Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oradea - Porto fara stres

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut,
Ma gandeam sa plec in concediu anul acesta spre Portugalia in august. Si ma duc cu masina eu si sotia. Am un C5 de 2 litri diesel. As vrea sa vad pe drum cate ceva din tarile prin care trec. Adica ... nu sa zbor in 2 zile pana acolo. As aloca cam 4 zile pt drum ... sa fie cat mai putin pe autostrada si sa pot vedea cate ceva. La dus o sa evit Italia si o sa ma intorc pe acolo. Aveti ceva sugestii cei care ati mai mers asa?
Merci mult.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E cam mult de mers pana in Portugalia, iar asta inseamna multi bani si multa oboseala, care per total iti da peste cap concediul.

https://goo.gl/maps/G66rF

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mai mult de 1000 km pe zi e groaznic...si asa e mult..

Eu am mers cel mai departe pina la Aachen ....4000 km dus-intors in 4 zile....foarte obositor...

Iti trebuie un concediu de o luna sa pierzi 8 zile pe drum...

Concediu placut!

#4
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Ca este mult de mers stiam. Vroiam sa vad daca a mai fost cineva si daca stie cam cat sunt taxele de drum si recomandare cazari pe drum.

#5
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
daca faci acest drum, sa ne scrii de pe traseu, chiar va fi interesant. Si nu o spun la misto, la anul intentionez si eu o "nebunie" Bucuresti-Paris-Barcelona

Noi sa fim sanatosi! :)

#6
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Returul ar fi pe la Barcelona Posted Image
Vroiam sa stiu pe Franta in special preturi la combustibil si la taxe de drum.

Edited by mitre, 12 July 2015 - 14:34.


#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Fara autostrazi faci mai mult de 4 zile. Si superobositor sa tot mergi cu 50 prin localitati. Te mai opresti sa mai vezi cate ceva, faci o saptamana. Numai dus.

Edited by e_miron, 12 July 2015 - 14:26.


#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 mitre, on 12 iulie 2015 - 14:18, said:

Ca este mult de mers stiam. Vroiam sa vad daca a mai fost cineva si daca stie cam cat sunt taxele de drum si recomandare cazari pe drum.
Taxele de drum, conform ViaMichelin, ar fi vreo 200 € / sens.  Cam cea mai mica cheltuiala...

Edited by Barboso, 12 July 2015 - 14:31.


#9
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 mitre, on 12 iulie 2015 - 13:43, said:

Salut,
Ma gandeam sa plec in concediu anul acesta spre Portugalia in august. Si ma duc cu masina eu si sotia. Am un C5 de 2 litri diesel. As vrea sa vad pe drum cate ceva din tarile prin care trec. Adica ... nu sa zbor in 2 zile pana acolo. As aloca cam 4 zile pt drum ... sa fie cat mai putin pe autostrada si sa pot vedea cate ceva. La dus o sa evit Italia si o sa ma intorc pe acolo. Aveti ceva sugestii cei care ati mai mers asa?
Merci mult.

Cu multi ani inainte,cand nu existau firme de transport catre Portugalia,faceam saptamanal Arad-Lisabona.Faceam pana in Lisabona cam 40 de ore.Asa ca tu in 4 zile ai timp suficient sa mai opresti,sa te odihnesti,eventual sa mai vizitezi.Masina sa fie ok.

#10
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Ady, asta e un sfat aiurea, de sofer profesionist. Pt cineva care merge in vacanta acest drum este o bataie de joc. Adica iti bati joc de propriul concediu pt ca iti petreci prea mult timp in masina. Stiu ce spun, pt ca de vreo 4 ani cel putin, asa sunt concediile mele, uneori cu aproape 1000 km pe zi. Este o crima chiar numai pe autostrada. De fapt, constat ca devine din ce in ce mai greu pe autostrada datorita monotoniei. Un concediu trebuie sa iti aduca, pe linga peisaje si locuri frumoase, si odihna. Dupa un concediu in care faci cit mai multi km ca sa vezi cit mai multe te intorci rupt. Bucuros de ce ai vazut, dar rupt. Si in plus, parerea mea, iti si risti viata pe drumuri.
Abia m-am intors dintr-o aventura din asta. Sa dau exemplul unei zile de saptamina trecuta: ultima zi de concediu la Munchen in care am vizitat Allianz Arena - plecat dupa vizita la Garmisch Partenkirchen, urcat pe Zugspitze, pierdut vremea pe acolo. Pe la ora 19:30 plecat spre Viena unde am ajuns la 1 noaptea. Obosit mort. Pai ce cacat e asta pe care l-am facut eu? Inghesuit mai multe lucruri intr-o zi si am condus peste 600 km in ziua respectiva.

#11
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Hai ca am asa la cald unele impresii ... sunt in Granada :) dupa un tur Stuttgart, Lyon, Valladolid, Porto, Coimbra, Lisabona si desi a.fost obositor este ok. Taxe de drum am platit pe .Ungaria .10e, pe Austria 10,5 pe franta vreo. 30 si apoi am luat-o pe dn, spania pana acum a.proape 20 la fel si Portugalia. Motorina .... peste tot mai .ieftina ca. la noi sa le ajute al de sus la guvernanti .asa cum ma gandesc eu. Per total in afara de 2 pene ... :( sunt multumit.

#12
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
pe unde ai facut pauzele de somn? te intorci prin italia? drumuri usoare! :)

#13
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Prima in Stuttgart. M-am fentat ca hotelul a fost naspa dar a meritat ca am prins summer fest...Apoi in Franta pe o v.ale seara. ca. nu imi place franta .si r.asistii. cand a.m vrut sa ma caez au iesit. in spate in parcare si cant au vazut masina au zis ca nu au..si atunci am mers mai departe si am luat ceva pe sosea. In .valadolid apoi, apoi Porta si ap.oi Coimbra, apoi Lisabona si acum Granada. Pe. urma mai .v.ad eu..................................... .

#14
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Abia m-am intors de la Barcelona, cu masina vezi ce am scrsi aici: http://forum.softped...ai/page__st__36 m-am dus prin Ungaria, Slovenia, Italia, Franta si m-am intors prin Franta, Elevtia, Germania, Austria, Ungaria, am facut trei zile incolo si trei inapoi, findc am vrut sa vad si viaductul Milau, in medie 1000 km pe zi, dar nu as mai repeta aceasta experienta, nu pentru ca m-am simtit obosit, nu a fost obosela (pun masina pe pilot automat - am mers cu un Peugeot 308, 1.6 HDI, consum mediu 5,4 l/100 km) mie imi place sa conduc, nu as mai face asa ceva deoarece pe drum in afara de viaductul Milau, nu am avut timp sa vad nimic in afara de autostrada, care in Italia si Franta este foarte scumpa (10-15 euro 100 km) in Spania (5-9 euro 100 km) si facand socotelile cred ca mai bine iesi cu avionul plus masina inchiriata in Portugalia, oricu eu la anul vreau sa merg in Portugalia si asa voi face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate