Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

iPhone 6S / iPhone 6S Plus - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
2465 replies to this topic

#2395
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
După update-ul la iOS 13, iPhone 6S nu se mai mișcă la fel de bine și are și probleme de autonomie a bateriei. Dovada ca și cei de la Apple nu sunt perfecți la partea de software. Chiar și cu unele bug-uri, iOS 13 rămâne peste Android OS.

#2396
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ai folosit si android 10 in paralel?
Sau vorbeste de android 8?
Ca sa stiu daca afirmatia ta este pertinenta sau nu.

#2397
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu există software perfect, fie că e vorba de iOS, Android, Windows sau Linux

#2398
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View Postsilviu03, on 01 ianuarie 2020 - 17:55, said:

Ai folosit si android 10 in paralel?
Sau vorbeste de android 8?
Ca sa stiu daca afirmatia ta este pertinenta sau nu.
Mai am un smartphone Sony Xperia X și o tableta Samsung Galaxy Tab A10.1 2016, care amândouă rulează Android Oreo. Chiar dacă iPhone 6S este un smartphone lansat in 2015, iOS-ul mi-a lansat o impresie buna decât Android OS.

View PostR10, on 02 ianuarie 2020 - 17:30, said:

Nu există software perfect, fie că e vorba de iOS, Android, Windows sau Linux
Corect! Dar la experienta se utilizare, iOS-ul mi se pare cel mai bun. E cel mai vine optimizat OS pentru dispozitive mobile.

#2399
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Asta e și experiența mea. Chiar dacă sunt telefoane Android cu ecran de 90hz, tot nu se mișcă la fel de fluid ca ios-ul, parcă nu au animațiile atâtea fps-uri

#2400
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsenzanome, on 02 ianuarie 2020 - 20:38, said:

Mai am un smartphone Sony Xperia X și o tableta Samsung Galaxy Tab A10.1 2016, care amândouă rulează Android Oreo. Chiar dacă iPhone 6S este un smartphone lansat in 2015, iOS-ul mi-a lansat o impresie buna decât Android OS.
Corect! Dar la experienta se utilizare, iOS-ul mi se pare cel mai bun. E cel mai vine optimizat OS pentru dispozitive mobile.
Android OS? LOL
Adica vrei sa spui Android Oreo.
Oricum asta de tare este iOS ca trebuie sa o mentionezi non stop si sa tot compari ultima versiune de iOS cu versiuni vechi de Android.

View PostR10, on 02 ianuarie 2020 - 21:04, said:

Asta e și experiența mea. Chiar dacă sunt telefoane Android cu ecran de 90hz, tot nu se mișcă la fel de fluid ca ios-ul, parcă nu au animațiile atâtea fps-uri
Nu are logica ce spui. Daca telefonul are rata de refres de 90hz animatiile ruleaza la 90fps. Deci doar daca ar sacada(ar avea frame drops) la simpla navigare prin interfata nu ar fi mai fluid un astfel de telefon ceea ce imi pare rau sa va dezamagesc dar nu este cazul.
Oricum am vazut cum fani apple care aveau in fata un One Plus 7 Pro si un iphone Xs tot refuzau sa recunoasca ca Android-ul era mai fluid chiar daca acest lucru era cat se poate evident mai ales in navigarea prin interfata si/sau pe paginile web. Veneau cu scuze gen 60hz pe iOS este egal cu 90hz pe Android ceea ce este absurd sau inventau ceva lag imaginar.

Edited by OriOn20, 02 January 2020 - 21:48.


#2401
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Am scris parcă. Pentru mine are logică, deci din punctul meu de vedere nu contează absolut deloc părerea ta despre ce am spus. Nu voi sta să mă contrazic cu tine pentru că am folosit ambele sisteme de operare și am rămas pe Android. Dar asta nu înseamnă că nu pot fi obiectiv, nu e ca și cum ar fi important pentru mine să fie unul mai bun ca altul.

#2402
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostOriOn20, on 02 ianuarie 2020 - 21:40, said:


Android OS? LOL
Adica vrei sa spui Android Oreo.
Oricum asta de tare este iOS ca trebuie sa o mentionezi non stop si sa tot compari ultima versiune de iOS cu versiuni vechi de Android.
OS este prescurtarea de la Operating System. Nici atât nu știi și mai faci pe deșteptul. :) Android Oreo nu este un OS chiar atât de vechi, a fost lansat in August 2017. Iar faptul ca Sony Xperia X și Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 au ramas la Android Oreo, desi au fost lansate dupa iPhone 6S, nu este vina mea. iPhone 6S a fost lansat in 2015, dar a primit update la ultima versiune de iOS. Din acest motiv, o sa-mi cumpăr in continuare iPhone și nu smartphone cu Android OS.

#2403
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsenzanome, on 02 ianuarie 2020 - 22:20, said:

OS este prescurtarea de la Operating System. Nici atât nu știi și mai faci pe deșteptul. Posted Image Android Oreo nu este un OS chiar atât de vechi, a fost lansat in August 2017. Iar faptul ca Sony Xperia X și Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 au ramas la Android Oreo, desi au fost lansate dupa iPhone 6S, nu este vina mea. iPhone 6S a fost lansat in 2015, dar a primit update la ultima versiune de iOS.

Stiu foarte bine ce inseamna Android OS dar cand spui Android OS the referi la Android in general deci nu poti sa ignori Android 9 si 10 care sunt ultimele doua versiuni pe cand tu cu gurita ta ai recunoscut ca ai experienta sau cunosti pana la Android Oreo deci ar trebui sa te limitezi la aceasta versiune si nu sa tot scrii de Android OS ca si cum ai sti cu ce se mananca ultimele versiuni de Android. Din cauza asta am scris "vrei sa spui Android Oreo", dar se pare ca am fost mult prea subtil pentru tine.
Sony Xperia X și Samsung Galaxy Tab A sunt niste chestii low end nu inteleg ce tot insisti atat de mult cu ele. Un telefon Android la zi de 1000 lei matura pe jos cu Xperia x din toate punctele de vedere. Sa judeci constant Android dupa aceste doua dispozitive arata o lipsa clara de corectitudine si obiectivitate.

Quote

Din acest motiv, o sa-mi cumpăr in continuare iPhone și nu smartphone cu Android OS.

Si atunci ce tot astepti? 6S este un telefon de domnisoare care il folosesc mai mult pentru apeluri, instagram whatsapp. Eu nu as da un telefon Android mid-range pe iphone-ul ala si tu tot tii de el de zici ca-i ceva miracol.

Edited by OriOn20, 02 January 2020 - 22:47.


#2404
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu te face mai barbat sa folosesti telefonul si pentru facebook sau olx, nu doar pentru apeluri, mesaje, instagram si whatsapp.

Chiar daca te-ar face mai barbat, daca 6s-ul iti e de ajuns, e total neinteligent sa ai un iphone 11 pro.

#2405
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View PostR10, on 02 ianuarie 2020 - 22:17, said:

Am scris parcă. Pentru mine are logică, deci din punctul meu de vedere nu contează absolut deloc părerea ta despre ce am spus. Nu voi sta să mă contrazic cu tine pentru că am folosit ambele sisteme de operare și am rămas pe Android. Dar asta nu înseamnă că nu pot fi obiectiv, nu e ca și cum ar fi important pentru mine să fie unul mai bun ca altul.
Da sunt sigur foarte ca are logica pentru tine. Probabil ca vine de undeva din interiour, ca un "feeling".
Deci dupa tine animatiile pe iOS sunt mai fluide pentru ca sunt mai lungi sau pentru ca ti se par tie ca sunt mai lungi desi acest aspect in mod obiectiv nu are treaba cu fluiditatea pe cand rata de refresh de 90hz are. Mda poti sa tii foarte bine de punctul asta de vedere, pentru mine ar fi o pierdere de vreme sa mai incerc sa ma ating de el.
Daca inventezi ceva ca sa te convingi ca esti obiectiv, nu inseamna ca esti intr-adevar obiectiv.

View PostR10, on 02 ianuarie 2020 - 22:55, said:

Nu te face mai barbat sa folosesti telefonul si pentru facebook sau olx, nu doar pentru apeluri, mesaje, instagram si whatsapp.

Chiar daca te-ar face mai barbat, daca 6s-ul iti e de ajuns, e total neinteligent sa ai un iphone 11 pro.
Si un Xiaomi 7A este de ajuns dar nu asta era ideea mea.

Edited by OriOn20, 02 January 2020 - 22:57.


#2406
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Auzi la el: Sony Xperia X și Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 chestii low end. Tu crezi ca aceste dispozitive le-am cumpărat acum? Le-am cumpărat in 2017, când costau ceva bani și erau dispozitive performante atunci. Ca idee, iPhone 6s l-am cumpărat nou in 2018 și a costat mai puțin decât Xperia X, 300 de lire sim free. Deși este un smartphone lansat in 2015, duce fără probleme ca smartphone daily driver. PS iPhone 6S rulează PUBG mobile fără nicio problema, spre deosebire de multe smartphone-uri cu Android OS mai noi si cu pretenții. PS2 Caută pe YouTube clipul celor de la Cavaleria despre Galaxy Note 8, care deși ruleaza Android 9 are lag la greu. PS3 Rata de absorbție a lui Android 9 și 10 este mai mică decât la Android 8. Spre comparație, mai mult de jumătate dintre iPhone-uri ruleaza iOS 13.

Edited by senzanome, 02 January 2020 - 23:11.


#2407
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 07.04.2010

View Postsenzanome, on 02 ianuarie 2020 - 23:01, said:

Auzi la el: Sony Xperia X și Samsung Galaxy Tab A 10.1 2016 chestii low end. Tu crezi ca aceste dispozitive le-am cumpărat acum? Le-am cumpărat in 2017, când costau ceva bani și erau dispozitive performante atunci.

LoL 2017? cand ele au fost lansate in 2016.
Sper ca macar le-ai cumparat la pret redus pentru ca nu se mai uita nimeni la ele.
Nu au fost performante cand le-ai cumparat, erau deja depasite. Galaxy Tab 2016 a venit din start cu procesor low end deci nu emitea pretentii de performanta nici din ziua lansarii.

Quote

Ca idee, iPhone 6s l-am cumpărat nou in 2018 și a costat mai puțin decât Xperia X, 300 de lire sim free. Deși este un smartphone lansat in 2015, duce fără probleme ca smartphone daily driver.

Mama ce te-ai fraierit cu petarda aia de Xperia X.
Oh si daily driver, ce fancy suntem.

Quote

PS iPhone 6S rulează PUBG mobile fără nicio problema, spre deosebire de multe smartphone-uri cu Android OS mai noi si cu pretenții.

Despre ce "smartphone-uri cu Android OS mai noi si cu pretenții" vorbesti mai exact? Si sa nu uitam ca majoritatea telefoanelor Android cu orice bruma de pretentie ruleaza jocul asta la rezolutie cel putin dubla fata de HD-ul de pe iphone 6S.

Quote

PS2 Caută pe YouTube clipul celor de la Cavaleria despre Galaxy Note 8, care deși ruleaza Android 9 are lag la greu.

Aha. o persoana de la Cavaleria zicea ca i se pare lent iphone 11 in comparatie cu OnePlus 7T Pro pe care il testa, parca a folosit cuvintele "se misca in reluare". Ma gandesc ca au dreptate si aici.

Quote

PS3 Rata de absorbție a lui Android 9 și 10 este mai mică decât la Android 8.

Zau? Ia pune un link sa vedem de unde le-ai scos.

Edited by OriOn20, 02 January 2020 - 23:19.


#2408
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View Postsenzanome, on 01 ianuarie 2020 - 15:43, said:

După update-ul la iOS 13, iPhone 6S nu se mai mișcă la fel de bine și are și probleme de autonomie a bateriei. Dovada ca și cei de la Apple nu sunt perfecți la partea de software. Chiar și cu unele bug-uri, iOS 13 rămâne peste Android OS.
samsung experience/oneui sunt cu mult peste ios pana si la aspect si nici macar nu se misca la fel de bine ca aosp

#2409
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Câți ani ai? Mai mult de 14 ani nu îți dau! Pre multe tâmpenii debitezi!

#2410
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Deci nu pot sa cred! iPhone 6S se afla pe lista neoficiala de dispozitive Apple, care or sa primească update la iOS 14.
https://m.go4it.ro/s...os-14-18752599/

#2411
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Cât de importantă este acea listă neoficială?

#2412
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
va salut. am si eu o problema in sensul urmator: in timpul unei convorbiri telefonice, mi se comuta datele mobile automat pe 3g si netul nu merge deloc nici 3g macar  (datele mobile mai exact).daca este pe wifi nu e aceasta problema. Mai mentionez ca netul merge perfect in mod normal (adica cand nu am convorbire telefonica si e pe date). Mai am nevoie sa intru pe net in timp ce vorbesc cu cineva si sunt plecat . Am tel. iphone 6 (primit nou nout in cutie liber de retea) are ultimul update. Scuze daca sa mai discutat si nu am observat ! multumesc anticipat pt orice sfat !!!

Edited by dan2626, 29 January 2020 - 19:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate