Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere pasta termoconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ma bucur de faptul ca ai luat ce ti-au recomandat colegii. mx4, nu?

#38
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Da. Mx-4 am luat.

Pasta asta trece la treaba imediat dupa aplicare sau dureaza ceva timp pana se "aseaza"? Stiu ca unele paste deabia la x ore dupa aplicare ajung la performanta maxima.

#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dupa XX sau XXX ore, nu dupa X.
dar in general pasta e folosita pentru a umple spatiile microscopice din suprafetele procesorului si coolerului, astfel incat sa nu ramana aerul acolo.

diferenta intre ea "asezata" si ne, e de cateva grade (2-3-4). asa ca nu-ti bate capu.

#40
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Am inteles.
Multumesc de informare.

#41
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Vă salut.

Aduc la viață acest subiect. Am folosit acum 2-3 ani o pastă pentru laptopul meu (acum 2 ani i-am schimbat pasta pt. prima oară, după 6 ani de la achiziționare. Știu, săracul..).
Pasta a fost luată pe fugă, 2 ani a fost ok.

Acum, datorită simptomelor, vreau să schimb pasta. Eterna întrebare (alegere):

Arctic Silver 5  vs. MX-4 vs. seriile Zalman (am auzit că sunt destul de bune ZM-STG1) vs. Gelid GC Extreme

Ce mă interesează? Nu așa de mult 2-3-4-5 grade in minus cât o durată și o constanță în timp. Prefer un X grade constant 3-4-5 ani decât X-6 grade în primele 6 luni iar ulterior să sară temperatura la X+10, X+15. (totul e relativ bineînțeles, în funcție de utilizator).

Așadar ce pastă îmi recomandați ? Ce paste termoconductoare noi bune au mai aparut pe piata in ultimii ani ?
@Serafim. Cum e laptopul după 2 luni de la schimbarea pastei cu MX-4 ? Am auzit că MX-4 este ieftin și bun (vreau ceva mediu ca preț chiar ușor mai mare dar foarte bun/excelent)

Chiar dacă este mai scumpă pasta, prefer să nu mai chinui laptopul meu cu temperaturi de făcut ochiuri pe el. Mulțumesc!

LE: Am uitat să adaug și Arctic Silver Ceramique 2. Merită menționată!

Edited by Rhesus, 25 November 2015 - 22:27.


#42
Candea_Mihai

Candea_Mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 31.03.2008
Salut. Acum 3 ani am schimbat pasta termocounductoare de pe CPU (i5 3450) cu o pasta Arctic Cooling MX-4.
Am verificat saptamana trecuta temperatura procesorului si era de 60 C in full load cu Intel BurnTest. Coolerul folosit este Hyper 212 EVO.
Are rost sa schimb pasta sau mai bine o las ?

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
60 de grade in full load este ultra OK. Nu schimba pasta decat daca ai prin casa pasta noua .. nu merita efortul sa cumperi special pentru a o schimba, mai ales daca nu faci ochiuri pe cpu.

#44
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
@Rhesus eu unul folosesc AS5 , de ce? asta imi place si nu am avut probleme , o folosesc peste tot(gpu/cpu ) , dupa doi ani am dat jos un cooler de pe procesor sa il fac bucati PC-ul si ce sa vezi ca era ca in prima zi pasta.

Edited by antrax_beta23, 31 October 2017 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate