Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Constructie casa la rosu d+p+e 325mp - preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 30 august 2015 - 16:51, said:

Da, as vrea sa stiu Posted Image , dar nu stiu cum as putea sa aflu.


Atunci, incearca sa:
1.-tii cont de recomandarile astea:

 andreilesan, on 28 august 2015 - 18:22, said:

.. Nu ar strica sa prezinti sectiunile A, B si C, ca sa vedem si cum au fost gandite:
- anveloparea planseului de peste Locul de luat masa, a planseului de peste etaj si a planseului de peste camera tehnica+depozitare;
- protectia termica a placii de pe sol.
2. - oferi un raspuns al arhitectului la astea:

 andreilesan, on 28 august 2015 - 18:22, said:

Deoarece elementele structurii de rezistenta al suprastructurii sunt de 25cm grosime (ceea ce chiar apreziez) - consider inoportun sa folosesti zidarie de 30cm + 10 cm termosistem. Eu as fi recomandat 25cm de zidarie si minim 15cm termosistem (s-ar putea din calcule sa fie necesari chiar 20cm).
Nu sunt structurist dar nu am inteles rostul a 30cm de beton pe perimetrul exterior, daca restul, totul, e de 25cm grosime. Si peste aceasta s-a venit cu doar 5cm de termoizolant si doar pe alocuri. Eu as cere minim 10cm.
Tamplaria ce valoarea medie a coeficientului de transfer termic va avea?  

..iar eu voi incerca sa estimez cate ceva.. in tone de lemne de esenta tare, cu umiditate de maxim 15% (adica uscate de cca 2ani) arse pentru incalzire.Posted Image

Edited by andreilesan, 30 August 2015 - 20:26.


#38
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Multumesc Andrei. I-am trimis un mail arhitectului si astept sa vedem ce-mi zice. Sectiunile alea, o sa ma uit in planuri sa vad daca pot face niste poze. In calculator nu am decat fisierele postate in primul post.

#39
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
OK, am facut niste fotografii sper sa fie ok.

Attached Files



#40
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 30 august 2015 - 22:27, said:

OK, am facut niste fotografii sper sa fie ok.
Ah, din pacate sunt prea mici Posted Image si eu sunt de moda veche, nu prea ma descurc cu a le descarca si a le mari..Posted Image

#41
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Oare astea sunt mai mari?

.

Attached Files



#42
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 09:04, said:

Oare astea sunt mai mari?
Da, sunt ceva mai mari.. incerc sa ma descurc, dar ele se si rotesc cand dau click pe ele..

1. Cu detaliu 8 sunt deacord.
2. La planseul de peste etaj (detaliu 7) sunt prevazuti 10cm de vata;
3. La planseul de peste locul de luat masa (detaliu 3) sunt prevazuti 5cm de XPS;
4. La placa de pe sol (detaliu 2) sunt prevazuti 5cm XPS;
5. La placa de pe sol (detaliu1 ) sunt prevazuti 5cm XPS.

Ce i-ati facut atat de rau arhitectului, de domnia sa v-a protejat termic atat de slab? Posted Image

In paralel cu astea de mai sus, hai totusi sa incercam sa-ti faci o idee asupra valorii cheltuielilor pe care ai putea sa ti le permiti cu incalzirea acestei case (valorile care urmeaza le-am corelat cu anvelopa slaba oferita de arhitect, sa nu crezi ca nu se poate imbunatati) ? Zii cat sa fie ? 5 tone de lemne ai considera rezonabil sa arzi pentru luna ianuarie? Asta la noi in Constanta (unde nu avem paduri) ar valora cam 500 Euro/ianuarie.  Ce zici e in regula cu bugetul familiei voastre? Eu inca nu am efectuat un calcul, ci acum doar ma dau cu presupusul..Posted Image

Edited by andreilesan, 31 August 2015 - 09:34.


#43
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Ok, si ce ar trebui adaugat sau pus in cantitate mai mare?

#44
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 09:58, said:

Ok, si ce ar trebui adaugat sau pus in cantitate mai mare?
Am sa punctez neaparat, dar pana atunci vreau sa te rog sa raspunzi daca este in armonie cu veniturile voastre acea cheltuiala aferenta incalzirii.. Spun asta, caci nu are rost sa ma strofoc sa efectuiez niste calcule de optimizare, daca spre exemplu pentru beneficiar nu se pune problema sa consume si 10 tone de lemne pe luna.. Sper ca am reusit sa ma fac inteles.Posted Image

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 oanaboldureanu, on 30 august 2015 - 11:20, said:

Radu,
In legatura cu scara, apreciez ceea ce ai sugerat si sunt de aceeasi parere, dar mi-e teama ca avand scara mai late, holul va devein prea ingust. Nu?

Ideea era să se lărgească toată traveea. Adică între axele 3 și 4 distanța să fie 2,90 (sau chiar 3 m) în loc de 2,75 cît e acum. De aici și condiționarea legată e dimensiunile terenului.

Buun. Am zărit și secțiunile de unde a rezultat încă o problemă - secțiunea A-A nu corespunde cu planurile. În secțiune scara are 12 trepte, în plan are doar 11 (se văd clar în planul etajului).
Dacă secțiunea nu e corectă rămîn problemele expuse anterior.
Dacă secțiunea e corectă trebuie întrebat arhitectul de unde a luat spațiul necesar treptei suplimentare - din ușa către camera de zi? din lățimea podestului intermediar? din adîncimea bucătăriei? Altfel, din secțiune se vede și mai bine conflictul între podestul intermediar și golul care leagă holul de bucătărie - chiar și cu o treaptă în plus sub podest sînt doar 1,925 m în timp de golul are aceleași dimensiuni cu ușa desenată lîngă scară; suprapunerea va fi neplăcută vederii și, în plus, e primul lucru pe care-l vede oricine intră în casă.

Edited by radunic, 31 August 2015 - 10:20.


#46
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014

 andreilesan, on 31 august 2015 - 10:03, said:

Am sa punctez neaparat, dar pana atunci vreau sa te rog sa raspunzi daca este in armonie cu veniturile voastre acea cheltuiala aferenta incalzirii.. Spun asta, caci nu are rost sa ma strofoc sa efectuiez niste calcule de optimizare, daca spre exemplu pentru beneficiar nu se pune problema sa consume si 10 tone de lemne pe luna.. Sper ca am reusit sa ma fac inteles.Posted Image

Cred ca un cost pentru 5t /luna este mare pentru oricine. Momentan am o centrala pe lemn sustinuta de una pe kerosen ca plan b si consumam asta pe toata iarna (din oct pana in martie) plus 1000l kerosen. Suprafata incalzita e mult mai mare. Poate sunt si alte temperaturi decat in Oradea. Partenerul meu (care cred ca s-a saturat de spart lemne tocmai mi-a sugerat aseara sa luam o centrala pe kerosene si pt Oradea :D- saracul!) Banuiesc ca dpdv financiar este mai intelept sa accord o atentie sporita izolatiei casei sa sa consum mai putin pt incalzire.

 radunic, on 31 august 2015 - 10:07, said:

Ideea era să se lărgească toată traveea. Adică între axele 3 și 4 distanța să fie 2,90 (sau chiar 3 m) în loc de 2,75 cît e acum. De aici și condiționarea legată e dimensiunile terenului.

Buun. Am zărit și secțiunile de unde a rezultat încă o problemă - secțiunea A-A nu corespunde cu planurile. În secțiune scara are 12 trepte, în plan are doar 11 (se văd clar în planul etajului).
Dacă secțiunea nu e corectă rămîn problemele expuse anterior.
Dacă secțiunea e corectă trebuie întrebat arhitectul de unde a luat spațiul necesar treptei suplimentare - din ușa către camera de zi? din lățimea podestului intermediar? din adîncimea bucătăriei? Altfel, din secțiune se vede și mai bine conflictul între podestul intermediar și golul care leagă holul de bucătărie - chiar și cu o treaptă în plus sub podest sînt doar 1,925 m în timp de golul are aceleași dimensiuni cu ușa desenată lîngă scară; suprapunerea va fi neplăcută vederii și, în plus, e primul lucru pe care-l vede oricine intră în casă.

Radu, m-ai bagat un pic in ceata cu termenii :) . Am crezut ca te referi la latimea treptelor atunci cand ai spus ca trebuie sa consider lucruri voluminoase care vor trebui transportate la etj si din motivul asta ele ar trebui sa fie macar cu 10 cm mai late. Asta o sa-l intreb pe constructor si o sa fac niste masuratori Posted Image Posted Image
In legatura cu numarul de trepte, suna foarte ingrijorator (sa constat ca un architect poate gresi in felul asta) si o sa-I mai trimit un mail. Arhitectul in momentul de fata cred ca ma injura incet pe sub mustati pt ca de cand cu forumul, l-am asaltat cu intrebari. Problema e ca plata I-am facut-o Posted Image asa ca voi vedea cata atentie imi mai acorda.Posted Image Sincer mi-e teama sa-I mai trimit un mail. DAR O S-O FAC!! :))

#47
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Cred ca un cost pentru 5t /luna este mare pentru oricine.
Posted Image

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Momentan am o centrala pe lemn sustinuta de una pe kerosen ca plan b si consumam asta pe toata iarna (din oct pana in martie) plus 1000l kerosen. Suprafata incalzita e mult mai mare. Poate sunt si alte temperaturi decat in Oradea.
Daca consumati 5 tone de lemne si 1000 litri de combustibil lichid pe sezon - asta constituie cca 5000 x 4 kWh/kg + 1000 l x 10 kWh/l = 20 000 kWh + 10 000 kWh = 30 000 kWh/an ..Daca stieam localitatea iti puteam spune aproximativ cam ce pierderi de caldura aveti la acea cladire.. dar nu cladirea aia e in discutie, ci asta care urmeaza sa o construiti.

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Partenerul meu (care cred ca s-a saturat de spart lemne tocmai mi-a sugerat aseara sa luam o centrala pe kerosene si pt Oradea Posted Image- saracul!)
Posted Image .. Dansul ti-a sugerat combustibilul lichid ca sa nu se mai chinuie cu atatea lemne, insa eu cred ca sa te incalzesti cu combustibil lichid este mai scump decat cu lemne.. La ce pret gasiti voi acest combustibil lichid si ce pret au lemnele in zona? Puterea calorica aproximativa al acestor combustibili am prezentat-o un pic mai sus..

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Banuiesc ca dpdv financiar este mai intelept sa accord o atentie sporita izolatiei casei sa sa consum mai putin pt incalzire.
Bravo ! Posted Image

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Arhitectul in momentul de fata cred ca ma injura incet pe sub mustati pt ca de cand cu forumul, l-am asaltat cu intrebari. Problema e ca plata I-am facut-o Posted Image asa ca voi vedea cata atentie imi mai acorda.Posted Image Sincer mi-e teama sa-I mai trimit un mail. DAR O S-O FAC!! Posted Image)

Asta-i buna.. Acum sa nu se supere colegii-arhitecti pe mine, caci depinde si de d-ta la cat de bine l-ai platit..  Eu spre exemplu, prefer altfel: Nu ma poti plati cum trebuie - nu-i nici-o problema, mergi la altul de pe piata.. Dar nu-mi place sa-mi tunda capu doar de cati bani am.. mai bine nu ma tunde deloc..Posted Image

Edited by andreilesan, 31 August 2015 - 11:15.


#48
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
L-am platit cat mi-a cerut. :) Ar fi bine de stiut si as aprecia daca mi-ar raspunde cineva :), intrebarile si lamiririle suplimentare pt architect se platesc si daca da, cum/cat? L-am rugat si sa-mi modifice niste ferestre la etaj care erau rotunde, dar cred ca-s mai frumoase dreptunghiulare. Mi-a promis ca-mi trimite modificarile, dar nu a mentionat costuri suplimentare. La ce sa ma astept? Stiu ca ceva modificari ulterioare sunt admise, dar in ce masura?

#49
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 11:35, said:

L-am platit cat mi-a cerut. Posted Image Ar fi bine de stiut si as aprecia daca mi-ar raspunde cineva Posted Image, intrebarile si lamiririle suplimentare pt architect se platesc si daca da, cum/cat? L-am rugat si sa-mi modifice niste ferestre la etaj care erau rotunde, dar cred ca-s mai frumoase dreptunghiulare. Mi-a promis ca-mi trimite modificarile, dar nu a mentionat costuri suplimentare. La ce sa ma astept? Stiu ca ceva modificari ulterioare sunt admise, dar in ce masura?
Nu sunt arhitect si nu as putea sa-ti raspund la intrebarile puse in legatura cu plata suplimentara.. Insa, acum vreau sa te intreb in caz ca nu te vei putea intelege cu domnia sa, cine iti va face modificarile cu privire la protectia termica corecta al anvelopei? Nu va fi oare o discutie inzadar purtata de noi aici?

#50
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Eu sper sa ma inteleg cu el :) , nu am avut probleme pana acum. Cand am spus ca ma injura, asa m-am gandid pentru ca realizarea proiectului a decurs foarte lin , fara multe dusuri si intorsuri, si acum, dintr-o data, ii trimit mai multe mailuri decat atunci cand s-a realizat proiectul. Cred ca proiectul initial l-al rezolvat din maxim 5-7 mailuri si fara intalniri in persoana :D

Sugestiile de pe forum am de gand sa le discut cu arhitectul si mesterul constructor si ma bazez pe experienta amandurora sa-mi ofere variantele benefice si potrivite cazului meu.

#51
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 11:47, said:

Eu sper sa ma inteleg cu el Posted Image , nu am avut probleme pana acum. Cand am spus ca ma injura, asa m-am gandid pentru ca realizarea proiectului a decurs foarte lin , fara multe dusuri si intorsuri, si acum, dintr-o data, ii trimit mai multe mailuri decat atunci cand s-a realizat proiectul. Cred ca proiectul initial l-al rezolvat din maxim 5-7 mailuri si fara intalniri in persoana Posted Image
Da, pentru ca d-ta te-ai ""conectat'" la ""intelegenta comunitatii'" si aici sunt persoane cu competente mult mai variate decat cu care s-ar fi putut intalni arhitectul d-tale in viata cotidiana..

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 11:47, said:

Sugestiile de pe forum am de gand sa le discut cu arhitectul si mesterul constructor si ma bazez pe experienta amandurora sa-mi ofere variantele benefice si potrivite cazului meu..
Posted Image Si daca dansii nu au mai avut o asa experienta (cum spre exemplu, am sa-ti recomand sa anvelopezi casa eu), chiar daca d-ta vei fi convinsa ca este bine - si vor refuza sa te asculte, spunand ca asa nu se face - d-ta cum vei proceda?Posted Image

#52
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014
Posted Image Posted Image Sincer, nu stiu cum o sa fac. :) Cred ca e bine de stiut, daca este posibil, si sper sa ma inteleg cu ei ca doar suntem oameni si aven avantajul comunicarii :). E greu sa stiu daca nu am purtat discutia cu ei.

#53
oanaboldureanu

oanaboldureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.04.2014

 radunic, on 31 august 2015 - 10:07, said:

Ideea era să se lărgească toată traveea. Adică între axele 3 și 4 distanța să fie 2,90 (sau chiar 3 m) în loc de 2,75 cît e acum. De aici și condiționarea legată e dimensiunile terenului.

Buun. Am zărit și secțiunile de unde a rezultat încă o problemă - secțiunea A-A nu corespunde cu planurile. În secțiune scara are 12 trepte, în plan are doar 11 (se văd clar în planul etajului).
Dacă secțiunea nu e corectă rămîn problemele expuse anterior.
Dacă secțiunea e corectă trebuie întrebat arhitectul de unde a luat spațiul necesar treptei suplimentare - din ușa către camera de zi? din lățimea podestului intermediar? din adîncimea bucătăriei? Altfel, din secțiune se vede și mai bine conflictul între podestul intermediar și golul care leagă holul de bucătărie - chiar și cu o treaptă în plus sub podest sînt doar 1,925 m în timp de golul are aceleași dimensiuni cu ușa desenată lîngă scară; suprapunerea va fi neplăcută vederii și, în plus, e primul lucru pe care-l vede oricine intră în casă.

Radu, am aruncat o privire din nou si am observant ca intr-adevar sun 11 trepte in plan si 12 in sectiune, dar am mai observant si faptul ca in al doilea grup de scari, sunt 5 in plan si 4 in sectiune, totalul fiind tot de 16. Dar nu stiu cum afecteaza asta constructia in sine. Posted Image Ah, as vrea sa fi stiut mai multe despre constructii si arhitectura!! :))

#54
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 oanaboldureanu, on 31 august 2015 - 10:57, said:

Radu, m-ai bagat un pic in ceata cu termenii Posted Image . Am crezut ca te referi la latimea treptelor

O să încerc să fiu mai limpede - am recomandat ca lățimea treptelor să fie mărită cu minimum 10 cm. Tocmai pentru a nu îngusta restul holului (prin hol înțeleg spațiul care include scara și trecerea de lîngă ea) am propus ca acești centimetri să fi adăugați casei - cum privești planul parterului holul în loc să aibă 2,50 m lățime ar avea 2,60 m. În acest caz casa ar crește în lățime cu acei 10 cm de la 14,73 m cît e acum la 14,83 m.


Apropo de întrebările și lămuririle suplimentare pentru arhitect -  dacă țin de datoria lui de a face un proiect corect și complet, nu, nu se plătesc. Problema scării se rezolvă fără plată - e și interesul lui să o rezolve acum dat fiind că o greșeală scăpată în faza de proiect îl poate face bun de plată ulterior pe șantier. Termoizolația, dacă a fost calculată greșit - la fel, fără plată. Modificări minore ale proiectului, care nu implică timp și efort considerabil, se fac de obicei fără plată. Dar dacă vrei să întorci casa pe dos fiindcă te-ai răzgîndit asupra a ceva ce ați agreat anterior - atunci trebuie plătit.

Scara - faptul că totalul treptelor e același înseamnă că înălțimea parterului rămîne aceeași; asta nu are mare relevanță pentru parter. Problema e că acea treaptă care apare a fi fost adăugată primului grup de trepte trebuie pusă undeva - fie la începutul scării, caz în care intră în conflict cu ușa către camera de zi, fie la sfîrșitul acestui grup caz în care se micșorează lățimea bucătăriei sau crește toată adîncimea casei cu cei 28 cm ai treptei. Întrebarea în fapt este dacă arhitectul și-a dat seama de diferența dintre planuri și secțiune - există un plan modificat în care să apară cele 12 trepte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate