Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

CM de Rugby 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ma asteptam la australieni sa castige mai clar.

#74
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Cel mai frumos sport de echipa la care chiar e valabila povestea cu- toti pentru unul si unul pentru toti- cred ca e prea putin promovat la noi. Invatand de mici macar regulile lui (astfel incat sa-i poti vedea frumusetea) ne-ar putea face mai uniti ca natie mai mult ca orice discurs sau cantec patriotic...Eu am avut norocul ca la liceu sa am un profesor de sport fost jucator de rugby , mie cel putin mi-a implantat microbul desi nu am jucat...
Fotbalul promoveaza vedetismul ,rugbyul echipa
Cei din federatie ar trebui sa-si deschida ochii largi spre ce se joaca in Sud si sa vada ce e de facut pentru a progresa si a promova ...

#75
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Pe posturilr franceze,  cînd se face reclama la CM, apare cîte un nene celebru,  din lumea rugbyului,  care zice pe franceză ( indigerent de nația sa, aşa cum poate):
Rien est plus beau que l'esprit d'equipe!-Nimic nu-i mai frumos ca spiritul de echipă!
Cumva clipul transmite o idee de unitate/solidaritate. Să auzi atîția oameni  din toată lumea cu accente atît de diferite(că nu toți îs vb de fr) , dar uniți de o pasiune, na, e o chestie.

#76
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Orice sport e frumos, de echipa sau individual. Iar echipele sunt formate tot din indivizi, pregatiti si antrenati un numar de ani dupa niste metode. Stilul de joc si calitatea tehnica insusite la varste mici, ca si rezultatele de mai tarziu, sunt oglinda pregatirii (sau a lipsei ei, in unele cazuri). Imi vine in minte acum Cupa Mondiala din Brazilia, de anul trecut, cand in semifinale nemtii au maturat pe jos cu echipa organizatoare, jucand mai brazilian decat brazilienii. A fost cel mai bun exemplu pentru ce inseamna investitia facuta cu cap in academiile de copii si juniori, au ajuns acum sa aiba de unde alege jucatori extrem de inzestrati si bine pregatiti pentru toate posturile.

#77
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Ups,12-7 la pauza pt sud-africani.Sunt curios cum vor evolua ostilitatile in a doua parte,dar au stat tare bine in teren africanii.

#78
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Frumos meci, totusi ,,all blacks'' ar trebui sa se impuna si sa castige competitia.

#79
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Gata,au intors.Fain meci,pacat ca a plouat tare si alunca balonul.Maine vdm cine va fi a 2 finalista.

#80
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
20-18 pentru Noua Zeelanda, care in prima repriza n-a aratat cel mai bun rugby, dar pana la urma a ajuns in finala.

#81
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Noua Zeelanda a terminat meciul in stil de mare campioana, adica atacand. Am observat ca in rugby nu prea merge sa tii de rezultat, trebuie sa fii in ofensiva pentru a fi sigur ca vei castiga partida. Cel mai bun exemplu ar fi infrangerea istorica a Africii de Sud, in fata Japoniei, din grupe.

#82
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Au castigat cei care joaca la eseu si au pierdut cei care au jucat la betze, simplist vorbind. Si cred ca e bine asa pt a arata directia de urmat in acest sport...

#83
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Meci tipic de calificare, pacat ca the Springbocks au abuzat, ca de obicei, de mingile inalte, prea multe up and under. Cred ca au pierdut meciul in primele 10 minute din a doua repriza, cand cu un om in plus au avut de 2 ori mingea in pozitii foarte bune de atac la jumatatea terenului si au sutat-o, in loc sa mearga la mana pe trei sferturi sau cu pick & go. New Zealand ca de obicei, trisand inteligent la breakdown, impiedicandu-i ilegal pe sud africani sa prinda viteza. Sunt experti cand vine vorba de clean-out prin fata ruck-ului, blocand mijlocasul la gramada si intarziind cu 2-3 secunde prima pasa. Altfel, dupa statistici meritau sa castige: 2-0 la eseuri, posesie mai buna, mai multi metri facuti cu mingea in mana.
Voua nu vi s-a parut ca ultima pasa la primul eseu, al lui Kaino, a fost inainte?

#84
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006

Vizualizare mesajbeastie, pe 25 octombrie 2015 - 02:42, a scris:

Voua nu vi s-a parut ca ultima pasa la primul eseu, al lui Kaino, a fost inainte?

Mie da, mi s-a părut. Și celor cu care am privit împreună meciul.

#85
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Și mie mi s-a părut dar ținând cont că ei totuși s-au chinuit să dea 2 eseuri și nu au jucat doar la ciupeală, au meritat să câștige.

#86
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Un link unde se poate vedea live Australia-Argentina?
PS: gasit. http://www.tv-sport-...t-1-Online.html

Edited by misu78, 25 October 2015 - 18:18.


#87
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Cam slaba prima repriza facuta de argentinieni, e drept ca si australienii au jucat foarte bine, cu putine greseli, si au recuperat cam tot ce se putea. Argentinienii joaca mai prudent azi, la loviturile de pedeapsa aleg sa dea la bete, nu au incredere ca pot merge la eseu. Cu tactica asta o sa mai puna niste puncte pe tabela, dar n-au nicio sansa sa bata Australia.

Edited by Dares, 25 October 2015 - 18:55.


#88
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Abia astept finala intre cele mai tehnice 2 echipe. Australia a meritat sa castige si David Pocock cred ca e jucatorul turneului, dar Argentina m-au impresionat inca o data, joaca de placere si i-au distrus la gramada si margine pe australieni, iar jocul de pase le-a mers foarte bine. Le mai trebuie cativa ani de meciuri in Rugby Championship sa ajunga la fluenta in jocul pe trei sferturi a NZ si Au, dar au tot ce le trebuie ca sa reuseasca.

#89
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

Vizualizare mesajbeastie, pe 26 octombrie 2015 - 00:18, a scris:

Abia astept finala intre cele mai tehnice 2 echipe. Australia a meritat sa castige si David Pocock cred ca e jucatorul turneului, dar Argentina m-au impresionat inca o data, joaca de placere si i-au distrus la gramada si margine pe australieni, iar jocul de pase le-a mers foarte bine. Le mai trebuie cativa ani de meciuri in Rugby Championship sa ajunga la fluenta in jocul pe trei sferturi a NZ si Au, dar au tot ce le trebuie ca sa reuseasca.

Cu toata stima pentru postarile tale pertinente despre rugby si cu admiratie pentru Argentina, NU mi se pare ca jocul la mana al argentinienilor a fost de top ieri. E inadmisibil sa pierzi atatea baloane pe interceptiile australienilor si pe gramezi spontane. Oricum, Argentina este peste echipele gonflate ale Europei si e singura reprezentativa fara jucatori naturalizati.

#90
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

Vizualizare mesajhamal, pe 26 octombrie 2015 - 08:23, a scris:

NU mi se pare ca jocul la mana al argentinienilor a fost de top ieri. E inadmisibil sa pierzi atatea baloane pe interceptiile australienilor si pe gramezi spontane.
Mai, mie mi-au placut, o fi fost si oboseala cauzata de ora inaintata de vina, aici meciul a inceput la 3 dimineata Posted image E adevarat ca nu au fost de top si mai au destul de lucru, in special la luarea de decizii sub presiune. Dar trebuie sa tinem cont ca incercau in permanenta sa joace foarte repede si atunci cand joci rapid e normal sa apara greseli. Au avut mi se pare statistici mai bune la posesie, teritoriu si metri facuti cu mingea, si in special impotriva Australiei asta spune destule despre intentia lor de a juca mingea. Au avut cateva atacuri in repriza a doua in care daca deschideau jocul pe aripi aveau sanse sa inscrie macar un eseu. Dpv al executiei in viteza ii vad in top 3, destul de aproape de NZ si Australia. In plus, toti backrower-ii australieni, Fardy, Hooper si mai ales Pocock au avut un meci excelent la urmarire si gramezi spontane, daca reusesc sa repete performanta in finala si daca echipa reuseste sa-i anihileze pe Savea si Ben Smith au toate sansele sa castige.

Vizualizare mesajhamal, pe 26 octombrie 2015 - 08:23, a scris:

Oricum, Argentina este peste echipele gonflate ale Europei si e singura reprezentativa fara jucatori naturalizati.
Clar, si participarea in 4 nations si Super Rugby de la anul o sa-i ajute in continuare sa devina si mai buni. E o placere sa-i vad jucand. Europenii trebuie sa puna mana pe un pix si o foaie de hartie.

Edited by beastie, 27 October 2015 - 01:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate