Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incalzire neconventionala (gunoi cald)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Incalzire neconventionala (gunoi cald), idee care este posibil sa fi fost pusa in practica deja.

"Cel mai bun gunoi este pe departe balegarul de cal in amestec cu paie de grau. Cu acest tip de gunoi vei pleca la drum."
"...va trebuii sa treaca maxim 45 de zile moment la care temperatura gunoiului va ajunge la 100 de grade lejer."
Pentru mai multe detalii, acolo se foloseste la solar: http://www.cumsafaci...gunoi-cald.html

1. Cam ce dimensiune credeti ca ar trebui sa aiba o groapa de gunoi cald
pentru a incalzi o casa cu 7 incaperi (total suprafata aproximativ L = 10 m x l = 10 m x i = 3 m)?

2. Ce fel de tub sau teava ar fi preferabil sa fie folosita in interiorul gropii tinand cont de faptul ca
"mediul" sau groapa de gunoi cald este unul puternic acid sau coroziv?

#2
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
3. Cum rezolvi cu mirosul?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
4.De unde iei caii?

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Engineer_xxl, on 09 septembrie 2015 - 14:30, said:

3. Cum rezolvi cu mirosul?
Groapa va fi acoperita cu pamant evident dupa introducerea gunoiului si a tevilor sau tuburilor pentru apa in interiorul gunoiului.

#5
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 poadol, on 09 septembrie 2015 - 14:37, said:

Groapa va fi acoperita cu pamant evident dupa introducerea gunoiului si a tevilor sau tuburilor pentru apa in interiorul gunoiului.
In momentul in care vorbesti de temperature mare vorbim de dilatare a volumului deci "supape" de control al presiunii accumulate... sa nu mai zic ca trebuie schimbat acel gunoi, n-am idee la ce interval dar in mod sigur vorbim de zile sau cel mult saptamani, sa vezi atunci ce nebunie prin vecini cand le va veni mirosul pe la nas...
Oricum, idea are potential, dar a 4-a intrebare a colegului e si ea oarecum buna, se renteaza transportul balegarului de la nush ce ferma pana in groapa ta?

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Engineer_xxl, on 09 septembrie 2015 - 14:41, said:

Oricum, idea are potential, dar a 4-a intrebare a colegului e si ea oarecum buna, se renteaza transportul balegarului de la nush ce ferma pana in groapa ta?
Ar putea să dea o bere unor vidanjori și s-ar face cu rahat uman aproape pe gratis. Cred că și ala își mărește temperatura în urma fermentării. O cisternă de rahat și o bucățică de drojdie și a intrat în afaceri cu energie eco. :) Poate primește și certificate verzi.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 neur0, on 09 septembrie 2015 - 14:48, said:

Ar putea să dea o bere unor vidanjori și s-ar face cu rahat uman aproape pe gratis.
First quality, fasole free!

:)

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Engineer_xxl, on 09 septembrie 2015 - 14:30, said:

3. Cum rezolvi cu mirosul?

 adisz, on 09 septembrie 2015 - 14:33, said:

4.De unde iei caii?
Momentan la 3. si 4. n-am nici cea mai mica idee dar vor aparea pe parcursul discutiilor, cel putin asa sper. Posted Image

Edited by poadol, 09 September 2015 - 14:56.


#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai bun ii o combinatie preincalzire in gunoi si incalzirea finala cu biogaz.

Folosesti containere cu capac tip membrana sau flotant. Poti baga in ele si mixere de agitare, construiesti evacuari separate lichid/grosier, intrare pentru flux continuu. Toatea astea etanse sau cat de cat sa nu ai probleme cu mirosul. Zeama si partea solida pot fi folosite ca ingrasamant, aditie organica pentru sol.

Greu startul dar ...

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 poadol, on 09 septembrie 2015 - 14:55, said:

Momentan la 3. si 4. n-am nici cea mai mica idee dar vor aparea pe parcursul discutiilor, cel putin asa sper. Posted Image

Am intrebat de unde iei caii,pentru ca dupa stiinta mea nu prea mai exista asa ceva.Zootehnia romaneasca de stat sau privata nu mai include cabalinele.
Cred ca va trebui sa reorientezi in ceea ce priveste ca..scuze,balegarul.Posted Image

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 adisz, on 09 septembrie 2015 - 15:00, said:


Am intrebat de unde iei caii,pentru ca dupa stiinta mea nu prea mai exista asa ceva.Zootehnia romaneasca de stat sau privata nu mai include cabalinele.
Cred ca va trebui sa reorientezi in ceea ce priveste ca..scuze,balegarul.Posted Image
Dacă ești tenace și vrei să-ți atingi scopul de a beneficia de energie eco, te plimbi cu o pungă de plastic pe drumuri pe la țară și nu se poate ca într-o săptămână să nu strângi măcar 5 kg. :)

#12
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ia legatura cu addysoftware ca el e cel mai in tema, e bine documentat. Il gasesti aici,  http://forum.softped.../page__st__2880

#13
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Trage de limba pe cineva care folosește așa ceva. 100 de grade sigur nu se obțin in acel kkt. Poate vreo 60, ...



#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
După ce a apărut topicul ăsta pe Softpedia a și crescut prețul la rahat pe Olx, se pare că sute de oameni au fost inspirați. :)

#15
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 neur0, on 09 septembrie 2015 - 15:05, said:

a] Dacă ești tenace și vrei să-ți atingi scopul de a beneficia de energie eco, te plimbi cu o pungă de plastic pe drumuri pe la țară și nu se poate ca într-o săptămână să nu strângi măcar 5 kg. Posted Image
a] Nicio problema in privinta aceasta, ieri in mijlocul orasului erau intinse pe asfalt in 2 locuri minim 2 kg, desi in acele locuri in teorie ar fi interzisa prin lege circulatia unor astfel de "vehicule" daca nu gresesc.
(evident a] este un raspuns in concordanta cu cele scrise mai sus de 'neur0')
Daca recitesti cu atentie postul numarul #1 ai sa poti observa ca intrebarile fara raspuns de fapt sunt altele. Posted Image

 adisz, on 09 septembrie 2015 - 15:00, said:

Am intrebat de unde iei caii,pentru ca dupa stiinta mea nu prea mai exista asa ceva.Zootehnia romaneasca de stat sau privata nu mai include cabalinele.
Cred ca va trebui sa reorientezi in ceea ce priveste ca..scuze,balegarul.Posted Image
Am inteles, aceea = balegarul = este cea mai mica dintre probleme momentan.
Posibil sa fie adevarat in ce priveste reorientarea.

Edited by poadol, 10 September 2015 - 12:57.


#16
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Este mult mai rentabil sa încălzești casa cu gaze sau cărbuni decât folosind gunoi, care degajă o energie mica pe kg comparativ cu combustibilii convenționali.

Edited by energizer777, 10 September 2015 - 16:41.


#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Bineinteles ipotetic,Posted Image  poti detalia comparatii intre gaze, carbuni si eventual ideea nastrusnica de pe acest topic?

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 poadol, on 11 septembrie 2015 - 12:09, said:

Bineinteles ipotetic,Posted Image  poti detalia comparatii intre gaze, carbuni si eventual ideea nastrusnica de pe acest topic?

Acum imi veni in minte.
Vezi care-i treaba cu compostul de la tara.Primariile pun la dispozitie gratis recipiente pentru colectare.
Poate te ajuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate