Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Numai aici despre Liga 1 România.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3136 replies to this topic

#3079
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
Eu nu vreau să fiu “fiscal”, că nu mă interesează ce a zis justiția. Denumirea aia am scris-o pentru că a fost folosită în 2003, atunci când Becali a preluat echipa… și a fost folosită mai mult timp decât FCSB. Așa ilegal, cum s-a decis, echipa s-a numit FC Steaua București timp de 12 ani, perioadă în care Clubul Sportiv al Armatei nu a zis nimic. Nici actualii fani CSA, care atunci susțineau echipa lui Becali nu au zis nimic.

Oricum, eu doar am vrut să punctez că așa cum se zice de FCSB că se folosește de palmaresul CSA, așa face și CSA-ul cu palmaresul FC Steaua ‘98-‘03.

Edited by AidenIrish, 17 May 2022 - 10:47.


#3080
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013

View PostCalin72, on 17 mai 2022 - 10:04, said:

Pai si Rapid Posted Image...,nu erau ei cei mai meritorii Posted Image...,nu sunt si ei in top Posted Image ...

Sunt in Liga 1, au suporteri, stadion nou, nu joaca baraj pentru retrogradare... la Rapid e ce trebuie! Posted Image

#3081
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 25.01.2021

View Postcristian-p, on 17 mai 2022 - 10:53, said:

Sunt in Liga 1, au suporteri, stadion nou, nu joaca baraj pentru retrogradare... la Rapid e ce trebuie! Posted Image
In privinta asta jos palaria...,dar ieri cand trebuia sa aiba ce trebuie...nu a prea avut...

View PostAidenIrish, on 17 mai 2022 - 10:46, said:

Eu nu vreau să fiu “fiscal”, că nu mă interesează ce a zis justiția. Denumirea aia am scris-o pentru că a fost folosită în 2003, atunci când Becali a preluat echipa… și a fost folosită mai mult timp decât FCSB. Așa ilegal, cum s-a decis, echipa s-a numit FC Steaua București timp de 12 ani, perioadă în care Clubul Sportiv al Armatei nu a zis nimic. Nici actualii fani CSA, care atunci susțineau echipa lui Becali nu au zis nimic.

Oricum, eu doar am vrut să punctez că așa cum se zice de FCSB că se folosește de palmaresul CSA, așa face și CSA-ul cu palmaresul FC Steaua ‘98-‘03.
Palmaresul Steaua 98-2003 nu inseamna mare lucru...
Cand cineva isi schimba numele indiferent ca obligat sau nu,vine chemat cu noul nume,la fel ca-n buletin Posted Image...,si nu cu numele care l-a purtat mai multi ani...

#3082
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
Să zicem că acum 7 ani ți-ai schimbat numele din Cătălin în Călin, iar eu te știu pe tine din ‘96. Cum crezi că te-aș striga? Cătălin sau Călin? xD

Oricum, pe subiectul CSA/FCSB e clar că e greu de ajuns la un numitor comun, hai să ne îndreptăm atenția un pic către situația barajului pt UECL din playout.

Aparent, regulamentul nu specifică ce se întâmplă cu acest baraj, dacă una din primele clasate din playout câștigă Cupa României, iar asta e de bezna minții.

Actualul regulament datează din 2020, iar anul trecut a existat o speță pe care o putem asimila celei curente, însă regulamentul nu a fost modificat. Mai exact, din cauza faptului că o echipă care a terminat playout-ul pe loc de baraj nu avea licență UEFA, locul de baraj s-a raportat următorei echipe cu licență, adică locul 4 din playout.

Din punctul meu de vedere e stupidă varianta asta. Și mi se pare penibil cum Rapidul, de pe locul 9, ar putea juca datorită precedentului de anul trecut în UECL, iar FC Voluntari, FCV Farul și Campionii FC Argeș au ajuns degeaba în playoff.

Bezna minții… dovada crasă că sunt niște incapabili cei de la FRF.

#3083
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 25.01.2021

View PostAidenIrish, on 17 mai 2022 - 12:20, said:

Să zicem că acum 7 ani ți-ai schimbat numele din Cătălin în Călin, iar eu te știu pe tine din ‘96. Cum crezi că te-aș striga? Cătălin sau Călin? xD

Oricum, pe subiectul CSA/FCSB e clar că e greu de ajuns la un numitor comun, hai să ne îndreptăm atenția un pic către situația barajului pt UECL din playout.

Aparent, regulamentul nu specifică ce se întâmplă cu acest baraj, dacă una din primele clasate din playout câștigă Cupa României, iar asta e de bezna minții.

Actualul regulament datează din 2020, iar anul trecut a existat o speță pe care o putem asimila celei curente, însă regulamentul nu a fost modificat. Mai exact, din cauza faptului că o echipă care a terminat playout-ul pe loc de baraj nu avea licență UEFA, locul de baraj s-a raportat următorei echipe cu licență, adică locul 4 din playout.

Din punctul meu de vedere e stupidă varianta asta. Și mi se pare penibil cum Rapidul, de pe locul 9, ar putea juca datorită precedentului de anul trecut în UECL, iar FC Voluntari, FCV Farul și Campionii FC Argeș au ajuns degeaba în playoff.

Bezna minții… dovada crasă că sunt niște incapabili cei de la FRF.
Sa zicem ca apar toata ziua in ziare pe prima pagina si la tv,cu numele schimbat...,cum apare echipa in cauza Posted Image...,cum m-ai striga...

Mda...,e penibil ca locul 9 sa aiba sanse la Cupe Europene...,dar trebuie analizat intreg contextul...si e facut pt a exista miza si pt primele locuri din play out...,asa se evita blaturile pe banda rulanta...,altfel echipele care isi asigura matematic evitarea retrogradarii,ce interes ar mai avea...,de ex.echipa botosani,recunoscuta pt pozitia ei favorita,de capra pe care o ia V.Iftime cand il simte pe cioban prin preajma...,pai ce crezi tu ca face asta daca nu mai are vreo miza...,eu cred ca da meciul la care ofera mai mult...
Vad ca nu spui nimic,daca tot vorbim de actualul format...,de injumatatirea punctelor...pai daca nu ii erau luate punctele CFR era campioana de vreo 3-4 etape si nu mai tinea presul lui becali discursuri despre cinste si corectitudine pe la tv...

#3084
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
Tot Cătălin te-aș striga, pentru că așa te știu. Echipa lui Becali este numită la TV și în presă FCSB pentru că sunt obligați de legi, nu că așa ar vrea. Pe mine nu mă poate obliga să îi zic FCSB, așa că îi zic cum o știu.

Formatul cu înjumătățirea punctelor nu este corect dpdv sportiv, dar ăsta e regulamentul…

Între timp a fost notificată Rapidul că nu va juca baraj, iar în cazul în care Sepsi câștigă Cupa, Botoșani joacă direct cu Clubul Sportiv din Craiova.

Blaturile în Liga 1 se fac oricum. Și când există miză și când nu, deci faptul că echipa de pe locul 8 are șansa la Europa e aievea.

#3085
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 25.01.2021

View PostAidenIrish, on 17 mai 2022 - 14:44, said:

Tot Cătălin te-aș striga, pentru că așa te știu. Echipa lui Becali este numită la TV și în presă FCSB pentru că sunt obligați de legi, nu că așa ar vrea. Pe mine nu mă poate obliga să îi zic FCSB, așa că îi zic cum o știu.

Formatul cu înjumătățirea punctelor nu este corect dpdv sportiv, dar ăsta e regulamentul…

Între timp a fost notificată Rapidul că nu va juca baraj, iar în cazul în care Sepsi câștigă Cupa, Botoșani joacă direct cu Clubul Sportiv din Craiova.

Blaturile în Liga 1 se fac oricum. Și când există miză și când nu, deci faptul că echipa de pe locul 8 are șansa la Europa e aievea.
Deci injumatatirea punctelor nu-i corecta...,dar o respectam pt ca asa zice regulamentul,adica legea competitiei...
In schimb numele care e schimbat,pt ca asa a decis legea...,depinde...,trebuie sa te decizi respectam legea,sau o respectam doar cand ne convine...au un sens legile astea sau sunt puse de distractie...

Asta cu blaturile se fac oricum...,n-am inteles-o,deci Blatosani(la astia de la nume li se trage Posted Image ...) care aveau sanse reale la baraj pt Europa n-ar fi tras ieri sa castige...,ar fi vandut meciul...,asta-i buna...
Inca o data..., cu cat mai multe echipe lupta pt ceva si pe final au o miza isi apara sansele pt a obtine acea miza care altfel nu o obtin...,iar echipele care nu au nici o miza,ce interes mai au...,sa faca un ban,sa obtina un juc,etc.si atunci e normal sa nu mai joace corect...,sau se culca pe o ureche tocmai pt faptul ca deja sunt cu gandul la vacanta...,pt a evita astfel de cazuri li se da un scop,o sansa,o miza si echipelor din play out...si se pare ca a functionat,echipele,Sepsi,Rapid si ”celebra” Blatosani au luptat...,echipa lui Mititelu care nu mai avea nici o miza...,era deja in vacanta...
E singurul mod pt a mentine interesul pana aproape de final...,daca la CFR nu le injumatatea punctele campionatul era de mult incheiat...,iar fcsb era demult in vacanta Posted Image...

#3086
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 08.08.2018
Compari mere cu spanac. Sistemul competițional nu îl pot schimba, însă FCSB-ului îi pot spune cum doresc.

Să-ți aduc aminte de sezonul trecut când unii nu au luat licența de europa pt că nici nu au aplicat pentru ea? Și au mai și terminat pe loc ce le permitea să meargă în UECL. Nu toate echipele românești își doresc să participe în cupele europene, deci da, pot face blat oricum.

#3087
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,120
  • Înscris: 25.01.2021

View PostAidenIrish, on 17 mai 2022 - 15:38, said:

Compari mere cu spanac. Sistemul competițional nu îl pot schimba, însă FCSB-ului îi pot spune cum doresc.

Să-ți aduc aminte de sezonul trecut când unii nu au luat licența de europa pt că nici nu au aplicat pentru ea? Și au mai și terminat pe loc ce le permitea să meargă în UECL. Nu toate echipele românești își doresc să participe în cupele europene, deci da, pot face blat oricum.
Eu compar...,asa o fi...,ca vad ca o spui convins...,pai legea e lege si e normal sa o respecti,ca de asta e lege,indiferent ca iti place sau nu...
Intrebarea era doar retorica,e normal ca nu poti schimba sistemul,indiferent cum ar fi,la fel si cu numele,isi poarta numele care il are si pe care ei singuri si l-au ales...,bine tu poti sa-i spui si FCoaia,dar asta nu inseamna ca se si numeste asa...

Dar deja vorbim inutil pt ca eu iti spun una si tu raspunzi alta,eu vorbesc de miza si ti-am dat exemple concrete si tu imi spui de echipe care nu si-au luat licenta,pai aia daca nu au licenta cum sa joace in Europa,asa da-i exemplu pe Medias si Clinceni si spune-mi ca n-are rost sa se mai joace cu retrogradare si promovare pt ca sunt echipe pe care nu le intereseaza daca retrogradeaza sau nu...,si ca de fapt sunt echipe fara stadion propriu care au primit licenta...
Astea sunt exceptii de la regula care in mod normal nu ar trebui sa existe...,de ce exista...,intreaba-l pe finul lui Argaseala de la LPF sau pe Absentul Gino,ori pe Burlake de la FRF...
Ai stadion propriu joci in liga 1...,nu ai te uiti la altii cum joaca...,vroiau finala la Buzau...,cu patronul mare milardar...,si mai si iesi zilnic pe sticla sa te vada lumea...,si presul la fel...,putin simt al ridicolului...
Iar ceilalti care nu isi iau licenta,stau din mila in liga 1 pt ca deja s-au luat banii de la televiziuni...,ce sa faci cu astia...,ce sa cauti in liga 1 daca nu ai bani nici pt liga 2...

#3088
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013

View PostAidenIrish, on 17 mai 2022 - 09:42, said:

Justiția a împărțit Steaua în 3 entități: CSA (1947-1998), FC Steaua - Păunescu (1998-2003), FC Steaua - Becali (2003-prezent).

Titlul cu nr. 21 a fost câștigat în 2001, când echipa îi aparținea lui Păunescu, deci Clubul Sportiv al Armatei, conform deciziei justiției are 20 de titluri în palmares.

Corect. Steaua București are 20 de titluri de campioană a României.

#3089
Zarnoiu

Zarnoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.07.2018
S-a alertat iarasi presa gunoi din Romania dimpreuna cu toti fanii puscariasilor(gigi, mm, musti) ca vezi Doamne se rejudeca procesul pentru palmares.
Sampanie si piscoturi in studiourile gigisport si pe gesepeu’.
Totusi pentru informarea corecta a opiniei publice purtatoare de creieri trebuie mentionat faptul ca nu se rejudeca de fapt nimic.
Doar s-a admis in principiu o cerere de recurs fapt absolut normal, de rutina, in sistemul juridic.
Practic procesul continua si se muta la ICCJ care este ultima instanta.
Daca se rejudeca ajungea din nou la CAB.
Dar propagandistii infractorilor platiti cu bani buni facuti din branza si iaurt, desi stiu clar care e adevarul, prefera sa isi copieze seful si sa prezinte doar o parte din adevar.
Mai grav este ca lumea nu se informeaza, habar n-are ce se intampla de fapt, dar iau de bun tot ce debiteaza locotenentii de baza Naum, Angheluta sau Moraru.
Bine intr-o tara ce detine cel mai mare procent de analfabetism din UE, cu cel mai mic consum de pasta de dinti din UE si cu cei mai multi copii abandonati si in centre de plasament, nu te mai poate mira ca 80% din oameni gandesc asa, sau nu gandesc de fapt.
PS: 44,44% din fetele care au nascut in UE inainte de a implini 15 ani sunt din Romania🤦🏻 Asta e tara, astia sunt oamenii!

#3090
Zarnoiu

Zarnoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.07.2018
Deci nu e nici o surpriza faptul ca 80% din popor tine cu fcsb, in fapt cu gigi.
Adica daca maine gigi merge la Buzau, pentru ei Fc Becali Buzau va fi de fapt Steaua.
Noi stelistii astia suntem 3000 nu e nici o problema, saracii dinamovistii mai putini si mai suparati.
Asta e tara, asta e poporul, mergem inainte!

Edited by Zarnoiu, 18 May 2022 - 11:21.


#3091
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.09.2010
Dar CS Dinamo din Liga 4 care este pe picior de promovare a cui este?

#3092
Zarnoiu

Zarnoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.07.2018

View PostOvidiu333, on 18 mai 2022 - 11:33, said:

Dar CS Dinamo din Liga 4 care este pe picior de promovare a cui este?
Nu cunosc, nu ma pricep.
Tot justitia ar trebui sa se pronunte si acolo daca va fi solicitata.
In cazul nostru lucrurile sunt clare, justitia s-a pronuntat asteptam verdictul final si irevocabil dla ICCJ pentru palmares ca sa putem continua procesul de recuperare al prejudiciului.
Aia il are de fapt pe cioban, prejudiciul, n-are el treaba cu palmaresul.
In rest pentru noi, toate bune momentan, cum am tot zis:
Marea schisma stelista
Ne-a scapat de adunatura manelista!

#3093
Zarnoiu

Zarnoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.07.2018
Nu cunosc, nu ma pricep.
Tot justitia ar trebui sa se pronunte si acolo daca va fi solicitata.
Din pacate suporterii dinamovisti nu merita deloc ce se intampla acum.
Chiar am prieteni si nu putini in peluza lor, membri vechi care nu mai inteleg nimic.
In cazul nostru lucrurile sunt clare, justitia s-a pronuntat asteptam verdictul final si irevocabil dla ICCJ pentru palmares ca sa putem continua procesul de recuperare al prejudiciului.
Aia il arde de fapt pe cioban, prejudiciul, n-are el treaba cu palmaresul.
In rest pentru noi, toate bune momentan, cum am tot zis:
Marea schisma stelista
Ne-a scapat de adunatura manelista!

Edited by Zarnoiu, 18 May 2022 - 12:09.


#3094
leo10

leo10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 14.08.2012

View PostOvidiu333, on 18 mai 2022 - 11:33, said:

Dar CS Dinamo din Liga 4 care este pe picior de promovare a cui este?
Al Clubului Sportiv Dinamo Bucuresti, infiintat in 1948.

#3095
misanul

misanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 17.09.2010

View PostZarnoiu, on 18 mai 2022 - 10:52, said:

S-a alertat iarasi presa gunoi din Romania dimpreuna cu toti fanii puscariasilor(gigi, mm, musti) ca vezi Doamne se rejudeca procesul pentru palmares.
Sampanie si piscoturi in studiourile gigisport si pe gesepeu’.
Totusi pentru informarea corecta a opiniei publice purtatoare de creieri trebuie mentionat faptul ca nu se rejudeca de fapt nimic.
Doar s-a admis in principiu o cerere de recurs fapt absolut normal, de rutina, in sistemul juridic.
Practic procesul continua si se muta la ICCJ care este ultima instanta.
Daca se rejudeca ajungea din nou la CAB.
Dar propagandistii infractorilor platiti cu bani buni facuti din branza si iaurt, desi stiu clar care e adevarul, prefera sa isi copieze seful si sa prezinte doar o parte din adevar.
Mai grav este ca lumea nu se informeaza, habar n-are ce se intampla de fapt, dar iau de bun tot ce debiteaza locotenentii de baza Naum, Angheluta sau Moraru.
Bine intr-o tara ce detine cel mai mare procent de analfabetism din UE, cu cel mai mic consum de pasta de dinti din UE si cu cei mai multi copii abandonati si in centre de plasament, nu te mai poate mira ca 80% din oameni gandesc asa, sau nu gandesc de fapt.
PS: 44,44% din fetele care au nascut in UE inainte de a implini 15 ani sunt din Romania🤦🏻 Asta e tara, astia sunt oamenii!

View PostZarnoiu, on 18 mai 2022 - 10:52, said:

S-a alertat iarasi presa gunoi din Romania dimpreuna cu toti fanii puscariasilor(gigi, mm, musti) ca vezi Doamne se rejudeca procesul pentru palmares.
Sampanie si piscoturi in studiourile gigisport si pe gesepeu’.
Totusi pentru informarea corecta a opiniei publice purtatoare de creieri trebuie mentionat faptul ca nu se rejudeca de fapt nimic.
Doar s-a admis in principiu o cerere de recurs fapt absolut normal, de rutina, in sistemul juridic.
Practic procesul continua si se muta la ICCJ care este ultima instanta.
Daca se rejudeca ajungea din nou la CAB.
Dar propagandistii infractorilor platiti cu bani buni facuti din branza si iaurt, desi stiu clar care e adevarul, prefera sa isi copieze seful si sa prezinte doar o parte din adevar.
Mai grav este ca lumea nu se informeaza, habar n-are ce se intampla de fapt, dar iau de bun tot ce debiteaza locotenentii de baza Naum, Angheluta sau Moraru.
Bine intr-o tara ce detine cel mai mare procent de analfabetism din UE, cu cel mai mic consum de pasta de dinti din UE si cu cei mai multi copii abandonati si in centre de plasament, nu te mai poate mira ca 80% din oameni gandesc asa, sau nu gandesc de fapt.
PS: 44,44% din fetele care au nascut in UE inainte de a implini 15 ani sunt din Romania🤦🏻 Asta e tara, astia sunt oamenii!


#3096
minereu

minereu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 22.02.2015
Nu știu ce te mână în lupta asta Zarnoiule dar nici haz nu mai ai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate