Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Slovacia/Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Am fost in 2005 in Bratislava, dinspre Viena. Am luat un "personal" din gara de sud si in 1h eram in Hl. Stanica (gara principala). Tin minte ca am ajuns in centru cu tramvaiul 1 si ca au un sistem ciudat de tarifare, bazat pe cat stai in tramvai (adica iei bilet pe 10 minute, 20 etc). Noi am luat bilet turistic, o pierdere de bani fiindca ne-am plimbat doar cu tramvaiul asta la dus si la intors  :huh:  Tin minte ce ciuda mi-a fost ca nu poate arata si Bucurestiul asa  :photo:

#20
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

View PostDanCld, on Jul 27 2008, 18:22, said:

Tin minte ce ciuda mi-a fost ca nu poate arata si Bucurestiul asa  :photo:

Subscriu, asa am simtit si eu....oare de ce ?

#21
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
am stat o singura noapte in bratislava, venind de la viena
am ales hotel Color, destul de departe de centru, dar tramvaiul (2 sau 4) te duce in 10-15 min in centru.Am rezervat prin yeego si a iesit super ieftin 43 euro/camera, si chiar sunt 3 stele. Despre oras: castelul este in renovare, urci pana sus sa vezi doar exteriorul si..excavatoristii. Jos orasul vechi are un aer burghez, zona este doar pietonala, dar nu pot zice ca m-a impresionat fantastic, in fine fiecare cu parerea lui. In schimb restaurantele erau pe categorii, puteai manca un snitel sa zicem si la 5 euro, dar si la 25, de regula au preturile afisate afara. cu cat iesi spre periferie preturile scad destul de mult . Se poate plati si in euro la magazinele mari, au un soi de plata paralela, poti sa amesteci chiar coroane cu euro

Un fapt care ne-a starnit zambete: la Catedrala St. Martens, cum am picat noi sambata pe la ora 17 tocmai bine erau 3 nunti, mirese alai etc. Ce ne-a surprins erau niste tineri imbracati la frac care tineu in mana placute inscriptionate cu A, B, C, grupand invitatii sa nu cumva ca vreun nuntas de la nunta A sa pupe mirii de la nunta B sau C :lol:  :lol:

#22
jayjay18

jayjay18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.07.2007
trec saptamana viitoare prin Slovacia si as dori sa stiu ceva preturi la mancarea din popasuri?de preferabil in euro...

#23
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu am fost de vreo 3 ori in bratislava ...... numai in centru si la un mall .... imi place centrul vechi ..... restul ma deprima .... de mancat am mancat la un restaurant tare mistocutz peste drum de hotel carlton, era destul de racoare si am ales sa stam pe terasa inchisa si incalzita si ne'au dat niste paturi sa le punem in jurul spatelui/pe picioare fiecare dupa nevoie .... un restaurant superb si nu scump deloc....

mancarea, vorba cuiva de mai sus, este super super buna .... ceva mai spre romania, dar cu clasa.... delicioasa si ieftina :D

la vama nu am avut probleme nici acum nici acu vreo 3-4 ani ..... niciodata nu am stat mai mult de 1 minut in vama :D

acum fac o autostrada oamenii de innebunesti .... o sa se lege cu autostrada spre ungaria ceva mai spre viena dupa parndorf. lucreaza la ea ca nebunii. cinste lor ;)

#24
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Am ramas cu 810 coroane slovace necheltuite ( 94,28 lei la cursul BNR). Eu le ofer la un curs mai bun, 90 lei. :)

#25
mateuta2005

mateuta2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.04.2008

View Postvan den plas, on Aug 20 2008, 12:33, said:

Am ramas cu 810 coroane slovace necheltuite ( 94,28 lei la cursul BNR). Eu le ofer la un curs mai bun, 90 lei. :)
mai este valabila oferta cu coroanele? daca da, cum facem?

#26
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009
Buna
o sa ajung si eu peste cateva zile in Bratislava si voi sta de dimineata pana in jurul orei 6 seara.
imi poate recomada cineva un top 3-4 lucruri de vazut?
merci mult
madalina

#27
trav

trav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.06.2007

View PostMada_G, on 25th August 2009, 17:57, said:

Buna
o sa ajung si eu peste cateva zile in Bratislava si voi sta de dimineata pana in jurul orei 6 seara.
imi poate recomada cineva un top 3-4 lucruri de vazut?
merci mult
madalina

O sugestie....

Essential Sights of Bratislava

#28
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009

View Posttrav, on 25th August 2009, 22:36, said:


merci mult  :)

#29
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009
Si inca ceva, a mers cineva cu vaporul pe dunare de la Vienna la Bratislava? merita? cam ce preturi sunt k pe site-uri vad ca nu prea sunt afisate.
multumesc

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMada_G, on 26th August 2009, 13:36, said:

Si inca ceva, a mers cineva cu vaporul pe dunare de la Vienna la Bratislava? merita? cam ce preturi sunt k pe site-uri vad ca nu prea sunt afisate.
multumesc

Scumput, ceva 40 eur/pers si face cam 1h. Nu mai tin minte daca dus-intors sau doar dus. Oricum, noi am dat "pass".

#31
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009

View Postmetalactual, on 26th August 2009, 14:54, said:

Scumput, ceva 40 eur/pers si face cam 1h. Nu mai tin minte daca dus-intors sau doar dus. Oricum, noi am dat "pass".
deci e recomadabil sa merg cu tren /autobuz :|

#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Transport pe Dunare Viena - Bratislava si retur Apasa aici !!

Boarding point in Bratislava: International Boat Station Fajnorovo nábrezie (next to the Slovakian National Museum).

Boarding point Vienna / Reichsbrücke: In DDSG Schifffahrtszentrum, 1020 Vienna, Handelskai 265 (U1 Vorgartenstraße - Underground Station).

One way - per person - (EUR 22)
Round trip - per person - (EUR 36)

Bicycle transport - 30% of fee.
Children from 6 to 15 years - 50% of normal fee.


Bicycle transport is to be paid on boarding.
Reservation is necessary!

#33
Mada_G

Mada_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.08.2009

View Postmetalactual, on 26th August 2009, 18:37, said:

Transport pe Dunare Viena - Bratislava si retur Apasa aici !!

Boarding point in Bratislava: International Boat Station Fajnorovo nábrezie (next to the Slovakian National Museum).

Boarding point Vienna / Reichsbrücke: In DDSG Schifffahrtszentrum, 1020 Vienna, Handelskai 265 (U1 Vorgartenstraße - Underground Station).

One way - per person - (EUR 22)
Round trip - per person - (EUR 36)

Bicycle transport - 30% of fee.
Children from 6 to 15 years - 50% of normal fee.


Bicycle transport is to be paid on boarding.
Reservation is necessary!

Multumesc Mult!
Maine am plecat in Vienna cu Skyeurope si se pare ca mai nou aterizeaza in Bratislava...asa ca probabil o sa fac si un tur pe dunarae pana in Bratislava la intoarecere!
Merci

#34
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
mi-au tremurat ieri hainele pe mine,cand la ex granita slovaco-ungara m-a oprit politia,eu constienta ca la restrictie de 40 rulam cu 80,dar au oprit sa verifice   vigneta slovaca pe care o aveam in regula :bye:

#35
HHTemple

HHTemple

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.10.2006
am fost in bratislava acum doi ani si din pacate nu am ramas cu o impresie prea placuta. eram in drum spre hradek kralove (cehia) cu masina mica si ne-am oprit cateva ore si-n bratislava. era cam miezul noptii

am reusit sa luam o amenda intrand pe un interzis, pe care am refuzat sa o platim ... un "coechipier" de excursie era avocat si s-a certat cu ei pana i-a dat amenda sa o plateasca din tara :) ... ne-am dus fix in centrul vechi, de mancare nu prea am gasit mare lucru deschis asa ca ne-am indreptat catre un mc donalds. centrul misto, mi-au ramas intipariti in memorie soldatii care ieseau din canale :) - niste decoratiuni ingenioase :) dar si faptul ca un grup de 5 cheliosi tip hool s-au uitat urat pe noi si au comentat ceva de tigani ... desi nici unul dintre noi nu apartine etniei ...

fiind noapte cam totul era inchis exceptand cluburile asa ca n-am zabovit prea mult. de remarcat ca autostrada te duce pana aproape de centru ... la iesirea din tara am mai luat o amenda la pachet ca nu luasem vigneta ...

spre deosebire de praga (ca tot faceau parte din aceeasi tara inaint de 90) unde m-as intoarce acum la bratislava as zice pas

#36
leonmaximilian

leonmaximilian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 17.06.2008

View PostSkodaru, on 21st January 2006, 08:44, said:

La vara, daca totul e ok, voi merge la Bratislava. Daca ati fost careva pe acolo, spuneti-mi va rog ce e de vizitat, ce merita vazut.
Mersi  :peacefingers:

Linga cladirea parlamentului slovac este castelul din Bratislava dar care anul trecut (aug 2009) era in renovare si cred ca peste 2 ani se mai poate vizita. La fel pe podul peste Vistula esta pe un picior al podului un "OZN" de fapt un restaurant care se roteste incet, care deasemenea era inchis. Sa nu pierzi vizita in orasul vechi, cind mergi spre castel, din centru se fac niste scari in jos pe o straduta laturalnica, de acolo ajungi intr-un loc feeric, fintini arteziene, chioscuri, tarabe, comercianti, muzicanti, mimi,...etc. De mincat la o terasa nu chiar in buricul tirgului caci este cam scump ci mai spre periferia centrului, oricum au meniuri si poti compara preturile. daca circulati cu mijloacede de transport in comun neaparat sa luati bilete (au niste tonomate, nu este greu de lucrat cu ele, prima data citeste tipurile de bilete care se dau si apoi baga banii) pt ca noi si la dus si la intors din centru (masina am lasat-o la hotel caci este 3 euro/ora parcarea in centru si numai in locuri speciale) am fost controlati. este pacat sa luati amenda si sa stricati bunatate de excursie pentru 1-2 Euro pt bilete.
Vacanta placuta va urez si daca aveti timp de acolo plecati la Praga, cred ca este cel mai frumos oras din Europa (inca nu am vazut Parisul) dar Praga este denumita capitala Europei de Est.
Sa nu uit, aveti grija ca viteza cu care se circula in Bratislava este 40 km/h si neaparat sa aveti GPS caci Bratislava este imbirligata rau, lucreaza pe unele bulevarde mari si te baga printre blocuri pe la periferie.

Edited by leonmaximilian, 22 January 2010 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate