezervare suplimentara de loc; la ei cum e ?

Multumesc.

1. da, sigur de acolo.
2. da, costa 14 euro Viena- Bratislava- Viena + transport local Bratislava (am fost acolo pe 22 dec.)

Orașul vechi este foarte frumos, curat, primitor. Am ajuns acolo in timpul targului de Craciun. Atmosfera deosebita, mâncare delicioasa (preturi la jumătate fata de Viena). Târgul nu are farmecul celui din Viena (cum nici orasul nu poate fi comparat cu Viena) dar merita din plin un drum acolo.
Castelul se putea vizita (sincer m-a impresionat mai mult drumul pana la el și panorama asupra orasului), dar, daca aveti timp, merita sa-i dedicați o ora.
Catedrala Sf Martin  e impunătoare si nu trebuie ratata, frumoasa e si Biserica Albastra (zica-se reprezinta Solvacia în U.E). Nu ocoliți nici palatul prezidential, nici poarta lui Mihai... Dar mai frumos decât orice e centrul vechi. Pierdeți-va pe acolo.

Attached Files

Edited by iulia_, 30 December 2012 - 15:38.

vsorinel

vsorinel

Junior Member

View Postiulia_, on 30 decembrie 2012 - 15:22, said:

1. da, sigur de acolo.
2. da, costa 14 euro Viena- Bratislava- Viena + transport local Bratislava (am fost acolo pe 22 dec.)

Orașul vechi este foarte frumos, curat, primitor. Am ajuns acolo in timpul targului de Craciun. Atmosfera deosebita, mâncare delicioasa (preturi la jumătate fata de Viena). Târgul nu are farmecul celui din Viena (cum nici orasul nu poate fi comparat cu Viena) dar merita din plin un drum acolo.
Castelul se putea vizita (sincer m-a impresionat mai mult drumul pana la el şi panorama asupra orasului), dar, daca aveti timp, merita sa-i dedicați o ora.
Catedrala Sf Martin  e impunătoare si nu trebuie ratata, frumoasa e si Biserica Albastra (zica-se reprezinta Solvacia în U.E). Nu ocoliți nici palatul prezidential, nici poarta lui Mihai... Dar mai frumos decât orice e centrul vechi. Pierdeţi-va pe acolo.

Inseamna ca am fost in aceeasi perioada (io am fost intre 19 si 23 dec); de fapt, pozele mele arata aproape la fel; aaa, in zona Petrzalka era destula zapada; intr-adevar centrul vechi e deosebit; si am reusit sa beau bere si la Slovak Pub :D

scoty

scoty

Active Member

In septembrie voi face un city break in Viena si la intoarcere m-am gandit sa aloc o zi orasului Bratislava, avnd in vedere apropierea. Ce ar fi ,,must see'' in acest oras, imi puteti recomanda in centru un restaurant bun unde sa manac ceva traditional si fiind cu masina o parcare la preturi rezonabile, au cumva sistemul ,,Park and Ride''. Multumesc anticipat.

stedan

stedan

Member

Slovak Pub pentru mancare traditionala. Este in centru, pe o strada pietonala. Must see este castelul (daca au reusit sa-l restaureze) si zona centrului vechi, care poate fi facuta la picior. O zi este mai mult decat suficient.
Pentru cei carora le e dor de cartierul Militari, exista varianta slovaca, trecand podul peste Dunare: Petrzalka.
Daca ramaneti si peste noapte si agreati iesirile in cluburi, viata de noapte este traita foarte intens, centrul vechi fiind intesat de cluburi unde am intalnit slovaci de treaba si pusi pe distractie. A se folosi cu incredere google translate pentru comunicare :-).
Pe mine nu m-a impresionat prea mult acest oras.

Edited by stedan, 11 August 2014 - 11:21.

zzangaboy

zzangaboy

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postscoty, on 10 august 2014 - 19:29, said:

In septembrie voi face un city break in Viena si la intoarcere m-am gandit sa aloc o zi orasului Bratislava, avnd in vedere apropierea. Ce ar fi ,,must see'' in acest oras, imi puteti recomanda in centru un restaurant bun unde sa manac ceva traditional si fiind cu masina o parcare la preturi rezonabile, au cumva sistemul ,,Park and Ride''. Multumesc anticipat.
sa`mi zici si mie cand te intorci cum a fost si ce ai facut, ca dau si eu o fuga la inceputul lui octombrie

scoty

scoty

Active Member

Ok o sa scriu aici cum a fost si in topical dedicate despre Viena.

biscatrix

biscatrix

Member

Pentru parcare poti folosi Mall-ul de la sud de Dunare (nu e gratis, dar tin minte ca a fost un pret decent). Treci Dunarea si esti chiar langa castel (stanga) si centrul vechi (dreapta). Pe pietonalele din centru gasesti o multime de locuri unde poti manca (pentru turisti). Pentru ceva mai de calitate ar trebui cautat in alta parte.

cmdaniela2005

cmdaniela2005

Junior Member

Din centrul vechi ajungi pe jos foarte repede si la Catedrala Sfantul Martin, renumita pentru faptul ca acolo se incoronau regii imperiului austro-ungar.
Cum treci podul peste Dunare treci pe langa ea, dar nu poti parca chiar acolo.

Pentru parcare ca m-am uitat si eu, dar am rezolvat cu parcarea pt ca am lasat masina unde am fost cazati ( noi am stat o noapte in Bratislava intre Budapesta si Praga), cum urci pe podul de peste Dunare, se coboara pe o bretea pe sub pod catre stanga si pe partea dreapta este o parcare.
De la parcarea respectiva apoi poti merge pe jos pana la Catedrala si de colo in centrul vechi.

Intra pe street view in google si o sa vezi parcarea si cum ajungi la ea. Ca punct de reper este cumva la poalele dealului pe care este castelul pe partea dinspre Dunare.

scoty

scoty

Active Member

M-am gandit sa nu mai vin cu masina in Bratislava, voi sta in Viena si intr-o zi voi lua trenul pana aici si seara inapoi, scap astfel de grija parcarii si a cheltuielilor cu transportul in comun. Poate sa imi spuna cineva de unde iau trenul pentru Bratislava? Multumesc.

ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

Member

Din pacate eu am avut o experienta destul de proasta in Bratislava, pentru ca unitatea de cazare la care imi facusem rezervare nu dispunea de locuri de parcare, dupa cum sustinuse initial, iar plus de asta, atitudinea lor a fost pur "romaneasca", o incompetenta sora cu nesimtirea. Nici nu am mai stat la discutii si mai bine am mai mers vreo 200 km si am mai stat o noapte in Budapesta, pe care o vizitasem cu cateva zile inainte. Detaliile, aici:

http://de-toate.info...a/#.VGzNovmUfHU

epuru

epuru

Senior Member

Salutare!

Poate sa imi spuna cineva cat costa vinieta de autostrada in Slovacia? Pe 4 zile m-ar interesa, nu stiu cate zile este minim.
Pot sa cumpar vinieta de undeva mai ieftin decat de la benzinariile si tarabele de la intrarea in Slovacia? Online de exemplu?

Merci!

cmdaniela2005

cmdaniela2005

Junior Member

View Postepuru, on 30 ianuarie 2015 - 20:32, said:

Salutare!

Poate sa imi spuna cineva cat costa vinieta de autostrada in Slovacia? Pe 4 zile m-ar interesa, nu stiu cate zile este minim.
Pot sa cumpar vinieta de undeva mai ieftin decat de la benzinariile si tarabele de la intrarea in Slovacia? Online de exemplu?

Merci!

10 euro pentru 10 zile

Edited by cmdaniela2005, 24 April 2015 - 07:32.

cmdaniela2005

cmdaniela2005

Junior Member

In iunie 2014 intre 3 nopti petrecute in Budapesta si alte 4 in Praga, am poposit pentru 1 noapte in Bratislava... cateva ore ne-am plimbat prin centrul vechi al orasului...

Attached Files

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Salutare !
Undeva pe la sfarsitul lui octombrie o sa ajung in Munchen.Plecare din Bucuresti.
Pe drum ma gandeam sa opresc vreo 2 zile in Bratislava.Am un amic care ne-a facut o invitatie.
Incerc sa imi fac intre timp o lista de obiective de vizitat in Bratislava.Cum devierea de la drumul Budapesta-Viena -Munchen e minima,ma gandeam ce as putea vizita in afara orasului?Un traseu pitoresc,castele,cascade,munte,din astea ... :)
Praga am vizitat-o.
Ar mai fi Brno ,dar nu cred e de ajuns o zi lumina.Ramane de vazut...
M-am apucat deja de lecturat,dar pana una-alta,ma puteti ajuta cu alte idei?
Multumesc :)

OvidiuNS

OvidiuNS

Senior Member

View PostAdrianHH, on 22 septembrie 2015 - 09:16, said:

... ma puteti ajuta cu alte idei?

În 2000 şi 2001 am fost la Brno şi Mikulov (ambele în Cehia) pentru nişte conferinţe. La Bratislava am oprit doar pentru vreo juma' de oră, aşa că on-topic nu te pot ajuta.
Iar zona Brno (unde am vizitat o mulţime de obiective turistice de prim rang) e off-topic aici.

Oricum, ţi-ar trebui câteva zile în plus, ai putea să iei în considerare ca micul ocol la Bratislava să-l prelungeşti un pic, iar la Viena să ajungi pe drumul Brno - Mikulov - Viena.
Sau, pentru ziua din Bratislava ai putea merge măcar la Castelul Lednice (citeşte Ledniţe), care-i în Cehia chiar lângă graniţa cu Slovacia. Pentru Lednice ieşi din autostradă către Podivin, parcă. Pentru Austerlitz şi pentru celebrele peşteri nu-ţi ajunge timpul, nu mai vorbesc de Brno, Valtice sau Mikulov.

Dar putem discuta în particular, eventual la o cafea.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 September 2015 - 19:36.

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Multumesc Ovidiu !La inaltime,ca de obicei.Toata stima !
Nu ma arde timpul la o adica,voi avea maxim 9 zile la dispozitie ,din care 2 sunt dus-intors.Raman 7 pt Munchen si Bratislava(Viena+Praga le am vizitat).Cazarile le am asigurate asa ca ,imi mai ramane doar programul sa il fac.
Ma gandeam la plecare din Bratislava(vreau sa includ si Devin intr-un fel sau altul) sa o iau spre Lednice si apoi Mikulov,sa intru in Cehia pe DN-uri(nu se justifica 310coroane~11E pt nici 15km de autostrada),cam asa
https://www.google.r...53b291f!1m0!3e0
Si apoi dupa Mikulov sa intru in Austria si sa merg pe DN pana la intrarea pe A5 si mai departe spre Munchen.(scz pt offtopicul despre trasee...)

fredy2007

fredy2007

Senior Member

In acest weekend vor ajunge pentru cateva ore in Bratislava cu autoturismul personal.Fiind cazat in Ungaria, la o pensiune aflata la circa 80km de Bratislava, voi ajunge in capitala slovaca deplasandu-ma pe drumurile nationale si locale si nu pe autostrada.
Cei care cunoasteti Bratislava, va rog frumos sa imi spuneti cum se prezinta acest oras la capitolul parcari si tarife de parcare?Se gasesc parcari gratuite in apropierea centrului vechi al orasului?
Pentru cateva ore,3-4, ce obiective turistice recomandati?Suntem doi adulti si un copil de circa 7 ani.
Sambata si duminica, in Bratislava sunt deschise supermagazinele in genul Kaufland, Cora,Lidl?
Multumesc frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate