Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Colectarea datelor personale de catre Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#343
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Unii producatori au impresia ca softwareul e un fel de one-time cost si gata. Realitatea bate teoria asta.

ATMurile sunt pline ochi de bube, d'aia scot astia cash comandandu-le de la distanta. Pentru ca... XP si securitate facuta de Gigei.

Nici POSurile nu au o viata mai usoara, existand malware dedicat si pentru ele.

#344
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 18:05, said:

Si da, am o totala lipsa de incredere in basmele lor/statisticile lor, cine a studiat istoria Microsoft (sau a "crescut" odata cu MS-ul) stie exact cam de ce sunt in stare. Oare de a murit NCSA-ul ? Oare de ce a pierdut MS-ul procesul antitrust ? Asa ca inainte sa ma acuzi de lipsa de profesionalism citeste te rog un pic de istorie. Si mai discutam dupa.

Vai extraordinar, instaleaza Linux atunci si problema rezolvata.
Sau trebuie sa faci o vizita pe aria Linux de pe forum ca sa vezi cum sta treaba si cu OS-ul asta.

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 18:56, said:

Poate trec pe o distributie Linux custom. Cam ca rusii din articolul precedent...
Apropo chiar sunt curios de ce ATM-urile au ramas la batranul windows XP (CE) atat de hulit...ca doar win10 e la poarta.... nu mai zic de vista, w7, w8...
Posted Image Rusii tot trec pe Linux de pe vremea XP-ului.

Edited by OriOn20, 11 February 2016 - 19:24.


#345
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Cand se termina argumentele mistocareala bate realitatea.... No comment
@dexterash daca era asa simplu pentru toti sa sparga ATM-urile demult erau scoase din functie. Pe undeva asta demonstreaza ca MS-ul cam e departe de securitatea absoluta cu care se lauda .... Asta imi intareste convingerea ca si sistemul de telemetrie poate fi redirectat pe la ceva oameni talentati. Ca sa nu mai zic de anumite zone continand date sensibile.... Apropo aceeasi "Gigei" au lucrat si la securitatea din win10 ?

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 19:34.


#346
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Lumea evolueaza, invata, imparte informatia, o pune cap la cap, se specializeaza etc. Si asta inclusiv in domeniul "rau" al softwareului.

Cat despre Gigei... Gigel idiot e si ala de conecteaza un ATM la Internet fara sa faca un tunel, VPN, ACL etc. Altii au trecut de la DialUP/canale (radio) dedicate la solutii mai simple/rapide.

Draci, poti sa ai cei mai buni experti, nu exista produs perfect, mai ales cand discutam de inovare continua. Mai devreme sau mai tarziu apar bube. Important este sa incerci sa tii pasul. Altfel, pierzi trenul, pierzi banu' si mai pierzi si avantajul pe care il aveai la un moment dat.

Edited by dexterash, 11 February 2016 - 19:46.


#347
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,178
  • Înscris: 10.07.2013
Eu am dezactivat urmatoarele servicii: Telemetry, Windows Update, Background Intelligent Transfer Service, Windows Error Reporting Service, Windows Biometric Service, Adobe Flash Player Update Service!Posted Image

*Sistemul se misca super ok.....fara ele!

Edited by xmanyacs77, 11 February 2016 - 20:13.


#348
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Exista vreo dovada ce-i de la M intra in win-ul nostru si stiu ce facem?

#349
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 11 februarie 2016 - 19:45, said:

Draci, poti sa ai cei mai buni experti, nu exista produs perfect, mai ales cand discutam de inovare continua. Mai devreme sau mai tarziu apar bube. Important este sa incerci sa tii pasul. Altfel, pierzi trenul, pierzi banu' si mai pierzi si avantajul pe care il aveai la un moment dat.

Apropo nu e mai usor sa dezvolti un soft vechi la care de bine de rau ai astupat aproape toate "gaurile" sau sa bagi unul nou cu o gramada de "gauri" necunoscute ? Mai ales daca softul indeplineste toate cerintele ?  Din cate stiu eu la softurile din aeronautica e un anumit numar de linii de program maxim peste care softul devine imprevizibil. Cu cat un program contine mai multe linii de program cu atat e mai imprevizibil si vulnerabil.
@cypryan1 citeste cateva posturi mai sus.

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 20:07.


#350
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,268
  • Înscris: 24.02.2007
Eu nu inteleg de unde atata paranoia.

Daca intr-o firma se doreste eliminarea oricarei sanse de a "pleca informatii", exista atatea moduri de a controla ce se intampla intr-o retea (mergand pana la limitarea severa/totala a accesului la net).

Iar daca nu exista incredere intr-un produs (incredere ce sta la baza majoritatii solutiilor de securitate), abia asteapta concurenta sa-ti ia banii.

#351
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Daca se putea renunta la internet poate nu mai era atata paranoia. Si nici date care sa plece la Microsoft sau la alte firme.
Astept inca concurenta sa faca un soft perfect compatibil cu MS-Office-ul, sau o platforma pe care sa ruleze produsele Autodesk.
Si chiar as vrea sa vad si eu o solutie prin care pot bloca anumite date sa plece pe 443 de ex...

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 20:21.


#352
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 20:06, said:

Apropo nu e mai usor sa dezvolti un soft vechi la care de bine de rau ai astupat aproape toate "gaurile" sau sa bagi unul nou cu o gramada de "gauri" necunoscute ?
Nu este, pentru ca se schimba arhitectura, cerintele, baza etc

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 20:06, said:

Din cate stiu eu la softurile din aeronautica e un anumit numar de linii de program maxim peste care softul devine imprevizibil. Cu cat un program contine mai multe linii de program cu atat e mai imprevizibil si vulnerabil.
Discuti de medii inchise, controlate vs medii deschise. Si in auto se folosesc "dedicate" interconectate prin CAN sau alt sistem, nu ceva centralizat. Dar tot un mediu "inchis" este. Sau era, pana cand le-au conectat la Internet.

Nu stiu cati reusesc sa inteleaga ca, in momentul in care PCul sau routerul este conectat la Internet, oricine are acces spre el in cateva secunde, de oriunde de pe glob. Daca reuseste sau nu sa treaca mai departe, depinde doar de poarta, de incuietoarea de la poarta si de portar. Chiar crezi ca reusesti sa prevezi toate situatiile care se pot intampla?

#353
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 11 februarie 2016 - 20:20, said:

ca reusesti sa prevezi toate situatiile care se pot intampla?

Aici e necazul, nu erau suficiente situatiile de access neautorizat din exterior, acum sunt si din interior....
In fine poate sunt eu mai "paranoia"....

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 20:26.


#354
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Poti sa le multumesti celor care prefera ad-suported software si celor care ignora orice chestie de securitate. Asta e, asa s-a dezvoltat lumea, asta inghitim. Costurile prostiei le vom suporta toti, daca am fost indiferenti.

Si totusi:
https://technet.micr...ibrary/mt577208

Iar daca cineva vrea sa faca un studiu real si sa verifice informatiile, astept niste rapoarte facute cu SNORT (cu pachete decodate) sau altceva de IDS/IPS/sniffing, nu tot felul de rapoarte facute de niste putiflici cu veleitati de experti.

Edited by dexterash, 11 February 2016 - 20:34.


#355
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Atata timp cat un "prapadit" de ransomware nu poate fi decodat ma tem ca astepti degeaba. In afara de tone de conexiuni sau tunele spre severele MS nu o sa vedem nimic... nici macar luminita de la capat...

#356
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 29.04.2008

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 19:33, said:

daca era asa simplu pentru toti sa sparga ATM-urile (care au sistem de operare Microsoft ;)  ) demult erau scoase din functie. Pe undeva asta demonstreaza ca MS-ul cam e departe de securitatea absoluta cu care se lauda ?

din puțu' gândirii?

#357
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 iladi, on 11 februarie 2016 - 20:44, said:

din puțu' gândirii?

îhî, ia zii vinzi enterprise la persoane fizice ? Win10 nu altceva. Eventual da-mi si mie un link catre Agreement sa vad si eu ce conditii pune MS-ul ca sa folosesc aceasta versiune.
PS: vad ca a mai aparut o versiune, Version 1511....pentru managementul "total" al telemetriei... merci @dexterash

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 20:56.


#358
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 20:42, said:

Atata timp cat un "prapadit" de ransomware nu poate fi decodat ma tem ca astepti degeaba.
Fara suparare, dar cred ca incurci niste concepte.

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 20:42, said:

In afara de tone de conexiuni sau tunele spre severele MS nu o sa vedem nimic... nici macar luminita de la capat...
Daca e protocol proprietar, e usor de oprit, identificat aparte, analizat etc.
Daca e protocol standard, e usor de decodat.

Deci, unde e baiu'? Ah, ca or fi cateva criptate... macar sa vedem cate, cum etc. Nu blablauri cu tone, mii de tone, zeci de mii de tone, biti la galeata( bucket, pentru cunoscatori de TB :D ) sau mai stiu eu ce.

#359
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,475
  • Înscris: 29.04.2008

 bumpocbum, on 11 februarie 2016 - 20:48, said:

Ihi, ia zii vinzi enterprise la persoane fizice ? Win10 nu altceva. Eventual da-mi si mie un link catre Agreement sa vad si eu ce conditii pune MS-ul ca sa folosesc aceasta versiune.


Coane, ți-am mai zis că ai înghițit poanta cu "eu vând windows 10 gratis" cu polonic cu tot, dar văd că ești perseverent (de ce nu mă mir).

Pentru documentare, îți recomand un dialog prelungit cu tehnical suport Microsoft (în care nu ai încredere dar îți crapă buza după produsele lor găunoase -paradox?)

Baizăuiei: tu vrei Enterprise pentru acasă sau ca să ruleze pălmașii Autocad și Office (cu acces la net să nu se plictisească), că nu m-am lămurit încă (cred că nici tu, dar asta e poveste veche).

 dexterash, on 11 februarie 2016 - 20:54, said:

Fara suparare, dar cred ca incurci niste concepte..

Doar Crezi? :D

#360
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Vreau sa stiu daca si muritorii de rand pot sa primeasca soft la care au dreptul teoretic sa nu le plece datele. Zii mai bine de Agreementul ala ca iti stiu indexul la posturi. Apropo help-ul e online la Autodesk...si la office....

@dexterash Nu e nici o suparare, daca pachetele care pleaca din calc sunt criptate cu algorimi gen Cryptolocker nu ai cum sa aflii ce e in ele. Primele date care au plecat la MS cand au scos win 95 au fost relativ usor de spart. Acum e imposibil. Daca citeai ce au facut putiflicii vedeai ca sunt destule conexiuni spre serverele MS. Mai mult de atat  ce putem sa aflam ?
Apropo, si acum daca analizezi traficul de date MS-OFFICE o sa ai surprize. Chiar daca nu esti conectat la contul tau de office/cloud.
Si daca stiu eu bine pana si MS-ul a scos ascultarea cu stetoscopul a procesoarelor pentru RSA.

LE: vad ca mai e o versiune cu acelas statut cu Enterprise: Windows 10 Education, Version 1511.....

"In Windows 10 Enterprise, Version 1511 or Windows 10 Education, Version 1511, you can configure telemetry at the Security level, turn off Windows Defender telemetry and MSRT reporting, and turn off all other connections to Microsoft services as described in this article to prevent Windows from sending any data to Microsoft. We strongly recommend against this, as this data helps us deliver a secure, reliable, and more delightful personalized experience."

Edited by bumpocbum, 11 February 2016 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate