Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Timpuri noi - Deluxe apartments

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 albastru, on 13 august 2015 - 10:47, said:



Este bine că există constructori/vânzători/intermediari care știu să creeze propuneri de valoare nu doar prin denumiri pompoase, gen Delux$, dar și prin argumente inteligente precum cel de sus.

Mda, ma abțin pt ca fiecare se pare ca e setat in felul lui, fara buton de restart!
Deluxe nu înseamnă doar gresie de Italia sau Spania, care mi se par degeaba in cazul unui Ap meschin de 40-50 mp cu buc OPEN in living, eventual semidecomandat si cu hol inexistent pt un cuier! Deluxe pleacă aici de la suprafețe in primul rând, de la faptul ca e decomandat, ca ai Bucătărie mare si închisă, balcon mare, ca ai loc pe hol pentru toate, ca ai pe scurt loc pentru confort. Finisajele vin si pleacă, mai ales dacă ai o nevasta care nu prea știe ce vrea de azi pe maine (si dacă nu ai nevasta, fii sigur ca îti va schimba totul in momentul in care i-ai dat si ei cheie), dar din 40 mp nu o sa faci niciodată 70. Pentru mine asta înseamnă deluxe, dar si pt mulți alții pe aici!

Edited by ProhilRezidential, 13 August 2015 - 11:25.


#38
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Unii mai cred ca se va mai vinde la 1700 euro prin noroaiele noastre?!

Lasa ca acum pica China, Prima Casa si vedem apoi preturi de 500.

La banii de aici iti cumperi intro tara civilizata unde salariile si conditiile sunt altele in comparatie!

Edited by sovu, 13 August 2015 - 12:37.


#39
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 sovu, on 13 august 2015 - 12:36, said:

Unii mai cred ca se va mai vinde la 1700 euro prin noroaiele noastre?!

Lasa ca acum pica China, Prima Casa si vedem apoi preturi de 500.


Da... de vreo 5 ani tot pica .... Posted Image
Astept sa ma anunti cand vom avea preturi de 500 euro mp in zone centrale, vreau si eu sa-mi iau vreo 3 garsoniere cu 15.000 euro la fantanile de la Unirii!

#40
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 sovu, on 13 august 2015 - 12:36, said:


La banii de aici iti cumperi intro tara civilizata unde salariile si conditiile sunt altele in comparatie!

Tot prin comparație, intr-o astfel de țara si chiriile sau pretul Per mp cresc chiar mai repede decât salariile!
In Paris de exemplu, cineva care aici câștiga 1-2000 EUR/luna va câștiga undeva la 10000. Dar pretul/mp in zonele centrale sau in cartierele de lux gen Nordului este de peste 10-15000 EUR/mp.
In plus, la noi taxele sunt infime comparativ cu Franța sau alte tari din vest atunci când vine vb de a2-a sau a 3-a proprietate. Aia nu își iau/permit a 2-a casa pt ca plătesc mai mult la stat decât pe casa!
Deci stai blând, ca nu e chiar așa roz!
Altfel spus, de ce nu bagă evreii bani in imobiliare in vest, ci la noi?! Răspuns corect: fiscalitate mai blândă pentru persoanele cu venituri f mari!

Edited by ProhilRezidential, 13 August 2015 - 13:19.


#41
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Tu compari Bucuresti cu Paris?
Pai centrul Bucurestiului arata ca centrul Paris-ului?
E retoric, nu trebuie sa raspunzi!

De ce nu compari zona a doua sau infrastructura pentru cei ce stau la tara si lucreaza in Paris ?!
Daca tu faci un bloc la Timpuri Noi, indraznesti sa te compari cu centrul Paris-ului si preturile de acolo. Viseaza in continuare !

Stai tu bland ca o sa ajunga si pe la noi vremurile cand taxele o sa creasca pt rentieri.

Ce treaba am cu evreii tai?! Sa va cumpere evreii totul si unii sa puna botul la chiriile lor umflate.

 itzi-bitzi, on 13 august 2015 - 13:11, said:


Da... de vreo 5 ani tot pica .... Posted Image
Astept sa ma anunti cand vom avea preturi de 500 euro mp in zone centrale, vreau si eu sa-mi iau vreo 3 garsoniere cu 15.000 euro la fantanile de la Unirii!

Stai prost cu calculele...
O garsoniera are 40mp. La 500 euro face cam 20000 euro UNA.
Totusi o sa poti lua 3 garsoniere cu 60000. Doar ca banca nu iti va mai da 60000euro si nu vor mai fi unii ce au banii astia cash din evaziune.

Noroc cu prima casa... si cu dobanda istorica minima, de au mai tinut preturile sus... desi din 2010 preturile au scazut AN DE AN.
Nu mai puneti botul la manipularea generala.

#42
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Eu nu inteleg de ce unii se dau cu fundul de pamant si dau ochii peste cap cand aud de astfel de preturi. Zau daca inteleg.
Ok, preturile sunt mari, insa exista un anumit segmentul de clienti carora li se adreseaza. Am dat exemplu mai sus.
Apartamentele astea nu vot fi cumparate de orice lache flausat care castiga 2000 lei pe luna.

 sovu, on 13 august 2015 - 13:36, said:



Noroc cu prima casa... si cu dobanda istorica minima, de au mai tinut preturile sus... desi din 2010 preturile au scazut AN DE AN.
Nu mai puneti botul la manipularea generala.

Au scazut la apartamentele lui nea Nicu.
Vezi ca in cazul blocurilor noi situatia sta un pic altfel Posted Image

#43
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
AI dreptate:
1. Apartamentele astea sunt pt 19 domni (snobi) de tip : fazan, evrei, creditaci sau cei cu bani cash din evaziune
2. Oferta de blocuri noi e limitata asa ca preturile sunt pt: fazani, evrei, creditaci sau cei cu bani cash din evaziune eventual. Dar indata ce vor construi mai multi la realitatea pietii preturile vor incepe sa scada sub 100k cat sunt acum in medie. Cand ap in blocurile vechi vor scadea si mai mult si ap noi nu se vor mai vinde ca painea calda. Acum diferenta nu e asa mare asa ca preferi nou.

In continuare iti repet, preturile scad sau stagneaza pe nou dar cu dobanda istorica la lei.

Edited by sovu, 13 August 2015 - 13:52.


#44
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 sovu, on 13 august 2015 - 13:50, said:

AI dreptate:
1. Apartamentele astea sunt pt 18 snobi.
2. Oferta de blocuri noi e limitata asa ca preturile sunt pt FAZANI, evrei, creditaci sau cei cu bani cash din evaziune eventual. Dar indata ce vor construi mai multi la realitatea pietii preturile vor incepe sa scada sub 100k cat sunt acum in medie. Cand ap in blocurile vechi vor scadea si mai mult si ap noi nu se vor mai vinde ca painea calda. Acum diferenta nu e asa mare asa ca preferi nou.

De ce sunt snobi? Doar pentru ca au salariul mai mare decat al tau si sunt mai descurcareti in viata? :)

 sovu, on 13 august 2015 - 13:50, said:


In continuare iti repet, preturile scad sau stagneaza pe nou dar cu dobanda istorica la lei.

Asa e, din cauza asta langa blocul lui frati-miu se mai construieste un alt bloc identic, si preturile au sarit cu 250-300 euro in plus pe metru patrat fata de blocul anterior. Bloc vandut integral in stadiul de proiect, apropo (mi se pare ca mai au ceva disponibil doar la demisol, te intereseaza? :D)

PS: metrul patrat a fost peste 1000 euro, evident, ca sa nu existe confuzii :)

#45
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 sovu, on 13 august 2015 - 13:36, said:

Tu compari Bucuresti cu Paris?
Pai centrul Bucurestiului arata ca centrul Paris-ului?
E retoric, nu trebuie sa raspunzi!


De ce nu compari zona a doua sau infrastructura pentru cei ce stau la tara si lucreaza in Paris ?!
Daca tu faci un bloc la Timpuri Noi, indraznesti sa te compari cu centrul Paris-ului si preturile de acolo. Viseaza in continuare !

Stai tu bland ca o sa ajunga si pe la noi vremurile cand taxele o sa creasca pt rentieri.

Tu ai comparat, dar te-ai limitat la salariu! Eu am analizat puterea de cumpărare din vest cu cea de la noi. Dacă aveai idee de așa ceva, nu comparai mere cu mere! (Da, mere cu mere ai comparat, nu mere cu pere!)

 sovu, on 13 august 2015 - 13:36, said:

Ce treaba am cu evreii tai?! Sa va cumpere evreii totul si unii sa puna botul la chiriile lor umflate.
Nu sunt evreii mei, dar ei sunt cel mai bun reper pentru investiții din care vor sa scoată 200% profit

Din ce văd ca scrii, văd ca ești, vb cuiva, doar frustrat, motiv pentru care iti sugerez sa fii obiectiv in afirmații!

#46
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Daca nu iti place mocirla damboviteana, e loc suficient pentru tine in Baicoi.
Sau in Scornicesti. Acolo un apartament cu 3 camere costa cat o Dacie veche de 20 de ani :)

 sovu, on 13 august 2015 - 14:46, said:

Am dubii ca au salariul mai mare ca al meu... dar daca zici tu...

Evident.
Salariu ca al tau n-are nimenea! :) :)

 sovu, on 13 august 2015 - 14:46, said:


exista o euforie acum si unii au mai marit preturile, vezi 20th fata de 19th. Dar sunt si altii in zona care construiect la 100mii 3 camere cu aceeasi supr.



Si din cauza asta nu poti tu sa iti cumperi apartament? Posted Image

#47
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
O sa imi cumpar, dar o sa imi cumpar in alta tara cu banii de aici.

#48
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Sa fii sanatos, cale batuta! Posted Image

#49
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Nenea Sovu e suparat ca preturile apartamentelor noi in zone bune nu prea stagneaza, dimpotriva, ceea ce i-a dat peste cap toate planurile.
Asadar, s-a suparat ca vacarul pe sat si isi va lua traista in spinare catre alte zari.
Sa ii uram succes, zic Posted Image

Edited by itzi-bitzi, 13 August 2015 - 15:01.


#50
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 itzi-bitzi, on 13 august 2015 - 14:54, said:

Sa fii sanatos, cale batuta! Posted Image

 itzi-bitzi, on 13 august 2015 - 15:00, said:

Nenea Sovu e suparat ca preturile apartamentelor noi in zone bune nu prea stagneaza, dimpotriva, ceea ce i-a dat peste cap toate planurile.
Asadar, s-a suparat ca vacarul pe sat si isi va lua traista in spinare catre alte zari.
Sa ii uram succes, zic Posted Image

mersi! Mai vorbim la anul cand preturile vor scadea la 500 euro pe mp si acest complex nu va fi vandut inca...

ROMANIA TREZESTE-TE!

Edited by sovu, 13 August 2015 - 15:02.


#51
Sedentaru

Sedentaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.12.2013

 clipman, on 12 august 2015 - 18:22, said:

Da e mai bine ca in Mihai Bravu.
Unde ati facut 30 blocuri in mlastina aia, de refuleaza canalizarea non stop, pute in permanenta, gura de canal si latrina.
  
Clipman poti sa aduci mai multe detalii.

Dezvoltatoru doreste sa comenteze  cumva afirmatiile astea?

#52
turcucosmin

turcucosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2015
Despre constructie totusi poate spune cineva ceva in cunostinta de cauza?

#53
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 sovu, on 13 august 2015 - 15:08, said:


tu cu cine tii? cu ursul ?


Am o placere deosebita sa ii enervez pe cei care traiesc cu impresia ca detin adevaruri absolute :D

#54
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015

 itzi-bitzi, on 13 august 2015 - 15:11, said:

Am o placere deosebita sa ii enervez pe cei care traiesc cu impresia ca detin adevaruri absolute Posted Image

Mersi, important e sa schimbam idei.
Fiecare are adevarul lui, nu inseamna ca eu am 100% dreptate sau ca Prohil are 100%.

Dar lumea crede ca totul o sa fie roz, pretul creste si tot creste. Toata lumea uita ce s-a intamplat din 2006-2009. Crizele sunt ciclice asa ca preturi cresc, apoi scad, iar cresc... ciclic.

Edited by sovu, 13 August 2015 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate