Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Timpuri noi - Deluxe apartments

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
xrx

xrx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2015

 ProhilRezidential, on 24 august 2015 - 10:20, said:

Intr-adevăr, sunt destui colorați, dar sunt intrați abuziv in casele vecine, care in mod sigur își vor găsi stăpân si petele de culoare vor dispărea.

Blocul este retras 5 m pe toate laturile. Pe spate avem practic aproape 10 m fata de casele vecine care sunt cu maxim 1 etaj. Pe stânga e casa vecina la 3 m de gard, deci 8 fata de bloc, iar pe dreapta e la fel, un bloc/casa cu demisol+parter+2 etaje + 3 retras (mai puțin de 1/2 din etaj), dar pe partea cu blocul sunt cu vedere 1 dormitor si bucătăria de la Ap de 3 camere, iar la cel de 2 camere e dormitorul si baia. Vederea este cea care este, dar dacă vreți sa vedeți lanuri cu flori, așa ceva veți găsi doar in câmp!

Legat de finisaje, nu știu cine v-a spus ca nu vor fi deluxe. Sincer, dacă ați fost la vizionare cu mine, nici macar nu s-a discutat de finisaje, ci doar de pret. Tot ce v-am prezentat au fost finisaje folosite la alte blocuri, si aici ma refer la cele din biroul nostru.

Legat de pret, repet, nu suntem cu nimic sub alte imobile din zona, care nu au compartimentarile si suprafețele nostre (totuși, 75 mp pt 3 camere nu este o suprafata mare), dar ne dezavantajează faptul ca avem apartamente spatioase si ca  spunem clar ca e pret cu TVA 24%. Altfel, e 1270/mp cu TVA 5% sau 1500/mp cu tva 24%.

Legat de părerile de pe forum legate de Mihai Bravu, este dreptul fiecăruia sa pună sau nu finisajele noastre. Nu va obligam la nimic! Noi am decontat finisajele tuturor celor care nu au vrut finisaje de la noi (au fost persoane care nu au vrut chiar absolut nimic de la noi, doar pereții tencuiți si manopera de finisare).

Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Apreciez ca nepotrivit comentariul referitor la priveliște. Știți foarte bine că nu m-am referit la lanuri cu flori. De exemplu
exista blocuri cu o priveliște frumoasă lângă parcul Tineretului.

Referitor la finisaje, domnul care mi-a prezentat blocul a zis, citez: "Finisajele nu sunt de lux, mai mult datorită suprafeței
este blocul de lux". Este posibil să fii înțeles eu greșit, deși mă îndoiesc.

Este bine de știut că se pot alege finisajele separat.

Eu ca și cumpărător, ce urmează să scot din buzunar peste 140.000 de euro aș prefera să nu primesc
răspunsuri ironice :) și nu pentru că n-aș putea răspunde la fel însă ci pentru că nu e în interesul nimănui.

De asemenea, înțeleg că și alte imobile din zonă au prețuri similare însă părerea mea este că este supra-evaluat.

Good luck!

#92
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 xrx, on 24 august 2015 - 11:33, said:



Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Apreciez ca nepotrivit comentariul referitor la priveliște. Știți foarte bine că nu m-am referit la lanuri cu flori. De exemplu
exista blocuri cu o priveliște frumoasă lângă parcul Tineretului.

Referitor la finisaje, domnul care mi-a prezentat blocul a zis, citez: "Finisajele nu sunt de lux, mai mult datorită suprafeței
este blocul de lux". Este posibil să fii Ă®nțeles eu greșit, deși mă Ă®ndoiesc.

Este bine de știut că se pot alege finisajele separat.

Eu ca și cumpărător, ce urmează să scot din buzunar peste 140.000 de euro aș prefera să nu primesc
răspunsuri ironice :) și nu pentru că n-aș putea răspunde la fel Ă®nsă ci pentru că nu e Ă®n interesul nimănui.

De asemenea, Ă®nțeleg că și alte imobile din zonă au prețuri similare Ă®nsă părerea mea este că este supra-evaluat.

Good luck!

Imi pare rău ca v-am părut ironic (poate am fost puțin, dar fara intenție). Dacă asta v-a spus agentul/persoana care v-a prezentat imobilul, dar mai ales dacă va interesează imobilul, poate ar trebui sa cereți si o alta opinie/vizionare.

Din experiența proprie, am cel puțin 5 Clienti care au avut parte de experiențe similare si ulterior au cumpărat cu mine doar pentru ca la prima vizionare agentul credea ca marfa se vinde singura si nu știau/ofereau nici detalii juridice, nici tehnice, si cu atât mai mult nu ofereau detalii despre finisaje "de la sursa". Sincer, aici nici macar nu s-a discutat macar ce gresie sau faianța se va aduce, de parchet nu mai vorbim. Deci agentul in mod sigur a dat INFO din burta, mergând pe principiul "las' ca merge"!

Imi pare sincer rău pentru opinia formată de Dvs in aceasta conjunctura! Spor in căutări!

PS: apropo de tineretului, noi nu ne combinam la terenuri retrocedate in mijlocul parcului, cu defrișări încadrate la toaletare arbuști, etc! Sunt curios de ce se bate pasul pe loc la Tineretului Park Residence, o păsărica mi-a spus ca au probleme cu actele terenului, chiar ca au atacată in instanța autorizația!

#93
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 xrx, on 24 august 2015 - 11:33, said:



Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Apreciez ca nepotrivit comentariul referitor la priveliște. Știți foarte bine că nu m-am referit la lanuri cu flori. De exemplu
exista blocuri cu o priveliște frumoasă lângă parcul Tineretului.

Referitor la finisaje, domnul care mi-a prezentat blocul a zis, citez: "Finisajele nu sunt de lux, mai mult datorită suprafeței
este blocul de lux". Este posibil să fii Ă®nțeles eu greșit, deși mă Ă®ndoiesc.

Este bine de știut că se pot alege finisajele separat.

Eu ca și cumpărător, ce urmează să scot din buzunar peste 140.000 de euro aș prefera să nu primesc
răspunsuri ironice :) și nu pentru că n-aș putea răspunde la fel Ă®nsă ci pentru că nu e Ă®n interesul nimănui.

De asemenea, Ă®nțeleg că și alte imobile din zonă au prețuri similare Ă®nsă părerea mea este că este supra-evaluat.

Good luck!

Luxul e relativ si atat timp suprafata e aproape de minimul obligatoriu de lege, eu as zice ca nu e lux. Poate ma insel.

Apartamentele vechi din zona au aceeasi suprafata.

Zona este considerata lux si apartamentele vechi sunt mai scumpe decat in alte zone bune ale bucurestiului. Daca construiesti un bloc nou aici poti specula zona si oferta limitata.

Cu 140 mii poti sa iei doua locuinte...

#94
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 sovu, on 24 august 2015 - 19:25, said:



Luxul e relativ si atat timp suprafata e aproape de minimul obligatoriu de lege, eu as zice ca nu e lux. Poate ma insel.

Apartamentele vechi din zona au aceeasi suprafata.

Zona este considerata lux si apartamentele vechi sunt mai scumpe decat in alte zone bune ale bucurestiului. Daca construiesti un bloc nou aici poti specula zona si oferta limitata.

Cu 140 mii poti sa iei doua locuinte...

La ce te referi prin "atat timp (cât) suprafata e aproape de minimul obligatoriu de lege"?!

#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 sovu, on 24 august 2015 - 19:25, said:

Luxul e relativ si atat timp suprafata e aproape de minimul obligatoriu de lege, eu as zice ca nu e lux. Poate ma insel.
Nu e nici un lux iti dai seama... dar in nume. Lux inseamna in afara suprafetei ca blocul sa aibe si piscina, teren de tenis sau centru fitness gratuit evident pentru locatari, lifturi pe curele Schindler de ultima generatie cu drive cu frecventa variabila de nici nu simti cand merg si cheie unica de palier/apartament cu antreu, totul lucios pe jos, portar si mecanic pentru incalzire/AC, instalatie AC pentru turnuri cu schimbator pe cladire sus si circuite de apa rece prin toate incaperile si multe altele evident...
La noi se spune lux la orice bloculet asa mai modern... dar nu avem treaba totusi cu luxul, ar fi si scump. Un apartament de lux (cu adevarat) intr-o metropola e sute de mii de $ sau milioane daca e la etaje inalte.

Edited by andreic, 24 August 2015 - 22:06.


#96
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Luxul si-a cam pierdut demult semnificatia reala pe piata imobiliara. Momentan prin lux se inteleg finisaje gen valea cascadelor, termopan, usa de tabla ordinara.
Luxul a devenit ordinar, este echivalent cu byte-ul. Peste acest lux romanesc de referinta exista in realitate urmatoarele ordine de marime: Kilo-luxul, mega-luxul, giga-luxul si tera-luxul.

#97
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 ProhilRezidential, on 24 august 2015 - 21:38, said:



La ce te referi prin "atat timp (cât) suprafata e aproape de minimul obligatoriu de lege"?!

Legea locuintei.

Suprafata construita pentru 3 camere si 3 persoane este 102mp. Su 66. Spatii de depozitare 2.5mp din supr totala.
Suprafata construita pentru 3 camere si 4 persoane este 115mp. Su 74. Spatii de depozitare din supr.totala 3.5mp

Exemplu pe un apart studiat de mine. 3 camere 140000 euro.

La apart de 140.000 euro aveti Sc 104mp si Su 86mp. La spatiile de depozitare nu stiu cum va incadrati, poate imi explici tu unde este inclus spatiul de depozitare.
Cu acel dulap de pe hol se incalca alta normativa, adica latimea holului de minim 1.2 metri.

In concluzie spatiul e cu 10-15% peste lege la 4 persoane, dar suprafata construita e pentru 3 persoane la 3 camere. Spatii de depozitare nu. Iar daca pui dulap pe hol atunci nu ai culoar de trecere.

Apartamentele sunt excelente dar nu mi se par delux prin suprafata aproape de minimul impus de aceasta lege. Poate finisajele sau zona?

Edited by sovu, 27 August 2015 - 19:27.


#98
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Stadiu fizic la sfarsit de an:
- fatada finalizata 90%
- compartimentari interioare caramida si tencuieli: 100%
- glet 100% parter, etaj 1, etaj 2
- finisaje si zugraveli - partial parter
- instalatii - 100% parter, etaj 1, etaj 2, etaj 3

Stadiu vanzari: vandute 8 apartamente din 19 (6 de 3 camere si 2 de 2 camere)

La Multi Ani!

Attached Files



#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ce arhitectura... arata ca un hambar suprainaltat.Posted Image

#100
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Waw ce arhitectura "lucsoasa". 140K, aproape mokazie.

Ca sa ma exprim mai pe intelesul dezvoltatorilor de ocazie, 86 MPU se fac la 2 camere (care trebuie sa aiba 2 bai). 3 camere vorbim de la 115 MPU in sus. De aici poti sa zici ca esti "Delucs" + finisaje de calitate + zona buna.

Dar poti sa-l prostesti usor pe Rroman-ul creditaci, ca a facut afacerea vietii.

Spor.

Edited by darksun, 31 December 2015 - 11:41.


#101
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 darksun, on 31 decembrie 2015 - 11:34, said:

Waw ce arhitectura "lucsoasa". 140K, aproape mokazie.

Ca sa ma exprim mai pe intelesul dezvoltatorilor de ocazie, 86 MPU se fac la 2 camere (care trebuie sa aiba 2 bai). 3 camere vorbim de la 115 MPU in sus. De aici poti sa zici ca esti "Delucs" + finisaje de calitate + zona buna.

Dar poti sa-l prostesti usor pe Rroman-ul creditaci, ca a facut afacerea vietii.

Spor.

Din păcate nu înțeleg de unde scoateți suprafețele astea 'delucs', având in vedere ca in majoritatea blocurilor vechi si noi la 90 mp utili deja unii au 4 camere. Sunt destui care văd in 75 mpu la 3 camere noi arhisuficient, si nu mai vb de blocurile din Dr taberei unde la 3 cam ai MAX 65 mpu.
Ceea ce ceri tu nu e neaparat delucs dacă e înghesuit sau in câmp pe dreapta.
Zona buna nu înseamnă sa fie in Nordului sau la victoriei! Zona buna tine in primul rând de nevoile fiecăruia, iar Timpuri Noi satisface o parte din acestea prin:
- poziția semicentrală (15 min pe jos pana la unirii),
- apropierea de metrou (5 min pe jos pana la timpuri noi),
- zona liniștita, cu dezvoltare masiva in ultimii ani si in anii ce urmează prin complexul de birouri si locuințe IKEA,
- pozitie aerisita in teren a blocului, nu iti dai mâna cu Vecinul de la balcon
- spațiile sunt peste orice se mai afla acum nou pe piața in zona
- compartimentări integral din cărămidă
- finisaje peste medie,
- locuri de parcare pentru toată lumea la demisol
- transparență in acte
- prețuri clare, cu TVA, fara combinații

OK, nu iti place, ești liber sa iei in Nordului, unde mai ai puțin si nu mai treci decât cu Matiz pe străzi printre mașini

#102
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Prin urmare sa inteleg:
Eu stau in vestitul Popesti.Ma rog,sunt langa sos berceni,nu intru prea mult in Popesti dar tot pe acolo.
Sunt la doua minute de metrou,apoi cu metroul vreo 10-11 pana la unirii.in 5-6 minute sunt in mall in sun plaza,am si metro si auchan la 2-3 minute de mers cu masina,sunt vreo 3-4 gradinite prin zona,un mega image la coltul blocului,loc de parcare,suprateran ca nu avem subsol,cu actele nu am avut probleme,nu dau mana din balcon cu vecinul.Practic imi satisface nevoile si am dat 620000 pe apartament.Daca am aceste facilitati se considera o zona buna?

IKEA este pe Theodor Pallady.E ceva de mers de la Timpuri Noi.Intradevar,nu atat de mult ca pana in Baneasa,dar totusi e ceva de mers.

#103
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Groh, on 31 decembrie 2015 - 13:29, said:

Prin urmare sa inteleg:
Eu stau in vestitul Popesti.Ma rog,sunt langa sos berceni,nu intru prea mult in Popesti dar tot pe acolo.
Sunt la doua minute de metrou,apoi cu metroul vreo 10-11 pana la unirii.in 5-6 minute sunt in mall in sun plaza,am si metro si auchan la 2-3 minute de mers cu masina,sunt vreo 3-4 gradinite prin zona,un mega image la coltul blocului,loc de parcare,suprateran ca nu avem subsol,cu actele nu am avut probleme,nu dau mana din balcon cu vecinul.Practic imi satisface nevoile si am dat 620000 pe apartament.Daca am aceste facilitati se considera o zona buna?

IKEA este pe Theodor Pallady.E ceva de mers de la Timpuri Noi.Intradevar,nu atat de mult ca pana in Baneasa,dar totusi e ceva de mers.

Este vb de grupul IKEA-VASTINT care face birouri si locuințe la timpuri noi, nu magazinul IKEA din Titan (dacă se va face). Vor face birouri tot ei si in spatele PS6, langa Carrefour, unde înainte ETA un PETROM si depozit de materiale de construcții.

Legat de zona buna, repet, dacă tie iti satisface necesitatile, e zona buna PT TINE. Nu comentez alte aspecte. Mie nu imi place Popesti pt ca e varza infrastructura edilitara si tipologia dezvoltatorilor de acolo, care lasă de gândit legat de calitatea structurilor acelor blocuri.

Legat de timpii de mers, la unirii ajungi cu metroul in 10-15 din Popesti, iar de la timpuri noi ajungi PE JOS.

Edited by ProhilRezidential, 31 December 2015 - 14:13.


#104
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ok,greseala mea cu IKEA.Credeam ca te referi la magazin.
Ideea ar fi ca nu cred ca incalzeste pe nimeni ca faci 10-15 minute pe jos.Ma rog,la mers normal e putin mai mult de la voi pana la Unirii.
Eu zic ca multi prefera sa aiba mijloc de transport cat mai aproape de casa.
Asa,si eu fac de acasa cu masina 15 minute pe ceas pana la biroul unde lucrez si anume langa circ pe barbu vacarescu,evident noaptea cand nu e trafic.Ziua se schimba situatia si fac 35-40 minute.

#105
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005

 ProhilRezidential, on 31 decembrie 2015 - 12:15, said:

Din păcate nu înțeleg de unde scoateți suprafețele astea 'delucs', având in vedere ca in majoritatea blocurilor vechi si noi la 90 mp utili deja unii au 4 camere. Sunt destui care văd in 75 mpu la 3 camere noi arhisuficient, si nu mai vb de blocurile din Dr taberei unde la 3 cam ai MAX 65 mpu.

Nu am zis ca zona nu e okey, am zis doar ca 86 MPU la 140K este mult. Si nu pentru ca nu mi-as permite, dar am observat trendul, cu cat castig mai mult cu atat sunt mai atent la preturi.

In momentul acual stau la 2 camere 86 MPU, 3 apartamente pe etaj. De ce as da 140K sa ma mut la 3 camere, daca e aceasi suprafata ? De ce nu faceti apartamente spatioase si va limitati mereu la cutii de 50 MPU la 2 camere. E atat de mare foamea de bani ?

Pentru majoritatea este arhisuficient 80 mp pentru ca au trait in comunism unde ce aveai cu aia de multumeai. Eu vreau 140 MPU la 140K EUR. Probabil ma voi indreptata spre o casa.

Edited by darksun, 31 December 2015 - 18:37.


#106
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Status vânzări: a mai rămas un singur apartament, la parter.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate