Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Achizitie masina noua buget maxim 7500-8000 E + RABLA

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Error.

Edited by sfantu.dracu, 04 September 2015 - 09:41.


#20
Derekk

Derekk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2008
Hyundai i20 e o optiune buna

#21
iulyk

iulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.08.2005

 Derekk, on 04 septembrie 2015 - 09:48, said:

Hyundai i20 e o optiune buna
Incepand cu 9000 euro + Rabla incep alte optiuni.. deci nu se incadreaza pentru acest topic.
De la 8 la 9 mii de euro diferenta e mica dar de la 0 la 9 mii nu chiar.
Cred ca la bugetul meu ceva nou si suficient pentru necesitatile familiei mele nu am alte variante decat Logan si Sandero.
O sa-mi acord ceva timp de gandire cu privire la alegerea pe care o voi face.. Sandero sau maresc bugetul si incepe o noua hora (Punto, Fiesta, Ibiza, i20 etc.).
Va multumesc pentru opiniile voastre.
Cred ca se poate inchide topicul.

#22
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Incearca sa faci un drive-test cu modelele recomandate pana acum, Sandero/Logan, 301/Elisee, GPunto, Qubo ( pentru spatiu, insa are aspect de utilitara), Fabia vezi si la Opel posibil sa mai fie pe stoc vreun Corsa D, apoi concluzia o tragi singur.

P.S: http://www.renault.r...-persoane/clio/ dar si acesta depaseste usor bugetul.

Edited by florinppv, 04 September 2015 - 10:49.


#23
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,997
  • Înscris: 09.05.2009
Cu 9k euro + tichet te incadrezi la un Logan cu (aproape) toate optiunile in varianta cu motorul 0.9 TCe de 90 de cai sau complet echipat in cea cu motor de 1.2 16V. Sandero este mai scump la echipare similara, nu stiu de ce.

Edited by DannyMC, 04 September 2015 - 12:28.


#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Cele mai putine bătăi de cap le vei avea cu logan/sandero. O culoare frumoasa, optiunile necesare si vei avea o masina pe care o vei utiliza cu drag. Nu vreau sa vorbesc despre celelalte recomandari, dar ca spatiu sunt mult mai mici....

#25
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Acum am vazut Citroen-ul, ar merita totusi sa mergi la un dealer sa-l vezi live numai din cauza ca-i 8000 euro.


P.S. Ar mai fi si Peugeot 301 care s-ar putea incadra in buget dar n-am vazut nimic pe net momentan, ai putea totusi sa iei legatura cu dealerii poate au ceva pe stoc pana-n 8000 euro.

Edited by DjMx, 04 September 2015 - 14:09.


#26
Geoxxl

Geoxxl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 15.05.2010
Dar Renault Clio nu iti place? 8400+tichet e acum. Si arata mult mai bine decat orice masina in bugetul asta.

#27
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Despre Clio-ul nou pot sa-ti expun eu pareri, am aproape 30.000 de km cu masina. Probleme, pana acum: a trebuit umblat la soft (masina facea partea din primul lot de 200 de auto, venite in romania, si avea niste probleme). S-a rezolvat cu update gratuit, in reprezentanta. Carenele din plastic, de pe spate s-au crapat, pe timpul iernii (inlocuite in reprezentanta, pe garantie). In rest, nimic. Daca ai nevoie de alte detalii, te pot ajuta.

#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 iulyk, on 03 septembrie 2015 - 23:26, said:

Masina SH as mai cumpara doar de la un frate sau prieten apropiat. Cum nu e cazul de astfel de optiuni nu ma bag sa iau din nou teapa. Am avut un golf 4 din primul an mi-a cazut ambreiajul  in mijlocul intersectiei (partial din vina mea sau a sotiei fiind incepatori) apoi au inceput problemele cu motorul (pompa de benzina.. aternator, probleme cu injectoarele) geamuri electrice... inchiderea din telecomanda si multe altele. Masina fiind luata pe incredere de la o cunostinta. Deci exclud SH oricat de sigura ar fi ea in teste (masina adusa de samsari din DE facuta din bucati  oricat de BMW  sau Audi ar fi.. sigura nu mai e iar la norocul meu .. sigur ajung sa cumpar asa ceva).
Va multumesc pentru pareri, celor ce postati in acest topic.

O masina de 14-15 ani fiea ea si cu 12-130k km reali nu se compara cu una de 2-3 ani si mai ales cu una noua, insa fara pic de exagerare vei fi dezamagit de Logan/sandero, mai ales cand iti va disparea entuziasmul de masina noua si vei analiza cu atentie tinuta de drum, antifonarea,pozitia in scaun,felul cum se aud zgomotele,calitatea plasticelor, micile detalii si mai ales costurile.

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Si eu recomand sa iti arunci o privire la Peugeot 301 si Citroen C-Elysse.

#30
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Sunt mai bune decat Logan?

#31
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 iulyk, on 03 septembrie 2015 - 23:26, said:

Masina SH as mai cumpara doar de la un frate sau prieten apropiat. Cum nu e cazul de astfel de optiuni nu ma bag sa iau din nou teapa. Am avut un golf 4 din primul an mi-a cazut ambreiajul  in mijlocul intersectiei (partial din vina mea sau a sotiei fiind incepatori) apoi au inceput problemele cu motorul (pompa de benzina.. aternator, probleme cu injectoarele) geamuri electrice... inchiderea din telecomanda si multe altele. Masina fiind luata pe incredere de la o cunostinta. Deci exclud SH oricat de sigura ar fi ea in teste (masina adusa de samsari din DE facuta din bucati  oricat de BMW  sau Audi ar fi.. sigura nu mai e iar la norocul meu .. sigur ajung sa cumpar asa ceva).
Va multumesc pentru pareri, celor ce postati in acest topic.
Eu am luat un SH Opel Astra G benzinar si in 8 ani in afara de consumabile ,telescoape fata, biele antirului (parca asa se numesc ca nu ma pricep) nu am schimbat decat vreo 4-5 becuri.....Am cam 115 000 km cu ea si functioneaza beton.....Bashca ca nu-i sugativa...
Nu as cumpara masina noua nici batut la talpi cu furtunul pentru ca nu merita banii.....Imposibil sa nu gasesti un SH decent in zilele noastre daca cauti .

Apropo....banuiesc ca stii ca inainte sa cumperi un SH trebuie sa te duci cu ea la service sa o testeze pe calculator.....

Edited by Clovis, 06 September 2015 - 07:41.


#32
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 24.12.2004
Sandero sau Logan sunt cam cele mai bune variante la bugetul tau. Daca optezi pentru motorul de 1.2 iti recomand ca atunci cand o testezi sa mai iei 2, 3 oameni in masina cu tine sa iti faci o idee cum trage incarcata. Asta pentru ca ai zis ca ai 2 copii, deci la iesirea din oras ai bagaje etc... Inspiratie si bafta!

#33
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Si eu sunt ptr achizitionarea de masina noua,dar in bugetul care il are initiatorul acestui topic,nu as lua Dacia nici daca m-ar ameninta cineva cu arma.Sa imi fie cu iertare,nu vreau sa jignesc pe nimeni dar tot ce e Logan,Sandero,Duster NU SUNT MASINI....nu ai pic de confort,e plina de plasticaraie in interior,design 0.....Tinuta de drum,siguranta pasiva nici numai vorbesc.
DA,sunt bune de taxi,firme babalaci sau pentru persone ptr  care masina reprezinta strict un mijloc de transport de la A la B.....Presupun ca ai muncit pe acei 8000 euro,nu ti-au picat din cer,asadar meriti ceva mai bun decat Dacie.
Perfect de acord,nici SH-uri manarite cu 300-400.000 km ,dar nici Dacie....solutie de mijloc propun achizitionarea unei masini de clasa compacta cu maxim 40-50.000 km,personal iti recomand un Focus II benzina[avand in vedere ca va fi folosit preponderant in oras nu este ok dieselul]
Daca a picat ambreiajul la acel Golf,ASTA NU INSEMNA CA TOATE SUNT PROASTE,un ambreiaj original poate rezista si 250.000 fara sa faca nici o figura,asta daca este exploatat corect,dar daca ai zis ca ati fost incepatori,mai ales doamna....

 Celtic, on 06 septembrie 2015 - 08:07, said:

Sandero sau Logan sunt cam cele mai bune variante la bugetul tau. Daca optezi pentru motorul de 1.2 iti recomand ca atunci cand o testezi sa mai iei 2, 3 oameni in masina cu tine sa iti faci o idee cum trage incarcata. Asta pentru ca ai zis ca ai 2 copii, deci la iesirea din oras ai bagaje etc... Inspiratie si bafta!
3 persoane la tine reprezinta o masina incarcata?Sa mai ia inca 4 de minim 75-80 kg fiecare,chiar si cetateni de pe strada.Nu ar strica si-un sac de grau in portbagajPosted Image

#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 iulyk, on 04 septembrie 2015 - 09:36, said:

Bugetul de 8000 de Euro era maxim [...]

Ce inseamna "Bugetul de 8000 de Euro"? Sunt bani pe care ii ai in mana sau bani "teoretici", imprumutati de la banca/rude/tovarasi?

#35
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 Kazmer, on 06 septembrie 2015 - 05:57, said:

Sunt mai bune decat Logan?

Nu neaparat mai fiabile. Dar au tabla galvanizata, sunt mai confortabile, insonorizarea e mai buna si la fel si tinuta de drum. E drept ca nu au navigatie sau cutie automata cum va avea Dacia mai nou, insa in opinia mea nu se simt (si nici nu prea sunt) la fel de low cost.
Masinile astea doua puncteaza mai bine dpdv tehnic. Dacia puncteaza mai bine prin dotari. Ce crezi ca e mai ok e problema ta.

#36
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 missionnad, on 06 septembrie 2015 - 09:11, said:

design 0.....

Posted Image Posted Image Posted Image



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate