Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

achizitie teren cu deschidere mica

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Vreau sa cumpar un teren cu deschidere foarte mica 4.65 ,atat are pentru ca drumu face stanga la 90 de grade si incepe alta tarla ... e posibil sa construiesti pe asa ceva ??  ( proprietaru spune ca da )  o sa va pun jos o schita a terenului  sa va  lamuriti. Drumul de acces spre terenul meu are 2x15=30 metri si terenu are 277 metri.

vreau sa stiu daca se poate face ceva pe teren inafara de cultivat rosii .

[ http://img20.olx.ro/images_mercadorro/51495877_7_1000x700_teren-intravilan-in-com-darasti-de-ilfov-de-vanzare-307-m2-_rev007.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ev1L, 13 August 2015 - 20:07.


#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Un teren ca sa fie ok trebuie sa aibe deschidere minim 10 ml. O sa te cam chinui cu deschiderea aia..

#3
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Stiu dar e la asfalt terenul si e ieftin

Si pe celalalta parte de teren e casa in constructie

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cere un certificat de urbanism pentru acel teren să afli dacă poți sau nu să construiești. Părerea mea este că nu vei putea dar depinde și de primărie.

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cred ca poti sa parchezi o rulota acolo.
Nici daca as avea voie nu as construi o casa de 3 m latime.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cu drum de acces de 2 metri nu iti aproba nimeni nici o cerere.
Ia CU cum zice colegul. Ala spune tot.

#7
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Drumu de acces are 4 metri ! 2 sunt ai mei si 2 ai lui

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sigur. Cind o sa arunce copiii tai coji de oua la el in curte, de-al naibii o sa-si faca garaj pe limita... si atunci sa vezi misto cum nu mai bagi masina in curte. ca sa nu zic de Doamne-fereste. Daca gasesti o cale sa ramina drumul ala forever 4 metri atunci da, ar merge sa te gindesti.

#9
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Drumu e prevazut la 4 metri latime...acum omu a zis ca vrea sa isi puna rosii pe aia 2 metri ai lui...dar ca imi lasa 4 metri in fata portii acolo sa intre 2 masini parcate adica o sa fie un patrat de 4x4'65 in fata pt parcare si in continuare drumu meu de 2 metri . ce ziceti se merita ? Maine ma duc la primarie pt cu

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Sa faci totul in scris, nu pe vorbe.

#11
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Pai trb sa il duc la notar atunci sa imi doneze aia 2.65 sau 2 metri pt ca fasia mea are 2 metri pana in capatul parcelei lui nu ?

Bine ca nici asta nu e legal pt ca dpdv legal trebuie sa lase exact aceiasi fasie de 2 metri ca si mine

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. Nu vei putea baga nici o masina in curte, aia 2m sunt alee pietonala. Ar putea la fel de bine sa iti lase 1m.
2. Terenul e mult prea mic, vei sta geam in ceam cu toti vecinii. Mai rau ca la bloc.
3. Aleea pietonala reprezinta jumatate din terenul folosibil.
4. Totul e o tiganie.
Te bagi?

Edited by Friskey, 14 August 2015 - 00:54.


#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Daca portiunea aia e proprietatea lui si tu cumperi de la el, atunci zona se numeste drum de servitute si are regim legal.

#14
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Patratul din spate are 16.5x17 ceva de genu ....in total 277 metri patrati si drumu de acces 2x15 =30 metri pe care sunt proprietar daca cumpar

#15
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
te complici mult tare. chiar merita ?
chiar daca faci cu el tot felul de intelegeri care pot parea ok acum, te-ai gindit ca pot aparea tot felul de situatii de genul:
-el vinde si bucata lui si viitorul vecin e greu de cap...
-el moare si mostenitorii la fel sunt grei de cap, si etc, etc.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

 Ev1L, on 13 august 2015 - 20:20, said:

Stiu dar e la asfalt terenul si e ieftin

Si pe celalalta parte de teren e casa in constructie

Chiar,inca nu ti-ai pus intrebarea de ce e ieftin acel teren?
Dupa cum am citit din cele spuse de tine,o sa te astepte a viata plina de adrenalina daca reusesti sa-ti construiesti ceva pe tarlaua respectiva.Garantat ca nu te vei plictisi.
A,si inca ceva.Ar fi bine sa obtii o licenta in drept.Vei avea nevoie stringenta de ea,mai ales ca avocatii specializati pe conflicte civile sunt scumpi ai dracu'.

Sfatul meu:cauta altceva.
Nu merita nici banii aia putini pe care o sa-i dai pentru obtinerea CU.

Edited by adisz, 14 August 2015 - 09:38.


#17
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
intimplator am dat peste actualizarea PUG Iasi (este pe site-ul primariei Iasi), unde printre altele e mentionat faptul ca o parcela este considerata construibila daca are un acces de minim 3m latime

#18
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
Azi am fost la primarie. Acolo era o doamna care cunostea f bine situatia si a spus ca e o problema cu cadastru ca e facut gresit pt ca sunt suprapuse terenurile prima problema bun....2 nu are dezmembrarea terenurilor facuta sa se vada clar cum e impartit terenu si cum vine drumu de acces de minim 4 metri care asta a pus mana pe par azi cand a auzit ca trebuie sa ii iau 2 metri din gradina ca sa obtina si el autorizatie de conatructie asta daca se rezolva problema cadastrala nr 1 .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate