Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Slovacia/Bratislava

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
La vara, daca totul e ok, voi merge la Bratislava. Daca ati fost careva pe acolo, spuneti-mi va rog ce e de vizitat, ce merita vazut.
Mersi  :peacefingers:

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Skodaru, on Jan 21 2006, 08:44, said:

La vara, daca totul e ok, voi merge la Bratislava. Daca ati fost careva pe acolo, spuneti-mi va rog ce e de vizitat, ce merita vazut.
Mersi  :peacefingers:

Uite ce scrie un delegat, trecut pe acolo!

#3
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
nu merge linku...

#4
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Linkul merge, dar iata articolul respectiv.

Attached Files



#5
burli

burli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.04.2005
eu si cu familia mea cred ca in urmatorii 20 ani nu mai calcam pe acolo , vezi ca daca te pot tapa de ceva euro politistii si vamesii te tapeaza rau , te tin in vama pentru nimicuri ex instinctor , triunghi reflectorizant presulete din acelea la rotile din spate , centuri la bancheta din spate etc , eu toate le aveam! singura chestie asa zisa vigneta care se cumpara numai pentru autostrada desi eu nu am circulat pe acel sector de drum! asa ca vroiau spaga 200 euro eu nu le-am dat si am stat cu copil mic 7 ore pina cind a catadicsit seful vamii sa vina sa discute cu noi ! noi vorbeam in engleza el raspundea in slovaca , pina la urma am incercat sa fortez granita cu ungaria si cind a vazut asa ceva mi-a aruncat pasapoartele pe jos , ai mare grija ca ei nu pun nici o stampila pe pasapoarte ! sa nu poti dovedi ca ai trecut pe acolo , asa au patit si niste amici de ai mei cu un an inainte , nu i-am crezut atunci ...

#6
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
mersi. eu voi merge cu autocarul in excursie organizata, asa ca sper sa nu am probleme de genu...

#7
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
am fost anul trecut,in aprilie,pentru o jumatate de zi,in drum spre Viena.am trecut de la unguri la ei pe la ora 23.00,erau 2 vamesi sictiriti,sculati din somn,ne-au tinut 1/2 ora in masina.au pus stampila pe anti-penultima pagina a pasapoartelor,de nu intelege nimeni de ce.de la vama pana in bratislava sunt cativa km,parca vreo' 30,nu mai tin minte.am cautat un hotel dar nu am gasit niciunul liber ,asa ca am atipit in masina.dimineata gasisem unul,ca am zis sa ramanem o noapte,pe un vapor,dar la 98 euros de persoana am preferat sa ne plimbam si sa plecam spre seara la viena(60 sau 70 km).
   am luat-o la picior,cladiri comuniste,unele vechi,antebelice,frumoase.prin magazine preturi acceptabile,erau si reduceri,dar pana am gasit sa schimb 100 euros a durat ceva.nu am vazut decat o casa de schimb si o banca,am schimbat la banca si vreau sa spun ca am cumparat destule
    dunarea este f.frumoasa la bratislava,cum nu am vazut-o in tara.in rest nu am vizitat nimic,am trecut asa,cu gandul sa vad cam cum este si evenrtual la alta iesire sa stau mai mult.aaaaaaaa.........se vedea un castel impunator pe un deal,am vrut sa merg dar era inchis.
     parerea mea:daca va fi sa am timp,altadata,am sa stau o noapte sau doua.

#8
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Eu am stat 2 saptamani in Bratislava si trebuie sa recunosc ca am fost impresionat placut. In primul rand, partea veche a orasului e foarte sarmanta, tocmai buna de plimbari. Peste pod gasesti partea noua (Petrzalka), nu e nimic interesant acolo, in afara de Aupark daca te plictisesti de chestii turistice si vrei sa vezi un film la Mall.

Excursiile in vecinatate nu sunt fantastice, cu exceptia notabila a Devin-ului, unde se ajunge cu vaporasul, desigur - e un castel/ruina interesant. Pe de alta parte, Viena e la o aruncatura de bat mai ales daca mergi cu trenurile regulate - din 30 in 30 de minute, dureaza cam o ora pana in Petrzalka si cam o ora si un sfert pana la Gara Centrala, din orasul vechi -  e o oportunitate destul de ieftina pentru o excursie de o zi (in Viena poti sa ajungi in timp rezonabil si pe Dunare, dar e ceva mai scump).

Iti recomand sa probezi cu incredere toate restaurantele peste care dai, sunt aproape fara exceptie excelente (am incercat cam 10-12, deci e un esantion reprezentativ  :naughty: ), desi poti sa le eviti pe cele de pe vaporasele de pe chei - sunt cam "comuniste" si ca servire si ca ambianta si ca meniu. Highlight-uri sunt Leberfinger (imediat dupa podul nou in stanga, sa incerci clatitele cu ficatei) si 1st Slovak Pub (pe strada de shopping, are un decor misto, atmosfera si preturi mai studentesti, berea casei e foarte buna). Apropo de bere, fa-ti timp sa probezi toate sortimentele locale plus desigur cele cehesti - nu o sa regreti.

Ah, si fetele sunt fabuloase. Eu n-am avut voie, dar daca mergi neinsotit...

Edited by Amyd, 16 February 2006 - 23:55.


#9
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
mersi pentru recomandari

#10
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007
Slabut, poate pe vremea comunismului insemna ceva pt noi, dar acum, slab de tot. podul ala e ceva mai interesant in rest slab de tot. sau poate ca impresia asta o am pt ca am prins si o vreme ploioasa, nu sh, mie unul nu mi-a placut. dar dupa ce vezi parisul, roma, berlinul, catedrala din strasbourg etc. putine lucruri din europa te mai impresioneaza
pozele mele din bratislava aici http://danielrusu.bl...a-slovacia.html

#11
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
In primavara vrem sa ajungem la Praga,dar cum nu avem cum,Bucuresti_Praga intr-o zi ne-am gandit sa stam o noapte la Bratislava!Aveti recomandari pentru vreun hotel si cam ce ar fi de vazut intr-o zi?
Sar'mana!

#12
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Uite ce poti vedea intr-o zi:

Bratislava - Apasa aici !


#13
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc frumos!

#14
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007
eu am o experienta neplacuta cu Slovacii:
Am fost de rev. in Cehia si am zis ca nu pun benzina de la Unguri ca e proasta si alte alea...am pus de la OMV de la intrarea in Slovacia. Pretul nu era afisat si in EURO si la transformare, dupa ce am alimentat am platit 1.38 eur/litrul de benzina fara plumb 95. Am cazut pe spate, dar raul era deja facut.
Cat despre cazare in drum spre Praga, iti pot recomanza un hotel in Gyor situat chiar in centru:
http://www.aranyszar...id=bemutatkozas .
M-a costat 60 de euro camera dubla cu tot cu mic-dejun. Camerele sunt marisoare, iar balcoanele sunt imense... si receptionera era misto...  :P  De la hotel pana la Praga mai sunt vreo 450 de km.
Drum bun!

#15
Zigi

Zigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2008
Traesc in Bratislava si sunt ghid de turism autorizat. Daca aveti nevoe de informatii va stau la dispozitie. [email protected]  Zigi

#16
cpv

cpv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2005
mie imi place bratislava....sunt deja a 2-a oara aici si ce pot zice: ai ce vedea....orasul vechi e fff frumos, castelul, dunarea etc, magazine cu preturi ok, mancarea e divina, berea...am pierdut sirul numarului de tipuri de bere...cert este ca toate sunt tari(peste 10 grade), recomand vizita aici....eu am fost acum 2 ani ultima data si parca de atunci s-a orientat un pic mai mult spre turism(dar pozte fi o parere personala si poate varia cu data vizitei).....re-recomand 1.Slovak Pub...am mancat pana nu am mai putut si, ca fapt divers, nota a fost ~ 55 ron in conversie (drinks included), iar mancarea.....printre cele mai bune

#17
tufanica

tufanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 08.04.2008
Merg la Viena si as vrea ca o zi din sejur sa o petrec in Bratislava. Am inteles ca din Viena se ajunge cu trenul, cost 14 eur, si cu acest tichet se poate calatori  si in Bratislava. Unde ma lasa trenul de Viena si cum ajung in centrul vechi? Ce pot sa vizitez intr-o zi? Cum sa-mi organizez  mica excursie astfel incat sa vad cat mai mult si sa nu ratez nimic important?

#18
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Daca ai citit ce am scris in acest topic, e bine, ai inteles corect. Se ajunge f. usor de la Viena. Opreste trenul in gara centrala ( Hlavna Stanica - de fapt ultima statie a acestui tren special Viena-Brat. ), de acolo iei un troleu', pe baza biletului compus pentru o zi tren dus-intors + transport Brat. ( cumparat din gara Viena - te ajuta la ghiseu ). Nu mai stiu exact nr., parca nr. 93, te dai jos la a 3-a statie, deja la a 4-a te trece podul peste Dunare. Poate am scris mai exact mai sus, nu mai tin minte !

Uite, cam asa:
http://reiseauskunft...e...ervices=ha

Edited by metalactual, 25 June 2008 - 17:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate