Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Orange Romania Communications (ex-Telekom) - TV Cablu Digital

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1952 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdic_star79, on 18 septembrie 2015 - 12:26, said:

Nu stiu ce infrastructurā avem în locația respectivă, până nu verific nu pot să mă pronunț . Daca avem FTTB, se poate da Iptv la un televizor , două și analogic la restul televizoarelor . Sau se poate da Dvb-C direct la toate televizoarele cu STB sau CI+ , la DVB-C colegi de la tehnic se vor cupla la cablul coaxial din apartamentul dumneavoastră, la Iptv conexiunea se prin cablu de internet . Nr total de canale ajunge la 177 de canale cu tot cu extraoptiuni .
Nu este fibra aici, mi s-a spus ca se poate pune maxim net ADSL de 30 Mbps.

Sa inteleg ca pot avea si DVB-C si IPTV in acelasi apartament si sa platesc un singur abonament (ok, inteleg ca mediaboxurile ar costa fiecare extra, doar unul ar fi gratuit)? Asta ar fi fain ca idee ... tot ar fi problematic pentru ca am cablu de retea (care vine de afara) doar pe hol, iar ca sa-l trag in sufragerie s-ar vedea urat (iar ca sa pun modemul in birou la desktop iar ar trebui sa fac niste cablari urate). Banuiesc ca nu aveti modemuri in care sa poti baga coaxial, cum are UPC-ul ... Dar e bine de stiut ca se poate pune si DVB-C si IPTV pe un singur abonament.

Edited by utopium, 18 September 2015 - 14:05.


#56
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Ați înțeles greșit,  unde avem rețea FTTB/H puteți să aveți Iptv cu analogic CATV nu DVB-C , nu se poate combina oferta Iptv cu DVB-C , se poate opta ori pentru Iptv /analogic (unde este rețea FTTX ) sau doar DVB-C /analogic .Unde avem rețea de cablu coaxial se poate da și Ci + așa cum este la Rds sau Upc . Dacă cei de la call center au zis ca linia suporta 30/Mbps înseamnă ca aveți doar VDSL nu FTTX . Primul receptor este gratuit, restul receptoarelor până la 4 ca nr sunt extra și se percepe chirie.

#57
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
De curiozitate, cand o sa treaca tot Bucurestiu pe FTTx?

#58
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Pana la sfârșitul lui 2017 vor să cableze cu FTTX toate orașele din România, informația trebuie luată ca atare nu ca o sursă oficială .

#59
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Sa speram ca asa o sa fie. Macar orasele principale, Bucuresti, Timisoara, Cluj, Iasi, Constanta si asa mai departe.

#60
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdic_star79, on 18 septembrie 2015 - 16:57, said:

Ați înțeles greșit,  unde avem rețea FTTB/H puteți să aveți Iptv cu analogic CATV nu DVB-C , nu se poate combina oferta Iptv cu DVB-C , se poate opta ori pentru Iptv /analogic (unde este rețea FTTX ) sau doar DVB-C /analogic
Ma miram sa poti combina asa ofertele cu doua tipuri de mediaboxuri ... dar pe analogicul ala nu este semnal DVB-C pe care il poti decoda doar cu TV-ul, fara mediabox? E cam impropriu sa-i zici analogic, cel putin UPC si RCS transmit semnal digital DVB-C pe "analogic" pe care il decodezi fara mediabox.

#61
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Semnalul digital automat ca este transmis pe cablul coaxial RG6, diferență dintre analogic și digital o face tunerul dispozitivului care reda conținutul Tv , adică tunerul televizorului, mediaboxul . Așa cum am mai menționat acum puteți să optați și pentru CI+ cum au cei de la RDS și UPC, fără a mai opta pentru mediabox.

#62
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Done  ! Cu ajutorul colegului dic star 79  , caruia nu avem cuvinte sa ii multumim indeajuns pentru amabilitate si profesionalism am redescoperit televiziunea  .Trecut la  digital tv prin card C+   !  Ca   prima  impresie ,este exact cum   bine spusesem  "de vis " . Am lasat doar localele de pe analog , si folosesc acum doar cele de pe digital .Ca o placuta surpriza receptionez 92 de posturi  la pachetul S .   merita cu prisosinta  pentru colegii cu Tv dotat cu  C+ sa faca pasul .Nu ai nimic in plus in casa , gen receiver  sau cabluri in plus .Doar vin baietii de la Telekom cu o chestiuta numita modul , micuta,  in care au un card de marimea cardului bancar si viata e mai frumoasa . Mor si reinviu de mii de ori pe minut de cum se pot vede acele canale , cel putin cele HD  te  inalta la cer , vorba Loredanei . Good job dic star .Multam fain  prietene ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 27 September 2015 - 07:44.


#63
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

Eu nu inteleg nici acum dupa o luna trecuta cum poti emite factura la 3 zile dupa ce ti s-a facut bransamentul?
Ex. Pe 19 aug.m-am conectat si pe 22 aug. Primesc sms ca tocmai mi s-a eliberat factura in valoare de 65 de lei (Tv cu antena parabolica si internet ). Am asteptat pana ieri sa vad daca imi taie semnalul (nu m-au deconectat)  si am mers sa platesc. La casierie doamna imi zice ca deja am 2 facturi neachitate deja.
Am platit 125 de lei si am plecat.



View PostgingisKHAN2015, on 27 septembrie 2015 - 07:43, said:

Done  ! Cu ajutorul colegului dic star 79  , caruia nu avem cuvinte sa ii multumim....... Posted Image

Colegul nostru nu poate sa ne aduca o jucarie la fel si pentru internet ca sa nu ne mai rugam sa creasca viteza putin? Stau jumatate de noapte sa fac upload pt 300 de Mb. de fotografii si viteza nu creste peste 100 kb/sec.

Teveu e ok dar internetul....

Edited by StudioOne, 27 September 2015 - 09:14.


#64
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Mai taie din ele...parcă zici ca te uiți la canale 8k nu la canale HD....Am glumit...bine ca ești mulțumit !!!

View PostStudioOne, on 27 septembrie 2015 - 09:08, said:

Eu nu inteleg nici acum dupa o luna trecuta cum poti emite factura la 3 zile dupa ce ti s-a facut bransamentul?
Ex. Pe 19 aug.m-am conectat si pe 22 aug. Primesc sms ca tocmai mi s-a eliberat factura in valoare de 65 de lei (Tv cu antena parabolica si internet ). Am asteptat pana ieri sa vad daca imi taie semnalul (nu m-au deconectat)  si am mers sa platesc. La casierie doamna imi zice ca deja am 2 facturi neachitate deja.
Am platit 125 de lei si am plecat.



Eu nu inteleg nici acum dupa o luna trecuta cum poti emite factura la 3 zile dupa ce ti s-a facut bransamentul?
Ex. Pe 19 aug.m-am conectat si pe 22 aug. Primesc sms ca tocmai mi s-a eliberat factura in valoare de 65 de lei (Tv cu antena parabolica si internet ). Am asteptat pana ieri sa vad daca imi taie semnalul (nu m-au deconectat)  si am mers sa platesc. La casierie doamna imi zice ca deja am 2 facturi neachitate deja.
Am platit 125 de lei si am plecat.
Prima factură vine întotdeauna mai mult din cauza fracție din lună când să instalat serviciul plus lună următoare...

#65
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008


Cu alte cuvinte... Platim anticipat nu?

Ca la pre-pay?

#66
marse212

marse212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 14.02.2007
platesti anticipat pt cel putin jumatate de luna... e kam ciudat nu cred ca e tocmai legal, upc, rds emit facturile pentru luna in curs cu scadenta in ultima zi din luna

Edited by marse212, 27 September 2015 - 09:25.


#67
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View PostStudioOne, on 27 septembrie 2015 - 09:08, said:






Colegul nostru nu poate sa ne aduca o jucarie la fel si pentru internet ca sa nu ne mai rugam sa creasca viteza putin? Stau jumatate de noapte sa fac upload pt 300 de Mb. de fotografii si viteza nu creste peste 100 kb/sec.

Teveu e ok dar internetul....
Știu cum e...și eu sunt tot în situația ta...

#68
alejo

alejo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.10.2005
In zonele unde exista FTTH ma pot abona doar la CATV digital sau mai trebuie sa iau un serviciu?
Momentan am telefon fix de la ei, dar poate renunt (ai mei platesc 8 euro fara tva pentru asta).
Sau este ceva oferta telefonie + CATV digital la pret rezonabil ca sa nu reziliez telefonia?

Inca un lucru... Stiti cumva daca posturile din pachetul S (CATV digital) sunt libere sau codate (ca la RDS, UPC de exemplu)?
Ma intereseaza mai mult posturile HD (Dolce Sport 1&2 HD, BBC Earth HD).

In alta ordine de idei, daca am mai multe televizoare pot vedea altceva in afara de canalele analogice fara sa am card CI+ sau receptor de la ei?
Multumesc.

Edited by alejo, 28 September 2015 - 15:44.


#69
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
In zona unde avem FTTX va puteti abona si doar la DVB-C , fara sa mai achizitionati alt serviciu, la pachetul actual de telefonie fixa se poate face un pachet cu televiziune. Pachetul analogic este necodat si are in jur de 65 canale in functie orasul unde locuiti. Daca facem referire la pachetul TV S pe digital din pacate la liber sunt un numar limitat de canale , si nu canalele de sport sau BBC Earth. Daca aveti mai multe televizoare asa cum am mentionat puteti viziona 65 canale la liber doar pe analogic in timp ce pe digital numarul este mult redus. Primul echipament STB/CI+ este dat in custodie, pentru urmatoarele pana la 4 se plateste chirie 11 lei STB HD , 5 lei CI+.

#70
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Care sunt posturile de pe digital la liber? De curiozitate

#71
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Din pacate nu am avut timp sa le scanez cu tunerul de la TV , stiu ca la o scanare sunt 177 canale TV pe DVB-C, dar nu pot sa precizez care sunt la liber, din cate am observat la un prieten sunt cele nationale gen TVR1 , TVR 2, Antena 1, cele de stiri, etc, nu cele importante !

#72
alejo

alejo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdic_star79, on 28 septembrie 2015 - 21:20, said:

Primul echipament STB/CI+ este dat in custodie, pentru urmatoarele pana la 4 se plateste chirie 11 lei STB HD , 5 lei CI+.

Primul STB, cel in custodie, poate fi HD sau e doar SD?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate