Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere pasta termoconductoare

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Salutare dragi colegi!
Vin si eu o cu o problema. Laptop-ul meu(Asus X53SV) a inceput sa se incalzeasca destul de rau. Procesorul are 60 de grade in idle cand il tin pe birou. Praf nu are deoarece il curat de 2 ori pe an. Faza e ca pasta nu a mai fost schimbata de vreo 2 ani. Inainte eram la curent cu draciile astea, dar a trecut ceva timp si acum habar nu am ce mai e pe piata si ce e cu adevarat bun. Pasta vreau sa o aplic pe un i5-2410m si pe gpu gt540m.
Am gasit 2 produse ce mi-au starnit interesul, dar nu stiu ce sa aleg. Din descriere unul din ele pare superior, dar nu am auzit deloc de el.

Am asa:
Arctic Cooling MX-4 - Conductivitate termica  8.5 W/mK
Thermal Grizzly Kryonaut  - Conductivitate termica 12.5 W/mK

Din descriere a doua pare superioara, dar eu nu stiu pe nimeni care sa o fi incercat. Nici review-uri nu prea are. Pe care ziceti sa o aleg? Sa ma risc cu a doua datorita specificatiilor mai bune?

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Prima.

#3
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Dupa cati ani trebuie schimbata pasta?

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Orange09, on 24 septembrie 2015 - 09:09, said:

Prima.

Poti argumenta de ce? Din specificatii a doua are conductivitate termica sesizabil mai mare(pe hartie).
Asa puteam sa iau MX-4 fara sa mai deschid topic. Ca de ea am mai auzit cat de cat.

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu te uita pe specificatii. din ce am folosit si din ce am mai vazut pe net, arctic cooling fac in general paste bune si mx-4 e una din cele mai reusite.

diferenta intre ele nu e asa mare - practic doar 2-3-5 grade, dar in timp cele bune sunt mai ok.

asa ca mergi pe arctic cooling. de ce sa te risti cu ceva de care nu prea a auzit nimeni? doar ca pe hartie da mai bine?

Edited by shmu, 24 September 2015 - 09:18.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pentru un laptop conteaza alea 2-3-5 grade in full load. Dupa cum stii si tu, pe laptop e belea mare cu racirea. Eu la al meu mai folosesc metoda saracului cand il forjez. Scot tastatura si astfel ventilatorul trage aer de imi sta la 60 de grade in full load. Faza e ca nu-i metoda de termen lung si e si enervat sa scoti tastatura de fiecare data cand il forjezi. Sa nu mai zic de necesitatea unei tastaturi usb/wireless.

Mai astept ceva pareri. Chiar nu a testat nimeni acea pasta?
Daca pana diseara nu zice nimeni nimic bun de ea o sa iau MX-4.

Edited by Serafim606, 24 September 2015 - 09:22.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am folosit-o in zeci de laptopuri si pc-uri. si nu s-a plans nimeni.

daca esti capos, mergi pe prastia aia... la inceput nu o sa vezi nici o diferenta... dupa cateva luni probabil va incepe sa fie mai ineficienta.

si NU, 2-4-6 grade NU conteaza cand ai 70. ori ca ai 70 ori ca ai 75 tot draq ala e. poate pentru piticul tau sa conteze, ca pentru procesor iti garantez ca nu conteaza.

PS: de testat poate au testat-o 10 persoane... dar daca nu au facut test "cot la cot" si dupa 1 an de utilizare, tot degeaba.

Edited by shmu, 24 September 2015 - 09:26.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Am ajuns cu el la 94 de grade pe cooler pad. Intelegi de ce piticii mei is asa stresati? Nu vreau sa repet experienta.
Uite un test.
[ http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/831791d1434218266-review-thermal-grizzly-kryonaut-hydronaut-auswertung.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Serafim606, 24 September 2015 - 09:29.


#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dupa nume iti dai seama de domeniul aplicabil, recte' Kryonaut - racire criogenica, Hydronaut - racire cu lichid si Aeronaut - racire cu aer ( ventilatia clasica ). Fiecare pasta are o compozitie specifica fiecarui domeniu ceea ce ma face sa cred ca o pasta potrivita pentru ce doresti tu ar fi ( din gama asta ) Hydronaut. Stii, ca sa impaci capra cu varza.

Vrei pasta buna, cauta Liquid Pro/Ultra. Numai ca problema aici este materialul radiatorului, adicatelea sa nu fie din aluminiu ca il topeste.

Nu te uita la pret ca nu ai cine stie ce cantitate la Kryo.



#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu as lua MX4. E foarte buna. :)

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 Super Chief, on 24 septembrie 2015 - 09:42, said:



Nu te uita la pret ca nu ai cine stie ce cantitate la Kryo.

Nu ma intereseaza cantitatea. Tot un laptop am. Cipurile de pe laptop nu-s mari. Pe un cpu de laptop pui foarte putina pasta comparativ cu unul de desktop.


PS: M-ati inebunit cu MX-4 :lol:. Pana la urma cred ca aia va ramane. Acum sa vad daca o gasesc pe la un magazin cunoscut. Vad ca pe multe e stoc lipsa sau "intreaba stoc".

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, poate nu ai vazut ce a scris colegul

 shmu, on 24 septembrie 2015 - 09:24, said:

la inceput nu o sa vezi nici o diferenta... dupa cateva luni probabil va incepe sa fie mai ineficienta.

testele respective se fac atunci cand abia se "monteaza" pasta, dar nu s-a pus nimeni sa foloseasca 100 de configuratii identice si cu aceleasi teste timp de 1 an (minim), pt a vedea fiabilitatea lor in timp. asta se poate determina numai in practica. care practica ti-o dau descriu pe urma utilizatorii. vezi exemplul de mai sus.

dar daca esti genul care alege chestii doar dupa teste sintetice de laborator, dar fara o baza reala solida, mergi mai departe si ia rodul de la pomul laudat.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ok. Va multumesc de indrumari Posted Image !
Pana la urma ramane MX-4. Daca voi ziceti ca e buna, merg pe mana voastra :).

O sa revin aici cu diferentele de temperatura dintre vechea pasta si mx-4 Posted Image.

#14
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Si eu sunt curios. Va trebui sa cumpar o pasta peste ceva timp.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
verifica sa nu ai si/sau paduri termice, le schimbi si pe acelea  daca tot umbli.

cureti totul bine de praf, sufli acel radiator si cureti ventilatorul.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Se mai poate să fie heatpipe-ul pe ducă, şi schimbi degeaba pasta termoconductoare.

#17
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cum sa se strice heatpipeul? Adica bucata aia de cupru? Aia nu se poate strica.

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

 mihaicozac, on 24 septembrie 2015 - 10:30, said:

Se mai poate să fie heatpipe-ul pe ducă, şi schimbi degeaba pasta termoconductoare.

 Dany_Darke, on 24 septembrie 2015 - 10:09, said:

verifica sa nu ai si/sau paduri termice, le schimbi si pe acelea  daca tot umbli.

cureti totul bine de praf, sufli acel radiator si cureti ventilatorul.

Nu am paduri termice pe gpu. Radiatorul vine direct pe cip.

Eu garantez ca pasta e intarita. Cand am schimbat-o in urma cu 2 ani, nu am schimbat-o eu. Am schimbat-o in service. Acest serviciu mi-a fost oferit gratuit. Ei mi-au spus ca au pus Arctic Silver 5, dar la cum se comporta am o vaga banuiala ca e o janghina de 10 lei. Daca era AC5 nu isi pierdea proprietatile in 2 ani. Adica de la 80 de grade in full load sa ajunga la 94 pe cooler pad, e o diferenta mare. In idle am zile in care sta si la 65, iar inainte avea 43-44. De asta banuiesc ca ar fi o pasta proasta si probabil pusa si prost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate