Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Tencuiala in jurul ferestrei PVC(termopan) in special pe tavan

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
Posted Image
mi-am luat un termometru cu infrarosu de la lidl
iarna tracuta, pe fereastra (pe geam) aveam 23o... pe rama PVC 22o... pe perete 21-22o pe peretele adiacent din jurul ferestrei fara izolatie Iimediat langa rama... 15-16o

am facut prostia asta la una dintre camere... asta pentru ca mi-a fost lene si mi s-a parut deranjul prea mare... am taiat spuma la drept si am chituit cu ipsos, respectiv CM11... si da, am insistat pentru un luft (spuma) de max 1.5cm... dar cand voi zugravi, voi izola si glafurile
(peretele exterior din BCA 45cm grosime, termopan Alplast 3 camere geam 4S)
QED

Attached File  IMG_20150904_190535.jpg   229.87K   93 downloads

personal nu ma confrunt cu mucegaiul pentru ca am umiditatea aerului extrem de scazuta!

Quote

Plus cat polistiren?
fara polistiren Posted Image
iar in camera respectiva n-am nici o sursa de caldura... (exceptand ACul pe care nu-l folosesc iarna) Posted Image

Edited by Nero-d, 04 September 2015 - 18:18.


#20
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

 Nero-d, on 04 septembrie 2015 - 18:11, said:

(peretele exterior din BCA 45cm grosime
Posted Image Plus cat polistiren?

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

 Nero-d, on 04 septembrie 2015 - 18:11, said:


IMG_20150904_190535.jpg
iar in camera respectiva n-am nici o sursa de caldura... (exceptand ACul pe care nu-l folosesc iarna) Posted Image

Asta zic, cu toata greseala facuta, nu iti coboara in realitate temperatura cit sa inlemnesti de frig.

La un calcul matematic facut pentru dimensiunile camerei, probabil pierzi juma' de grad, ori mai putin.

Cit de relevant este din moment ce tot pierzi caldura la aerisirile periodice ?!

ATENTIUNE, nu spun ca nu este bine sa fie omul scrupulos la reparatii, dar sa nu il speriem sa creada ca vine era glaciara, la el in casa  :D

#22
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
O sa incerc sa cumpar atunci de undeva niste polistiren extrudat pt a acoperi acea parte cu spuma. Am vazut ca se vinde la pachet de 14 foi (450 lei), poate gasesc sa cumpar undeva una singura. Am facut o schema cu fereastra si cum as vrea (ma gandesc) sa o fac.

Attached Files



#23
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Izolatia trebuie pusa la exterior pentru locuintele folosite permanent. Daca il vei pune la interior si nu protejezi impotriva umezelii vei avea mucegai sub polistiren.

#24
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
La exterior lucreaza o firma care izoleaza termic blocul si care deocamdata mai mult nu lucreaza decat lucreaza. Tare mi-e ca va veni iarna si nu voi avea nimic la izolarea exterioara. Nu stiu cum as putea rezolva ceva.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
O foaie de extrudat poti sa ceri de la muncitori, dai o bere si aia este.
Trebuie sa aiba extrudat, pentru terasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate