Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

nutritionnistul de la OTV?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oare daca as scrie o carte "Eat shit, you stupid morons and help me get rich" as vinde multe exemplare?

#20
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 M0n0, on Jan 20 2006, 16:21, said:

numai persoane complet distruse apar la zero tv...iar cele care nu's sunt platite...
pana si dd e un distrus...

inca ma mira faptul ca nimeni (in special cei din CNA) nu realizeaza ca e un post de televiziune complet inutil...

Go shoot yourself  :death:
Nu te obliga nimeni sa te uiti daca nu-ti place. Sau esti ruda cu Ralu?  :D

#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Is ruda cu orice persoana care are capu pe umeri...

unlike DanD

Edited by M0n0, 21 January 2006 - 23:02.


#22
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
Uitati-va mai atent cine se ascunde in spatele acestei campanii ... este vorba de compania HERBALIFE !

Tin minte ca acum 6 ani imi cautam de munca si gasisem prin anunturi de angajare niste anunturi pur si simplu care iti luau ochii , salarii mari, program flexibil etc. Ca orice tanar (aveam 18 ani) m-am dus mai mult de curiozitate , nestiind unde ma duc , la ce companie , pentru ce post , ce interviu o sa fie sau nu o sa fie (mi-a fost zis prin telefon ca voi avea raspunsul la toate aceste intrebari numai daca vin la respectiva firma).

Zis si facut. M-am prezentat la sediul acestei firme. Aici stupoare. Multa lume , multa agitatie, o sala de conferinte pregatita ,un proiector gata sa ruleze etc. Ne asezam pe scaune (eram cam 50 de insi prezenti la acest "interviu") si spectacolul incepe. Unul cate unul , cei din cadrul firmei defileaza in fata noastra , explicandu-ne cat de bine e sa lucram pentru ei , cat de bogati vom fi , cate vom avea de castigat , cat de usor e , totul fiind sustinut de imagini , de marturii ale unor cosumatori fideli etc.

Totul se rezuma la a vinde produsele acestei firme. Produsele nutritioniste ale acestei firme. TOTUL SE DESFASURA INTR-UN SISTEM PIRAMIDAL ! Am stat pana la capat doar pentru ca ma distra cum minteau acei oameni , ma gandeam cat de jos poate sa ajunga o persoana , cat de spalat ii poate fi creierul ca sa zica si chiar sa creada asa ceva. La sfarsit vine bomba , ca sa avem dreptul sa vindem produsele lor trebuia sa dam aproximativ 40 usd daca tin bine minte pentru o carticica si sa testam produsele lor pe noi (desigur , sa le cumparam din banii nostri) ca sa stim exact ce sa le zicem clientilor etc.

M-am ridicat frumos , am fost pur si simplu scarbit de metodele lor de "agatare" a noi fraieri si am plecat spre casa injurand.

Asta este povestea mea si va asigur ca e o poveste reala ! Cat despre HERBALIFE nu vreau sa mai aud in viata mea de ei ! Fiti atenti la ce alegeti , pe ce va dati banii si mai ales cui va incredintati sanatatea !

Edited by flex21, 21 January 2006 - 23:55.


#23
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 25.04.2005
daca sunam eu si ziceam ce grupa sanguina  am ...imi recomanda un tratament pe baza de BERE


PS : Nuj ce grupa sanguina am

#24
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005

Quote

Tu chiar te uiti la asa ceva? (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Eu tocmai schimbam canalele si am vazut ca e un pletos dubios la Senzationescu, dar n-am avut rabdare sa ma uit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
edit: NU, n-am incredere intr-un pletos dubios care apare la OTV (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Quote

lolz, mi-a zis cineva de emisiunea papagalului ala de pe OTV. eram pe burta. zicea ca cei care au grupa sanguina A2 n-au voie sa consume decat apa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif))) plus multe alte aberatii. ex. sifilisu' se trateaza cu mere, diabeticii n-au nevoie de insulina, cu toate ca ...toti avem nevoie de ea ?! Painea nu trebuie consumata ("painea noastra cea de toate zilele") mai stie cineva ce-a zis ? sau cine era individu' ? cica urmeaza sa faca o emisiune se fitness/nutritionism impreuna cu Luciu pe nush ce canal TV...

Prostul crede pe oricine mai prost decat dansul ...


Quote

numai persoane complet distruse apar la zero tv...iar cele care nu's sunt platite...
pana si dd e un distrus...

Intai parul din capul tau sa ti-l vezi , apoi cu altul de par sa te apuci ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am mai gugalit si eu de cand a fost emisiunea si am gasit urmatoarele :
1. Marea majoritate a informatiilor gasite de mine de pe net sunt 60% pro teorie 40% CONTRA
2. Procentul de 40% de informatii axate spre o parere contra , se bazeaza pe argumente stiintifice mult mai ample si mai detaliate, si de persoane de profesie academica si medicala ...
3. Celalalt procent de 60% contine informatia de pe site-urile, care vand publicatia ce sustine teoria respectiva, pareri ale unor persoane care zic ca au urmat dieta si au avut succes ,sau,  ca dieta nu a avt nici un efect negativ asupra lor.

Personal nu cred nici 10% din aceasta teorie  ... Evident ca e o parere a unui nestiutor in ale biologiei , biochimiei , medicini etc ... Ca argument logic ash aduce faptul ca,  complexitatea unui numar atat de mare de elemente de natura chimica , biochimica , biofizica este atat de mare , si stiinta in aceste domenii mai are mult de lucru , incat cred ca este foarte greu de demonstrat ca un anumit tip de dieta poate favoriza persoanele ce poseda un anumit tip de sange ... Pastrez acel 10% pt ca probabil ca exista o legatura intre dieta popoarelor vechi de mai bine de 10000 de ani si influenta pe care a avut-o asupra mecanismelor care astazi guverneaza felul in care organismul oamenilor reactioneaza diferit la acelasi tip de 'stimul' ...
Legat de celelalte lucruri spuse de tipu' de la OTV ... Sunt de acord cu faptul ca fumatorii ar trebui sa nu ma fumeze pe strada ... Cei care au ghivete sa-si puna filtru sau sa bea apa plata ... Regimul vegetarian e mult mai sanatos decat cel bazat pe carne... Cea mai sanatoasa pura carne e cea de miel ... Sa bei apa des si putin ... Sa mananci des si putin ... Brocolli contine de 10 ori mai mult calciu decat laptele ... etc ... majoritatea sfaturi bune sustinute de informatii adevarate lasand la o parte TEORIA cu GRUPELE DE SANGE :)

#25
Nephtys

Nephtys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.02.2006
nu prea le am cu astea, dar din cate stiu yo e o porcarie, in plus am niste cunostinte care sa hranesc asa, mai exact o tanti cu baiatul ei si nu-ti spun ca pustiu, nu arata cine stie ce, nu era nici gras nici slab, era bine asa si din cauza hranarii dupa grupa sangiuna a slabit de-si pune greutati in buzunare ca sa nu-l ia vantu`

#26
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
daca nu v-ati plictisit sau daca va e dor de el... pletosul apare din nou in seara asta la OTV

#27
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
l-am vazut si eu pe personajul in cauza zilele trecute la national tv, si primul lucru remarcabil la el e ca apare ca fiind extrem de tanar fata de varsta pe care pretinde c-o are.
a vorbit cu mult bun simt de multe chestii, iar unele erau foarte interesante, mai ales prin prisma unui necunoscator, ca mine.
ma cam bate gandul sa trec pe alimentatie "negatita", care inteleg ca e cea mai sanatoasa, si care ma va scuti de o gramada de batai de cap cu timpul pierdut prin bucatarie.

#28
Cyrus_xxx

Cyrus_xxx

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.02.2006
Nu-l cunosc personal pe individul cu nutritia bazata pe grupele sangvine, insa omul este erudit si stapan pe domeniul lui, macar stie sa-si argumenteze teoriile, nu a jignit pe nimeni, nu a impus nimanui nimic, a dat dovada de bun simt la toate aparitiile si a concluzionat cu " Nu impun, doar sugerez". Respectivul si-a expus o teorie, e dreptul lui. Asa cum dreptul nostru este sa ne manifestam acordul sau dezacordul. Dar sa o facem inteligent, nu cum visam in noaptea anterioara, sau cum ni se "screme" creierul "constipat" in acele momente. Aviz amatorilor, inca o data ! Eu consider ca va fac un bine, fiti mai atenti, in general chiar.
Totul se rezuma apoi la libertatea de a decide, de a alege, fiecare dintre noi, prin prisma si in directia lui.

Edited by shumilica, 17 March 2006 - 22:56.


#29
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004
Poze cu Gabriel Andronache, pletosul in cauza http://www.redismedia.ro/indexfl.html , la stars este al doile, dupa Nicoleta Luciu :lol:

#30
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 09.07.2005
Stati linistiti ca ala a tras de fiare ca sa ajunga sa arate asa .
Nu a facut el abdomenul ala cu apa plata :D
----------------------------------------------------------------------------------
Totusi are dreptate in unele privinte ,in cam multe privinte !
Da este recomandat sa bei 2 litri de lichide pe zi si asta ti-o poate spune orice medic ,fructele si legumele se digera si se asimileaza mai usor decat carnea ,mesele trebuie sa fie scurte si dese,iar multe alimente moderne sunt rahaturi mai ales in Romania unde ne baga astia E-uri pe gat cu zambetul pe buze.
Macar 50% daca faci din ce e recomandat tot e un castig pentru sanatate .Eu nu mai mananc de mult margarina,carne de porc si nu mai beau bauturi carbogazoase(cola&shit) .Insa compensez cu dulciuri :D

#31
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 06.03.2005
Omul nu arata prea sanatos se vede ca e infometat si ca a tras de fiare pina la epuizare.
Un om sanatos trebuie sa aiba si o rezerva energetica minima de grasime, Nicoleta Luciu de linga el e exemplul pozitiv.
Regimul alimentar foarte restrictiv nu poate fi o solutie sanatoasa, metabolismul difera de la individ la indivind si nu e comun in functie de grupa sangvina.
Ideile alimentatiei sanatoase promovate sint generale dar asocierea si particularizarea cu grupe de singe e o gaselnita sa isi promoveze imaginea, afacerea.

#32
[K2]

[K2]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.03.2006
stati linistiti... nu va mai strofocati sa cunoasteti treaba asta cu alimentatia corecta in functie de grupa sangvina... oricum nu o sa o respecte nimeni...

#33
marylena

marylena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.02.2004
Si eu l-am vazut pe pletos...apare in fiecare joi pe etno...daca va e dor de el :-) ...Daca ar fi sa ma iau dupa el, ar trebui sa fiu vegetariana...am grupa A2...Am voie sa mananc mai rar carne de miel, dar mi se face greata numai cand o vad si nu pot sa o mananc...Nu-s o mancatoare mare de carne dar daca nu mananc si carne din cand in cand mai ales iarna nu am vlaga in mine...

Eu am reusit sa slabesc fara nici o dieta, doar cu apa plata si lamaie...si miscare...13 kg intr-o luna jumate...Or pletosu afirmase ca miscarea nu te ajuta sa slabesti...

Am un sistem imunitar foarte bun si fara sa ma alimentez in functie de grupa sanguina...

Si ceva nu inteleg...de ce in dieta lui portocalele, bananele, rosiile, ardeii grasi, conopida, fasolea, spanacul sunt interzise la grupa A2, la celelalte grupe nu stiu dar parca si la celelelalte le-a interzis...Si ce nu imi place mie e ca atunci cand interzice ceva nu spune si de ce nu e bun...

Un nutrionist o data zicea ca organismului cand ii lipseste ceva cere...adica...daca ai pofta de spanac inseamna ca iti lipseste ceva ce are spanacul, fier de ex...etc...

Oricum nu-s de acord cu el...pt ca ar trebui sa renunt la multe din legumele si fructele care imi plac ffff mult si care ma fac sa ma simt excelent...si aste nu vreau...O dovada in plus, ca fiecare om are metabolismul diferit de al celorlalti si nu doar grupa de sange ne diferentiaza...

#34
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
Eu l-am mai vazut pe pletos intr-o telenovela romaneasca (intamplator normal- nu vizionez asa ceva...) .Era intr-un rol de mare cuceritor (o vrajea pe una ...lol). Asta cred ca dovedeste ca poate sa joace orice rol , inclusiv cel de nutritionist...

#35
Mario1

Mario1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 29.12.2005
Daca ati vazut poze cu el, poate va va interesa mai mult subiectul. Nimeni n-are dreptate, chiar si el e de acord ca multe lucruri spuse de el nu trebuie luate ca atare, omu vb din experienta lui, n-are nici o certificare de specialitate, doar ca analfabetii de prezentatori il ridica la ranguri mult prea mari. Cel mai important lucru e sa te determine sa dai un mic Google despre alimentatie sanatoasa si sa respecti mici guidelineuri: apa, ora mese, aso ...principii fundamentale.
Omu chiar are bunavointa in el sa explice celor ce au chef sa auda, mai ales ca s-a prins ca poate face si bani din asta. Poate parea putin disperat in atitudinea lui, dar cand stii atat de multe despre un domeniu, iar pe ceilalti ii vezi cum isi distrug santatea nerespectand cateva mici principii, poate fi de inteles oarecum.
Cat despre teoria impartirii pe grupe sanguine,ideea ca totul se misca in jurul unor mici proteine pe care le ai in sange intr-o anumita concentratie, si de aici ca intreaga alimentatie trebuie adaptata, e o prapastie mult prea mare, neacoperita destul inca de studii stiintifice.
Pana atunci apa cat mai multa, sau bere nealcoolica sau cat mai putina alcoolica, sau nectar pt cine suporta la terasa; dimineata cateva fructe dupa prima masa si inca un greff seara, si cat mai multe cereale si alimente cu carbohidrati in prima parte a zilei. ..asta daca nu trageti de fiare sau faceti f multa miscare seara/noaptea   B)    In rest, sa fim fericiti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate