Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

„Regula treimilor” o regulă la care mulți nu aderă

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
salut
este poza aceea ultima,cu mosul si tanara pe furnicularul ala,
cum a iesit asa de luminoasa, cu toate ca soarele lumina oarecum in obiectiv?
Multumesc1

#20
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Probabil:

a expus bine
a avut Nikon  Posted Image
a avut lumini suplimentare
a avut filtru ND sau de polarizare aplicat pe jumatatea de sus

Daca aveti curiozitatea sa vizionati serialul ''Mr. Robot" o sa vedeti ca regizorul si creatorul lui Sam Esmail are incadrari care nu respecta aceasta regula (sau o foloseste pe dos).

[ https://player.vimeo.com/video/137119034 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E ca mersul pe bicicleta. Invata intai sa mergi cu ea apoi incearca si fara maini! Posted Image

Edited by mircea812, 21 September 2017 - 08:19.


#21
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcalexe, on 12 februarie 2016 - 13:05, said:

Foarte interesant articolul.

Dar, atenție, sper că citarea acestuia nu este utilizată pentru a arunca în ridicol regula treimilor sau orice alte metode utilizate la compoziție, așa cum face oarecum autorul articolului. El își permite pentru că are ceva cunoștințe în domeniu; și probabil dorește să amplifice efectul didactic prin câteva afirmații ce par șocante ("10 Myths..."). Se găsesc numeroase exemple în istoria artelor vizuale care să arate că și regula treimilor are importanța sa. Sau se pot imagina astfel de exemple pe imagini oarecare. Ar fi putut să pună și autorul asemenea exemple în articol, sunt convins că îi stăteau la îndemână, dar ar fi dispărut efectul de "breaking news, șocant, groază".

Ce vreau eu să spun este că începătorul răzvrătit că i se reproșează compoziția în treimi, dar care a declanșat la plezneală fără nici o idee în cap - de fapt nu are nici o scuză și nu face decât să-și arate incultura / inabilitatea. Regula treimilor e un loc facil și simplu de la care se poate începe. Mai târziu poți implica creativ și alte idei, văzute la alții, inventate de tine sau la inspirație. Dar ceva trebuie să existe. Fie și un haos programat, dacă asta se dorește a se transmite. Altfel de ce s-ar uita cineva la poza ta? Bine, în afară de mama, tata și prietenii de pe FB.

Hint:
În LR, Develop Module, Crop - dacă apeși "O" vei vedea câteva grid-uri de compoziție. Ca de obicei, ajută mai ales când ai avut o compoziție în cap înainte de a declanșa. Deci nu te scutește de gândire.

De acord cu Calexe (daca am inteles bine ce vrea sa spuna). Se spune ca regulile sunt facute sa fie incalcate - eu cred ca mai intai trebuie sa le cunosti si sa le aplici, si numai apoi iti permiti sa le incalci. Am auzit chestia asta de N ori - "eu sunt creativ, fac ce vreau eu nu lucrez dupa reguli". Si rezultatele un fiasco total, te dor ochii cand te uiti la poze.

Intr-un fel mi se pare similar cu ce auzit de multe ori in legatura cu sahul: eu nu joc dupa reguli, fac intentionat mutari haotice ca sa derutez adversarul. Incearca asta impotriva cuiva care stie ce face... you'll get destroyed Posted Image

Edited by Hatti, 30 June 2019 - 07:03.


#22
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004

View Postdem3ntor, on 20 septembrie 2017 - 11:08, said:

salut
este poza aceea ultima,cu mosul si tanara pe furnicularul ala,
cum a iesit asa de luminoasa, cu toate ca soarele lumina oarecum in obiectiv?
Multumesc1

Poate a recuperat din shadows și hilights...cu atâta progres la dynamic range....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate