Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Scutirea de impozit in domeniul IT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
292 replies to this topic

#19
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 10:05, said:

In acest caz este exact ceea ce pare; Veniturile IT-stilor vor creste cu 16%; Ceea ce pe destul de multi ii va tenta sa ramana aici;
Daca ar fi asa ar beneficia toti IT-isti indiferent in ce firma lucreaza.

Legea este pentru firmele de soft.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 mihaigerard, on 01 august 2015 - 10:06, said:

inechitate.
Asta tot exista intre diferite profesii dar fiecare guvern sprijina ori nu anumite sectoare.

#21
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 Moftangiu, on 01 august 2015 - 10:07, said:

Daca ar fi asa ar beneficia toti IT-isti indiferent in ce firma lucreaza.

Legea este pentru firmele de soft.
Lucru care sustine exact ce am zis mai sus; Creara unor HUBuri IT puternice in Romania;

#22
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 mihaigerard, on 01 august 2015 - 10:06, said:

Legea se aplica și în telecom sau companiile de outsourcing. Nu doar dezvoltatorii de soft beneficiază de facilitatea asta. Acum se pare ca nu mai există condiția studiilor pe anumite specializări.
Era cumva normal, se crease o inechitate.
Daca firma a comercializat soft  in valoare de cel putin 10.000 dolari S.U.A in anul fiscal precedent.

Edited by Moftangiu, 01 August 2015 - 10:14.


#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Rosebud09, on 31 iulie 2015 - 23:59, said:

Scutirea de impozit pentru unele categorii de persoane este o jignire adusa celorlalte,

nu este nicio jignire.
pur si simplu asa functioneaza lucrurile in democratie si capitalismul de dreapta. nu mai exista comitetul planificarii centrale care sa faca sa fie bine pentru toata lumea, ci fiecare categorie socio-profesionala trebuie sa traga pentru ea.
nimeni nu ii opreste pe medici, ingineri sau maestri bucatari sa se asocieze si sa faca lobby in parlament pentru legi asemanatoare. ba din contra, drumul poate fi mai usor, pentru ca pot folosi ca argument forte succesul din IT.

tu ai scris in postarea asta din perspectiva angajatilor, dar argumentul principal pentru aceasta lege este din perspectiva bugetara (macroeconomica). pentru ca in discutiile cu FMI trebuie sa argumentezi bugetar, pentru ca aia asa gandesc -  macroeconomic, nu se gandesc la angajati individuali care ar putea fi dezavantajati indirect, sau care s-ar putea simti insultati.
deci argumentul este simplu si suna cam asa: "pentru fiecare 1 leu pe care statul il pierde din neimpozitarea salariilor, castiga 15 lei din alte impozite".
care alte impozite, nu stiu eu sa iti spun. (probabil ca va stii sa iti explice domnul Varujan Pambuccian, unul dintre arhitectii masurii. este foarte activ pe facebook...)
in orice caz, se pare ca argumentul este valabil pentru ca a tinut in discutiile cu FMI. (da, masura asta a trebuit sa treaca de FMI...)


edit: ca sa nu fiu banuit de rele intentii, mentionez ca scriu asta din perspectiva unui inginer din industrie, nu din IT...

Edited by Pollux, 01 August 2015 - 10:33.


#24
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 neagu_laurentiu, on 01 august 2015 - 10:08, said:


Asta tot exista intre diferite profesii dar fiecare guvern sprijina ori nu anumite sectoare.

Adevărat.
În IT, competiția venită din afara e foarte puternică. Salariile din Vest sunt mai mari și fără legea asta migrația în IT ar deveni o problemă acută.

 Moftangiu, on 01 august 2015 - 10:13, said:


Daca firma a comercializat soft  in valoare de cel putin 10.000 dolari S.U.A in anul fiscal precedent.

Nu mi-e foarte clara treaba asta.
Nu e practic legea care o înlocuiește pe cea veche unde erau specificate specializările?
Din câte știu, pe legea veche se încadrau companii din telecom și outsourcing. Sunt și niște coduri CAEN ale activităților vizate de noua lege. Di din ce am citit nu se raportează doar la companiile care creează soft. Poate ma înșel.

#25
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 10:05, said:

In acest caz este exact ceea ce pare; Veniturile IT-stilor vor creste cu 16%; Ceea ce este suficient de tentant pentru ca destul de multi sa ramana aici; (in loc sa plece pe afara);

Discutam deja de salarii decente;

eu nu cred in povestea cu cresterea salariilor ...poate cel mult cresterea bugetelor de formare profesionala

nu ca ar fi rau sa cresca salariile ... in final banii se cheltuie iar taxele se culeg pe alte cai

#26
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 colt45, on 01 august 2015 - 10:23, said:

eu nu cred in povestea cu cresterea salariilor ...poate cel mult cresterea bugetelor de formare profesionala

nu ca ar fi rau sa cresca salariile ... in final banii se cheltuie iar taxele se culeg pe alte cai
Angajatorul nu are nicio motivatie sa nu iti creasca salariul cu cei 16%;  Nu castiga absolut nimic din acest fapt; Ba mai mult isi va genera un fenomen de migrare a celor buni din compania lui catre companii concurente din Romania;

Asta nu este un lucru nou; Toti cei care aveau studii de specialitate si erau incadrati in munca au beneficiat deja de aceasta crestere salariala;

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 mihaigerard, on 01 august 2015 - 10:21, said:

Nu mi-e foarte clara treaba asta.
Ai in prima pagina textul de lege, sunt acolo niste conditii clare.

#28
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 neagu_laurentiu, on 01 august 2015 - 10:26, said:


Ai in prima pagina textul de lege, sunt acolo niste conditii clare.

Uită-te la codurile alea. Sunt companii și din alte domenii.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 10:26, said:

Angajatorul nu are nicio motivatie sa nu iti creasca salariul cu cei 16%;  Nu castiga absolut nimic din acest fapt;
Putem gasi si cazuri cand are: un salariu negociat net spre exemplu plus dorinta lui de a-si reduce cheltuielile.

 mihaigerard, on 01 august 2015 - 10:28, said:

Uită-te la codurile alea. Sunt companii și din alte domenii.
Stiu povesta de cand a aparut acum multi ani dar nu-s alte domenii. Iar outsourcing intra aici.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2015 - 10:35.


#30
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

 Claudiu_J, on 01 august 2015 - 10:26, said:


Angajatorul nu are nicio motivatie sa nu iti creasca salariul cu cei 16%;  Nu castiga absolut nimic din acest fapt; Ba mai mult isi va genera un fenomen de migrare a celor buni din compania lui catre companii concurente din Romania;

Asta nu este un lucru nou; Toti cei care aveau studii de specialitate si erau incadrati in munca au beneficiat deja de aceasta crestere salariala;


cand e vorba de bani ... profituri ... se gasesc si motivatii

cu un pic de rabdare vom vedea si rezultatele

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 colt45, on 01 august 2015 - 10:41, said:

cu un pic de rabdare vom vedea si rezultatele
Rezultatele sunt de mult timp, legea-i veche, acum doar s-a eliminat un aspect care oricum era neinsemnat raportat la nr. celor angajati in domeniu (majoritatea covarsitoare au studii de specialitate) iar cei care vor profesa de acum inainte tot nu vor fi din alte domenii de studiu. Insa cazuri punctuale mai sunt ce vor avea acum de castigat.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2015 - 10:50.


#32
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007
eu ma refeream la acoperirea deficitului de personal din segmentul cu dezvoltarea de software

in ceea ce priveste banii cred ca cererea si oferta vor regla lucrurile

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si cu cat crezi ca va creste personalul prin eliminarea acelei clauze ? Nu-s asa multi meseriasi fara o facultate in domeniu. Iar angajat pe acele functii se putea si pana acum doar ca nu beneficiau de scutire prin efectul legii.

#34
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 neagu_laurentiu, on 01 august 2015 - 10:29, said:



Stiu povesta de cand a aparut acum multi ani dar nu-s alte domenii. Iar outsourcing intra aici.

Eu cunosc caz concret de companie telecom care beneficiază de scutire.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poate sa fie si de avioane daca are in codurile sale unul din cele enumerate, obtine din software per cap de om $10000 anual si ce mai spune acolo prin lege. Apoi oricine poate aplica si nu vira banii la stat aferenti impozitului pana la un ulterior control.

#36
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Scutirea de impzit a programatorilor mi se pare o discriminare fata de celelalte categorii profesionale. O astfel de masura ar trebui aplicata la profesori si medici. Desi unii isi mai rotunjesc veniturile din meditatii cu mai mult sau mai putin succes (vezi cazul Johannis) sau ceilalti sunt renumiti pentru spaga, cred ca printre ei exista destui care fac un efort substantial pentru a-si exercita profesia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate