Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

+ si - la difuzor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Sau , poate , nu e gresita! :nonobad: Ai anumite criterii in baza carora judeci in/corectitudinea schemei?Exemplifica acele informatii pe care le doresti de la o persoana ce are cunostinte limitate despre o anumita problema. ^_^

#38
mpetru

mpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 16.01.2008
As vrea sa intreb daca boxa bas legata la amplificator + cu + si - cu -,difuzorul trebuie sa impinga membranul sa sa-l traga?

Va multumesc!

#39
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Probabil ca se uita un amanunt important. Echipamentul este un amplificator care se conecteaza la iesirea unui   casetofon/radio/cd auto direct de la firele pentru incintele acustice.
Identificarea corecta a iesirilor trebuie sa tina cont si de intrari iar o schema corecta se poate ridica doar daca avem la dispozitie si fotografia cablajului sau un model similar pentru comparatia directa. Chiar si din fotografia atasata, modul cum sunt aranjate firele poate duce la confuzii...

Eu prefer de multe ori sa nu ma hazardez in a da indicatii daca nu sunt 99% sigur de solutie.  B)



@mpetru
Am mutat intrebarea ta aici.
Citeste mai sus,  ca tema topicului se axeaza tocmai pe acest lucru... B)

#40
mpetru

mpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 16.01.2008
Multumesc ca ati mutat topicul aici si cer scuze pentru ca n-am postat aici.
Eu am citit discutiile de mai sus si am dat de seama ca daca pui bateria de 1.5V + la + boxei si - la - trebuie sa impinga membrana.Asa ar trebui sa faca si cu amplificatorul?

#41
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Se pare ca da.  :D

#42
mpetru

mpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 16.01.2008
:),poate numai sa mi se para mie ca membranul misca exact invers?-n-am pus pe max volumul.
Insa aici sunt schemele,in fata preampului este un crossover pasiv simplu R-C.

Preampul este cu tl071(741) semnalul pus pe non-inverting input,sursa simpla,schema simpla a unui preamp fara lucruri extra,iar ampul tda 2052 momentan alimentat cu +-13V.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate