Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

+ si - la difuzor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Mamaa si schema data de Best5 te pune pe fuga
La ce atata taraboi pentru a afla o nenorocita de polaritate ?

Pui bateria si gata (asta nu e valabil pentru bateri de curent altenativ , pe cand se va inventa asta)

#20
best5

best5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.09.2002
Salut,

Quote

Mamaa si schema data de Best5 te pune pe fuga
La ce atata taraboi pentru a afla o nenorocita de polaritate ?

Pui bateria si gata (asta nu e valabil pentru bateri de curent altenativ , pe cand se va inventa asta)

370677271050152, bateri  de curent altenativ nu s-au inventat si nici nu cred ca se vor inventa, dar baterii de curent alternativ s-au inventat si inca de mult :). De exemplu  N transformatoare cu secundarele legate in serie si in faza,  formeaza o baterie de curent alternativ; nu fac schema, ca sa nu fugi ;)
Cat despre taraboi, daca ai sa uiti o baterie de capacitate mai mare la bornele unui difuzor (chiar de 100W), difuzorul ala n-o sa mai faca taraboi deloc!

numai bine

S

#21
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
se pare ca Skizo a aflat ce trebuia sa afle...

PS:cred ca e de ajuns baieti ( Best5&370677271050152 )...gata...threadul si-a atins scopul...nu?

#22
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Ok
Oricum un utilizator obisnuit va avea la indemana doar bateria

#23
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
poate facea depanare la cashti :)
Atunci sunt curios cum o mai scoteati la capat!!!!

miliampermetru si impins era exclus, rosu nu au toate, cu bateria nu vezi nimic......AsCuLt O sOlUtIe!

#24
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
ppl, habar n-aveam ca la difuzoare conteaza care-i plusul si care-i minusul. Ce se-ntimpla daca le pui invers?

#25
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cind dai la maxim si asculti bass tare, e posibil sa-ti arunce membrana in afara...

#26
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002

Quote

Originally posted by burvi2001
Cind dai la maxim si asculti bass tare, e posibil sa-ti arunce membrana in afara...
Mai Burvi nu speria omul.
La unele amplificatoare semnalul e intradevar doar pozitiv dar la cele in punte semnalul alternativ se face in jurul lui 0 deci membrana oscileaza si in fata si in spate. Oricum difurile sunt proiectate sa poata oscila in jurul pozitiei de repaus si in fata si in spate.

+ si minus la boxe se pune pentru a avea toate sursele in aceeasi faza. Daca ai 2 sau mai multe boxe si te aflii la o anume distanta de ele tu vei auzi un semnal care este suma celorlalte. Deci daca unul ar fi defazat cu 180 grade atunci el teoretic anuleaza din semnalul util al celuilalt. E pe la fizica din liceu ceva cu compunerea oscilatiilor da nu-mi mai aduc aminte ezact. Poate e careva mai aproape de anii de liceu sau a mai facut calcule de astea mai recent.

#27
nokia6230

nokia6230

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2008
va salut pe toti !!!! Am si eu o intrebare scurta ..( sunt mai nepriceput asa ), am o statie 4 X 20W si are 4 perechi de fire cu diverse culori (este de marimea unei unitati cd de masina si ies firele din el ) . Vreau sa aflu care este + si - pt fiecare fir. V-as ruga dc a-ti putea sa imi spuneti cum pot sa aflu, o metoda simpla asa ca pt incepatori ca mine. Ma gandeam sa iau un aparat digital de masurat, dar si ala are 7000... de functii si nu stiu pe care sa dau sa aflu ce ma intereseaza. Va multumesc mult de tot !!

#28
[RO]-MARIUS

[RO]-MARIUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.02.2007
simplu il desfaci vezi ce integrat are in el (final sunet) si cauti pe Google schema lui si te uiti la iesirea de sunet
este simpla (la masa) sau in punte

mult succes (de piuit fire cred ca stii  :D )

#29
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postnokia6230, on Feb 19 2008, 20:02, said:

are 4 perechi de fire cu diverse culori
Uzual,negru este - si rosu +,important este sa fie legate identic la + si - pe incinte.deci la amandoua pe semnul + aceasi(ex.rosu) culoare si la -,tot aceasi culoare(ex.negru) pe ambele incinte.

#30
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De la postul #11 omul a zis ca a rezolvat problema cu metoda bateriei... cum de s-a ajuns sa se bata apa in piua pana la postul #29???

#31
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Da, dar discutia avea loc  prin 2003... :rolleyes:

Problema la intrebarea actuala  este diferita. Se cere polarizarea dpdv al amplificatorului. Cum acestea sunt majoritatea in punte, firele sunt conectate direct la circuite si galvanic nu sunt diferente.
  La circuite specializate  polaritatea este unica conform schemei, la  amplificatoarele compuse din mai multe circuite  polarizarea  este influentata  prin modul cum au fost cuplate intrarile. Rezulta ca deducerea se va face dupa analiza schemei.

#32
feri_visky

feri_visky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.10.2007

View Postmister_rf, on Feb 20 2008, 02:25, said:

Da, dar discutia avea loc  prin 2003... :rolleyes:

Problema la intrebarea actuala  este diferita. Se cere polarizarea dpdv al amplificatorului. Cum acestea sunt majoritatea in punte, firele sunt conectate direct la circuite si galvanic nu sunt diferente.
  La circuite specializate  polaritatea este unica conform schemei, la  amplificatoarele compuse din mai multe circuite  polarizarea  este influentata  prin modul cum au fost cuplate intrarile. Rezulta ca deducerea se va face dupa analiza schemei.

Conventia este ca daca aplicam '+' pe borna difuzorului (o tensiune f. mica scurt timp) si membrana se va deplasa inafara atunci aceea borna este 'plus'. Tot asa, daca aplic o baterie cu borna plus la intrarea amplificatorului membrana va trebui sa se deplaseze inafara la ambele canale daca amplificatorul este stereo.

#33
nokia6230

nokia6230

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2008

View Post[RO]-MARIUS, on Feb 19 2008, 23:42, said:

simplu il desfaci vezi ce integrat are in el (final sunet) si cauti pe Google schema lui si te uiti la iesirea de sunet
este simpla (la masa) sau in punte

mult succes (de piuit fire cred ca stii  :D )
salut !!! O sa atasez o poza cu interiorul statiei si sa imi zici tu unde sa ma uit ca ce e acolo in ea ... nu e adevarat
Attached File  statie.jpg   625.6K   45 downloadsAttached File  statie_fata.jpg   334.23K   38 downloads

#34
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Pt ,,Nokia 6230''
Pe margine, in interior, pe peretii laterali si cel spate, ai patru piese negre cu multe picioruse(6-19) , lipite pe placa pe partea care nu se vede in imagine si ,,stranse'' de pereti cu niste tablite mici.Desfaci surubul de la oricare din cele patru tablite si, daca ai noroc si acestea nu sunt lipite si pe placa, vei vedea ca e scris pe piesa cu multe picioruse(care este un circuit integrat audio final).De la acesti finali se duc trasee pe placa la intrerupatorul din dreapta fata(power).De acolo pleaca fire la iesire pt difuzoare.Se pare ca, totusi, integratele sunt prinse altfel pe radiator si se vede ce este scris pe ele fara sa mai desfaci.O sa incerc sa-ti fac o schema.

#35
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Attached File  iesire_difuzoare.jpg   107.94K   33 downloads

#36
[RO]-MARIUS

[RO]-MARIUS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.02.2007
nu te lua dupa schema desenata inaintea mea !!!! POATE E GRESITA !!!

mai intai identifica ce fel de integrate sunt acele fixate pe radiator.
identifica pinii de alimentare la aceste integrate si vei gasi +/- de la alimentarea amplificatorului.

la intrerupatorul acela de POWER verifica cu multimetru continuitatea (piuie firele) contactelor si vezi ce contacte la firele alea se inchid.
probabil in starea de OFF decupleaza difuzoarele !

si mai da ceva informatii ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate