Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

CM de Rugby 2015

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Azi debuteaza Cupa Mondiala la rugby, cu meciul dintre Anglia si Fiji (la 22:00). Romania va avea primul meci impotriva Frantei, peste cinci zile, dar nu prea sunt sperante la (macar) un joc bun din partea baietilor nostri. In asa-zisa Cupa Europeana a Natiunilor au avut evolutii slabe, parca de la an la an echipa involueaza. Spectacolul trebuie cautat in alta parte, dar macar vom avea cu cine tine la acest CM spre deosebire de alte sporturi de echipa (in afara de handbal si rugby nu prea mai ajungem la CM). Ca mare nouate, echipa noastra are in componenta patru jucatori naturalizati, dar, in opinia mea, nu se va vedea un mare plus de calitate (dau exemplul lui Turashvili, georgianul naturalizat, care nu este in stare sa execute corect nici macar o margine). In Romania, meciurile de la CM sunt transmise de DigiSport.

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu zic ca va castiga Noua Zeelanda, iar Romania nu va obtine nicio victorie.

#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Noua Zeelanda e mare favorita la titlu, dar sa vedem ce va fi.
Romania este in grupa cu Franta, Irlanda, Italia si Canada. Cu primele trei e imposibil sa tinem macar un scor strans, poate cu Canada sa iasa ceva.

#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
la 4 eseuri se da un punct? sau la mai putin de 7 puncte infrangerea? ca nu stiu exact ... poate asa sa facem si noi un punct :D


Noua Zeelanda favorita mea Posted Image

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Noua Zeelandă va fi mereu una din marile favorite. Când nu câștigă mă miră. :) Unde pot vedea Rugby pe net și unde găsesc programul?

#6
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
Rugby World Cup 2015
Great day
18 sep 31 Oct Rugby World cUP 2015


tv broadcaster:

TF1 HD Suisse
-Eutelsat 9A 12034 v 27500 -FTA (21 Matches Live)

1TV Georgia (Pirveli Arkhi) (48 Matches Live or Repeat)
-TurkSat 42°E -11472 H 23450 -FTA/Biss
-HellasSat 39°E -11663 H 5925 -FTA/Biss

Perets (48 Matches Live or Repeat)
-Yamal 402 12732 V 9557 Fta
-Yamal 401 11093 H 30000 Biss

ITV HD
-Astra 28.2°E -10832 H 22000 -FTA (48 Matches Live or Repeat)

S4C
Astra 2F 28.2°E 11344 V 27500 FTA (Wales Nat team and others)

Eurosport Germany
-Astra 1L 12226 H 27500 -FTA (Select Matches Live or Repeat)

Intelsat 10-02 - Thor 5/6 @ 1° West
Digi Sport 1 HD RO--11823 H DVB-S2/8PSK MPEG-4 30000 5/6   (Emu Atlas100HD/200 HD/Qviart Unic HD)
Digi Sport 2 HD RO--11823 H DVB-S2/8PSK MPEG-4 30000 5/6 (Emu Atlas100HD/200 HD/Qviart Unic HD)
Digi Sport 3-----------11900 H DVB-S/MPEG-2 28000 5/6 ----12054 H DVB-S2/8PSK MPEG-4 30000 3/4 ----12527 H  DVB-S/MPEG-2 27500 3/4 (Emu Atlas100HD/200 HD/Qviart Unic HD)
Digi Sport 1 Romania--12607 H  DVB-S/MPEG-2 27500 3/4 )(Emu Atlas100HD/200 HD/Qviart Unic HD)
Digi Sport 2--12687 H  DVB-S/MPEG-2 27500 3/4 (Emu Atlas100HD/200 HD/Qviart Unic HD)


vizionare placuta tuturor

Edited by bonou2, 19 September 2015 - 11:22.


#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostDares, on 18 septembrie 2015 - 17:45, said:

Noua Zeelanda e mare favorita la titlu, dar sa vedem ce va fi.
Romania este in grupa cu Franta, Irlanda, Italia si Canada. Cu primele trei e imposibil sa tinem macar un scor strans, poate cu Canada sa iasa ceva.

De regula, tarile din Emisfera Sudica sunt favorite+Anglia. Franta a reusit de doua ori sa ajunga in finala dar nu a spart gheata... Spectacolul este asigurat de jocul la mana si aici sunt "brazilieni"  Noua Zeelanda si Australia. Din Europa, Franta joaca mai mult pe trei-sferturi...

Pacat ca rugby-ul nu mai este transmis ca odinioara, nemai vazand Cupa celor 6 natiuni (in Europa) sau Celor 4 (in emisfera sudica) nu mai stiu nivelul echipelor actuale dar in rugby e ca in hockey, favoritii sunt clar detasati de restul plutonului, surprize nu stiu sa apara.

#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Cea mai mare surpriza din istoria CM s-a produs azi, cand Japonia a invins Africa de Sud cu 34-32, printr-un eseu reusit in al patrulea minut de prelungiri. Tot meciul a fost spectaculos, dar finalul celei de-a doua reprize a fost extraordinar de bine gestionat de catre japonezi care au jucat la totul sau nimic (au avut sansa unei lovituri de pedeapsa prin care ar fi putut egala, dar au ales gramada). O alta mini-surpriza: Georgia a batut Fiji si confirma progresul din ultimii ani, pe care l-am simtit si pe pielea noastra in cam toate meciurile directe. La 22:00 este programat un alt meci ce se anunta spectaculos, intre Franta si Italia.

#9
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View PostDares, on 19 septembrie 2015 - 19:50, said:

... O alta mini-surpriza: Georgia a batut Fiji ...

Cred ca e vorba de Tonga si nu de Fidji... Fidji a jucat ieri si a fost invinsa de Anglia... Posted Image

#10
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Da, de Tonga era vorba, i-am incurcat eu pe baietii din Pacificul de Sud.
A inceput si meciul dintre Franta si Italia, sunt curios daca italienii vor rezista azi in fata unei echipe (teoretic) superioare.

#11
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Mda, surprize. Nu mă așteptam la așa ceva cu Japonia.

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Japonia avea cota de 51 sa bata Africa de Sud :)

#13
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Eseul prin care Japonia a invins Africa de Sud in minutele de prelungiri.
Din doar trei pase au acoperit intreaga latime a terenului si au reusit astfel sa-i surprinda pe sud-africani.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sy2HcNH-MQI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Nu prea e mare reclama pe net sau la tv, legat de participarea Romaniei la CM de rugby ... pacat..

Totusi: HAI ROMANIA !!!

#15
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Putini romani au "treaba" cu rugby-ul. E un sport care nu prinde la noi desi, de ani buni, se transmit constant meciuri din CM, Cupa Natiunilor, cupe europene, meciuri interne...
Nici nationala nu prea ajuta, nu reuseste deloc sa creasca (ba chiar parca da inapoi) comparativ cu Georgia, echipa care de la an la an e tot mai puternica, si s-a vazut la CM acest lucru. Romania nu prea conteaza in fata echipelor din top 15; de altfel francezii baga azi echipa a doua, antrenorul lor a schimbat 13 titulari fata de meciul cu Italia, ceea ce spune mult despre cum este vazuta echipa noastra la momentul actual. Macar de-ar juca frumos, in spiritul acestei cupe mondiale... desi ma indoiesc: baietii nostri au un stil inchis, fricos, n-o sa-i vedem vreodata refuzand un egal cu Africa de Sud (sau alta echipa), pentru a incerca mai mult, precum japonezii acum cateva zile. M-as bucura sa fiu contrazis diseara, dar sunt sanse mici.

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
La TV e destulă reclamă, și chiar mă bucur că Digi transmite profesionist evenimentul: toate meciurile, rezumate, emisiuni de studio. Față de acum 4 ani cînd au părut că transmit numai din datorie patriotică și au făcut ce au putut cu un buget limitat, modul în care transmit acum e o veste bună.

#17
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Slaba partida facuta de nationala noastra, in linia obisnuita (margini ratate de Turashvili, repliere greoaie in aparare, cadere pe final), dar macar am reusit un eseu.
38-11 pentru Franta - bine ca n-au bagat francezii echipa de baza, ca ne dadeau dublu.

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Echipa României este exact ca altele de la campionatul mondial, nu pot rezista un meci întreg. Dacă vei urmări rezultatele, vei vedea că cele mari înscriu multe puncte pe final când adversarele și-au consumat energia încercând să facă față.
De la Harry Dumitraș n-am mai avut echipă să se poată bate cu cele din Turneul celor 5 națiuni. Dacă se păstra valoarea încă vreo 2 ani, eram noi invitați și nu italienii.
Când bază de selecție e redusă, nu poți face performanță. În ziua de azi părinții nu-și mai lasă copiii la sporturi unde e contact fizic și rezultatul se vede și în hockey, box, lupte. Eu am cicatrici care nu m-au deranjat când le-am făcut și nu mă deranjează nici acum...discuțiile cu nevasta care încearcă să cocoloșească copiii, mă deranjează mai ales că are câștig de cauză eu fiind plecat frecvent cu munca.

PS: postare scrisă de fost hockey-ist și rugby-ist la nivel de juniori.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate