Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

Strategii vanzare casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
255 răspunsuri în acest subiect

#19
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015
Scade pretul de vanzare.

Sperii cumparatorii cu cerintele tale.

Oamenii s-au desteptat, nu mai sunt prosti sa se arunce in credite uriase, piata imobiliara s-a domolit.

Se cauta ocazii, imobile executate silit, parcele de teren pentru constructii ulterioare, etc.

Editat de Damascus77, 21 iulie 2015 - 20:47.


#20
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.248
  • Înscris: 11.09.2012
Ar fi ok sa lasi link sa ne dam cu parerea, sau macar cateva poze din interior si mici detalii cu pret, in cazul in care ai nevoie de intimitate.

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.997
  • Înscris: 16.03.2004

 AdiFCD, on 21 iulie 2015 - 20:44, said:

Ai idee cati clujeni prefera zonele astea, la maxim 10 km de centru ?
Problema e ca cine si-a permis, si-a cumparat/construit deja o casa in zonele respective, cum ar fi Fagetul.

Lumea s-a saturat de trafic, praf, galagie, dar mai ales de blocuri comuniste.
Prea putini,
majoritatea au nevoie de oras.
Cei care se retrag in zonele metropolitane ajung sa regrete comoditatea de alta data, pe care au parasit-o in favoarea "linistii".

Oricum parerile sunt impartite...

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.096
  • Înscris: 24.02.2006

 mayte_22, on 21 iulie 2015 - 19:39, said:

.............Pretul cerut este unul corect, realist, confirmat de agentiile imobiliare cu care m-am consultat si confirmat de alti proprietari care vand case similare cu a mea in zona. ..............

te-ai gandit sa te consulti si cu cineva care nu-i direct interesat sa tina preturile sus?

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.911
  • Înscris: 25.01.2007
agentii aia probabil te dau exemplu
"uite acolo ala vinde cu pretul x, io va ofer aici ceva cu 20% mai ieftin". si vecinii vand...

#24
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.393
  • Înscris: 28.02.2007
Stiu pe cineva in aceeasi situatie, se plange ca, desi a lasat vila la 45000 euro, nici macar nu suna nimeni interesat de achizitie/negociere. Imi zicea, " cu cine sa negociez daca nu suna niciun cumparator, doar cate un ametit de la nu stiu ce agentie imobiliara ?" Nasol...

#25
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.911
  • Înscris: 11.07.2015

 gigi_4476, on 21 iulie 2015 - 21:58, said:

vila la 45000 euro

ce vila e aia nene la 45 000?

e la tara?

#26
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Casa ta valoreaza fix cat este un client dispus sa dea.
Caz concret: Vila in Bucuresti pret crerut ~400.000, au ajuns sa o dea la ~200.000 ca tot asa se grabeau sa o vanda.

#27
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Încearcă varianta licitație: o scoți la vânzare la un preț mai mic, și timp de 2-3 luni aștepți oferte, pe care spre sfârșitul perioadei le "confrunți" între ele.

#28
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
Din pacate acum ...toata lumea vinde si nimeni nu cumpara decat mari chilipiruri ! Cand mai vine un client la vizionare intreaba-l cat e dispus sa ofere ! Dupa ce o sa-ti pice fata si o sa consideri propunerea lui drept nesimtire ai sa-ti faci o idee de cat poti sa iei pe ea !

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
strategia cu schimbul pe apartament e foarte buna... un apartament il inchiriezi mult mai usor si mai sigur (lasi o agentie sa se ocupe

mai poti incerca sa iei un imprumut ipotecar din care eventual sa-ti iei un apartament si pa! lasi banca sa se spele cu ea pe cap!

altfel... dupa cum ti-au confirmat toti colegii... pretul e de vina ca nu poti vinde... din primele 2-3 oferte serioase si hotarate deja ai o idee despre suma la care o poti vinde!!! ca ea nu corespunde cu ce ai vrea tu... asta e alta problema
cine te-a pus sa-ti faci casa de banii aia?!? consider-o o greseala!

pe scurt! esti nevoita sa vinzi??? primul venit = primul servit!

#30
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

 mayte_22, on 21 iulie 2015 - 19:39, said:

Pretul cerut este unul corect, realist, confirmat de agentiile imobiliare cu care m-am consultat si confirmat de alti proprietari care vand case similare cu a mea in zona. De altfel, merg si pe varianta de schimb cu apartament de 1-2 camere plus diferenta.

De ce nu ti-a vandut-o agentia imobiliara?

Eu, daca as vrea sa cumpar si vine un poet d-asta ca tine sa-mi spuna palavre ca i-au confirmat agentiile pretul, de ce nu o vinde agentia?
Asta unu la mana
a doua la mana
Daca merg la o vizionare si aflu ca locuinta aia incearca sa se vanda de 5 luni, daca-mi place, ofer cel putin 20% mai putin.
In plus nu am incredere in vanzare de la privat. E prea zgarcit, un privat crede sigur ca locuinta lui e de sute de ori mai valoroasa decat ii spune un agent. E pierdere de vreme pentru mine.
Are ea ceva de nu se vinde de atata timp. Pretul mai mult ca sigur ca e urias, apoi mai sunt restul "amanuntelor"

Poate e departe de canalizare, veceu in curte, poate e problema cu gazele, cu internetul cu cablul, cu curentul electric, poate iti trebuie Hummer sa ajungi iarna, autobuz departe, piata departe, poate e prea izolata
Da un link cu casa si eventual un punct coordonate GPS pe google, eu chiar am in cap Clujul daca vin in tara.

Cand am venit in Europa din Canada, casa mea s-a vandut in 10 ore, cu licitatie.
Stii care a fost shpilul?
Am cumparat-o tot la licitatie pentru ca am cumparat-o in cea mai buna zona. Si d-asta am cumparat-o acolo, sa stiu c-o dau repede

La cumpararea unei locuinte sa stii ca sunt importante doar 3 lucruri, baga la cap ca vrei sa pleci in mijlocul capitalismului:
1. Locul
2. Locul
3. Locul

Atat.

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.096
  • Înscris: 24.02.2006

 Nero-d, on 22 iulie 2015 - 02:32, said:

.........
cine te-a pus sa-ti faci casa de banii aia?!? consider-o o greseala!
.........
ceva imi spune mie ca nu vinde la pretul de achizitie/construtie, ci vrea sa faca si profit :D

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
La halul in care ne depopulam, la halul in care saracim s-au imputinat cei cu ganduri de a cumpara in RO asa cum s-au imputinat si cei care chiar au bani sa o cumpere. Eu acum daca as avea bani de o casa si chiar as avea nevoie de o casa as viziona intai ofertele din imediata apropiere a orasului....pana as ajunge la raza de 10 km...ahaaaa deja mi-as cumpara una, cred. De curiozitate, la 10 km de oras, cata curte ai?

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
ca orice om care o fi investit o suma - sa zicem 250.000 euro intr-o casa considerata lux, nu poate accepta sa o vanda cu 140-150.000 pt ca piata a luat-o in jos.

pune pretul corect din piata, nu pretul investit de tine si o sa vinzi. stiu, e greu, e naspa, e anti-comert si ti se rupe inima dar si tu daca te duci in sua o sa-ti iei o casa care valora 400.000 in 2007 cu 250.000 acum...

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.152
  • Înscris: 07.11.2006

 mayte_22, on 21 iulie 2015 - 19:39, said:



Totusi, din diferite motive lumea prefera sa-si cumpere teren si sa-si construiasca ei o casa in regie proprie, decat sa o cumpere in stadiul finalizat de la proprietar, probabil si din cauza pretului care trebuie platit tot o data si nu pe rand, in cativa ani.

Nu pot sa vand casa pe un pret de nimic, este o proprietate in care am investit foarte multi bani, timp, energie, etc

Astept indrumare si sfaturi pertinente de la persoane care au fost in aceeasi situatie si cum au gestionat aceasta problema.

Oamenii prefera sa-si construiasca ei personal casa pentru ca in virtutea experientei din ultimii 25 de ani,"tepele",munca de mantuiala,calitatea proasta a materialelor,calitatea proasta a executiei si nu in ultimul rand provenienta dubioasa a multor societati de constructii,ii forteaza sa faca acest lucru.
Sigur sunt si exceptii la cele de mai sus.

Daca doresti cu tot dinadinsul sa vinzi,va trebui pana la urma sa vinzi cu un pret nuneaparat de nimic,dar mult scazut.Ceva imi spune ca banii obtinuti din vanzarea casei sunt necesari pentru stabilirea in SUA.Gresesc?

Daca gresesc,atunci problema este rezolvata.Printr-o imputernicire,delegi o persoana sa-ti vanda casa.Un notar te lamureste exact ce trebuie sa faci.


ps.
Apartamentul "comunist" pe care l-am cumparat a avut proprietarul plecat definitiv din tara.Toate formalitatile au fost purtate intre mine si persoana imputernicita de proprietar.De toate actele s-a ocupat biroul notarial,de la A la Z.

ps.
Sintagma "blocuri comuniste" ma face sa zambesc.Pentru ca am vazut nenumarate "blocuri capitaliste" care nu ajungeau si ce este mai dramatic,nu ajung INCA la nivelul celor comuniste.Dar asta este o alta poveste.

#35
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.339
  • Înscris: 02.09.2007
Depinde si pretul vilei tale. Chiar daca ea face 700.000E si tu o scoti la vanzare cu 400.000E, nu prea cred ca o sa gasesti cumparator. Motivul: Chiar daca e sub pretul pietii, publicul tinta la care te adresezi este foarte restrans.

Ce-am mai vazut ca se practica este sa lasi cheile unei agentii (semnezi exclusivitate) si ei se ocupa sa faca vizionarile, sa negocieze cu posibili cumparatori si sa-ti transmita oferta finala. Eventual apelezi la aia care te-au sfatuit sa pui pretul actual. E amuzant sa-i vezi dand din colt in colt cand ii intrebi candid: "Dar dvs mi-ati zis ca vila face 150.000, astia de ce imi ofera doar 80.000 ?"

#36
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.920
  • Înscris: 04.07.2010

 lyanna, on 22 iulie 2015 - 10:15, said:

Depinde si pretul vilei tale. Chiar daca ea face 700.000E si tu o scoti la vanzare cu 400.000E, nu prea cred ca o sa gasesti cumparator. Motivul: Chiar daca e sub pretul pietii, publicul tinta la care te adresezi este foarte restrans.
Peste o anumite suma oamenii prefera sa-si construiasca singuri, sa-si faca casa dupa doresc ei. Case de-a gata cred ca se vand daca preturile se invart in jurul sumei de 100.000 euro, pentru cei cu bugete mai mari deja apare tentatia de a cumpara teren si de a-si construi cum au chef.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate