Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Amendã parcare neregulamentarã

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

 shiva, on 01 septembrie 2015 - 14:08, said:

Dar totusi, observatia initiatorului e corecta: legea mentionata in scrisoarea de la Politia Locala explicit mentioneaza Politia Rutiera.
Chiar sunt curioasa daca e legal sau nu.

In final a aparut un om care a inteles despre ce este vorba. Voi posta aici concluziile la care ajung.


 diskem, on 01 septembrie 2015 - 14:15, said:

O.U.G 192/2202 face parte din legislatia in vigoare aplicabila politie locale, de aici rezulta ca in cazul respectiv ei actioneaza si sunt reprezentanti ai politie rutiere, nu?

NU.
Politia Rutiera se afla in structura Ministerului Administratiei si Internelor.
Politia LOCALA se afla in subordinea Consiliului Local.

Nu stiu ce lege este asta: OUG 192/2202, pare a fi o lege din viitor.

#20
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 shiva, on 01 septembrie 2015 - 14:08, said:

Dar totusi, observatia initiatorului e corecta: legea mentionata in scrisoarea de la Politia Locala explicit mentioneaza Politia Rutiera.
Chiar sunt curioasa daca e legal sau nu.

De asta l-am trimis sa intrebe pe forumul politistilor.
E o smekerie. Politia_locala vrea ca munca, constatarea si amenda s-o ia de la Poltie, stiind ca banii de la amenda se vor varsa in contul local. Politia nu are buget din amenzi si nici norma.
Dupa parerea mea e o marlanie.
Politia_locala care nu e Politie, are dreptul de a amenda parcarea, dar, sa-si faca naibii singuri treaba.

#21
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Da-le raspuns ca, in conformitate cu oug 195/2002, tu esti obligat sa transmiti celor de la rutiera datele, nu paznicilor de parcuri care freaca duda degeaba pe banii contribuabililor.
BTW, azi am vazut un mwc de locala 6 cu camera pe bord si ma intrebam la ce o folosesc; s-au trezit si astia cu veleitati de rutieristi.

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 matrwe, on 01 septembrie 2015 - 14:34, said:

Da-le raspuns ca, in conformitate cu oug 195/2002, tu esti obligat sa transmiti celor de la rutiera datele, nu paznicilor de parcuri care freaca duda degeaba pe banii contribuabililor.
BTW, azi am vazut un mwc de locala 6 cu camera pe bord si ma intrebam la ce o folosesc; s-au trezit si astia cu veleitati de rutieristi.

Problema nu este sa ignoram politia_locala. E foarte bine ca incearca sa curete strada de melteni, problema este sa-si faca ei treaba.

#23
diskem

diskem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.11.2009

 dd80, on 01 septembrie 2015 - 14:26, said:


NU.
Politia Rutiera se afla in structura Ministerului Administratiei si Internelor.
Politia LOCALA se afla in subordinea Consiliului Local.

Nu stiu ce lege este asta: OUG 192/2202, pare a fi o lege din viitor.

Stii la ce ma refeream, dar in fine, am gresit, deci esti total acoperit de legi sa nu iti dai datele, mai ales ca am gresit eu cand am scris. Numai bine si dupa capul meu, asa cum ma consideri tu, te vei trezi cu amenda acasa pentru ca este aberant ceea ce invoci aici. Atata timp cat legea respectiva se regaseste in legile sub incidenta carora actioneaza Politia Locala, atunci in cazul respectiv ei sunt reprezentanti ai Politie Rutiere.

#24
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 diskem, on 01 septembrie 2015 - 14:37, said:


Stii la ce ma refeream, dar in fine, am gresit, deci esti total acoperit de legi sa nu iti dai datele, mai ales ca am gresit eu cand am scris. Numai bine si dupa capul meu, asa cum ma consideri tu, te vei trezi cu amenda acasa pentru ca este aberant ceea ce invoci aici. Atata timp cat legea respectiva se regaseste in legile sub incidenta carora actioneaza Politia Locala, atunci in cazul respectiv ei sunt reprezentanti ai Politie Rutiere.

Acum am recitit, nu scrie nicaieri de Politia Rutiera.
Da, esti obligat sa le dai datele conform legii.

#25
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 tsunnami, on 01 septembrie 2015 - 14:40, said:

conform legii.
Nr si articol, pls.

#26
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012

 tsunnami, on 01 septembrie 2015 - 14:40, said:

Acum am recitit, nu scrie nicaieri de Politia Rutiera.
Da, esti obligat sa le dai datele conform legii.

Te rog sa ma luminezi, cu un citat - Legea (număr și an) și articolul.

Mulțumesc.

O sa merg sa discut cu agentul care a intocmit Comunicarea. Sa nu uitam ca rolul politistilor nu este sa aplice amenzi ci ia masurile care se impun, in functie legislatia in vigoare. Daca prin absurd mi-ar fi atras atentia sa nu mai las masina acolo peste noapte, cu siguranta as fi cautat alt loc pe viitor.

Dar repet, eu nu incerc sa ma scuz, sunt constient ca intr-o anumita conjunctura am parcat in loc nepermis, nu are sens sa discutam pe tema asta - TOT CE VREAU SA CLARIFIC ESTE DACA ACTIUNEA POLITIEI LOCALE ESTE IN CONCORDANTA CU ART. 39 DIN OUG 195/2002.

Edited by dd80, 01 September 2015 - 15:03.


#27
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
http://www.raican.ro...latiei-rutiere/

#28
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 dd80, on 01 septembrie 2015 - 14:57, said:

Te rog sa ma luminezi, cu un citat - Legea (număr și an) și articolul.

Mulțumesc.

O sa merg sa discut cu agentul care a intocmit Comunicarea. Sa nu uitam ca rolul politistilor nu este sa aplice amenzi ci ia masurile care se impun, in functie legislatia in vigoare. Daca prin absurd mi-ar fi atras atentia sa nu mai las masina acolo peste noapte, cu siguranta as fi cautat alt loc pe viitor.

Dar repet, eu nu incerc sa ma scuz, sunt constient ca intr-o anumita conjunctura am parcat in loc nepermis, nu are sens sa discutam pe tema asta - TOT CE VREAU SA CLARIFIC ESTE DACA ACTIUNEA POLITIEI LOCALE ESTE IN CONCORDANTA CU ART. 39 DIN OUG 195/2002.

Corect.
Nu trebuia sa invoce art din codul rutier, trebuia sa scrie o lege/hotarare a consiliului local, dar mi se pare prea trasa de par.
ar trebui sa la dea voie sa amendeze parcarile conform codului rutier.

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E poate prima data cand ii dau dreptate lui tsunnami: oare politaiul ala era incheiat la copca atunci cand a vazut o masina parcata de-a-n boulea?
Rolul politaiului e fix ala: sa ne prinda cand facem prostioare si sa ne amendeze pentru ele. Avem drepturi, asa e. Cum dracu' ramane cu obligatiile? Sa parcheze altu' regulamentar, io parchez unde vrea muschii mei, care minte n-are.
Vreau o tara ca afara.

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 danvlas, on 01 septembrie 2015 - 16:20, said:

E poate prima data cand ii dau dreptate lui tsunnami:

Culmea e ca la mine-n minte esti un om cu pareri cu care rezonez.
Asta nu inseamna ca trebuie sa avem aceleasi convingeri, dar in nici un caz nu erai pe lista celor cuc are sunt in conflict, :)

 danvlas, on 01 septembrie 2015 - 16:20, said:

E poate prima data cand ii dau dreptate lui tsunnami: oare politaiul ala era incheiat la copca atunci cand a vazut o masina parcata de-a-n boulea?
Rolul politaiului e fix ala: sa ne prinda cand facem prostioare si sa ne amendeze pentru ele. Avem drepturi, asa e. Cum dracu' ramane cu obligatiile? Sa parcheze altu' regulamentar, io parchez unde vrea muschii mei, care minte n-are.
Vreau o tara ca afara.

Problema este ca situatia se complica si se cheltuie aiurea timpul.
Fac pariu ca Politia poate prelua cazul de la Politia_locala, de asta zic, e cam ciudat.

Ce-as face eu, as merge la primarie si as discuta si daca e rezonabil, as plati amenda

Mi s-a intamplat "afara" ca sa fiu amendat in Koblenz pentru ca nu am vazut un semn, si am platit €30
mai interesant este in Vancouver, am parcat masina si am fost la un restaurant.
Cand am venit, aveam biletelul in geam, fara nici un semn.
A doua zi, sun la nr de telefon.
Mi s-a spus ca acolo bordura trotuarului e vopsita in rosu si, e o hotarare a consiliului local ca nu am voie sa parchez acolo.
Eram in vizita cu masina inchiriata.
Am platit-o si p-aia chiar daca am considerat-o un abuz.
Am scris apoi un mail la consiliu recomandandu-le sa puna un semn.
Am primit raspuns ca daca ar pune semn, ar costa mai mult si amenzile ar trebui sa fie mai mari, asa ca....
Daca n-as fi platit as fi fost incarcat pe cartea de credit cu care am inchriat masina, dublu

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am fost pe punctul sa fiu amendat de "comunitari" pentru ca parcasem la cativa cm de semnul "Oprirea Interzisa". Am scos laptopul, i-am cetit politaiului din Codul Rutier si si-a cerut scuze. Dar daca ar fi avut dreptate, contestam. N-avea sapca pe cap si chelia era plina de transpiratie. Cam 34-35 grade la umbra.

#32
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Ce anume i-ai citit din codul rutier?

#33
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Tu daca mergi la comunitari si le citesti prohodul, e posibil sa primesti citatia de la Politie, care te identifica si te da apoi pe tava inapoi comunitarilor. Se practica sa stii.

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 dd80, on 01 septembrie 2015 - 16:34, said:

Ce anume i-ai citit din codul rutier?

Ce trebuie ca sa se convinga el, singur, ca greseste ;)

#35
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Am predat azi comunicarea cu datele completate, astept PV, platesc amenda (1/2) si fac contestatie, intai direct la Politia Locala si daca nu se rezolva, merg mai departe.

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate